Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Django81 είπε

Καλησπέρα, έχει κανείς άποψη για την σειρά της Alumil smartia m9660? Για Αττική αυτά μου πρότεινε ο αλουμινας. Τα έχει βάλει κάποιος να μας πει?

Εγω τα έχω βάλει φέτος.. Είναι τα ανοιγόμενα.. Οπότε δεν έχω κάνει χιλιόμετρα. 

Μέχρι στιγμής ικανοποιημένος είμαι αν και παίζει ρόλο ο κατασκευαστής-εγκαταστατης. 

Εαν θες να τα δεις από κοντά, πήγαινε στην έκθεση της alumil. Να δεις και τα χρώματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω υπογραψει με Alpha εδω και 2 εβδομαδες και ακομα δεν μου εχουν στειλει την συμβαση οπως ειπαν και στο συστημα φαινομαι ακομα 6α. Εχει αλλος προχωρησει το δανειο με Alpha ετσι ωστε να περασει η αιτηση σε 7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 7:54 ΜΜ, kanesaxo είπε

Με το καλό.

Προχθες μετά απο 3 αρνητικούς ελέγχους (καθαρά με ανοησίες) πήρε το δρόμο του προς εκταμίευση ενα απ'τα δικά μου.

Αλλα 2 δυστυχως, πήγαμε σε 4τη "διόρθωση"

Και ολα αυτα, με το νεο προγραμμα να τρεχει, τα υλικα να εχουν ανεβει 25+++%, η προκαταβολή να μειώθηκε και μεσα σ'ολα αυτα...να εχουμε και παρολογες απαιτήσεις απο τους πελάτες.

Σημειώστε τα λογια μου. Στο ΕΚΟ που τρεχει...θα γίνουν ΠΟΛΛΕΣ κακοτεχνίες, για να μειωθεί το κόστος...

Υ.Γ. μεχρι να δω τα χρηματα στη τραπεζα δε πιστευω τιποτα. Σε αιτηση συναδελφου που ητνα προς τελικη εκταμίευεση, "γυρισε" παλι ενα βήμα πίσω!

προφανως ομως με μια τιμή που έθεσε κάποιος/οι φωστήρας...που σίγουρα θα ειναι εκτός αγοράς, ώς συνήθως.

Σήμερα μπήκαν τα χρήματα σε όλους τους λογαριασμούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σήμερα μπήκαν τα χρήματα σε όλους τους λογαριασμούς...

χαρηκα μολις διαβασα το ποστ σου, αλλα δεν ειδα κάτι ακομη στο ιμπακινγκ :(

Y.Γ. ποια ημερομηνία είχε ως "Ημερομηνία αποστολής εντολής καταβολής τελικών εκταμιεύσεων στην Τράπεζα" ;

Ετσι για να υπολογίσω και γω...

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanesaxo είπε

χαρηκα μολις διαβασα το ποστ σου, αλλα δεν ειδα κάτι ακομη στο ιμπακινγκ :(

Η μία αίτηση που είχα είναι αυτή, η άλλη είναι ακόμα σε διαδικασία αξιολόγησης, από τις 27/03...

Αλλά τους είχαμε πρήξει, το τι κλάμα είχε ρίξει ο ωφελούμενος κάθε μέρα στο τηλ δε λέγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Η μία αίτηση που είχα είναι αυτή, η άλλη είναι ακόμα σε διαδικασία αξιολόγησης, από τις 27/03...

Αλλά τους είχαμε πρήξει, το τι κλάμα είχε ρίξει ο ωφελούμενος κάθε μέρα στο τηλ δε λέγεται...

αν δε σου κανει κοπο να δεις απ'το σύστημα, την ημερομηνία εκει στη καρτέλα, για να ξερω πόσες ημερες σου πηρε απ'την τελικη εντολη εκταμίευσης ως σήμερα, που εκταμιεύθηκε!

Διότι ερχεται και το ΦΠΑ και με βλέπω καρδιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

αν δε σου κανει κοπο να δεις απ'το σύστημα, την ημερομηνία εκει στη καρτέλα, για να ξερω πόσες ημερες σου πηρε απ'την τελικη εντολη εκταμίευσης ως σήμερα, που εκταμιεύθηκε!

Διότι ερχεται και το ΦΠΑ και με βλέπω καρδιακό.

Το θυμάμαι απέξω, την προηγούμενη Δευτέρα είχε δοθεί εντολή (05/07)

Σκέψου ότι εγώ τον ΦΠΑ για αυτά τον έχω πληρώσει από τον Απρίλιο (βέβαια ήταν μόνο η ΑΠΥ για τον σύμβουλο, δεν είχα κάνει εγώ το 2ο ΠΕΑ, το είχε κάνει φίλος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το θυμάμαι απέξω, την προηγούμενη Δευτέρα είχε δοθεί εντολή (05/07)

Σκέψου ότι εγώ τον ΦΠΑ για αυτά τον έχω πληρώσει από τον Απρίλιο (βέβαια ήταν μόνο η ΑΠΥ για τον σύμβουλο, δεν είχα κάνει εγώ το 2ο ΠΕΑ, το είχε κάνει φίλος)

πω ρε γμτ και μενα 05/07 ηταν η εντολη...φαντάζομαι μεσα στη μερα ή σύντομα θα εχω "νεα".

Εγω παλι εχω πληρωσει ΦΠΑ για 3 έργα-κατασκευή...οπότε καταλαβαίνεις. Συν το τριμηνο που τρέχει και πρεπει να πληρωθει έως 31/07.

 

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kanesaxo είπε

πω ρε γμτ και μενα 05/07 ηταν η εντολη...φαντάζομαι μεσα στη μερα ή σύντομα θα εχω "νεα".

Εγω παλι εχω πληρωσει ΦΠΑ για 3 έργα-κατασκευή...οπότε καταλαβαίνεις. Συν το τριμηνο που τρέχει και πρεπει να πληρωθει έως 31/07.

 

Koυράγιο, τι να πω...

Το είχα ξαναγράψει, και εγώ για τον εργολάβο στεναχωριόμουν, ξεκίνησε ο άνθρωπος Χριστούγεννα πέρυσι, και φτάσαμε μέσα Ιουλίου για να πάρει τα λεφτά του (που δεν ήταν και λίγα, κοντά 15 χιλιάρικα πήρε σήμερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Koυράγιο, τι να πω...

Το είχα ξαναγράψει, και εγώ για τον εργολάβο στεναχωριόμουν, ξεκίνησε ο άνθρωπος Χριστούγεννα πέρυσι, και φτάσαμε μέσα Ιουλίου για να πάρει τα λεφτά του (που δεν ήταν και λίγα, κοντά 15 χιλιάρικα πήρε σήμερα)

αστα αστα.

Ευτυχως που στα σπιτια, δεν εχω μπλεξει και με τα κουφώματα. Εκει θα με κλαίγανε οι ρέγγες.

Και δυστυχως εχω να κατασκευάσω και καινουργια, με τις τιμες των υλικων να εχουν παει στο θεό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια γιατί με τον μηχανικό θα σκοτωθούμε και θα γίνει κανά λάθος αν δεν έγινε ήδη.

Έχω εγκριθεί από την πρώτη φοθρνιά, έχουν γίνει οι παρεμβάσεις, έχει πληρωθεί η συμμετοχή μου με ίδια κεφάλαια και είμαστε στο βήμα 7- σε υλοποίηση παρεμβάσεων. Στην ενέργεια παραστατικά - λοιπά έξοδα:

-έχουν συμπληρωθεί η καρτέλα καταχώρηση δαπανών (όπου εμφανίζεται η ένδειξη Παρακαλώ καταχωρήστε το 2ο Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης για να διενεργηθούν έλεγχοι και τελικοί υπολογισμοί - το οποίο δεν έχει ανέβει ακόμα)

-η καρτέλα καταβληθέντα ιδία κεφάλαια ειναι οκ 

-στην καρτέλα Καταχώρηση λοιπών εξόδων μου  βγάζει στο κόστος Α και Β επιθεώρησης και στον σύμβουλο έργου ότι δεν απαιτείται καταχώρηση

-στην καρτέλα Ψηφιοποιημένα παραστατικά δεν υπάρχει κανένα κουμπί ή κάποιος άλλος τρόπος ώστε να ανεβάσω ηλεκτρονικά παραστατικά.

Δίπλα στις ενέργειες στο παραστατικά - λοιπά έξοδα μου έχει πράσινο τικ ενώ στον έλεγχο πληρώτητας στοιχείων μου λέει ότι μπορώ να προχωρήσω στο επόμενο βήμα. Ωστόσο δεν έχω ανεβάσει ούτε τα τιμολόγια, αποδείξεις και άλλα παραστατικά, ούτε το 2ο ΠΕΑ, ούτε φωτογραφίες των παρεμβάσεων. Στην ενέργεια δικαιολογητικά μου ζητάει μόνο φωτογραφίες.

Είναι κάποιο τεχνικό πρόβλημα ή πρέπει να ολοκληρωθεί κάποια άλλη ενέργεια πρώτα; Έχει γίνει κάποιο λάθος από τον μηχανικό; Στο help desk είπαν να στείλω ενα e-mail να ρωτήσω πράγμα που έκανα αλλά δεν ξέρω πότε θα απαντήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ένα...

Πρέπει να τα καταχωρήσεις με το χέρι τα λοιπά έξοδα

image.png.eadbfa5609506d6156484cb5541932de.png

Στα ψηφιοποιημένα παραστατικά γιατί δε σε αφήνει να προσθέσεις ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μάλλον ήταν χαζομάρα και των 2 μας. Δεν είχαν οριστικοποιηθεί οι προμηθευτές για αυτό τα έβγαζε έτσι. Πάτησα να πάει στο επόμενο βήμα και είναι οκ μάλλον τώρα.

 

 

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...