Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, ikucic είπε

εγώ έγραψα αυτό με οδηγία του μηχανικού μου:

ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΑΥΤΟΝΟΜΩ , ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΙΤΗΣΗΣ: 31-091....., ΚΩΔΙΚΟΣ ΥΠΑΓΩΓΗΣ: 20-202.........................

 

Τον κωδικό υπαγωγής, που τον βλέπεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ευχαριστώ.

Αλλά, που θα χωρέσει όλο αυτό στην αιτιολογία στην τράπεζα ?

τι να σου πω εμένα στην ebanking της εθνικής χώρεσε.

αν σου έχει μικρότερο αριθμό χαρακτήρων γραψε αντί για ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ - ΠΡΟΚ/ΛΗ αντί για ΚΩΔΙΚΟΣ ΑΙΤΗΣΗΣ - ΚΩΔ ΑΙΤ κ.ο.κ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Σδούκου στην ΕΡΤ είπε ότι η πλατφόρμα για το νέο εξοικονομώ σχεδιάζεται να ανοίξει μέσα Νοέμβρη.

Όπως έχω ξαναπεί η εκτίμησή μου είναι ότι πάμε για τη νέα χρονιά.

Το μόνο που έχουν κάνει είναι η προδημοσιεύση ενός προχειρότατου οδηγού και απαιτούνται πολλές γραφειοκρατικές και τεχνικές λεπτομέρειες και από το ΥΠΕΝ και από το ΤΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Στην ταράτσα είχε μπει πλακάκι προς 15 χρόνια. Όμως, από κάπου περνά το νερό και τώρα που μπήκαμε στο πρόγραμμα, θα κάνουμε κάποια μόνωση.

Οσοι ήρθαν προτείναν να μείνουν τα πλακάκια (τα οποία είναι σε καλή κατάσταση) και ότι γίνει να γίνει από επάνω.

Σίγουρα, να φύγουν τα πλακάκια είναι και μπέρδεμα και κόστος αλλά κάποιοι από τους ιδιοκτήτες το θεωρούν σημαντικό αλλά να μην επιβαρύνεται το κτίριο.

Θα ήθελα γνώμες, αν και είναι δύσκολο εκ του μακρόθεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα έχω μια ερώτηση γιατί θέλω να βάλω την οικία μου στο Εξοικονομώ.Θέλω να βάλω παράθυρα pvc από το Leroy merlin μόνος μου  γιατί έχω δουλέψει παλαιότερα αυτήν την δουλειά και γνωρίζω να τα τοποθετήσω  .Μπορώ να τα αγοράσω από εκεί και να τα τοποθετήσω.Είδα το συγκεκριμένο κατάστημα είναι συμβεβλημένο με το Εξοικονομώ.Μπορεί παρόμοια απάντηση να έχει απαντηθεί και παλαιότερα  απλά είναι 300+ σελίδες και δεν μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο όσο και να έχω ψάξει.Ευχαριστώ προκαταβολικά .

Επεξ/σία από fotis menidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fotis menidi είπε

Καλησπερα έχω μια ερώτηση γιατί θέλω να βάλω την οικία μου στο Εξοικονομώ.Θέλω να βάλω παράθυρα pvc από το Leroy merlin μόνος μου  γιατί έχω δουλέψει παλαιότερα αυτήν την δουλειά και γνωρίζω να τα τοποθετήσω  .Μπορώ να τα αγοράσω από εκεί και να τα τοποθετήσω.Είδα το συγκεκριμένο κατάστημα είναι συμβεβλημένο με το Εξοικονομώ.Μπορεί παρόμοια απάντηση να έχει απαντηθεί και παλαιότερα  απλά είναι 300+ σελίδες και δεν μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο όσο και να έχω ψάξει.Ευχαριστώ προκαταβολικά .

Εμένα πριν λίγες μέρες μου πούλησαν ελαττωματικο προιον στα λερου και ενω πηγα με το προιον και την αποδειξη και με στοιχεια οτι δεν το χρησιμοποίησα, κανανε τις πάπιες. Μην αγορασεις τιποτα εάν δεν το δεις ενα ενα και ας ειναι σφραγισμενο σε κουτί. Αγοραζουν και πουλανε σπασμενα για δολιο κερδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση θα το δω απλά το Leroy merlin είναι ένα από αυτά τα καταστήματα που κοιτάζω.Μπορώ να πάω στο praktiker πχ η κάπου άλλου.Απλά δεν γνωρίζω εάν μπορώ να τα αγοράσω εγώ από κάποιο κατάστημα και να τα τοποθετήσω μόνος μου και εάν το δέχεται αυτό το Εξοικονομώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/9/2021 στις 8:53 ΠΜ, ikucic είπε

Η Σδούκου στην ΕΡΤ είπε ότι η πλατφόρμα για το νέο εξοικονομώ σχεδιάζεται να ανοίξει μέσα Νοέμβρη.

Η άλλη κάνει εκτιμήσεις χωρίς την ύπαρξη επίσημου οδηγού. Είναι κάτι σαν να λες πότε θα γεννήσεις αλλά χωρίς να έχεις μείνει ακόμη έγκυος. 

Στις 19/9/2021 στις 8:53 ΠΜ, ikucic είπε

Όπως έχω ξαναπεί η εκτίμησή μου είναι ότι πάμε για τη νέα χρονιά.

Συμφωνώ 100%,  σιγά μην τρέχει ο μηχανικός μέσα στις γιορτές για τακτοποιήσεις και ΠΕΑ. 

Στις 27/9/2021 στις 6:38 ΜΜ, GREGORYMO είπε

Σίγουρα, να φύγουν τα πλακάκια είναι και μπέρδεμα και κόστος αλλά κάποιοι από τους ιδιοκτήτες το θεωρούν σημαντικό αλλά να μην επιβαρύνεται το κτίριο.

Εφόσον θα κάνεις θερμομόνωση θα κάνεις και νέες ρήσεις, τώρα πόσα εκατοστά θα ανέβει η ταράτσα επαφίεται στον εκάστοτε μάστορα. Τα περι στατικότητας σε νορμάλ συνθήκες δε θα πρέπει να σε ανησυχούν αλλά όπως είπες εκ του μακρόθεν δε γίνονται αυτές οι δουλειές. 

27 λεπτά πριν, fotis menidi είπε

Απλά δεν γνωρίζω εάν μπορώ να τα αγοράσω εγώ από κάποιο κατάστημα και να τα τοποθετήσω μόνος μου και εάν το δέχεται αυτό το Εξοικονομώ.

Όχι δεν το δέχεται εφόσον δεν είσαι δηλωμένος προμηθευτής. Στο σύστημα πρέπει να ανεβεί τιμολόγιο επί πιστώσει και συν τοις άλλοι πως είσαι σίγουρος ότι με τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου κουφώματος πιάνεις τον ενεργειακό στόχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Η άλλη κάνει εκτιμήσεις χωρίς την ύπαρξη επίσημου οδηγού. Είναι κάτι σαν να λες πότε θα γεννήσεις αλλά χωρίς να έχεις μείνει ακόμη έγκυος. 

Συμφωνώ 100%,  σιγά μην τρέχει ο μηχανικός μέσα στις γιορτές για τακτοποιήσεις και ΠΕΑ. 

Εφόσον θα κάνεις θερμομόνωση θα κάνεις και νέες ρήσεις, τώρα πόσα εκατοστά θα ανέβει η ταράτσα επαφίεται στον εκάστοτε μάστορα. Τα περι στατικότητας σε νορμάλ συνθήκες δε θα πρέπει να σε ανησυχούν αλλά όπως είπες εκ του μακρόθεν δε γίνονται αυτές οι δουλειές. 

Όχι δεν το δέχεται εφόσον δεν είσαι δηλωμένος προμηθευτής. Στο σύστημα πρέπει να ανεβεί τιμολόγιο επί πιστώσει και συν τοις άλλοι πως είσαι σίγουρος ότι με τα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου κουφώματος πιάνεις τον ενεργειακό στόχο;

Θα το κάνω σε συνεργασία με τον ενεργειακό επιθεωρητή για να βρω το κατάλληλα κουφώματα για να πιάσω τον ενεργειακό στόχο.Αλλά και πάλι λες ότι δεν γίνεται γιατί δεν είναι προμηθευτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fotis menidi είπε

Αλλά και πάλι λες ότι δεν γίνεται γιατί δεν είναι προμηθευτής;

Πρέπει να είσαι δηλωμένος στο σύστημα ως προμηθευτής και να μπορείς να κόψεις παραστατικό επί πιστώσει. Επίσης ρώτα στο helpdesk αν υπάρχει κάποιας μορφής ασυμβίβαστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν κάποιος κάνει εγκατάσταση  λίγο νωρίτερα στο φυσικό αέριο π.χ.  υπογράψει το σχετικό συμβόλαιο με την τοπική Εταιρία δικτύου διανομής τον Αύγουστο  και η σύνδεση -παροχή  θα γίνει λογικά τέλη Οκτωβρίου  θα μπορεί να το συμπεριλάβει για επιδότηση στο καινούριο εξοικονομώ που αναμένεται προσεχώς ?

 

Επεξ/σία από Walternet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Walternet είπε

Εαν κάποιος κάνει εγκατάσταση  λίγο νωρίτερα στο φυσικό αέριο π.χ.  υπογράψει το σχετικό συμβόλαιο τον Σεπτεμβριο και η σύνδεση -παροχή  θα γίνει λογικά τέλη οκτωβρίου  θα μπορεί να το συμπεριλάβει για επιδότηση στο καινούριο εξοικονομώ που αναμένεται προσεχώς ?

 

Οχι δε γινεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, fotis menidi είπε

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση θα το δω απλά το Leroy merlin είναι ένα από αυτά τα καταστήματα που κοιτάζω.Μπορώ να πάω στο praktiker πχ η κάπου άλλου.Απλά δεν γνωρίζω εάν μπορώ να τα αγοράσω εγώ από κάποιο κατάστημα και να τα τοποθετήσω μόνος μου και εάν το δέχεται αυτό το Εξοικονομώ.

Νομίζω ότι για τα πάντα θέλει τιμολόγια και όχι αποδείξεις ή ο προμηθευτής να είναι στο εξοικονομώ (που δε νομίζω ότι κανείς από τους μεγάλους είναι). Συνεπώς πρέπει κάποιος επαγγελματίας να τα αγοράσει και να στα παρέχει (η τοποθέτηση θεωρητικά είναι από τον προμηθευτή/επαγγελματία). Ο επαγγελματίας θα μπεί ως προμηθευτής στο εξοικονομώ κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...