Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, kax54638 είπε

Βγαίνει το 1ο ΠΕΑ και το σπίτι σου κατατάσσεται σε μια ενεργειακή κατηγορία. Θα πρέπει με τις παρεμβάσεις που θέλεις να κάνεις μέσω του εξοικονομώ να ανεβαίνει το σπίτι σου 3 ενεργειακές κατηγορίες τουλάχιστον για να ενταχθείς. 

Οκ σε ευχαριστω πολυ, σταματαω τις ερωτησεις , περισσοτερα στο μηχανικο μην σας ζαλιζω με πραγματα που πολυ πιθανον να εχουν απαντηθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, james9tito είπε

Οκ σε ευχαριστω πολυ, σταματαω τις ερωτησεις , περισσοτερα στο μηχανικο μην σας ζαλιζω με πραγματα που πολυ πιθανον να εχουν απαντηθει!

Οπως ειπε και ο φίλος παραπάνω με αυτές τις δύο παρεμβάσεις αντι να πιάσεις 1,5 κατηγορία.

Οσο για τακτοποιήσεις και ηλεκτρονικη ταυτότητα δεν θα τα θεωρώ περιττά γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να τα κάνεις.

Αυτό που θεωρώ περιττο (και τότε θα σου έρθει μια η άλλη) είναι να κάνεις και άλλες παρεμβάσεις (για να πιάσεις το στόχο) που ουσιαστικά δεν τις χρειάζεσαι.  Από την άλλη αν έχετε οικογενειακό άνω των 30000 ευρώ τότε με το νέο πρόγραμμα (απ ότι λένε θα είστε κοντά ίσως και κάτω από το 55%). Οπότε στην περίπτωση σου θα το σκεφτόμουν καλά. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikucic είπε

Οπως ειπε και ο φίλος παραπάνω με αυτές τις δύο παρεμβάσεις αντι να πιάσεις 1,5 κατηγορία.

Οσο για τακτοποιήσεις και ηλεκτρονικη ταυτότητα δεν θα τα θεωρώ περιττά γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να τα κάνεις.

Αυτό που θεωρώ περιττο (και τότε θα σου έρθει μια η άλλη) είναι να κάνεις και άλλες παρεμβάσεις (για να πιάσεις το στόχο) που ουσιαστικά δεν τις χρειάζεσαι.  Από την άλλη αν έχετε οικογενειακό άνω των 30000 ευρώ τότε με το νέο πρόγραμμα (απ ότι λένε θα είστε κοντά ίσως και κάτω από το 55%). Οπότε στην περίπτωση σου θα το σκεφτόμουν καλά. 

Θα το σκεφτόσουν καλά και θα εκλινες προς το όχι από ότι κατάλαβα. Εγώ προς τα εκεί κλίνω να δώσω 2400 τώρα άμεσα από το να μπω σε μια διαδικασία χρονοβόρα με ανώτερο κόστος συνολικά και να γλυτώσω λίγα χρήματα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ikucic είπε

Ασφαλώς πήγαινε σε ένα μαγαζί με χρώματα ή σε ένα κατάστημα από τα μεγάλα (leroy merlin praktiker) πες τους τι θες . Δείξε και μια φωτο και θα σου δώσουν μια μονωτικη  πλάκα. Αλλά βγάλε καμία καλή φωτο να καταλάβουν τι θες.

Θες να σου δείξω τι ιστορίες μου έχουν ανοίξει εμένα στο σπίτι στον Κάλαμο Αττικής (το έχω πια σαν εξοχικό παλιά έμενα εδώ) αυτοί που έριξαν την πλάκα και ένας άσχετος μονωτης ; 

Και τώρα κάνω μερετια μαζί με τη γυναίκα μου και τα παιδιά να σκουπιζοουν από κάτω;

Απλά μη σκας σπίτια είναι! 

Τελικα ηρθαν να κανουν ισιους τους ιμάντες και βαλαν στόκο εκει στον τοίχο... οκ ενταξει τουλαχιστον ενδιαφέρθηκε να μας στειλει να τα διορθώσουν. Δεν φταιει ο άνθρωπος που εχει την εταιρεία αλλα οι υπάλληλοι που μαλλον κουράστηκαν και ηθελαν να φυγουν νωρίς. Αλλα οκ εμεις για αυτο διαλεξαμε αυτον που ταν ακριβότερος για να τα προσέχουν.  Αλλα και παλι οκ τι να με χρεωνε παραπανω για μια γυψοσανιδουλα τωρα; Επειδη ειπε δεν με χρεωσε παραπανω,αλλα εδω και με στοκαρισμα βαψιμο και καινουργια γυψοσανιδα στην οροφη βγαινει περιπου 150 ευρω. Οτι κλείσαν ενα μικρο κομματάκι χωρις μονωση ποσο να πηγαινε;

Τελος παντων απλα αναρωτιέμαι τωρα αν όλα τα συνεργεία ειναι ετσι... 

Επισης καποιος απο τους μαστορους πρεπει να εκανε την αναγκη του πανω στην τουαλετα και να πατησε με τα παπουτσια γιατι καπως γέρνει η λεκάνη οπως πας να κατσεις τωρα. Ρε παιδια πρεπει να σαι στην κυριολεξια απο πανω τους για να μην γινει καμια στραβη. Τελος παντων οκ μικρό το κακό!!!! Παμε να δουμε τι θα κανουν οι υπόλοιποι τωρα που θα ερθουν για τις αλλες εργασιες :p 

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mporei είπε

Τελικα ηρθαν να κανουν ισιους τους ιμάντες και βαλαν στόκο εκει στον τοίχο... οκ ενταξει τουλαχιστον ενδιαφέρθηκε να μας στειλει να τα διορθώσουν. Δεν φταιει ο άνθρωπος που εχει την εταιρεία αλλα οι υπάλληλοι που μαλλον κουράστηκαν και ηθελαν να φυγουν νωρίς. Αλλα οκ εμεις για αυτο διαλεξαμε αυτον που ταν ακριβότερος για να τα προσέχουν.  Αλλα και παλι οκ τι να με χρεωνε παραπανω για μια γυψοσανιδουλα τωρα; Επειδη ειπε δεν με χρεωσε παραπανω,αλλα εδω και με στοκαρισμα βαψιμο και καινουργια γυψοσανιδα στην οροφη βγαινει περιπου 150 ευρω. Οτι κλείσαν ενα μικρο κομματάκι χωρις μονωση ποσο να πηγαινε;

Τελος παντων απλα αναρωτιέμαι τωρα αν όλα τα συνεργεία ειναι ετσι... 

Επισης καποιος απο τους μαστορους πρεπει να εκανε την αναγκη του πανω στην τουαλετα και να πατησε με τα παπουτσια γιατι καπως γέρνει η λεκάνη οπως πας να κατσεις τωρα. Ρε παιδια πρεπει να σαι στην κυριολεξια απο πανω τους για να μην γινει καμια στραβη. Τελος παντων οκ μικρό το κακό!!!! Παμε να δουμε τι θα κανουν οι υπόλοιποι τωρα που θα ερθουν για τις αλλες εργασιες 😛

150 ευρω;

Σε χρεωσε 150 ευρώ για ένα κομματάκι γυψοσανιδα ;

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, seath36 είπε

Να ρωτήσω κάτι; Έβαλε κανείς αυτοματισμούς; Αν ναι πως πληρώθηκαν; Τα πληρώσατε οι ίδιοι, τα πλήρωσε κάποιος μηχανικός;

Σε μένα τα πλήρωσε ο μηχανικός και θα φαίνεται αυτός σαν προμηθευτής μου γιατί όσους ρώτησα δεν ήθελαν να συμμετέχουν στο εξοικονομώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Xdanger είπε

Σε μένα τα πλήρωσε ο μηχανικός και θα φαίνεται αυτός σαν προμηθευτής μου γιατί όσους ρώτησα δεν ήθελαν να συμμετέχουν στο εξοικονομώ

Του τα πλήρωσες; Ή θα τα πάρει από το πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2021 στις 4:57 ΜΜ, ikucic είπε

150 ευρω;

Σε χρεωσε 150 ευρώ για ένα κομματάκι γυψοσανιδα ;

οχι αυτος δεν με χρεωσε αλλα ηταν ηδη μακραν πιο ακριβός....και το τονιζει διαρκως κιολας οτι ενω κανονικα χρεωνει την γυψοσανιδα δεν μου την χρέωσε! και ειπα πως και γυψοσανίδα να μπει (συν αυτη την οροφη) και γενικα να φτιαχνει ολο βαψιμο στοκάρισμα μονωση μου ζητησαν 150 ευρω καποιοι αλλοι! Οποτε αυτουνου τι να του κόστισε που απλα εβαλε μια γυψοσανίδα μονο;

Επίσης αληθεια ΒΡΑΖΩ!!!!!

Μου στειλε και καλα το συνεργείο του για να διορθωσει τους ιμάντες που μπηκαν στραβα και δεν ανοιξαν το κουτι για να τους βαλουν σωστα αλλα δεν ξερω τι κανανε σε δυο μερες στραβωσε ο ενας!!! Πως αυτος που μπηκε απο την αρχη σωστα ειναι οκ;

Επισης εφυγε ενα ολοκληρο κομματι στο σημειο που μπαινει το κουφωμα για να καταλαβεις εξωτερικα και του βαλαν καμποση σιλικόνη και το αφησαν ετσι και οταν ηρθαν απλα το στοκαραν λιγο πανω απο την σιλικόνη και μου παν πως δεν το καναν γιατι νομιζαν θα το φτιαξει αυτος που θα ερθει για να βαψει. Μα ο στοκος παιδια δεν ειναι για τους τοιχους για το βαψιμο; Εκει που λείπει ολοκληρο κομματι μπαινει σιλικόνη και μετα στοκάρισμα για να μην φαινεται; Με δουλευουν;

Ξεχασαν να βαλουν και στις σίτες αυτο που τις τραβας απο εκει....τα καπακια αν τα λεω σωστα.

Κατα τα αλλα ηταν ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟΣ απο ολους και συνεχως μου ελεγε "ο ταδε ξερει τι δουλεια κανω εγω, εσυ δεν ξερεις τι δουλεια κανω αλλα θα το μαθεις".....αυτη ειναι η δουλεια που κανει; Και με κοροιδευει και ευθαρσώς και απο πανω;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, infini είπε

Στις αναβαθμίσεις είναι και για αλλαγή πατώματος και επισκευή στέγης;

Αλλαγή πατώματος λογικά όχι.

Επισκευή στέγης όχι. Μόνο μόνωση στέγης.

Μιλάμε για πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης όχι ανακαίνισης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Evaggelos1 είπε

Και το ερωτημα παραμενει.....

Εχει μπει σε καποιον η προκαταβολη απο οποιαδηποτε τραπεζα?

(Εχω ηδη συμπληρωσει 45 ημερες απο την υπογραφη).

κι εγω αναμενω τις προκαταβολες απο πειραιως 

image.png.c072889f14c5218af8864c1ec17270bb.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...