Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, ikucic είπε

ξεκίνα από την πρώτη και βλέπουμε 

Και σε εμένα, μπορεί να μην αρέσει.

Αλλά το πρόγραμμα δεν 'βαζει' κουφώματα, κάνει ενεργειακή αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και σε εμένα, μπορεί να μην αρέσει.

Αλλά το πρόγραμμα δεν 'βαζει' κουφώματα, κάνει ενεργειακή αναβάθμιση.

και ΦΒ δεν βάζει πλέον

πρέπει να είναι 500αρια και πάνω .

"τα λαϊκά μικρά ΦΒ δεν κάνουν ενεργειακή αναβάθμιση !!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ikucic είπε

και ΦΒ δεν βάζει πλέον

πρέπει να είναι 500αρια και πάνω .

"τα λαϊκά μικρά ΦΒ δεν κάνουν ενεργειακή αναβάθμιση !!!"

Μακαρι !!!!!

Ποιος θα πει όχι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πμ αν εχετε κάποιον που αναλαμβάνει την όλη δουλεια στα δυτικά της αθήνας. θέλει γνωστός να μπει στο πρόγραμμα αλλα δεν μπορεί να ασχοληθεί ο ίδιος. μηχανικό ψαχνουμε φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, ikucic είπε

νομίζω είσαι στο όριο.

από 50% και κάτω ούτε για πλάκα.

από 50% και πάνω ανάλογα τις εργασίες.

όσο για τη δανειοδότηση δεν νομίζω ότι σε ενδιαφέρει και τόσο αφού λες ότι μπορείς να ψάξεις για καλύτερες τιμές άμεσα από μαστόρους.

πρέπει να το συζητήσεις με μηχανικό και να δεις.

από μόρια πως πάς; έχεις σημαντικές πιθανότητες να μπεις (χαμηλό εισόδημα, ΑΜΕΑ, μονογεακή, βαθμοημέρες, τωρική ενεργειακή κλάση του ακινήτου κα);

Κατά τη γνώμη μου το πρόβλημα του νέου αυτού προγράμματος είναι οι χαμηλές επιδοτήσεις και η υποχρέωση για 3 ενεργειακές κατηγορίες. Δηλ εσύ μπορεί να χρειάζεσαι 2 άμεσες παρεμβάσεις για να αναβίθμισεις το σπίτι σου και να μην πιάνεις τις 3 κατηγορίες. Και να σου βάλει ο μηχανικός και άλλες 2 για να τις πιάσεις χωρίς όμως να τις θέλεις και πολύ. Στο προηγούμενο πρόγραμμα που οι επιδότησεις ήταν υψηλότερες δεν το σκεφτόσουν και πολύ. Έλεγες οκ θα πάρω και ένα κλιματιστικό ακόμη του κουτιού με με συμμετοχή 25 έως 30% (για κάποιους 15% ή για τις λιγνιτικές μόλις 5%). Τώρα η συμμετοχή αυτή ανεβαίνει και ο ιδιοκτήτης το σκέφτεται:

κάνω τώρα 2 παρεμβάσεις και δίνω ζεστό χρήμα στον μάστορα πετυχαίνοντας καλύτερη τιμή ή

πάω με τιμές και γραφειοκρατία του νέου "εξοικονομώ" και φορτώνω 4 παρεμβάσεις με τις 2 να είναι "πολυτέλεια";;;

Αυτό με τα μόρια είναι για να μπεις στο προγραμμα ; ενεργειακή κατάσταση μόνο θεωρώ χαμηλή, από τα υπόλοιπα δεν έχω κάποια μόρια και όσο αγορά βαθμό ημέρα , το σπίτι είναι Αθήνα. Δεν ξέρω τι μόρια δίνει. Ωστόσο η άμεση ανάγκη είναι μόνωση ταρατσας, 2 αλουμίνια παραθυρα και μια πόρτα , συγχρονος λεβητας και κλιματιστικό. Φυσικά δεν είμαι ειδικός αλλά αν δεν υπήρχε το προγραμμα αυτά ήταν που θα άλλαζα εν καιρό. Τώρα αν παω σε μηχανικό για να βγάλω μια άκρη , το λογικό δεν είναι να με πεισει να μπω στο πρόγραμμα; δεν θα έχει κέρδος από αυτό; ενώ εγώ θέλω να μου πει ποιό είναι το συμφέρον για εμενα. 

8 ώρες πριν, ikucic είπε

 

Επεξ/σία από Georgegoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Αυτό με τα μόρια είναι για να μπεις στο προγραμμα ; ενεργειακή κατάσταση μόνο θεωρώ χαμηλή, από τα υπόλοιπα δεν έχω κάποια μόρια και όσο αγορά βαθμό ημέρα , το σπίτι είναι Αθήνα. Δεν ξέρω τι μόρια δίνει. Ωστόσο η άμεση ανάγκη είναι μόνωση ταρατσας, 2 αλουμίνια παραθυρα και μια πόρτα , συγχρονος λεβητας και κλιματιστικό. Φυσικά δεν είμαι ειδικός αλλά αν δεν υπήρχε το προγραμμα αυτά ήταν που θα άλλαζα εν καιρό. Τώρα αν παω σε μηχανικό για να βγάλω μια άκρη , το λογικό δεν είναι να με πεισει να μπω στο πρόγραμμα; δεν θα έχει κέρδος από αυτό; ενώ εγώ θέλω να μου πει ποιό είναι το συμφέρον για εμενα. 

Ρώτα μηχανικό πάρε και τιμές αγορές από μάστορες χωρίς και με πρόγραμμα και βάλτα κάτω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Georgegoum είπε

Τώρα αν παω σε μηχανικό για να βγάλω μια άκρη , το λογικό δεν είναι να με πεισει να μπω στο πρόγραμμα; δεν θα έχει κέρδος από αυτό; ενώ εγώ θέλω να μου πει ποιό είναι το συμφέρον για εμενα. 

Δεν είναι τόσο απλό να σου πει κάποιος τι παρεμβάσεις χρειάζονται για να μπεις στο εξοικονομώ, δυστυχώς...

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Τώρα αν παω σε μηχανικό για να βγάλω μια άκρη , το λογικό δεν είναι να με πεισει να μπω στο πρόγραμμα; δεν θα έχει κέρδος από αυτό; ενώ εγώ θέλω να μου πει ποιό είναι το συμφέρον για εμενα

Lol, αμφιβαλλω αν θα μεινουν πολλοι μηχανικοι που να θελουν να ασχοληθουν με το προγραμμα

Ο δικος μου μολις ακουσε για δυο ενεργειακους επιθεωρητες ακομα τρεχει....

Το προγραμμα ειναι λαθος στοχευμενο γιατι ψαχνει φτωχους να εχουν να δωσουν πολλα λεφτα για συθεμελη ανακαινιση σε πρωτη κατοικια και ολα αυτα με σωστη εκτελεση γραφειοκρατιας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Lol, αμφιβαλλω αν θα μεινουν πολλοι μηχανικοι που να θελουν να ασχοληθουν με το προγραμμα

Ο δικος μου μολις ακουσε για δυο ενεργειακους επιθεωρητες ακομα τρεχει....

Το προγραμμα ειναι λαθος στοχευμενο γιατι ψαχνει φτωχους να εχουν να δωσουν πολλα λεφτα για συθεμελη ανακαινιση σε πρωτη κατοικια και ολα αυτα με σωστη εκτελεση γραφειοκρατιας

μια απο τα ίδια...

Οι "μουφα" φτωχοι θα επωφεληθουν στην πραγματικότητα (ελ. επαγγελματιες που δηλωνουν μονιμως ζημιες κοκ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

μια απο τα ίδια...

Οι "μουφα" φτωχοι θα επωφεληθουν στην πραγματικότητα (ελ. επαγγελματιες που δηλωνουν μονιμως ζημιες κοκ)

Έτσι είναι !!!!!

Αλλά, δεν μπορεί να λυθεί το πρόβλημα της φοροδιαφυγής ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/8/2021 στις 9:09 ΠΜ, ikucic είπε

ΥΓ2. Γεμίζουν αντλίες, κλιματιστικά και άλλα ηλεκτρικά τον κόσμο. Κόβουν τα φωτοβολταικά και ετοιμάζουν αύξησεις φωτιά στο ρεύμα! Να ναι καλά οι ξυλόσομπες.

Η μεγαλύτερη ηλιθιότητα όλων!

Επίσης, με το παρακάτω ίσως προσπαθούν να πουσάρουν και τη συνολική αναβάθμιση πολυκατοικιών, αλλά το βλέπω σχεδόν αδύνατο να μπορείς να βρεις πολυκατοικία όπου θα συμφωνήσουν να μπουν όλοι:

Αναφορά σε κείμενο

Για αιτήσεις πολυκατοικίας, όταν συμμετέχει το σύνολο των χιλιοστών της
Πολυκατοικίας, προβλέπεται πρόσθετη επιχορήγηση (bonus) +10% στο προβλεπόμενο
ποσοστό επιχορήγησης του κάθε συμμετέχοντος διαμερίσματος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

μια απο τα ίδια...

Οι "μουφα" φτωχοι θα επωφεληθουν στην πραγματικότητα (ελ. επαγγελματιες που δηλωνουν μονιμως ζημιες κοκ)

Δεν το έπιασα αυτό αν μπορείς να το εξηγήσεις ☺.  Και το προβλημα με τους δυο ενεργειακούς επιθεωρητές ποιο ακριβώς είναι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Δεν το έπιασα αυτό αν μπορείς να το εξηγήσεις ☺.  Και το προβλημα με τους δυο ενεργειακούς επιθεωρητές ποιο ακριβώς είναι; 

Επιχειρηση - δε κοβεις αποδείξεις - φαινεσαι στο όριο της φτωχειας - παιρνεις το μαξιμουμ ποσοστό...

 

Το προβλημα με 2 επιθεωρητες δε ξερω ποιο ειναι δε το ανεφερα εγω, αν κ αρκετά μπορώ να σκεφτώ...

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...