Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Έχω στην ταράτσα πλακάκια.

Ήρθε μια εταιρεία για να δει και να δώσει κάποια προσφορά.

Μου είπε να βάλουμε ασφαλτοπανο.

Σήμερα, με πήρε τηλέφωνο ότι θα δώσει προσφορα για ελαστομερες κτλ.

Η τιμή του προγράμματος είναι ίδια, αλλά τόσο μεγάλη είναι η διαφορά στο κοστολογιο ?

μιλάς για ολοκληρωμένη θερμομόνωση και στεγάνωση και μας αναφέρεις μόνο το υλικό της στεγάνωσης (ασφαλτόπανο ή ελαστομερές).

Ασφαλτόπανα υπάρχουν πολλά και διαφορετικής αντοχής και φυσικά τιμής.

Ελαστομερή υπάρχουν πολλά (από κουβά που κοστίζει 30 ευρώ μέχρι κουβά που κοστίζει 70 ευρώ).

Αλλά δεν μας λες τίποτα για την τεχνική που θα ακολουθηθεί ούτε για τα υλικά θερμομόνωση.

Με αυτά τα δεδομένα δεν μπορούμε να δώσουμε αξιόπιστη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

μιλάς για ολοκληρωμένη θερμομόνωση και στεγάνωση και μας αναφέρεις μόνο το υλικό της στεγάνωσης (ασφαλτόπανο ή ελαστομερές).

Ασφαλτόπανα υπάρχουν πολλά και διαφορετικής αντοχής και φυσικά τιμής.

Ελαστομερή υπάρχουν πολλά (από κουβά που κοστίζει 30 ευρώ μέχρι κουβά που κοστίζει 70 ευρώ).

Αλλά δεν μας λες τίποτα για την τεχνική που θα ακολουθηθεί ούτε για τα υλικά θερμομόνωση.

Με αυτά τα δεδομένα δεν μπορούμε να δώσουμε αξιόπιστη απάντηση.

Έχεις δίκιο.

Απλά, την μια ημέρα μου είπε για ασφαλτοπανο και την επόμενη ότι η προσφορά θα αφορά ελαστομερες.

ΥΓ. Η ταράτσα έχει πλακάκια και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να βγουν !

Στέκει αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Έχεις δίκιο.

Απλά, την μια ημέρα μου είπε για ασφαλτοπανο και την επόμενη ότι η προσφορά θα αφορά ελαστομερες.

ΥΓ. Η ταράτσα έχει πλακάκια και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να βγουν !

Στέκει αυτό ?

σε τι κατάσταση είναι τα πλακάκια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Έχεις δίκιο.

Απλά, την μια ημέρα μου είπε για ασφαλτοπανο και την επόμενη ότι η προσφορά θα αφορά ελαστομερες.

ΥΓ. Η ταράτσα έχει πλακάκια και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να βγουν !

Στέκει αυτό ?

μηχανικος θα στο απαντησει αυτο .. τεχνικα αμα στα μπαλωσει με ελαφρομπετο και δουλεψει εκει πανω δεν υπαρχει προβλημα .. αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει ο μηχανικο σου να μελετησει το εξτρα βαρος που φορτωνεις στη πλακα και να σου πει πως δεν υπαρχει προβλημα ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

σε τι κατάσταση είναι τα πλακάκια;

Δεν έχω σπασίματα αλλά από κάπου περνάει νερό. Μπορεί ακόμα και από τον τοίχο. Έκανα διάφορες προσπάθειες με υλικά τύπου υπερδερμο αλλά δεν έλυσα το πρόβλημα.

1 λεπτό πριν, NikolasdaL είπε

μηχανικος θα στο απαντησει αυτο .. τεχνικα αμα στα μπαλωσει με ελαφρομπετο και δουλεψει εκει πανω δεν υπαρχει προβλημα .. αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει ο μηχανικο σου να μελετησει το εξτρα βαρος που φορτωνεις στη πλακα και να σου πει πως δεν υπαρχει προβλημα ..

Μου είπε για φελιζολ, αν κατάλαβα καλά.

2 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

μηχανικος θα στο απαντησει αυτο .. τεχνικα αμα στα μπαλωσει με ελαφρομπετο και δουλεψει εκει πανω δεν υπαρχει προβλημα .. αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει ο μηχανικο σου να μελετησει το εξτρα βαρος που φορτωνεις στη πλακα και να σου πει πως δεν υπαρχει προβλημα ..

Το θέμα είναι ότι τα πλακάκια επιβαρύνουν.

Υπάρχει αντεπιχείρημα να μη φύγουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έχω σπασίματα αλλά από κάπου περνάει νερό. Μπορεί ακόμα και από τον τοίχο. Έκανα διάφορες προσπάθειες με υλικά τύπου υπερδερμο αλλά δεν έλυσα το πρόβλημα.

Μου είπε για φελιζολ, αν κατάλαβα καλά.

αν δεν φέρεις γνώστη μονώσεων μηχανικό μην περιμένεις απάντηση εδώ,

δηλ αν σου παίρνει από τον τοίχο και εξακολουθεί να μπαίνει το νερό και σου φουσκώσει και κάτω από την νέα μόνωση,

Προσωπικά πιστεύω ότι αφού περνάει νερό τα πλακάκια αν μείνουν είναι επίφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν έχω σπασίματα αλλά από κάπου περνάει νερό. Μπορεί ακόμα και από τον τοίχο. Έκανα διάφορες προσπάθειες με υλικά τύπου υπερδερμο αλλά δεν έλυσα το πρόβλημα.

Μου είπε για φελιζολ, αν κατάλαβα καλά.

Το θέμα είναι ότι τα πλακάκια επιβαρύνουν.

Υπάρχει αντεπιχείρημα να μη φύγουν ?

βεβαιως και υπαρχει .. του λες  ο μηχανικος μου εκανε μελετη και ειδε πως η πλακα σε συνδυασμο  με το μπετο και την ολη μονωση ξεπερνάει το προβλεπομενο βαρος οποτε χωρις δευτερη κουβεντα δεν επιβαρυνω περισσοτερο τη πλακα η λυση ειναι μια .. γιατι απ οτι καταλαβα θες να βγαλεις εσυ ο ιδιος τα πλακακια αλλα δε ξερεις πως να του το φερεις .. θα φερεις ενα καδο στο ισογιο θα σου σηκωσει χωνι μεχρι πανω θα ριξεις τα μπαζα θα σου βγει λιγο πιο ακριβα αλλα θα γλυτωσεις μια μερα δουλεια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

αν δεν φέρεις γνώστη μονώσεων μηχανικό μην περιμένεις απάντηση εδώ,

δηλ αν σου παίρνει από τον τοίχο και εξακολουθεί να μπαίνει το νερό και σου φουσκώσει και κάτω από την νέα μόνωση,

Προσωπικά πιστεύω ότι αφού περνάει νερό τα πλακάκια αν μείνουν είναι επίφοβα.

Σίγουρα, θα για μόνωση και στον τοίχο !!!! Εννοείται !!!

Έχω φέρει και θα έρθει και άλλος ένας αύριο, αλλά ο καθένας λέει τα δικά του και έχω μπερδέφτει.

2 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

βεβαιως και υπαρχει .. του λες  ο μηχανικος μου εκανε μελετη και ειδε πως η πλακα σε συνδυασμο  με το μπετο και την ολη μονωση ξεπερνάει το προβλεπομενο βαρος οποτε χωρις δευτερη κουβεντα δεν επιβαρυνω περισσοτερο τη πλακα η λυση ειναι μια .. γιατι απ οτι καταλαβα θες να βγαλεις εσυ ο ιδιος τα πλακακια αλλα δε ξερεις πως να του το φερεις .. θα φερεις ενα καδο στο ισογιο θα σου σηκωσει χωνι μεχρι πανω θα ριξεις τα μπαζα θα σου βγει λιγο πιο ακριβα αλλα θα γλυτωσεις μια μερα δουλεια !

Για τα πλακάκια θα χρειαστεί κοσμπρεσερ. Δεν νομίζω να ξεκολλήσουν έτσι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σίγουρα, θα για μόνωση και στον τοίχο !!!! Εννοείται !!!

Έχω φέρει και θα έρθει και άλλος ένας αύριο, αλλά ο καθένας λέει τα δικά του και έχω μπερδέφτει.

ναι αυτό είναι ένα συχνό φαινόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Σίγουρα, θα για μόνωση και στον τοίχο !!!! Εννοείται !!!

Έχω φέρει και θα έρθει και άλλος ένας αύριο, αλλά ο καθένας λέει τα δικά του και έχω μπερδέφτει.

Για τα πλακάκια θα χρειαστεί κοσμπρεσερ. Δεν νομίζω να ξεκολλήσουν έτσι εύκολα.

και παλι καταληγουμε οτι ο μηχανικος εχει το καρπουζι και εσυ το μαχαιρι ! δεν υπαρχει καποιος που μπορει να σου δωσει καλυτερη λθση εκει μιλανε οι μελετες και οι αριθμοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikolasdaL είπε

και παλι καταληγουμε οτι ο μηχανικος εχει το καρπουζι και εσυ το μαχαιρι ! δεν υπαρχει καποιος που μπορει να σου δωσει καλυτερη λθση εκει μιλανε οι μελετες και οι αριθμοι!

Πάντως, την μια ημέρα να μου λέει ασφαλτοπανο και την επόμενη υπερδερμο, δεν μου άρεσε. Προφανώς, είδε το κόστος αλλά το ήξερε από πριν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Πάντως, την μια ημέρα να μου λέει ασφαλτοπανο και την επόμενη υπερδερμο, δεν μου άρεσε. Προφανώς, είδε το κόστος αλλά το ήξερε από πριν !!

Το βασικό πρόβλημα - θέμα δεν είναι το ασφαλτόπανο ή το ελαστομερές. Είναι όλο το έργο.

Πάρε και άλλη γνώμη και ρώτα για όλο το σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Το βασικό πρόβλημα - θέμα δεν είναι το ασφαλτόπανο ή το ελαστομερές. Είναι όλο το έργο.

Πάρε και άλλη γνώμη και ρώτα για όλο το σύστημα. 

Θα μου δώσει αύριο γραπτή προσφορα.

Ελπίζω να είναι πλήρης.

ΥΓ. Μιλάμε για εξοικονομώ οπότε δεν μπορεί να κάνει ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε ότι την ίδια συμμετοχή, την μοιράζεις όπως θες ?

Αν κάποιος είναι πχ γνωστος σου μπορείς να του δώσεις 10% (αν δεχθεί) και σε κάποιο άλλο 30% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Είπαμε ότι την ίδια συμμετοχή, την μοιράζεις όπως θες ?

Αν κάποιος είναι πχ γνωστος σου μπορείς να του δώσεις 10% (αν δεχθεί) και σε κάποιο άλλο 30% ?

Υπαρχουν 2 επιλογες 

1 να μην παρεις προκαταβολη 

Και 2ον αν παρεις προκαταβολη να παρεις το 100% της προκαταβολης .. δεν υπαρχει περιορισμος στο μοιρασμα .. αμα πχ εχεις 3 προμηθευτες και 1 προκαταβολη 3000 ευρω μπορει ο ενας να παρει 0 ο αλλος 2000 και ο αλλος 1000 αρκει το αθροισμα να ειναι 100% η προκαταβολη μεχρι και το τελευταιο σεντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...