Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα,

Έχω καταχωρήσει προμηθευτές εδω και 12 μέρες. Είμαι σε αναμονή καταβολής προκαταβολών στους προμηθευτές. Ξέρουμε πόσο πάιρνει αυτό (είμαι σε δάνειο)

Και μία άλλη ερώτηση έχω μία εξιστόθυρα στο πρόγραμμα, θα μπορούσα να μη τη βάλω και να προσθέσω θερμομόνωση σε μία πλευρά που δεν έβαλα στο πρόγραμμα χωρίς αύξηση προυπολογισμού?

Στις 13/9/2018 στις 3:13 ΠΜ, kounga είπε

Καλημέρα σας.  Εχω ενταχθεί, και όσον αφορά τη θέρμανση είμαι μεταξύ κλιματιστικών σε κάθε δωμάτιο (2)  και  αντλίας θερμότητας (=υπάρχει η παλιά εγκατάσταση με τα σώματα καλοριφέρ, και απλά πρέπει να ξηλωθεί ο λέβητας πετρελαίου, για να κουμπώσει επάνω η αντλία θερμότητας, κλπ) .

Το ερώτημα μου:  Oi αντλίες θερμότητας προτείνονται για συγκεκριμένους τύπους σπιτιών?

  - Μιλάμε για βόρεια Ελλάδα ,  ισόγειο διαμέρισμα 62τμ  τριών δωματίων βορειο-δυτικού προσανατολισμού.

 - Υπάρχει απο επάνω ένας ακόμη όροφος, κατοικείται.

 - Θα τοποθετηθούν με το Πρόγραμμα,  παράθυρα αλουμινίου, και εξωτερικό κέλυφος/μόνωση.

 -  Το 3ο δωμάτιο βλέπει στον φωταγωγό , και ούτε χρησιμοποιείται καν, έτσι δεν είναι και απαραίτητη η συνεχής θέρμανση του  με κεντρικό     σύστημα  Α.Θ.  Εννοώ μπορώ να κλείνω κατα καιρούς το σώμα του.  Και σαφώς στην περίπτωση που επιλέξω κλιματιστικά για τα άλλα         δωμάτια,  εδώ δεν χρειάζεται. 

 - Εξωτερικές θερμοκρασίες το χειμώνα , πιάνει και -12.

 - Το κόστος για Α.Θ. είναι σαφώς μεγαλύτερο, αλλά δεν με πειράζει , το καλύπτω . 

 - Ωστόσο η Α.Θ. έχει σαφώς μεγαλύτερη φασαρία και δουλειά, και βλέπω και καποια απροθυμία του μηχανικού γιατί πρέπει να να ανακατέψει και υδραυλικούς κλπ,  συν του οτι κατάλαβα   οτι θέλει να ξεμπερδεύει γρήγορα , βάζοντας κλιματιστικά , για να προχωρήσει στους επόμενους πελάτες του για το Πρόγραμμα...

ΚΑλησπέρα,

Μακριά από αντλίες ειδικά σε θερμοκρασιές -12.

Αν έχεις αέριο μη το ψάχνεις πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Koula84 είπε

Και μία άλλη ερώτηση έχω μία εξιστόθυρα στο πρόγραμμα, θα μπορούσα να μη τη βάλω και να προσθέσω θερμομόνωση σε μία πλευρά που δεν έβαλα στο πρόγραμμα χωρίς αύξηση προυπολογισμού? 

Θα μιλήσεις με αυτόν που σου έβγαλε το ΠΕΑ. Έχει υπολογίσει συγκεκριμένες παρεμβάσεις για να φτάσεις το στόχο και στο νέο ΠΕΑ θα πρέπει να τις επιβεβαιώσει.

Επίσης τροποποίηση χαρακτηριστικών παρεμβάσεων που έχουν προταθεί, μπορεί να γίνει. Προσθήκη νέων, νομίζω όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/09/2018 at 11:32, makis_g3 said:

Καλημέρα ξέρετε κάποιον Αξιοπιστο εμπορο κλιματιστικών(για Αθηνα) που να συμμετέχει στο πρόγραμμα;

Οικονομικών μοντελων όχι Daikin κτλ.

Εγώ πήρα τα δικά μου και τον ηλιακό από estiagreen. Έχει διάφορα μοντέλα και μάρκες. 

 

https://www.estiagreen.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχουμε και εμείς πρόβλημα με όλους τους προμηθευτές. Ολοι ζητούν τα χρήματα τους και δεν συμμορφώνονται με τους όρους του προγράμματος. Από την άλλη νομίζω ότι μπορούμε να αλλάξουμε προμηθευτές πριν προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα (από αίτηση γνωστού δλδ όταν ολοκληρωθεί το βήμα 7 δεν έχει επιλογή διαγραφής προμηθευτή). Τώρα που άρχισαν να παίρνουν μέτρα και μετά από δική μας ερώτηση μας έσκασαν το παραμύθι. Προσωπικά ξεκίνησα να απευθύνομαι στο υπουργείο και να γνωστοποιώ το θέμα. 

Απορώ αν δεν εμπιστεύονται το κράτος (οκ αυτη ειναι η δικαιολογία) εγώ γιατί να εμπιστευτώ έναν ιδιώτη που μπορεί στο κάτω κάτω σε έξι μήνες να έχει κλείσει και μη τον είδατε;!

Τι μπορούμε να κάνουμε; Υπάρχει κανείς να προτείνει προμηθευτές για κουφωματα, μονωσεις, ηλιακό και κλιματιστικό σε Αν. Μακεδονία-Θράκη οι οποίοι να δουλεύουν με τους όρους που υπέγραψαν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ο δικός μου αλουμινας μου είπε πως η europa όταν αυτός κάνει παραγγελία υλικών, του κάνει πίστωση κάποιους μνήμης εφόσον πρόκειται για το εξοικονομω. Η εταιρία το επιβεβαιώνει γιατί μαζί με την παραγγελία δίνει και τον κωδικό έγκρισης του εξοικονομω. 

Πάντως και εγώ αν ήμουν επαγγελματίας, φυσικά δεν θα εμπιστευομουν το κράτος, και φυσικά δεν θα εμπιστευομουν ούτε τον πελάτη που μπορεί να έκανε 6 μήνες να βάλει 1 κλιματιστικό μέσω εξοικονομω και εγώ να ήμουν στην αναμονή εξαιτίας του για να πληρωθώ 15.000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι είναι θέμα "εμπιστοσύνης" μόνο (αν και όλα αυτά τα προγράμματα έχουν τα "θέματά" τους).

Κυρίως, όπως έχω αναφέρει και παραπάνω, είναι θέμα ρευστότητας του κάθε προμηθευτή/εγκαταστάτη. Στην πράξη το πρόγραμμα "χρηματοδοτείται" από αυτούς για όσο διάστημα πάρει μέχρι την ολική εκταμίευση.

Με εξαίρεση κάποιες ελάχιστες "μαμά" εταιρίες, οι υπόλοιπες ζητάνε εξόφληση με την παράδοση ή ακόμα και προεξόφληση στον εγκαταστάτη. Που σημαίνει ότι αυτός πχ που θα σου δώσει τα κλιματιστικά, τα έχει ήδη πληρώσει και περιμένει να τα πληρωθεί κάποιους μήνες αργότερα. Άρα πρέπει να έχει "κεφάλαιο κίνησης" αρκετών χιλιάδων.

Το ήξερε πριν εμπλακεί; Ναι

Γιατί τότε μπήκε στο πρόγραμμα; Κυρίως για να "τσιμπήσει" κάποιο πελάτη που έχει τη δυνατότητα να το προπληρώσει.

Σωστό, επαγγελματικά ή ηθικά; Σίγουρα όχι.

Αναμενόμενο στην παρούσα κατάσταση της αγοράς; Σίγουρα ναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γνωριζει κανεις αν υπαρχει παραταση στις προθεσμιες?

Ειμαι στην υπογραφη δανειου και λήγει την Τριτη, προλαβαινω λογικα αλλα οσο να ναι υπαρχει μια πιεση....

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει η υπογραφη δανειου εδω και μια βδομαδα. Σε ποσο χρονο φαινεται μεσα; Γιατι ακομα με εχει στην αναμονη. Εχω επικοινωνησει απειρες φορες με τραπεζα και εξοικονομω αλλα δε δινουν ουσιαστικη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφορα που πηρα απο μια εταιρια,

 

INVENTOR σειρά NEMESIS PRO 

N2VI32-09WiFi 620,00

N2VI32-12WiFi 695,00

Τρόπος πληρωμής: Πληρωμή μετρητοίς του ποσοστού που σας αναλογεί από το πρόγραμμα και το υπόλοιπο πληρωμή από την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tornado είπε

προσφορα που πηρα απο μια εταιρια,

INVENTOR σειρά NEMESIS PRO 

N2VI32-09WiFi 620,00

N2VI32-12WiFi 695,00

Τρόπος πληρωμής: Πληρωμή μετρητοίς του ποσοστού που σας αναλογεί από το πρόγραμμα και το υπόλοιπο πληρωμή από την τράπεζα.

Τοποθέτηση; Μέσα στην τιμή ή επιπλέον; Αν είναι επιπλέον, πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...