Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μια ερωτηση:

Κόστος ΠΕΑ  και έκδοσης ηλεκτρονικής ταυτότητας σε περίπτωση που δεν  καταφέρω να ενταχθω. Και κάτι τελευταίο. Χρειάζεται έκδοση οικοδομικής άδειας για τις εργασίες γιατί στην Αρεόπολη με αρχαιότητες κτλ δε προκειτε να βγει ποτέ. 

Επεξ/σία από tiganitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tiganitos είπε

Καλησπέρα μια ερωτηση:

Κόστος ΠΕΑ  και έκδοσης ηλεκτρονικής ταυτότητας σε περίπτωση που δεν  καταφέρω να ενταχθω. Και κάτι τελευταίο. Χρειάζεται έκδοση οικοδομικής άδειας για τις εργασίες γιατί στην Αρεόπολη με αρχαιότητες κτλ δε προκειτε να βγει ποτέ. 

απ' ότι λέει ο οδηγός η ηλεκτρονική ταυτότητα θα απαιτείται με την ολοκλήρωση του έργου.

Κόστος ΗΤΚ άγνωστο ως τώρα , από πληροφορίες για ένα σπιτί 100 τμ περίπου 400 έως 500 ευρω (για το πρόγραμμα)

κόστος για ΠΕΑ κανά 300αρι.

για την άδεια που λες δεν μπορούμε να απαντήσουμε γιατί δεν ξέρουμε καν τι εργασίες θα κάνεις.

αλλά λογικά το πολύ να χρειαστεί μια Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας. Χρειάζεται αρχαιολογία αυτό;

πρέπει να ρωτήσει μηχανικό.

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

αν καταλαβα καλα θα ερθει για κελυφος περιμετρικα στο  σπιτι και εκει που εχεις κουφωματα οι γωνιες / λαμπαδες  θα μεινουν "μερεμετι" και θα τελειωσουν μετα το κουφωμα  .. δεν υπαρχει προβλημα σε αυτο στην ουσια θα βαλει οπου μπορει κελυφος πλεγμα κολλα  για να μη καθυστερησει και οταν μπουν τα κουφωματα θα τελειωσει τις γωνιες και θα σου βαλει παστα !

Εμένα, ήρθε και μου είπε στις γωνιές δεν θα βάλει 7mm αλλά κάποιο άλλο υλικο (δεν το συγκρατήσα), κυρίως για να μην μειωθεί ο χώρος του ανοίγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ikucic είπε

απ' ότι λέει ο οδηγός η ηλεκτρονική ταυτότητα θα απαιτείται με την ολοκλήρωση του έργου.

Κόστος ΗΤΚ άγνωστο ως τώρα , από πληροφορίες για ένα σπιτί 100 τμ περίπου 400 έως 500 ευρω (για το πρόγραμμα)

κόστος για ΠΕΑ κανά 300αρι.

για την άδεια που λες δεν μπορούμε να απαντήσουμε γιατί δεν ξέρουμε καν τι εργασίες θα κάνεις.

αλλά λογικά το πολύ να χρειαστεί μια Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας. Χρειάζεται αρχαιολογία αυτό;

πρέπει να ρωτήσει μηχανικό.

Δε ξέρω τι θα βγάλει ο μηχανικός πιστεύω ότι είμαι σίγουρα κλίμακα Η αν υπήρχε Ω θα ήμουν σίγουρα το σπίτι είναι του 1800 και δεν έχει απολύτως τιποτα οπότε για να ανέβω τρεις σκάλες με εργασίες μικρής κλίμακας αν σε αυτές συμπεριλαμβάνεται ηλιακος αλουμίνια (ξύλινα υποχρεωτικά) και μόνωση είναι εφικτό αν και νομίζω από προηγούμενη εμπειρία που έφτιαξα τον εξωτερικό τοίχο και ανακαίνισα μια αποθήκη (δε θυμάμαι πολύ καλά) ότι και στης μικρής κλίμακας παρεμβαίνουν αυτές οι άθλιες υπηρεσιες. Απλά ισχύουν νόμοι Texas στον Δήμο Ανατολικής Μάνης οπότε θέλει άλλη αντιμέτωπιση και χρήμα άπλετο που δεν έχω γι αυτό και προσπαθώ να μπω αλλά δε με βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, ikucic είπε

απ' ότι λέει ο οδηγός η ηλεκτρονική ταυτότητα θα απαιτείται με την ολοκλήρωση του έργου.

Κόστος ΗΤΚ άγνωστο ως τώρα , από πληροφορίες για ένα σπιτί 100 τμ περίπου 400 έως 500 ευρω (για το πρόγραμμα)

κόστος για ΠΕΑ κανά 300αρι.

για την άδεια που λες δεν μπορούμε να απαντήσουμε γιατί δεν ξέρουμε καν τι εργασίες θα κάνεις.

αλλά λογικά το πολύ να χρειαστεί μια Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακας. Χρειάζεται αρχαιολογία αυτό;

πρέπει να ρωτήσει μηχανικό.

Έχω στην ταράτσα πλακάκια.

Έφερα κάποιον και μου είπε ότι θα βάλει από ΠΑΝΩ ασφαλτοπανο.

Στέκει αυτό ?

ΥΓ. Θα κάνει την κατάλληλη προετοιμασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

7 ώρες πριν, TonyChr91 είπε

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θα βάλεις τον αλουμινά να σου κόψει παραστατικό με τις δηλωθεισες διαστάσεις του Α' ΠΕΑ και, αν προκύψει διαφορά στην τιμή, αυτή είτε θα αντισταθμιστεί από τη μείωση της δαπάνης κάποιας άλλης παράβασης, ώστε να μην τροποποιηθεί ο συνολικός προϋπολογισμός, είτε θα καλυφθεί από την τσέπη σου. Αρκεί να μην ξεπερνά το μέγιστο ποσό της υποκατηγορίας από τον Πίνακα 4.1.1 "Ανώτατα όρια δαπανών των επιλέξιμων παρεμβάσεων"

Τα συνεργεία που ρώτησα μου δήλωσαν εξαρχής ότι δεν μπορούν να κόψουν παραστατικά με διαστάσεις διαφορετικές από τις πραγματικές. Η αλήθεια είναι ότι έχω πάει στους δυο καλύτερους της περιοχής μου και κατάλαβα ότι δεν θέλουν να κάνουν μαιμουδιες γιατί φοβούνται τυχόν έλεγχο. 

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Εντάξει ρε παιδιά δεν είναι οι μηχανικοί αλουμινάδες, μπορεί να φύγει μισό τετραγωνικό στις μετρήσεις, δεν χρειάζεται πανικός 

Για το ύψος ξέρω πχ ότι υπάρχουν αλουμιναδες που μετράνε το κουτί του ρολού και στα κουφώματα και στα παντζουρια 

Τωρα για το 1.10 πλάτους που λέμε ότι έφυγε, εκεί ναι, έχει γίνει λάθος, πάντα βέβαια με την αίρεση ότι αυτά που γράφει ο GR77 είναι σωστά, άμα δε δούμε δε μπορούμε να ξέρουμε 

Επίσης εγώ από την πλευρά του μηχανικού θα πάρω και το μέρος του συναδέλφου, αφού δε μπορώ να ακούσω και την δικιά του τοποθέτηση επι του θέματος 

Εδώ ακούγονται απόψεις από την πλευρά των ωφελούμενων

Αγαπητέ Αριστείδη δεν έχει σημασία αν έκανε λάθος ο μηχανικός (ναι πιστεύω ότι έκανε). Δεν πόσταρα το αρχικό μου σχόλιο για να τον διαπομπεύσω ή για να τον δικάσω. Ρωτάω εδώ τι μπορεί να κάνω γιατί δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια συνεννόησης με τον ίδιο. Και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να τελειώσω με το πρόγραμμα , να αναβαθμίσω το σπίτι μου και να πληρωθούν όλοι οι εμπλεκόμενοι. Και βέβαια καταλαβαίνω ότι από ανώνυμο φόρουμ δεν μπορείς να ζητήσεις υπεύθυνη συμβουλή παρά μόνο ιδέες. . . 

Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω βάσει της εμπειρίας που βλέπω ότι διαθέτεις: 

Δεδομένου ότι:

1. Τα συνολικά τετραγωνικά και για τα τζαμιλίκια και για τα παντζούρια που δηλώθηκαν στο ΠΕΑ - σύμφωνα με τα νούμερα που μου είπε ο μηχανικός εκ των υστέρων - είναι περισσότερα από τα πραγματικά

2. Μια μόνο μπαλκονόπορτα είχε ανοιχθεί περισσότερο κατά το χτίσιμο ώστε να γίνει πιο ευάερο / ευήλιο το καθιστικό σε σχέση με αυτό που έλεγε η άδεια (δεν είμαι σίγουρη αν αυτό αναγραφόταν στην άδεια, έτσι μου είπε ο ΕΕ)

Πιστεύεις θα έχω πρόβλημα αν τα παραστατικά κοπούν με τις πραγματικές διαστάσεις; Εκεί θα υπάρχουν 2 αναντιστοιχίες: αφενός το συνολικό εμβαδό των κουφωμάτων που αντικαταστάθηκαν θα είναι μικρότερο, αφετέρου το ένα κούφωμα θα έχει μεγαλύτερο άνοιγμα κατά 1.10 μέτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Τα συνεργεία που ρώτησα μου δήλωσαν εξαρχής ότι δεν μπορούν να κόψουν παραστατικά με διαστάσεις διαφορετικές από τις πραγματικές. Η αλήθεια είναι ότι έχω πάει στους δυο καλύτερους της περιοχής μου και κατάλαβα ότι δεν θέλουν να κάνουν μαιμουδιες γιατί φοβούνται τυχόν έλεγχο. 

Αγαπητέ Αριστείδη δεν έχει σημασία αν έκανε λάθος ο μηχανικός (ναι πιστεύω ότι έκανε). Δεν πόσταρα το αρχικό μου σχόλιο για να τον διαπομπεύσω ή για να τον δικάσω. Ρωτάω εδώ τι μπορεί να κάνω γιατί δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια συνεννόησης με τον ίδιο. Και το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να τελειώσω με το πρόγραμμα , να αναβαθμίσω το σπίτι μου και να πληρωθούν όλοι οι εμπλεκόμενοι. Και βέβαια καταλαβαίνω ότι από ανώνυμο φόρουμ δεν μπορείς να ζητήσεις υπεύθυνη συμβουλή παρά μόνο ιδέες. . . 

Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω βάσει της εμπειρίας που βλέπω ότι διαθέτεις: 

Δεδομένου ότι:

1. Τα συνολικά τετραγωνικά και για τα τζαμιλίκια και για τα παντζούρια που δηλώθηκαν στο ΠΕΑ - σύμφωνα με τα νούμερα που μου είπε ο μηχανικός εκ των υστέρων - είναι περισσότερα από τα πραγματικά

2. Μια μόνο μπαλκονόπορτα είχε ανοιχθεί περισσότερο κατά το χτίσιμο ώστε να γίνει πιο ευάερο / ευήλιο το καθιστικό σε σχέση με αυτό που έλεγε η άδεια (δεν είμαι σίγουρη αν αυτό αναγραφόταν στην άδεια, έτσι μου είπε ο ΕΕ)

Πιστεύεις θα έχω πρόβλημα αν τα παραστατικά κοπούν με τις πραγματικές διαστάσεις; Εκεί θα υπάρχουν 2 αναντιστοιχίες: αφενός το συνολικό εμβαδό των κουφωμάτων που αντικαταστάθηκαν θα είναι μικρότερο, αφετέρου το ένα κούφωμα θα έχει μεγαλύτερο άνοιγμα κατά 1.10 μέτρα. 

Δηλαδή έβγαλε ΠΕΑ για Εξοικονομώ από σχέδια άδειας χωρίς να μετρήσει καν ;

Ηρθε καμία βόλτα τουλάχιστον από το σπίτι ή μπα ;

Τελος πάντων, παίξτο λόγο πονηρά, στείλε mail στο help desk και πες ότι τα τμ των κουφωμάτων είναι παραπάνω από αυτά στην πρόταση παρεμβάσεων, και ρωτα τι μπορεί να γίνει, και τι γίνεται στην περίπτωση που τα παραστατικά αναφέρουν άλλες ποσότητες 

κατά τη γνώμη μου θα σου πουν ότι αν έχεις αέρα από κάπου άλλου δε θα υπάρχει πρόβλημα, δηλαδή μπορείς να ανεβάσεις τον προϋπολογισμό σου στα κουφώματα ρίχνοντας κάτι άλλο εφόσον το σύνολο μένει ίδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Έχω στην ταράτσα πλακάκια.

Έφερα κάποιον και μου είπε ότι θα βάλει από ΠΑΝΩ ασφαλτοπανο.

Στέκει αυτό ?

ΥΓ. Θα κάνει την κατάλληλη προετοιμασία.

πάνω από τα πλακάκια , ασφαλτόπανο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έτσι λέει.

δεν το έχω δει. για πλακάκια πάνω από ασφαλτόπανο έχω ακούσει. για το αντίθετο όχι.

πρέπει να ρωτήσεις έμπειρο μηχανικό.

τα πλακάκια γιατί πρέπει να καλυφθούν ; μπάζουν υγρασία;

και θα μπει και κάποιο θερμομονωτικό ή μόνο για στεγάνωση μιλάμε;

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ikucic είπε

δεν το έχω δει. για πλακάκια πάνω από ασφαλτόπανο έχω ακούσει. για το αντίθετο όχι.

πρέπει να ρωτήσεις έμπειρο μηχανικό.

τα πλακάκια γιατί πρέπει να καλυφθούν ; μπάζουν υγρασία;

και θα μπει και κάποιο θερμομονωτικό ή μόνο για στεγάνωση μιλάμε;

Και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Θα πάμε με το εξοικονομώ. Ότι λέει το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Θελει οικογενειακο προσωπο να με βαλει διαδοχο σε προγραμμα εξοικονομω.Τι ειναι αυτο ρε παιδια?Θα εχω μπλεξιματα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zoupous είπε

Καλησπερα.Θελει οικογενειακο προσωπο να με βαλει διαδοχο σε προγραμμα εξοικονομω.Τι ειναι αυτο ρε παιδια?Θα εχω μπλεξιματα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Διάδοχο η εγγυητή για το δάνειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, zoupous είπε

Καλησπερα.Θελει οικογενειακο προσωπο να με βαλει διαδοχο σε προγραμμα εξοικονομω.Τι ειναι αυτο ρε παιδια?Θα εχω μπλεξιματα?Σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Διάδοχος μπαίνει ως αυτός/αυτή που απολαμβάνει τα του εξοικονομώ αλλά και αναλαμβάνει τις υποχρεώσεις, αν χτύπα ξύλο αποβιώσει ο/η δικαιούχος 

https://exoikonomo2020.gov.gr/-/dieukrineseis-gia-tis-periptoseis-apobioses-opheloumenon

Επεξ/σία από seath36
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Και εγώ πρώτη φορά το ακούω.

Θα πάμε με το εξοικονομώ. Ότι λέει το πρόγραμμα.

και το θερμομονωτικό υλικό που θα το βάλει ;

πάνω από τα πλακάκια και αυτό;

τα πλακάκια δεν θα αφαιρέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...