Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, ikucic είπε

Γίνανε και νέες υπαγωγες (7000)
........
Με την απόφαση μπαίνουν σε τροχιά υλοποίησης παρεμβάσεις ενεργειακής αναβάθμισης των κατοικιών με άμεσα οικονομικά και λειτουργικά οφέλη για τους πολίτες, που θα συμβάλλουν συγχρόνως στην τόνωση της αγοράς και των εμπλεκόμενων επιχειρήσεων, όπως αναφέρει το ΥΠΕΝ.
.......

Ζήσε Μάη να φας τριφύλλι.
Αυτοί κάνουν εμπόριο ελπίδας... Το γνωστό "θα θα θα".

Και εξηγούμαι:

  • Πριν απο 2,5 μήνες ενέκρινε η τράπεζα το δάνειο:
    12 Υποβληθείσα 04.α Έγκριση οικονομικής προέγκρισης 13/4/2021 07:47
    Σκέφτομαι: "Μέσα σε 1,5 μήνα θα γίνει η υπαγωγή, θα υπογράψω στην τράπεζα και θα μπουνε οι προκαταβολλές, οπότε αρχές Ιουλίου να ξεκινήσουν οι εργασίες... θα το προλάβω σίγουρα το καλοκαίρι".
     
  • Αλλά η υπαγωγή αργεί 1,5 μήνα:
    14 Σε αναμονή υπαγωγής 05.α Αίτηση σε αναμονή έγκρισης από επενδυτική επιτροπή 2/6/2021 09:40
    Σκέφτομαι: "Τις επόμενες μέρες θα υπογράψω στην τράπεζα και θα μπουνε οι προκαταβολλές, οπότε τέλος Ιουλίου να ξεκινήσουν λέβητας/κουφώματα/τέντες και τέλος αυγούστου/αρχες σεπτεμβριου η μόνωση τοιχοι/ταράτσα... τσίμα-τσίμα πριν αρχίσουν οι βροχές".
     
  • Αλλά περνάει 1 μήνας και φτάνουμε στο σήμερα.
    Η τράπεζα/αναπτυξιακή δεν έχει έτοιμες τις συμβάσεις...
    Ξανα-σκέφτομαι: "Είναι σχεδόν 1 Ιουλιου... εαν υπογράψω ως 15/7 και εαν ως 30/7 μπούνε οι προκαταβολές, (το 15-αύγουστο κλείνουν για 2 βδομάδες οι εταιρίες), τότε αρχές σεπτέμβρη ξεκινάνε λέβητας/κουφώματα/τέντες και οκτώβρη, αν δε βρέχει για κάμποσο καιρο, η μόνωση τοιχοι/ταράτσα... τσίμα-τσίμα πριν αρχίσουν τα κρύα".

Και στο τέλος αναρωτήθηκα "πώς την πάτησα έτσι" αλλά θυμήθηκα το πείραμα με το βάτραχο:

"Πριν από τρεις δεκαετίες, δυο επιστήμονες, οι κ.κ. Ornstein και Ehrich, έκαναν έρευνα πάνω στην αδράνεια που δημιουργείται από τη μη συνειδητοποίηση των επερχόμενων μεταβολών.

Οι επιστήμονες απέδειξαν ότι αν βάλουμε ένα βάτραχο σε μια κατσαρόλα με νερό και αρχίσουμε να το θερμαίνουμε αργά, ο βάτραχος σταδιακά προσαρμόζει τη θερμοκρασία του σώματός του με αυτή του νερού. Μόλις το νερό αρχίσει να βράζει, δεν μπορεί πλέον να προσαρμόσει τη θερμοκρασία του και προσπαθεί να πηδήξει έξω από την κατσαρόλα. Αλλά δυστυχώς, σε αυτό το σημείο είναι αδύνατο να το σκάσει επειδή έχει ήδη σπαταλήσει όλη την ενέργειά του προσαρμόζοντας τη θερμοκρασία του και πλέον δεν έχει τη δύναμη να αποδράσει."

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kostask91 είπε

Γνωρίζει κάποιος να μας πει, το κόστος μελετών, τι είδους μελέτες καλύπτει το πρόγραμμα;

Ξέρω ότι σίγουρα καλύπτει έγκριση εργασιων μικρής κλίμακας αν απαιτείται φυσικά.

Ισως και μελέτη για φυσικό αέριο αλλά δεν είμαι σίγουρος γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σήμερα υπέγραψα με τη τράπεζα πειραιώς τη σύμβαση και περιμένω για ακόμα μια φορά για την προκαταβολή μου είπαν θα με ενημερώσουν από τα κεντρικά !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

Καλημέρα σήμερα υπέγραψα με τη τράπεζα πειραιώς τη σύμβαση και περιμένω για ακόμα μια φορά για την προκαταβολή μου είπαν θα με ενημερώσουν από τα κεντρικά !

Και επίσης θα προχωρήσει στο εξοικονομώ από το το 6α στο 7β (ένδειξη ότι καταχωρήθηκε η σύμβαση και είναι διαθέσιμα τα χρήματα). Επίσης πάρε αντίγραφο της δανειακής σύμβασης. Ίσως χρειαστεί να ανέβει στην πλατφόρμα κάποια στιγμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μετά από 3 μήνες και 4 Αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης, επιτέλους έκλεισε μία από τις 2 αιτήσεις που είχα από το ΙΙΒ και έγιναν οι εργασίες φέτος 

Ο ωφελούμενος (που τυγχάνει και κουμπάρος μου) ήδη ετοιμάζει την έξτρα αμοιβή μου 

 

 

maxresdefault.jpg.0f94abb256acd15ff51edea0c9abc5e2.jpg

 

  

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, AristidisZ said:

Σήμερα μετά από 3 μήνες και 4 Αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης, επιτέλους έκλεισε μία από τις 2 αιτήσεις που είχα από το ΙΙΒ και έγιναν οι εργασίες φέτος 

Ο ωφελούμενος (που τυγχάνει και κουμπάρος μου) ήδη ετοιμάζει την έξτρα αμοιβή μου 

 

 

maxresdefault.jpg.0f94abb256acd15ff51edea0c9abc5e2.jpg

 

  

Τέλεια, καλοφάγωτα! Αν θέλεις, έτσι για να έχουμε μια εικόνα εμείς που ξεκινάμε τώρα, πες μας για τι λόγους προέκυπταν τα αρνητικά αποτελέσματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, g_f είπε

Τέλεια, καλοφάγωτα! Αν θέλεις, έτσι για να έχουμε μια εικόνα εμείς που ξεκινάμε τώρα, πες μας για τι λόγους προέκυπταν τα αρνητικά αποτελέσματα...

Είναι τόσο πολλά και ηλίθια που ειλικρινά δεν έχω τη διάθεση (αλλά και τον χρόνο) να τα γράψω, ζητώ συγνώμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 11:27 ΠΜ, NikolasdaL είπε

Καλημέρα σήμερα υπέγραψα με τη τράπεζα πειραιώς τη σύμβαση και περιμένω για ακόμα μια φορά για την προκαταβολή μου είπαν θα με ενημερώσουν από τα κεντρικά !

Μία από τα ίδια υπέγραψα και εγώ και περιμένω να φάνει στην πλατφόρμα για να προχωρήσω με προκαταβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, A3TFSI είπε

Μία από τα ίδια υπέγραψα και εγώ και περιμένω να φάνει στην πλατφόρμα για να προχωρήσω με προκαταβολές.

Σε μενα προχωρησε σημερα το πρωι  καλη αρχη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

Σε μενα προχωρησε σημερα το πρωι  καλη αρχη !

Καλημέρα,

Αν επιτρέπεται, με ποια τράπεζα προχώρησες στο επόμενο βήμα μετά την υπογραφή σύμβασης (6α) ?

Έχω υπογράψει με Εθνική τράπεζα εδώ και 3 βδομάδες και ακόμα είμαι κολλημένος.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Gataros είπε

Καλημέρα,

Αν επιτρέπεται, με ποια τράπεζα προχώρησες στο επόμενο βήμα μετά την υπογραφή σύμβασης (6α) ?

Έχω υπογράψει με Εθνική τράπεζα εδώ και 3 βδομάδες και ακόμα είμαι κολλημένος.... 

πειραιως αμα τρεξεις λιγο πιο πανω θα δεις περισσοτερες λεπτομέρειες να μη γραφω τα ίδια και κουράζω :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Gataros είπε

Καλημέρα,

Αν επιτρέπεται, με ποια τράπεζα προχώρησες στο επόμενο βήμα μετά την υπογραφή σύμβασης (6α) ?

Έχω υπογράψει με Εθνική τράπεζα εδώ και 3 βδομάδες και ακόμα είμαι κολλημένος.... 

Εθνική και εγώ περιμένω από την προηγούμενη Τετάρτη. Αναμένουμε!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...