Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, haris_216 είπε

"Γραμμή" δε νομίζω ότι μπορεί να δώσει. Το μόνο που μπορεί να δώσει είναι...πίστωση.

Και βασικά αυτός είναι ο λόγος που σχεδόν όλοι ζητάνε προπληρωμή. Η έλλειψη πίστωσης στην αγορά. Όταν ο προμηθευτής, όχι ο δικός σου αλλά ο δικός του (η μαμά εταιρία ας πούμε) ζητάει από τον αλουμινά, μονωσά, κλπ εξόφληση πριν παραδώσει (ή έστω με την παράδοση) σημαίνει ουσιαστικά ότι ο αλουμινάς πρέπει να έχει περιθώριο να χρηματοδοτήσει ο ίδιος τους 2, 3, 10 πελάτες του για το χρονικό διάστημα μέχρι να τον πληρώσει το πρόγραμμα. Άρα αυτό σημαίνει οικονομική δυνατότητα κάποιων (ενδεχομένως δεκάδων) χιλιάδων ευρώ.

Όχι πως τα παραπάνω δικαιολογούν το να ζητούν προπληρωμή (ήξερε ο κάθε επαγγελματίας πως τρέχει το πρόγραμμα και τι σημαίνει η εμπλοκή του σε αυτό) αλλά τουλάχιστον το εξηγούν

Παίδες καλησπέρα. Να κάνω μια ερώτηση και εγώ σας αλουμινάς :)

Οκ λειτουργώ και με το εξοικονομω 1 και με το 2 τώρα. Με το 1 λοιπόν κατάφεραν να μην πάθω ζημία.

Εχω δώσει εάν αριθμό σε προσφορες για το εξοικονομώ. Να κάνω 2-3 ερωτήσεις...Σε περίπτωση που ο κάθε ιδιώτης με επιλέγει απο το σύστημα....και έχει την απαίτηση να βάλει τα κουφώματα πριν στρωσει τα χαλια :) :) , πως θα μπορώ εγώ να ελέγξω τον αριθμό που θα με επιλέξουν? τι θα γίνει εάν με επιλέξουν 20 ιδιώτες? Κατι τέτοιο θα ήταν αδύνατων να το διαχειριστεί ο κάθε αλουμινάς 

δεν θα μπορούσε να παραδώσει δουλείες σε 10-15 μέρες όπως νομίζει ο κάθε ιδιώτης.

και δεν θα μπορούσε να χρησιμοποιήσει κεφάλαιο δικό του ύψους 70-80.000 € για να τις αναλάβει.

τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.

Υ.Γ. Παρακαλώ ας απαντήσουν μόνο όσοι γνωρίζουν, και όχι πονεμένοι :)

Για τουσ ιδιώτες.... οκ μπορεί η μαμα εταιρία ;) :) να κάνει μία πίστωση... αλλα η πίστωση που κάνει είναι να δίνει ο αλλουμινάς επιταγή δικιά του που να λήγει σε 3-4 μήνες. τι γίνετε εάν δεν θα έχει πληρωθεί μέχρι τότε? ο τζαμάς?? η εταιρία με τους μηχανισμούς? το προσωπικο? η εφορία? τα λειτουιργικα?

Επεξ/σία από ospithas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν και δεν είμαι αλουμινάς έτσι είναι ακριβώς όπως τα λέει ο φίλος παραπάνω.

Το "εξοικονομώ" ουσιαστικά χρηματοδοτείται έστω και για χρονικό διάστημα κάποιων μηνών, από την ιδιωτική πρωτοβουλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, meletis_m είπε

Θα σε ικανοποιήσουν σε ισχύ λόγω αρνητικών θερμοκρασιών οι Α/Θ ; 

Τη λύση λέβητα ξύλου -πέλλετ εφόσον υπάρχει ήδη εγκατάσταση τήν έχεις σκεφτει;

Εχω δει στην αγορά Α/Θ  που μιλάνε για εως   -15 βαθμούς εξωτερική.  Δεν ισχύουν αυτά?   Φυσικά εδώ μιλάμε για ακραίες καταστάσεις , και για κανα 15μερο.   Στην ίδια λογική λειτουργίας δεν εντάσσονται και τα κλιματιστικά?  Και σε αυτά μιλούν για  -15 .

 Σε αυτές τις περιπτώσεις μπορώ να έχω μια σόμπα βοηθητική πχ χαλαζία.

Την περίπτωση ξύλα/πέλετ κλπ επειδή εκεί θα μένει ένας σχετικά ηλικιωμένος (αυτή τη στιγμη)   θέλω να την αποφύγω , σκεπτόμενος και το μέλλον.    Εκεί κολλάει και το ότι δεν "καίγομαι "  και στο να ζεσταίνεται και όλο το διαμέρισμα...  Άσε που για τα ξύλα , καλύτερα μακρυά για πολλούς λόγους που δεν είναι της παρούσης,  ενώ και το πέλετ δεν είναι και τόσο  πιο οικονομικό  -στο βαθμό που θέλω -  σε σχέση με την Α/Θ .

Όμως θέλω και Ζεστό Νερό Χρησης.

Για όλους τους παραπάνω λόγους,  φαντάζομαι μια λύση όπου θα ανάβει την Α/Θ  για λίγες ώρες, ίσα ίσα για να είναι "βιώσιμο"  το σπίτι , να μπορεί να κινείται  ,  και τις λοιπές που θα καθεται στο δωμάτιο του , να έχει μια σόμπα πχ χαλαζία ....

Επεξ/σία από kounga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εγκριθηκε απ την αρμοδια τραπεζα η αιτηση δανειου που εγινε με εγγυητη ενω ειχαμε κολλησει κανα μηνα..Ο μηχανικος μου λεει οταν σε ειδοποιησει η τραπεζα να υπογραψεις,προχωραμε να ζητησουμε ποσα για προμηθευτες..Ποσο καιρο κανει η τραπεζα ξερουμε;μιλαω για τραπεζα Αττικης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεινω να καταληξω στα κουφωματα και μου φαινεται καλη η προσφορα.

 

2 μπαλκονοπορτες (με ενα τζαμι εξτρα κλειστο) και δυο μικρα σχετικα παραθυρα κουζινας - μπανιου με προφιλ  kommerling, triplex στις μπαλκονοπορτες,

σιτες στη κουζινα και στο μπανιο + 2 ρολλα ηλεκτρικα στις μπαλκονοπορτες, η συμμετοχη μου βγαινει στα 1200 ευρω.

Εννοειται ειναι μεσα και αποξηλωση των παλιων κουφωματων και η εγκατασταση καινουριου.

Φανταζομαι οτι σε 10 μερες θα αρχισω εργασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tornado είπε

τεινω να καταληξω στα κουφωματα και μου φαινεται καλη η προσφορα.

2 μπαλκονοπορτες (με ενα τζαμι εξτρα κλειστο) και δυο μικρα σχετικα παραθυρα κουζινας - μπανιου με προφιλ  kommerling, triplex στις μπαλκονοπορτες,

σιτες στη κουζινα και στο μπανιο + 2 ρολλα ηλεκτρικα στις μπαλκονοπορτες, η συμμετοχη μου βγαινει στα 1200 ευρω.

Εννοειται ειναι μεσα και αποξηλωση των παλιων κουφωματων και η εγκατασταση καινουριου.

Φανταζομαι οτι σε 10 μερες θα αρχισω εργασιες.

Γενικά με το εξοικονομώ όλοι θα ανεβάσουν και τίς τιμές. Τι μάρκα είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, meletis_m είπε

Γενικά με το εξοικονομώ όλοι θα ανεβάσουν και τίς τιμές. Τι μάρκα είναι;

πιο λες για μάρκα? 

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/8/2018 στις 5:42 ΜΜ, logicdesign είπε

Κι εγω σε μια ιδια φαση. Ειναι δυνατον για το φυσικο αεριο να μου ζητανε ολο το ποσο και μετα να τους τα επιστρεψει το προγραμμα; Αν δεν ειχα το εξοικονομω δε θα εβαζα φυσικο αεριο που θελει και 3500€. 

Προσφορες εχω παρει απο καιρο και τωρα προσπαθω να βρω ποιος θα δεχτει να γινει οπως πρεπει η δουλεια με το εξοικονομω και να μη ζηταει ολο το ποσο. Γιατι μετα θα πρεπει να κανω και εξοδα για δικηγορο να ειμαι διασφαλισμενος κλπ κλπ

Και τους τονιζω οτι δεν εχω επιλεξει δανειο και το δικο μου μεριδιο θα το παρουν αμεσως χωρις καθυστερησεις. Η αληθεια ειναι πως εχω αρχισει να φοβαμαι γιατι ειναι η μοναδικη ευκαιρια να βελτιωθει το σπιτι (επιχορηγηση 65% εχω)

Όσους ρωτατε ειναι απο πιστοποιημενες εταιρειες;

Καλημέρα! Νέος στην ομάδα! θα μπορούσες να μου συστήσεις τον προμηθευτή??

Καλημέρα σε όλους! Νέος στην ομάδα!

Έχω εγκριθεί και έχω υπογράψει και με την Εθνική Τράπεζα..Δεν μπορώ να βρω προμηθευτή "συνετό" για να βάλω τέντες....Είναι η μόνη κατηγορία προμηθευτών (με το φυσικό αέριο κάπως παλεύεται η κατάσταση...)που έχω αντιμετωπίσει τέτοια δυσκολία...

Υπάρχει κάποιος να μου συστήσει κάποιον??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζει κάποιος αξιόπιστο προμηθευτή / εγκαταστάτη ηλιακού για εξοικονομώ ; 

Αθήνα (ιδανικά Πειραιά μεριά)

Στείλτε pm αν είναι ! 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/9/2018 στις 2:21 ΜΜ, meletis_m είπε

Γενικά με το εξοικονομώ όλοι θα ανεβάσουν και τίς τιμές. Τι μάρκα είναι;

Αυτό είναι το θέμα.   Οταν ο μηχανικός που ανέλαβε το φάκελο, ανέλαβε και ο ίδιος ως Σύμβουλος Εργου,  είναι και ο εργολάβος -τουλάχιστον-  της θερμομόνωσης,  πως ξέρουμε οτι δεν θα δώσει προσφορές στον πελάτη εξωπραγματικές , με το σκεπτικό οτι του πελάτη και πάλι με την επιδότηση του 60%  , θα του φανεί - και καλά - συμφέρουσα ?  Δηλαδή να βγάλει ο μηχανικος κι απο πάνω κέρδος?    Εννοώ οτι ο πελάτης δεν μπορεί να ξέρει για τα πάντα, τι τιμές παίζουν στην αγορά,  και ποιές θεωρούνται "φυσιολογικές" , ώστε να ξέρει οτι ο προμηθευτής/μηχανικός  δεν τον εκμεταλεύεται.

 Παράδειγμα:

Για θερμοπρόσωψη συνολικά 20 μ2  με ΕPS 100 10cm   ,  ποια θα θεωρούνταν "λογική τιμή"  τελική με τοποθέτηση και τελικό επίχρισμα ,  ανα  μ2 ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έβαλα κουφώματα και θερμοπρόσωψη και κανένας δεν μου ζήτησε ολόκληρο το ποσό. Μόνο την δική μου συμμετοχή έβαλα. Αν το ζητάνε, πείτε τους ότι θα πάτε σε άλλον επαγγελματία. 

Κατανοητό ότι αυτοί επωμίζονται το κόστος αρχικά, αλλά και εμείς δεν είμαστε καθόλου κατοχυρωμένοι ότι θα γίνει η επιστροφή των χρημάτων. Μετά αντε να τρέχεις με δικηγόρους αν δεν σου τα δώσει πίσω.

ΥΓ: Μια απορία για εγκατάσταση φυσικού αεριου.. οι σωλήνες που βάζουν από τι υλικό είναι φτιαγμενοι;

 

Στις 18/9/2018 στις 9:45 ΠΜ, ib2018 είπε

Καλημέρα! Νέος στην ομάδα! θα μπορούσες να μου συστήσεις τον προμηθευτή??

Καλημέρα σε όλους! Νέος στην ομάδα!

Έχω εγκριθεί και έχω υπογράψει και με την Εθνική Τράπεζα..Δεν μπορώ να βρω προμηθευτή "συνετό" για να βάλω τέντες....Είναι η μόνη κατηγορία προμηθευτών (με το φυσικό αέριο κάπως παλεύεται η κατάσταση...)που έχω αντιμετωπίσει τέτοια δυσκολία...

Υπάρχει κάποιος να μου συστήσει κάποιον??

Το ποσό επιχορήγησης που δίνει το πρόγραμμα για τέντες είναι πολύ χαμηλό και γι' αυτό λίγοι είναι συνεργάσιμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kounga είπε

Αυτό είναι το θέμα.   Οταν ο μηχανικός που ανέλαβε το φάκελο, ανέλαβε και ο ίδιος ως Σύμβουλος Εργου,  είναι και ο εργολάβος -τουλάχιστον-  της θερμομόνωσης,  πως ξέρουμε οτι δεν θα δώσει προσφορές στον πελάτη εξωπραγματικές , με το σκεπτικό οτι του πελάτη και πάλι με την επιδότηση του 60%  , θα του φανεί - και καλά - συμφέρουσα ?  Δηλαδή να βγάλει ο μηχανικος κι απο πάνω κέρδος?    Εννοώ οτι ο πελάτης δεν μπορεί να ξέρει για τα πάντα, τι τιμές παίζουν στην αγορά,  και ποιές θεωρούνται "φυσιολογικές" , ώστε να ξέρει οτι ο προμηθευτής/μηχανικός  δεν τον εκμεταλεύεται.

  Παράδειγμα:

Για θερμοπρόσωψη συνολικά 20 μ2  με ΕPS 100 10cm   ,  ποια θα θεωρούνταν "λογική τιμή"  τελική με τοποθέτηση και τελικό επίχρισμα ,  ανα  μ2 ? 

Καταρχάς το πιο εύκολο πράγμα είναι να κάνεις ένα google search και να φωνάξεις κάποιον να σου δώσει προσφορά για να συγκρίνεις 

Από εκί και έπειτα, αν βάλεις μηχανικό ως εργολάβο, δεν θεωρείς αυτονόητο ότι θα πρέπει και αυτός να έχει ένα κέρδος ; 

Προσωπικά αποφεύγω να συστήνω μάστορες σε πελάτες μου για αυτόν ακριβώς τον λόγο

Αφενός δε βάζω πουθενά καπέλο, αφετέρου αν γίνει η οποιαδήποτε μαλακία εγώ θα τα ακούσω

Και κερατάς και δαρμένος δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Καταρχάς το πιο εύκολο πράγμα είναι να κάνεις ένα google search και να φωνάξεις κάποιον να σου δώσει προσφορά για να συγκρίνεις 

Από εκί και έπειτα, αν βάλεις μηχανικό ως εργολάβο, δεν θεωρείς αυτονόητο ότι θα πρέπει και αυτός να έχει ένα κέρδος ; 

Προσωπικά αποφεύγω να συστήνω μάστορες σε πελάτες μου για αυτόν ακριβώς τον λόγο

Αφενός δε βάζω πουθενά καπέλο, αφετέρου αν γίνει η οποιαδήποτε μαλακία εγώ θα τα ακούσω

Και κερατάς και δαρμένος δηλαδή...

1) Δηλαδή θα μπεί τρίτος "προμηθευτής" σε διαδικασία να κανει μετρήσεις κλπ,  για να μου δώσει προσφορά , θεωρώντας οτι πολύ πιθανό να τον "χρησιμοποιώ" για αυτό που λες ?  Άσε που , στην επαρχία , σε ένα σαφώς στενό κύκλωμα της εν λόγω "αγοράς"  όπου όλοι γνωρίζονται,  περιορίζεται και το εύρος "διαφορετικών" προσφορών... 

2) Το κέρδος αυτό που αναφέρεις , δεν θα την υπολογίσει  ήδη αυτός από μια "λογική" τιμή ανα μ2 , αφαιρώντας και όλα τα άλλα έξοδα του (υλικά-εργάτες-ασφάλειες κλπ) ?  Γιατί θα πρέπει να βάλει σε εμένα και καπέλο?

3) Σε ιστοσελίδα εταιρίας μονωτικών (Αθηνα)   που αναλαμβάνει και την τοποθέτηση , αναφέρει μια "ονομαστική τιμή" για το υλικό που αναφέρω παραπάνω,  35€/μ2 .  Καμιά σχέση με τα 50€/μ2  που ακούω να παίζουν στην περιοχή μου.  Αυτά φυσικά, απο τον περίγυρο, και πριν ακόμη με καλέσει ο εργολάβος για την προσφορά του.  Δεν είναι απίθανο αυτός να μου κατεβάσει κάπως την τιμή...  Γι αυτό ρώτησα εξ αρχής μια τιμή , να δω τι θεωρείται αλλού "λογική τιμή".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...