Προς το περιεχόμενο
Εξοικονομώ κατ' οίκον

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Δεν πολυκατάλαβα τι έγινε. Ο μηχανικός είναι εργολάβος ή απλά σύμβουλος του έργου;

συμβουλος εργου ειναι, αυτος με τα κουφωματα και ο αλλος με τα κλιματιστικα ειναι το θεμα οχι ο μηχανικος!

ειδικα αυτος με τα κουφωματα με πηρε να μου κανει κήρυγμα και να μου πει να βαλω αμεσα το τριτο κλιματιστικο λες και θα τον ρωτησω τι θα κανω στο σπιτι μου...ξαναδιαβασε τα και ισως καταλαβεις

Επεξ/σία από artist1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 4,9k
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

ΟΔΗΓΟΣ-ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ-ΑΥΤΟΝΟΜΩ (1).pdfΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ_ΟΔΗΓΟΣ_compressed.pdf το ανεβάζω αλλά δεν το ανοίγει. θα δοκιμάσω άλλη μορφή     στο έστειλα απευθείας με μήνυμα το βλέπεις

Έχετε καταλάβει ότι για να δει ένας ενεργειακός επιθεωρητής αν και πως τα σπίτια αλλάζουν κατηγορίες πρέπει να κάτσει να κάνει κανονικά το ΠΕΑ ή νομίζετε ότι υπάρχει ένα μαγικό κουμπάκι που λέει αν αλ

Μικρότερη βασική επιδότηση και ακόμα μικρότερη για άτομα με με μεγάλα εισοδήματα ή μεγάλη ακίνητη περιουσία.Το πάρτε 75%-85% είναι άκρως ηλίθιο, βάζεις στο παιχνίδι άτομα που δεν το έχουν ανάγκη απλά

Δημοσιευμένες Εικόνες

αν μπει καινουριος λεβητας πελλετ η αεριου για παραδειγμα σε σπιτι που ειχε σομπα (δεν υπαρχει δικτυο διανομης για το ζεστο νερο)

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? μου καλυπτει το προγραμμα δικτυο και εγω πληρωνω τους τερματικους ? (σωματα, φαν κοιλ) ?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, pleystore είπε

τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? μου καλυπτει το προγραμμα δικτυο και εγω πληρωνω τους τερματικους ? (σωματα, φαν κοιλ) ?

Σωληνώσεις και εγκατάσταση τα πληρώνει το πρόγραμμα, τερματικές μονάδες εσύ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

παιδια τα χω παρει στο κρανιο ! σιγα μην τον συστησω πουθενα αυτον με τα κουφωματα

2 βδομαδες μπηκαν και κανει σαν τρελος να πληρωθει ενω τοσο καιρο καμαρωνε για τα λεφτα που βγαζει και τις δουλειες στο εξωτερικο!

Δεν μου απαντα κανεις ομως ΚΑΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΠΑΝΤΟΥ ή ειδαν εμενα μικρη τελικα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, artist1 είπε

παιδια τα χω παρει στο κρανιο ! σιγα μην τον συστησω πουθενα αυτον με τα κουφωματα

2 βδομαδες μπηκαν και κανει σαν τρελος να πληρωθει ενω τοσο καιρο καμαρωνε για τα λεφτα που βγαζει και τις δουλειες στο εξωτερικο!

Δεν μου απαντα κανεις ομως ΚΑΝΟΥΝ ΕΤΣΙ ΠΑΝΤΟΥ ή ειδαν εμενα μικρη τελικα;

Καλά κούλουμα πες του (καλά μην του το πεις, κάνε την χαζή)

Αιτηση προς εκταμίευση από 29/3 κι ακόμα περιμένουμε…

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καλά κούλουμα πες του (καλά μην του το πεις, κάνε την χαζή)

Αιτηση προς εκταμίευση από 29/3 κι ακόμα περιμένουμε…

Το κατανοώ αλλα έχει λεφτα αυτος δεν εχει αναγκη! Παντως απο τα 5000 εχει ηδη παρει προκαταβολή 3180 αυτος !!!  Ο ιδιος μου καμάρωνε συνεχως για τις δουλειες του. 

Ο τεντας της γειτονιάς μου ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΛΕΞΗ ηθελε να ερθει μαλιστα ΠΡΩΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ για να κανει την τοποθετηση....οχι τελευταιος οπως ολοι οι αλλοι. και δεν εβγαλε αχνα να μας ρωτα ποτε θα καταθέσουμε

Τελικα ομως ολοι κανουν ετσι ή αυτος μονο σε εμενα; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Μόλις τώρα, artist1 είπε

Το κατανοώ αλλα έχει λεφτα αυτος δεν εχει αναγκη! Παντως απο τα 5000 εχει ηδη παρει προκαταβολή 3180 αυτος !!!  Ο ιδιος μου καμάρωνε συνεχως για τις δουλειες του. 

Ο τεντας της γειτονιάς μου ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΛΕΞΗ ηθελε να ερθει μαλιστα ΠΡΩΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ για να κανει την τοποθετηση....οχι τελευταιος οπως ολοι οι αλλοι. και δεν εβγαλε αχνα να μας ρωτα ποτε θα καταθέσουμε

Τελικα ομως ολοι κανουν ετσι ή αυτος μονο σε εμενα; 

Δεν ξέρεις τι ανοίγματα έχει ο καθένας, και σε τι περίοδο τον πετυχαίνεις 

Ειχα εργολάβο που ο άνθρωπος ήταν πολύ ευγενικός, είχαμε συνεργαστεί πολλές φορές, δεν με είχε ενοχλήσει ποτε, και με τις τελευταίες καθυστερήσεις που είχαν είχε φτάσει να είναι ανοιχτός πάνω από 100 χιλιάρικα 

Ε, διακριτικά κάθε 10-15 μέρες μου έστελνε ένα mail, δε μπορώ να πω ότι δεν τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο…

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν ξέρεις τι ανοίγματα έχει ο καθένας, και σε τι περίοδο τον πετυχαίνεις 

Ειχα εργολάβο που ο άνθρωπος ήταν πολύ ευγενικός, είχαμε συνεργαστεί πολλές φορές, δεν με είχε ενοχλήσει ποτε, και με τις τελευταίες καθυστερήσεις που είχαν είχε φτάσει να είναι ανοιχτός πάνω από 100 χιλιάρικα 

Ε, διακριτικά κάθε 10-15 μέρες μου έστελνε ένα mail, δε μπορώ να πω ότι δεν τον καταλαβαίνω τον άνθρωπο…

Διακριτικά οπως ειπες εδω εμενα αυτος με πηρε και μου πε να βαλω το 3ο κλιματιστικο ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΑ ομως πριν φυγει ο μηχανικος διακοπες. Καλα πως μπορω εγω να ορίσω το ποτε θα ερθουν αυτοι με τα κλιματιστικα και ποτε θα παει ο μηχανικος διακοπες; Ειναι τρομερα αγενης γενικα. Μας κοροιδευε γιατι το σπιτι ειναι παλιο και ηταν μες στην ειρωνεία συνεχως! Αλλα ο πατερας μου επεμενα οτι κανει καλη δουλεια....σιγα ζημιες μας εκανε...ξεχασαν το ενα το αλλο.

Εμενα ο πατερας μου ειπε πως εχει εκατομμύρια παντως απο τα 1800 ευρω θα σωθει; Και ο ιδιος ολο καμάρωνε οπως ειπα...και τωρα λεει πρεπει καπως να ζησουμε. Μεσα να μπηκε απο μενα ομως αφου πηρε ΗΔΗ  3200 ευρω ; Πως να μπει μεσα εδω χωρις το εξοικονομω τοσο θα πηγαινε το κοστος αρα με τα 3200 θα χει βγαζει ηδη και το κερδος του. Απλα με το εξοικονομω το βαρανε.

Επεξ/σία από artist1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, becoming_I είπε

Σωληνώσεις και εγκατάσταση τα πληρώνει το πρόγραμμα, τερματικές μονάδες εσύ.

αν δεν εχει ομως μεσα σωληνωσεις δε θελει καποια μελετη για το πως θα γινει η κατανομη?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 ώρες πριν, artist1 είπε

Διακριτικά οπως ειπες εδω εμενα αυτος με πηρε και μου πε να βαλω το 3ο κλιματιστικο ΤΩΡΑ ΑΜΕΣΑ ομως πριν φυγει ο μηχανικος διακοπες. Καλα πως μπορω εγω να ορίσω το ποτε θα ερθουν αυτοι με τα κλιματιστικα και ποτε θα παει ο μηχανικος διακοπες; Ειναι τρομερα αγενης γενικα. Μας κοροιδευε γιατι το σπιτι ειναι παλιο και ηταν μες στην ειρωνεία συνεχως! Αλλα ο πατερας μου επεμενα οτι κανει καλη δουλεια....σιγα ζημιες μας εκανε...ξεχασαν το ενα το αλλο.

Εμενα ο πατερας μου ειπε πως εχει εκατομμύρια παντως απο τα 1800 ευρω θα σωθει; Και ο ιδιος ολο καμάρωνε οπως ειπα...και τωρα λεει πρεπει καπως να ζησουμε. Μεσα να μπηκε απο μενα ομως αφου πηρε ΗΔΗ  3200 ευρω ; Πως να μπει μεσα εδω χωρις το εξοικονομω τοσο θα πηγαινε το κοστος αρα με τα 3200 θα χει βγαζει ηδη και το κερδος του. Απλα με το εξοικονομω το βαρανε.

Τις προκαταβολές της συμμετοχής σου τις έδωσες, εφόσον ολοκληρώσεις και όλες τις παρεμβάσεις και γίνει η σχετική διαδικασία με τα παραστατικά κλπ από τον μηχανικό σου, από εκεί και πέρα η καθυστέρηση στην πληρωμή είναι θέμα του προγράμματος. Άρα όσο και να σε πρήζουν και να θέλεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αυτό δεν το ήξεραν και σε ενοχλούν; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
3 ώρες πριν, pleystore είπε

αν δεν εχει ομως μεσα σωληνωσεις δε θελει καποια μελετη για το πως θα γινει η κατανομη?

image.png.a8aa523afcd43df004292ff280992ebf.pngτη μελέτη στην πληρώνει το πρόγραμμα (μέχρι 350€ νομίζω)

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
10 ώρες πριν, kax54638 είπε

Τις προκαταβολές της συμμετοχής σου τις έδωσες, εφόσον ολοκληρώσεις και όλες τις παρεμβάσεις και γίνει η σχετική διαδικασία με τα παραστατικά κλπ από τον μηχανικό σου, από εκεί και πέρα η καθυστέρηση στην πληρωμή είναι θέμα του προγράμματος. Άρα όσο και να σε πρήζουν και να θέλεις δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αυτό δεν το ήξεραν και σε ενοχλούν; 

με πιεζει να βαλω ΑΜΕΣΑ αυτες εδω τις μερες το 3ο κλιματιστικο για να καταθεσει τα χαρτια πριν τον 15Αυγουστο ο μηχανικος μας! λες και περνα απο το χερι μου

επισης αυτος με τα κλιματιστικα ειχε πολυ ακριβη εγκατασταση ενω ο βοηθος του μου τα κανε μπαχαλο εγδαρε πατωματα με την σκαλα και αλλα πολλα.....οποτε δεν αξιζε εγω πχ μπορει να θελω να δωσω προκαταβολη σε αλλον και να μου βαλει το 3ο κλιματιστικο τι τον κόφτει τον αλουμινα; για 2-3 βδομαδες καθυστερηση κανει ετσι;

Παιδια με ειδε μικρη σε ηλικια και τα κανει αυτα!Θα βαλω τους γονεις μου να τον παρουν δεν ειναι δυνατον να εχει τετοιο θράσος. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Ελπίζω (ακόμη και με αστοχίες που έκαναν) να είσαι ικανοποιημένη που αναβάθμισες την οικία σου, και να χαρείς τα καινούρια κλιματιστικα και τα καινούρια κουφώματα σου. Θα τα έχεις για καιρό. 

Από εκεί και πέρα, εννοείτε πως δεν έχει δικαίωμα να σε πιέσει, και σίγουρα ο τρόπος του είναι λάθος, καθώς σου δημιουργεί πίεση. 

Από την πλευρά σου όμως, αφού ούτως ή άλλως θα βάλεις και 3ο κλιματιστικό, δεν υπάρχει λόγος να το τρεναρεις ιδιαίτερα, καθώς περιμένουν και αυτοί να πληρωθούν, δεν ξέρεις τι πληγή έχει ο καθενας στην ζωή του, (έκτακτη ασθένεια κα). 

Προφανώς ανησυχεί ότι εάν φύγει διακοπές ο μηχανικός, θα επιστρέψει τέλος Αυγούστου. Μετά θα έχει συσσωρευμενες υποθέσεις, οπότε καλός Σεπτέμβρης και αν. 

Τέλος, ίσως έχει υπόψη του ότι οι αιτησεις εκταμιευονται κατά παρτίδες, οπότε θέλει να προλάβει την επόμενη παρτίδα. Δυστυχώς το κράτος δεν είναι και το πιο συνεπές στις πληρωμές του και στις προθεσμίες. 

• Thanks 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Makkkk είπε

Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Ελπίζω (ακόμη και με αστοχίες που έκαναν) να είσαι ικανοποιημένη που αναβάθμισες την οικία σου, και να χαρείς τα καινούρια κλιματιστικα και τα καινούρια κουφώματα σου. Θα τα έχεις για καιρό. 

Από εκεί και πέρα, εννοείτε πως δεν έχει δικαίωμα να σε πιέσει, και σίγουρα ο τρόπος του είναι λάθος, καθώς σου δημιουργεί πίεση. 

Από την πλευρά σου όμως, αφού ούτως ή άλλως θα βάλεις και 3ο κλιματιστικό, δεν υπάρχει λόγος να το τρεναρεις ιδιαίτερα, καθώς περιμένουν και αυτοί να πληρωθούν, δεν ξέρεις τι πληγή έχει ο καθενας στην ζωή του, (έκτακτη ασθένεια κα). 

Προφανώς ανησυχεί ότι εάν φύγει διακοπές ο μηχανικός, θα επιστρέψει τέλος Αυγούστου. Μετά θα έχει συσσωρευμενες υποθέσεις, οπότε καλός Σεπτέμβρης και αν. 

Τέλος, ίσως έχει υπόψη του ότι οι αιτησεις εκταμιευονται κατά παρτίδες, οπότε θέλει να προλάβει την επόμενη παρτίδα. Δυστυχώς το κράτος δεν είναι και το πιο συνεπές στις πληρωμές του και στις προθεσμίες. 

Φυσικα και θελω και εγω να πληρωθουν οι άνθρωποι το συντομότερο, αλλα απο εμενα μεσα δεν μπηκε γιατι πηρε 3200 ευρω απο την προκαταβολη οσο δηλαδη θα κοστιζε εκτος εξοικονομω. Απο αλλους θα έπαιρνε το 30% μονο και βρήκε να πιεσει εμενα; Και λιγότερο απο 2 βδομαδες ειναι που μας εβαλε τα κουφωματα! Μου την σπαει τοσο πολύ ο τρόπος του που για το γαμώτο μου ερχεται να το τρενάρω. Δεν γινεται να ναι τοσο αγενης πια. Και όπως και να χει ενα μηνα περιθώριο εχω ακομα να ολοκληρώσω τις εργασιες αν πχ ειχα ενα χρονο περιθώριο; Ή ενα 4μηνο; Τι θα κανε τοτε;

Γενικα μονο απο τον τεντα ειμαι ικανοποιημένη απο άποψη συμπεριφοράς. Αλλα και από την δουλεια του. Ειχαμε ενα παράπονο απο τις τεντες οτι δεν ειναι πιο μακριές αλλα μας ειπαν πως πανε πιο κατω και θα μας στειλουν καποιον να μας δειξει πως. 

Ειναι τρομερό "προσόν" να ναι καποιος ευγενικος. 

Πρέπει να του τρίξω τα δόντια αν ξαναπάρει με βρήκε ευγενική και καλή και τα κάνει.

Εδω ολη η χωρα καιγεται και αυτος κανει ετσι ενω εχει ήδη πληρωθει ουσιαστικα. Τι "μικροί" άνθρωποι ειναι αυτοι. Εδω οπως ειπα ηρθε και μου ζητησε ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ καρφακια για τα καλωδια που βγαλαν απο ενα καλωδιο ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΡΕ. Το πα στην μανα μου και λεει καλα ηρθε και πηρε ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ; Δεν ηταν δικα του. Οχι ότι μας νοιαζει αλλα μας εκανε εντύπωση τι γυφτος ειναι. Εν τω μεταξυ τα καπακια ακομα να τα βαλει. Ηρθε και δοκίμαζε καπακια που δεν κανανε. Και λεει και η μανα μου καλα λεει οταν φτιαξαν κουφωματα δεν φτιαξαν και τα καπακια τους; Ψαχνει τωρα να βρει καπακια που να κανουν;

Τα χω παρει τώρα...θα βαλω την μητερα μου να τον καλέσει !

Για να δουμε τωρα στην μανα μου θα κανει τα ιδια; Θα ναι τόσο θρασύς;  

Επεξ/σία από artist1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πήρα σήμερα τηλέφωνο στο helpdesk και μου είπαν ότι έδωσαν σήμερα το ΟΚ για εκταμίευση προκαταβολών και πλέον είναι στα χέρια των τραπεζών που συνήθως  εώς 7 εργάσιμες ανταποκρίνονται  ! Μη ξεχνάμε όμως ότι και ο αύγουστος για την Ελλάδα είναι ένας κουτσός θα ελεγα μήνας 😅

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.