Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, artist1 είπε

Exει πάρει μπροστα σχεδον ολο το ποσο λόγω της βλακείας του μηχανικού μου! και εδω και τόσο καιρό μαλιστα.....ε ας με βαλει σε προτεραιότητα! εμπλεξα

αστα δεν εχω λόγια αηδιάζω !!!!

το αλλο που εκανε; προσπαθουσε να με πείσει εξαρχής να βαλω 12αρια σε ΔΩΜΑΤΙΑ και 18αρι στο σαλονι και να λεω μα δεν χρειάζονται ολα αυτα μα να λεει αφού ειναι ευκαιρία μιας και το πρόγραμμα σας καλύπτει γιατί να μην αναβαθμίσετε το σπίτι σας; μα να λεω στο σαλονι δεν καθόμαστε ΠΟΤΕ τι να το κανουμε το 18αρι "μην το βλεπετε ετσι ειναι μια επενδυση για το σπίτι σας...ειναι λαθος το σκεπτικό σας"

 με το που ακουσε ο μηχανικος μου για τα δωματια λεει το 9αρι κάνει δουλεια και με το παραπάνω....αντε για το 18αρι στο σαλονι ειπε δεν ειναι και κακη ιδεα

αλλά όταν του στειλα μειλ τελικα πως θελω ενα 9αρι και ενα 12αρι με πηρε παλι και καλα γιατι ενδιαφερόταν να με πείσει να βαλω 18αρα και να λεει με πολύ πειστικό ύφος "τελευταια συμβουλη απο μενα ΒΑΛΤΕ 18ΑΡΙ δεν θα σας καλύψει το 12αρι" και μετα στο επομενο μειλ ηταν φουλ ξινος οταν ειπα πως θα βαλω 12αρι! Από τότε το κατάλαβα πως κατι δεν πάει καλά με αυτον, δεν επρεπε να τον επέλεγα !!!!!

Αυτός ηθελε να τους σκάσω κανα 3χιλιαρο για να χαρεί του κακόπεσαν τα 2 κλιματιστικά

Τα τραβάμε όλοι αυτά! 

Προσπάθησε να ηρεμήσεις γιατί πολλοί είναι αυτοί που λειτουργούν ετσι.  Πρώτα η υγεία μετά τα σπίτια. 

Στο λέω εγώ που είμαι πολλάκις παθών τέτοιων "επαγγελματιών".

Οταν είχα ξεκινήσει ανακαίνιση του σπιτιού μου (χωρίς προγράμματα και επιδοτήσεις ) θεώρησα σωστό να προ πληρώσω τους βασικούς μαστόρους (οικοδομικά, ηλεκτρολόγο,  υδραυλικό, ψυκτικό) με την απαίτηση να με έχουν ετοιμο στην ώρα μου!

Εκ των υστέρων κατάλαβα ότι για να είμαι έτοιμος όταν θέλω πρέπει να μην εξοφληθω αλλά βα χρωστώ. Αλλ δεν μου αρέσει να χρωστάω όταν τα έχω γι αυτό το σκοπο. Ετσι χαλάω τη διάθεση μου και αυτοί φτιάχνουν επιδερμίδα από την αναισθησία τους.

ΥΓ όχι όλοι αλλά αρκετοί πάντως 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλός στην δουλειά σου γίνεσαι εύκολα.. 

Άνθρωπος δεν γίνεσαι.. 

Οπότε πρώτα να βλέπετε τον άνθρωπο, τι αρχές έχει. Εάν είναι ειλικρινής και αξιόπιστος.

Κάποιος που έχει αρχές, και όταν λείπετε, θα κάνει σωστή δουλειά, ακόμη και εάν προκύψει κάτι, δεν θα το μπαλωσει στα μουλωχτά. 

Αλλά τόσα συνεργεία που βλέπω, είναι άστα να πάνε, σαν άνθρωποι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, artist1 είπε

Με το που πληρώθηκε αυτος με τα κλιματιστικα παιδια ΑΦΑΝΤΟΣ....πριν του βαλω την προκαταβολή ενα μειλ έστελνα με έπαιρνε τηλεφωνο ΣΦΑΙΡΑ μες στην ευγενεια. 

Τωρα  ενω πηρε την προκαταλαβολη ενα μηνα τώρα δεν έστειλε καν ενα μηνυμα ότι μπηκαν τα χρήματα να ρωτήσει ποτε να γινει η εγκατάσταση!!!!!! Του στειλα τωρα δυο μειλ απαντησε στο 2ο με ξινιλα χωρις να πει ενα καλημέρα! Διαβασα και κατι χαλια κριτικες στο google πρόσφατες! Εμπλεξα μου φαίνεται!

Και τον ρωτησα αν θα γίνει άμεσα η εγκατάσταση και απλα απαντησε "Αμεση εγκατάσταση δεν υπάρχει" τι εννοούσε; σε ενα μηνα θα έρθει δηλαδη;

 

θα σου πω εγω τι θα γινει.

θα έρθει τελευταίος, για να περιμένει όσο δυνατον λιγότερο καιρό τα χρήματα του.

Υπάρχουν οι σωστοί επαγγελματίες και οι τενεκέδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πλέον έχω βρει ανθρώπους (αφου ασπρισανε τα μαλλια μου) να εμπιστεύομαι στις βασικές ειδικότητες που χρειάζονται τα 2 σπίτια που έχω (της οικογένειας μου και της οικογένειας της μάνας μου) (μηχανικό, οικοδομικών εργασιών, ηλεκτρολόγο,  ψυκτικό, υδραυλικό)

και όταν θέλω να κάνω κάτι καινούργιο (πχ φβ που έκανα με το εξοικονομω ) πάω με βάση έρευνα και συστάσεις από δικούς μου ανθρώπους.

Βέβαια είμαι επαρχία και εδώ όλα μαθαίνονται.

Επίσης δεν κοιτάω τιμές. Βέβαια δεν θα πω ναι σε παράλογες απαιτήσεις (γιατι δεν μου περισσεύουν). αλλά ούτε θα τσιμπήσω σε ευκαιρίες που κρύβουν ένα κάρο έξτρα χρεώσεις.

Μια φορά τσιγκουνευτηκα και ακόμη το πληρώνω (άρα γλίτωσα Χ και τελικά πλήρωσα Χ επί 3).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! ξέρει κανείς κάποιον καλό και οικονομικό επαγγελματία για τέντες να μου αναφέρει σε pm; οι προσφορές που έχω λάβει μέχρι τώρα είναι διoμισυ φορές άνω του κόστους παρέμβασης! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, kanesaxo είπε

θα σου πω εγω τι θα γινει.

θα έρθει τελευταίος, για να περιμένει όσο δυνατον λιγότερο καιρό τα χρήματα του.

Υπάρχουν οι σωστοί επαγγελματίες και οι τενεκέδες.

λες για αυτο να το κανει; παίζει ρόλο με πια σειρά θα γινουν οι εργασίες στην πληρωμη τους; δεν το ξερα

με το που μπουν τα κλιματιστικα ερχεται και τη επόμενη να μου βάλει τις τέντες ο τεντας!  ειναι ετοιμος απο καιρο

αστα ρε γαμώτο εμπλεξα και ότι χαρηκα πολυ λεω οκ Δευτερα τα κουφώματα Τετάρτη τα κλιματιστικά και την Πεμπτη Παρασκευή οι τεντες θα ησυχάσω έλεγα και να χαρώ και λίγη δροσια που εδω μέσα πεθαίνουμε στην ζέστη :( τωρα εχει νόημα να μπουν οι τέντες και τα κλιματιστικά όχι τον Σεπτέμβρη 

6 ώρες πριν, Maknight είπε

Καλός στην δουλειά σου γίνεσαι εύκολα.. 

Άνθρωπος δεν γίνεσαι.. 

Οπότε πρώτα να βλέπετε τον άνθρωπο, τι αρχές έχει. Εάν είναι ειλικρινής και αξιόπιστος.

Κάποιος που έχει αρχές, και όταν λείπετε, θα κάνει σωστή δουλειά, ακόμη και εάν προκύψει κάτι, δεν θα το μπαλωσει στα μουλωχτά. 

Αλλά τόσα συνεργεία που βλέπω, είναι άστα να πάνε, σαν άνθρωποι. 

και εγω αληθεια στο λεω ΚΑΝΕΙΣ δεν μου φάνηκε σόι όσο καιρό ψαχνω για το εξοικονομώ.....ολοι στην λαμογία ειναι ΟΛΟΙ μονο ο τεντας μου φάνηκε πιο σόι και ενδιαφερόταν για να έρθει άμεσα να μας κάνει την τοποθέτηση και ηταν μια χαρα ευγενικός

Ολοι οι άλλοι τι να σου πω τι είναι ! μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα

2 ώρες πριν, TonyChr91 είπε

Καλησπέρα! ξέρει κανείς κάποιον καλό και οικονομικό επαγγελματία για τέντες να μου αναφέρει σε pm; οι προσφορές που έχω λάβει μέχρι τώρα είναι διoμισυ φορές άνω του κόστους παρέμβασης! 

και σε εμενα το ιδιο έγινε ΠΑΝΑΚΡΙΒΟΙ ολοι! ενας ηταν πιο οικονομικος και οταν τον καλεσα να μου δωσει το ΙΒΑΝ αφαντος...τους εστειλα και μηνυμα τιποτα...τι κουλο και αυτο και επισης ειχε μετρήσει λιγότερα τμ απο τους αλλους

και αναγκαστικα βρήκα άλλον! αν θες εχω τεντά αν είσαι Αθήνα αλλα οικονομικος δεν ειναι  αλλα ειναι εξυπηρετικός οπως φάνηκε ως τωρα, σχεδον στο διπλασιο βγήκε ειχαμε βρει και άλλον σε παρόμοια τιμη αλλα ειναι και γείτονας και προτιμήσαμε αυτον

αλλα 2,5 φορες παραπανω ειναι πολυ!!!!! δεν παμε καλα

τα υπολογισες σωστα; πρεπει να υπολογίσεις απο τον πίνακα παρεμβάσεων τιμη/τμ και μετά ΑΝΑΛΟΓΑ με το πόσα τμ γραφει η προσφορα που θα σου δώσουν να υπολογίσεις το ποσό που καλύπτει το πρόγραμμα !!! γιατι πχ αλλος μπορει να σου πει 35 τμ αλλος 40 (δεν ξερω γιατι) βέβαια τα τελικα τμ πανιου μετρανε

παιδια κατάθλιψη με έπιασε με αυτον με τα κλιματιστικα αληθεια!!!!!!! ολα ειναι έτοιμα και να μπλεξω με αυτον αλλωστε εχει πληρωθει εδω και τοσοοοοοο καιρο πανω απο το μισο ποσό μπορεί και το 70% να πηρε δεν ξερω ακριβως πως τα χώρισε ο μηχανικος μας 

γκρεμίστηκαν τα ονειρα μου για ενα δροσερο καλοκαίρι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ μιας και μια ζωη ειμαι με ενα ανεμιστηράκι παλια κουφώματα και χωρις τεντες

Επεξ/σία από artist1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, kanesaxo είπε

θα σου πω εγω τι θα γινει.

θα έρθει τελευταίος, για να περιμένει όσο δυνατον λιγότερο καιρό τα χρήματα του.

Υπάρχουν οι σωστοί επαγγελματίες και οι τενεκέδες.

Ειχες δικιο τελικα και ο μηχανικός μου αυτο ακριβως ειπε....δεν το χα σκεφτεί !!! 

Αυτοί δεν ειναι άνθρωποι ειναι μηχανες αναζήτησης χρηματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Makkkk είπε

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση. 

Στις φωτογραφίες που ζητάει το εξοικονομώ, (πριν και μετά) 

Πειράζει οι φώτο να είναι με την Θερμοπροσοψη στο επίπεδο της κόλλας (λευκός τοίχος δηλ)? Πριν την πάστα? 

Ευχαριστω 

Λογικά θέλει τελικό αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Makkkk είπε

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση. 

Στις φωτογραφίες που ζητάει το εξοικονομώ, (πριν και μετά) 

Πειράζει οι φώτο να είναι με την Θερμοπροσοψη στο επίπεδο της κόλλας (λευκός τοίχος δηλ)? Πριν την πάστα? 

Ευχαριστω 

Καλό είναι για να μη βρεθεις προ εκπλήξεων, να έχεις φωτό από κάθε βήμα εργασίας και κάθε υλικού που τοποθετήσες.

Ακούγεται κουφό, αλλά με τις ανοησιες που μας ζητάνε, ΠΟΤΕ δε ξέρεις.

Εγώ και στα προηγούμενα Έκο, έβγαζα φωτό το χαλαζιακο αστέρι περασμένο, το στάδιο τοποθέτησης, τρύπημα, βύσματα, καπάκια, κόλλες, πλέγματα, σοβάδες, νεροσταλλακτες κτλ κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Καλό είναι για να μη βρεθεις προ εκπλήξεων, να έχεις φωτό από κάθε βήμα εργασίας και κάθε υλικού που τοποθετήσες.

Ακούγεται κουφό, αλλά με τις ανοησιες που μας ζητάνε, ΠΟΤΕ δε ξέρεις.

Εγώ και στα προηγούμενα Έκο, έβγαζα φωτό το χαλαζιακο αστέρι περασμένο, το στάδιο τοποθέτησης, τρύπημα, βύσματα, καπάκια, κόλλες, πλέγματα, σοβάδες, νεροσταλλακτες κτλ κτλ κτλ

Σωστα τα λες . Ολοι οι φίλοι μου μηχανικοί τα ίδια μου είπαν. Τραβάνε φουλ φωτο από κάθε στάδιο ακόμη και με τους μαστόρους επί τω έργω. 

Για να το ελαφρυνω λίγο νομίζω ότι πρέπει να προβλεφθεί στο νέο πρόγραμμα και αμοιβή για φωτογράφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ανοιχτο το εξοικονομω αυτη την εποχη? Εννοω μπορω να κανω αιτηση τωρα? Και αν ναι επιλεγω μονος μου τι θελω να κανω στο σπιτι ή ειναι υποχρεωτικες καποιες στανταρ επεμβασεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, james9tito είπε

Ειναι ανοιχτο το εξοικονομω αυτη την εποχη? Εννοω μπορω να κανω αιτηση τωρα? Και αν ναι επιλεγω μονος μου τι θελω να κανω στο σπιτι ή ειναι υποχρεωτικες καποιες στανταρ επεμβασεις?

Οχι.

Ο μηχανικός επιλέγει σε συννενοηση με σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Οχι.

Ο μηχανικός επιλέγει σε συννενοηση με σένα.

Ευχαριστώ. Οποτε περιμενω να ανοιξει (Σεπτεμβριο απο οτι διαβασα? ) και μιλαω με τον μηχανικο μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, james9tito είπε

Ευχαριστώ. Οποτε περιμενω να ανοιξει (Σεπτεμβριο απο οτι διαβασα? ) και μιλαω με τον μηχανικο μου. 

Για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή και κυρίως ο μηχανικος σου, να πας από τώρα, να έρθει να κάνει αυτοψία, μετρήσεις, να ετοιμάσει ΠΕΑ (χωρίς να το υποβάλλει), να κάνει τυχόν τακτοποιήσεις, ταυτότητα κτιρίου, να πληρώθει και να είστε "ετοιμοι" μόλις ανοιξει το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή και κυρίως ο μηχανικος σου, να πας από τώρα, να έρθει να κάνει αυτοψία, μετρήσεις, να ετοιμάσει ΠΕΑ (χωρίς να το υποβάλλει), να κάνει τυχόν τακτοποιήσεις, ταυτότητα κτιρίου, να πληρώθει και να είστε "ετοιμοι" μόλις ανοιξει το πρόγραμμα.

Εκτιμηση αρχικου κοστους? Πριν αρχισει το προγραμμα εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...