Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Πρέπει να δοθεί μια προτεραιότητα (αφού δεν θέλουμε κλήρωση), οπότε είναι λογικό αυτοι να έχουν ένα bonus.

Προτεραιότητα ως προς τι; Στο ότι το σπίτι που έδωσε ο πατέρας στο γιο κ χρειάζεται αναβάθμιση πρέπει να πάρει χαμηλότερη επιδότηση; Εκεί είναι εμένα η ένσταση μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, paylidis είπε

Προτεραιότητα ως προς τι; Στο ότι το σπίτι που έδωσε ο πατέρας στο γιο κ χρειάζεται αναβάθμιση πρέπει να πάρει χαμηλότερη επιδότηση; Εκεί είναι εμένα η ένσταση μου

Το έδωσε η το παραχωρήσε και αύριο μπορεί να το παραχωρήσει σε άλλον !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το έδωσε η το παραχωρήσε και αύριο μπορεί να το παραχωρήσει σε άλλον !

Το σπίτι με την ψιλή κυριότητα και επικαρπία; Ο ιδιοκτήτης είναι το παιδί στην πράξη…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Το σπίτι με την ψιλή κυριότητα και επικαρπία; Ο ιδιοκτήτης είναι το παιδί στην πράξη…..

Το σκέφτεσαι μονόπλευρα.

Πιθανόν, είσαι μοναχοπαίδι.

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το σπίτι με την ψιλή κυριότητα και επικαρπία; Ο ιδιοκτήτης είναι το παιδί στην πράξη…..

Αλλά, και αυτή την συζήτηση άμα κάνουμε είσαι κληρονόμος ΟΧΙ ιδιοκτήτης !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Το σκέφτεσαι μονόπλευρα.

Πιθανόν, είσαι μοναχοπαίδι.

Καμία σχέση δε το σκεφτομαι καν για εμένα. Το είχα αναλύσει παραπάνω…

το κράτος προωθεί με το 40% στις επικαρπιες τα μαύρα παντως στην πραγματικότητα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Καμία σχέση δε το σκεφτομαι καν για εμένα. Το είχα αναλύσει παραπάνω…

το κράτος προωθεί με το 40% στις επικαρπιες τα μαύρα παντως στην πραγματικότητα…

Τι εννοείς προωθεί τα μαύρα ?

Εγώ βλέπω ότι το 40% είναι μικρό κίνητρο και κάποιοι δεν θα κάνουν αίτηση.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς προωθεί τα μαύρα ?

Εγώ βλέπω ότι το 40% είναι μικρό κίνητρο και κάποιοι δεν θα κάνουν αίτηση.

24% είναι το φπα

συν 26% ο φόρος που θα πληρώσει ο κάθε επαγγελματίας εφόσον κόψει απόδειξη. 
 

βάλε κ το ότι τα μετρητά ειναι άμεσα και ζεστά κ δε θα περιμένουν ποτέ θα δεήσει το υπεν

ευκολα πετυχαίνεις 35-40% λιγότερα εκτός Εξοικονομώ άρα που οφελεί το 40%;;
 

μονο στη δανειοδότηση ίσως για αυτούς που δεν έχουν …

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, paylidis είπε

24% είναι το φπα

συν 26% ο φόρος που θα πληρώσει ο κάθε επαγγελματίας εφόσον κόψει απόδειξη. 
 

βάλε κ το ότι τα μετρητά ειναι άμεσα και ζεστά κ δε θα περιμένουν ποτέ θα δεήσει το υπεν

ευκολα πετυχαίνεις 35-40% λιγότερα εκτός Εξοικονομώ άρα που οφελεί το 40%;;
 

μονο στη δανειοδότηση ίσως για αυτούς που δεν έχουν …

Εννοείς στα κουφώματα.

Γιατί στον ηλιακό η στην μόνωση, δύσκολο το βλέπω επειδή υπάρχουν τα υλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Εννοείς στα κουφώματα.

Γιατί στον ηλιακό η στην μόνωση, δύσκολο το βλέπω επειδή υπάρχουν τα υλικά.

Σε όλα. Ειδικά στη μόνωση. Οκ ίσως μόνο ηλιακό κ κλιματιστικά (που κ πάλι μπορείς να πάρεις κάποια προσφορά από αλυσίδες-πολυκαταστήματα κ να μη το πληρώσεις χρυσάφι). Άρα στα ίδια κ λιγότερα βγαίνεις με το 40 % κ δε μπλέκεις με χαρτούρα ατακ πεκ συμβούλους τράπεζες κ υπουργεία…

αυτό θέλουν αυτό θα έχουν, η αγορά αυτό είπε δυστυχώς…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε όλα. Ειδικά στη μόνωση. Οκ ίσως μόνο ηλιακό κ κλιματιστικά (που κ πάλι μπορείς να πάρεις κάποια προσφορά από αλυσίδες-πολυκαταστήματα κ να μη το πληρώσεις χρυσάφι). Άρα στα ίδια κ λιγότερα βγαίνεις με το 40 % κ δε μπλέκεις με χαρτούρα ατακ πεκ συμβούλους τράπεζες κ υπουργεία…

αυτό θέλουν αυτό θα έχουν, η αγορά αυτό είπε δυστυχώς…

Με τις πρώτες διαρροές στον τύπο για τις αλλάγες του νέου προγράμματος είχα πει ότι θα είναι ένα τεράστιο φιάσκο αν δεν μαζευτούν κάποια πράγματα.

Εννοείται ότι δεν μαζεύτηκε τίποτε με "κλου της βραδιάς" την κλήρωση για το 2ο ΠΕΑ.

Τα της διαβούλευσης είναι ένα κενό γράμμα αφού σε όλα τα νομοσχέδια (Παιδεία, εγρασιακό, ασφαλιστικό) τη διαβούλευση την έγραψαν στα παλιά τους τα υποδήματα...

όσο για τα "μαύρα" είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες:

σημειώστε:

κέλυφος / θερμομόνωση δώματος / κουφώματα / τέντες / αντλιά θερμότητας / ακόμη και a/c

πείτε μου τώρα ότι δεν μπορείτε να τα βρείτε αυτά με 35% κάτω από τις τιμές του "εξοικονομώ";;;;; συν τα ΗΤΚ και έξτρα εργασίες που μπορει να χρειαστούν για να πιάσεις τις 3 κατηγορίες τότε το 40% είναι ΑΙΣΧΟΣ και χάνουν και φόρους.

ΥΓ1. Εγώ παλεύω να βάλω το σπίτι της μητέρας μου που μάλλον θα μπει (ιδιοκατοίκηση, παλιό, ΑΜΕΑ, χαμηλό εισόδημα, σπίτι κατηγορίας Η κα που παίρνουν μόρια, συν ότι έχει ήδη κουφώματα) άρα το πρόγραμμα με βολεύει γιατί πετάει έξω κόσμο αλλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται: το χειρότερο "εξοικονομώ" της ιστορίας αν μείνει έτσι.

ΥΓ2. Γεμίζουν αντλίες, κλιματιστικά και άλλα ηλεκτρικά τον κόσμο. Κόβουν τα φωτοβολταικά και ετοιμάζουν αύξησεις φωτιά στο ρεύμα! Να ναι καλά οι ξυλόσομπες.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2021 στις 6:48 ΜΜ, Maknight είπε

αυτο θα ειναι το επομενο 2021-22 ???αυτο μιλαει για 2020 σε πολλες παραγραφους η μου διαφευγει κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αυτο θα ειναι το επομενο 2021-22 ???αυτο μιλαει για 2020 σε πολλες παραγραφους η μου διαφευγει κατι ?

προφανώς εννοείς ότι μιλάει για το οικονομικό έτος 2020 απ' όπου τραβάει στοιχεία.

και για παρεμβάσεις που τραβάει από 1/2/20

αλλά είναι το καινούργιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikucic είπε

Με τις πρώτες διαρροές στον τύπο για τις αλλάγες του νέου προγράμματος είχα πει ότι θα είναι ένα τεράστιο φιάσκο αν δεν μαζευτούν κάποια πράγματα.

Εννοείται ότι δεν μαζεύτηκε τίποτε με "κλου της βραδιάς" την κλήρωση για το 2ο ΠΕΑ.

Τα της διαβούλευσης είναι ένα κενό γράμμα αφού σε όλα τα νομοσχέδια (Παιδεία, εγρασιακό, ασφαλιστικό) τη διαβούλευση την έγραψαν στα παλιά τους τα υποδήματα...

όσο για τα "μαύρα" είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες:

σημειώστε:

κέλυφος / θερμομόνωση δώματος / κουφώματα / τέντες / αντλιά θερμότητας / ακόμη και a/c

πείτε μου τώρα ότι δεν μπορείτε να τα βρείτε αυτά με 35% κάτω από τις τιμές του "εξοικονομώ";;;;; συν τα ΗΤΚ και έξτρα εργασίες που μπορει να χρειαστούν για να πιάσεις τις 3 κατηγορίες τότε το 40% είναι ΑΙΣΧΟΣ και χάνουν και φόρους.

ΥΓ1. Εγώ παλεύω να βάλω το σπίτι της μητέρας μου που μάλλον θα μπει (ιδιοκατοίκηση, παλιό, ΑΜΕΑ, χαμηλό εισόδημα, σπίτι κατηγορίας Η κα που παίρνουν μόρια, συν ότι έχει ήδη κουφώματα) άρα το πρόγραμμα με βολεύει γιατί πετάει έξω κόσμο αλλά η αλήθεια πρέπει να λέγεται: το χειρότερο "εξοικονομώ" της ιστορίας αν μείνει έτσι.

ΥΓ2. Γεμίζουν αντλίες, κλιματιστικά και άλλα ηλεκτρικά τον κόσμο. Κόβουν τα φωτοβολταικά και ετοιμάζουν αύξησεις φωτιά στο ρεύμα! Να ναι καλά οι ξυλόσομπες.

Τι εννοείς κλήρωση για το Β' ΠΕΑ ?

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Σε όλα. Ειδικά στη μόνωση. Οκ ίσως μόνο ηλιακό κ κλιματιστικά (που κ πάλι μπορείς να πάρεις κάποια προσφορά από αλυσίδες-πολυκαταστήματα κ να μη το πληρώσεις χρυσάφι). Άρα στα ίδια κ λιγότερα βγαίνεις με το 40 % κ δε μπλέκεις με χαρτούρα ατακ πεκ συμβούλους τράπεζες κ υπουργεία…

αυτό θέλουν αυτό θα έχουν, η αγορά αυτό είπε δυστυχώς…

Μα, αυτός είναι ο κόφτης !!!!!

Λες ότι θα αποθαρρύνθουν με το 40% και δεν θα καλυφθούν οι αιτήσεις ???

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς κλήρωση για το Β' ΠΕΑ ?

Μα, αυτός είναι ο κόφτης !!!!!

Λες ότι θα αποθαρρύνθουν με το 40% και δεν θα καλυφθούν οι αιτήσεις ???

ναι θα είναι πολύ κάτω η ζήτηση από την αναμενόμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Τι εννοείς κλήρωση για το Β' ΠΕΑ ?

Μα, αυτός είναι ο κόφτης !!!!!

Λες ότι θα αποθαρρύνθουν με το 40% και δεν θα καλυφθούν οι αιτήσεις ???

Το δεύτερο πεα θα το βγάζει μηχανικός με κλήρωση από το μητρώο του ΤΕΕ.

Και ξέρετε ότι αρκετοί κάνουν κάποιες πατάτες στα πεα . Δεν εννοώ μούφα πεα . Εννοώ λάθη . Είναι συχνό φαινόμενο .

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...