Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο λογικο επρεπε ηδη αυτην την εποχη να γινονται οι εγκρισεις,να προλαβουν και το χειμωνα οσοι θελουν να αναβαθμισουν ενεργειακα τα σπιτια τους...γραφειοκρατια και αγκυλωμενα αντανακλαστικα στη μπανανια παντου και παντα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/9/2021 στις 2:40 ΜΜ, paylidis είπε

Οχι δε γινεται.

Ως προς αυτό που ρώτησε  φίλος σχετικά με το να βάλεις αυτόνομη εγκατάσταση φυσικού αερίου τώρα και να καλυφθεί η δαπάνη μετά την έναρξη του νέου προγράμματος εξοικονομώ:

-Εάν δώσεις ντούκου μετρητά στον εγκαταστάτη του φυσικού αερίου τα λεφτά τώρα (σκέτο cash, χωρίς παραστατικό) αλλά

στο μέλλον που θα ενταχθεί το σπίτι σου στο εξοικονομω σου κόψει εκείνη την χρονική στιγμή παραστατικό,

δεν θα μπορέσει να καλυφθεί η δαπάνη; (Θα σου επιστρέψει τα χρήματα που έβαλες πλην του ποσού που αποτελεί την δαπάνη ΙΔΙΩΝ κεφαλαίων για το εν λόγω έργο).

 

Π.χ.

1. δίνω στον εγκαταστάτη του φυσικού αερίου μαύρα €3000 για να αυτονομήσει τώρα το διαμέρισμα (χωρίς παραστατικό)

2. γίνεται δεκτό το σπίτι μου στο εξοικονομώ τον Δεκέμβριο 2021.

3. υποβάλλω τα έγγραφά μου ότι τάχα θέλω ΤΟΤΕ (π.χ. τον Ιανουάριο 2022) να βάλω φυσικό αερίου

4. Εκταμιεύεται η επιδότηση.

5. Τα βρίσκω με τον εγκαταστάτη και μου δίνει πίσω το μέρος των χρημάτων που του είχα καταβάλει.

 

Γιατί δεν λειτουργεί αυτό; Ποιος θα μας καταλάβει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, glenngould είπε

Ως προς αυτό που ρώτησε  φίλος σχετικά με το να βάλεις αυτόνομη εγκατάσταση φυσικού αερίου τώρα και να καλυφθεί η δαπάνη μετά την έναρξη του νέου προγράμματος εξοικονομώ:

-Εάν δώσεις ντούκου μετρητά στον εγκαταστάτη του φυσικού αερίου τα λεφτά τώρα (σκέτο cash, χωρίς παραστατικό) αλλά

στο μέλλον που θα ενταχθεί το σπίτι σου στο εξοικονομω σου κόψει εκείνη την χρονική στιγμή παραστατικό,

δεν θα μπορέσει να καλυφθεί η δαπάνη; (Θα σου επιστρέψει τα χρήματα που έβαλες πλην του ποσού που αποτελεί την δαπάνη ΙΔΙΩΝ κεφαλαίων για το εν λόγω έργο).

 

Π.χ.

1. δίνω στον εγκαταστάτη του φυσικού αερίου μαύρα €3000 για να αυτονομήσει τώρα το διαμέρισμα (χωρίς παραστατικό)

2. γίνεται δεκτό το σπίτι μου στο εξοικονομώ τον Δεκέμβριο 2021.

3. υποβάλλω τα έγγραφά μου ότι τάχα θέλω ΤΟΤΕ (π.χ. τον Ιανουάριο 2022) να βάλω φυσικό αερίου

4. Εκταμιεύεται η επιδότηση.

5. Τα βρίσκω με τον εγκαταστάτη και μου δίνει πίσω το μέρος των χρημάτων που του είχα καταβάλει.

 

Γιατί δεν λειτουργεί αυτό; Ποιος θα μας καταλάβει;

Εννοειται βρε πως γινεται, αρκει να ναι εμπιστος ο εγκαταστατης οπως λες, και φυσικα να χεις βγαλει φωτογραφιες πριν την εγκατασταση!Ετσι το προχωραω κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, συμφωνούμε τότε.

Να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με το εξοικονομώ-αυτονομώ που με αφορά για να μου πείτε ιδέες. Έχει εγκριθεί ως επιλέξιμη δαπάνη από συμμετοχή μου σε προηγούμενο πρόγραμμα για άλλο σπίτι εγκατάσταση φωτοβολταϊκού net-metering 10Kwp σε ένα σπίτι. Το κόστος του έργου είναι ~€20000 αλλά από αυτό το ποσό το 75% επιδοτείται.

Το ερώτημα είναι:

Πώς θα βρω εταιρία φωτοβολταϊκών που να δεχθεί να πάρει τώρα π.χ. €5000 από ίδια κεφάλαια (υποχρεωτική συμμετοχή μου δηλαδή του 25%), να υλοποιήσει το έργο του φωτοβολταϊκού και να πάρει στο μέλλον €15000 από το κράτος (το 75% που επιδοτείται) ;

Έχει κανενάς υπόψιν του κάποια εταιρία που αναλαμβάνει φωτοβολταϊκά μέσω εξοικονομώ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, energy52 είπε

Εννοειται βρε πως γινεται, αρκει να ναι εμπιστος ο εγκαταστατης οπως λες, και φυσικα να χεις βγαλει φωτογραφιες πριν την εγκατασταση!Ετσι το προχωραω κι εγω

Τον έλεγχο και τις φωτογραφίες που πρέπει να βγάλει ο μηχανικος για το πρώτο ΠΕΑ καθώς και τον επανέλεγχο από άσχετο ελεγκτή μηχανικό κατά την ολοκλήρωση των εργασιών τα εχετε σκεφτεί; Νομίζετε ότι εύκολα θα κάνετε πονηριές και κανείς δεν θα πει τπτ;

Επιπλέον αφού ο προμηθευτής λάβει όλο το ποσό από την επιδότηση όταν θα έρθει η ώρα των πληρωμών, το ρίσκο να μην σας επιστρέψει τπτ στο λογαριασμό σας και να σας πουλήσει τρέλα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Gataros είπε

Τον έλεγχο και τις φωτογραφίες που πρέπει να βγάλει ο μηχανικος για το πρώτο ΠΕΑ καθώς και τον επανέλεγχο από άσχετο ελεγκτή μηχανικό κατά την ολοκλήρωση των εργασιών τα εχετε σκεφτεί; Νομίζετε ότι εύκολα θα κάνετε πονηριές και κανείς δεν θα πει τπτ;

Επιπλέον αφού ο προμηθευτής λάβει όλο το ποσό από την επιδότηση όταν θα έρθει η ώρα των πληρωμών, το ρίσκο να μην σας επιστρέψει τπτ στο λογαριασμό σας και να σας πουλήσει τρέλα;

ο ανθρωπος μιλησε για εμπιστο εγκαταστατη - προμηθευτει οπως και βασικη προυποθεση να τραβιξει φωτο πριν και μετα .. δεν ειναι τοσο κοροιδια αν το καλοσκεφτεις επιδοτηση σου δινουν για να κανεις αυτες τις δουλειες και αυτες κανεις δε κλεβεις τιποτα .. ολοι ξερουμε οτι το κρατος παει τα ζωα μου αργα και πως το συστημα ακομα ειναι πολυ ασχημο απο αποψη συχγρονισμου και συνεπειας πχ δες το καινουριο προγραμμα που λεγαν οτι θα ανοιξει το σεπτεμβρη .. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gataros είπε

Τον έλεγχο και τις φωτογραφίες που πρέπει να βγάλει ο μηχανικος για το πρώτο ΠΕΑ καθώς και τον επανέλεγχο από άσχετο ελεγκτή μηχανικό κατά την ολοκλήρωση των εργασιών τα εχετε σκεφτεί; Νομίζετε ότι εύκολα θα κάνετε πονηριές και κανείς δεν θα πει τπτ;

Επιπλέον αφού ο προμηθευτής λάβει όλο το ποσό από την επιδότηση όταν θα έρθει η ώρα των πληρωμών, το ρίσκο να μην σας επιστρέψει τπτ στο λογαριασμό σας και να σας πουλήσει τρέλα;

Φωτογραφίες βγάζω κι εγώ και τις δίνω στον μιλημένο ενεργειακό επιθεωρητή μου για το Α' πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης

 

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

ο ανθρωπος μιλησε για εμπιστο εγκαταστατη - προμηθευτει οπως και βασικη προυποθεση να τραβιξει φωτο πριν και μετα .. δεν ειναι τοσο κοροιδια αν το καλοσκεφτεις επιδοτηση σου δινουν για να κανεις αυτες τις δουλειες και αυτες κανεις δε κλεβεις τιποτα .. ολοι ξερουμε οτι το κρατος παει τα ζωα μου αργα και πως το συστημα ακομα ειναι πολυ ασχημο απο αποψη συχγρονισμου και συνεπειας πχ δες το καινουριο προγραμμα που λεγαν οτι θα ανοιξει το σεπτεμβρη .. 

 

Ακριβώς. Είναι θέμα χρονισμού των δύο καταστάσεων (αίτηση επιδότησης VS υλοποίηση παρεμβάσεων) και όχι κάποια παρανομία.

Αυτό που με καίει είναι τα φωτοβολταϊκά, αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε  αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, glenngould είπε

 

Αυτό που με καίει είναι τα φωτοβολταϊκά, αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει σε  αυτό που έγραψα πιο πάνω.

Εγω προσωπικα δεν εχω καμια επαφη με φωτοβολταικα γιατι ασχοληθηκα με διαμερισμα πολυκατοικιας .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω κάποια εταιρία να πάρει λεφτά επιδότησης >€15000 από το εξοικονομώ και δεν βρίσκω εταιρία να το αναλάβει.

Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι εισπράττουν τώρα μόνο €5000 και στο μέλλον τα υπόλοιπα €15000.

Δεν είναι δυνατόν όμως να μην μπορώ να βρω μια εταιρία φωτοβολταϊκώ να να ΤΗΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ €15000 σε επιδότηση!!

Ψάχνω εταιρία να της δώσω λεφτά (επιδότηση) / έργο / δουλειά και δεν μπορώ να το επιτύχω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, glenngould είπε

Θέλω κάποια εταιρία να πάρει λεφτά επιδότησης >€15000 από το εξοικονομώ και δεν βρίσκω εταιρία να το αναλάβει.

Πιθανολογώ ότι έχει να κάνει με το γεγονός ότι εισπράττουν τώρα μόνο €5000 και στο μέλλον τα υπόλοιπα €15000.

Δεν είναι δυνατόν όμως να μην μπορώ να βρω μια εταιρία φωτοβολταϊκώ να να ΤΗΣ ΕΙΣΠΡΑΞΕΙ €15000 σε επιδότηση!!

Ψάχνω εταιρία να της δώσω λεφτά (επιδότηση) / έργο / δουλειά και δεν μπορώ να το επιτύχω!

Ειναι τραγικο γενικα το ολο θεμα .. τουλαχιστον στο καινουριο προγραμμα πληρωνεις αλλα μπαινουν τα λεφτα στο λογαριασμο σου .. το γεγονος να μη βαζουν μαστορες/προμηθευτες  πιστωση για το προγραμμα και να θελουν μαυρα λεφτα ειναι απαραδεκτο .. θα πει καποιος πανε σ αυτον που δε παιρνει μαυρα και το αποτελεσμα ειναι ειτε δεν κανει καλη δουλεια ειτε είναι μετρημενοι στα δαχτυλα σε ποσους να πανε .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απαυδήσει. Θέλω να δώσω λεφτά ύψους €15000 σε κάποια εταιρία και δεν τα παίρνει κανένας!! (σε φωτοβολταϊκό έργο). Θα έπρεπε μια από τις μεγάλες εταιρίες που "δουλεύουν" προγράμματα εξοικονομώ-αυτονομώ (π.χ. κωτσόβολος κλπ.) να έχουν και ένα τμήμα για φωτοβολταϊκά.

Ό,ποιος μάθει / ξέρει κάτι, με σώνει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, glenngould είπε

Έχω απαυδήσει. Θέλω να δώσω λεφτά ύψους €15000 σε κάποια εταιρία και δεν τα παίρνει κανένας!! (σε φωτοβολταϊκό έργο). Θα έπρεπε μια από τις μεγάλες εταιρίες που "δουλεύουν" προγράμματα εξοικονομώ-αυτονομώ (π.χ. κωτσόβολος κλπ.) να έχουν και ένα τμήμα για φωτοβολταϊκά.

Ό,ποιος μάθει / ξέρει κάτι, με σώνει.

 

Και γω ζορίστηκα αλλά τα έβαλα τα ΦΒ στη Θεσπρωτία είμαι αλλά πήρα προσφορά από εταιρία στην Αθήνα και αυτοί μου σύστησαν ηλεκτρολόγο μηχανικό κοντά στην περιοχή μου και είμαι οκ.

Την πρώτη προσφορά την πήρα ( και την αγορά των υλικών την έκανε από κει ο μηχανικός εγκατάστατης ) από την εταιρία solaire.gr  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα έβαλες μέσω "Εξοικονομώ-Αυτονομώ" όμως; (Ή ως απλώς ιδιώτης-φυσικό πρόσωπο / ανεξαρτήτως προγραμμάτων επιδότησης) ;

Γιατί εκεί είναι το κλεδί του ζητήματος. Να υλοποιήσουν τις παρεμβάσεις ΤΩΡΑ και ΜΟΝΟ με το 25% του προϋπολογισμού (το ποσοστό των υποχρεωτικών ιδίων κεφαλαίων που οφείλω να δώσω για την εν λόγω δαπάντη) και το υπόλοιπο 75% να το πάρουν μετά από κάποιους μήνες, από το πρόγραμμα "Εξοικονομώ-Αυτονομώ", αφού θα έχει υλοποιηθεί το έργο.

Σε εξυπηρετήσανε με τον τρόπο που αναγράφω ή ζητήσανε "προκαταβολές" άτυπα και λοιπά ... μαύρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, glenngould είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τα έβαλες μέσω "Εξοικονομώ-Αυτονομώ" όμως; (Ή ως απλώς ιδιώτης-φυσικό πρόσωπο / ανεξαρτήτως προγραμμάτων επιδότησης) ;

Γιατί εκεί είναι το κλεδί του ζητήματος. Να υλοποιήσουν τις παρεμβάσεις ΤΩΡΑ και ΜΟΝΟ με το 25% του προϋπολογισμού (το ποσοστό των υποχρεωτικών ιδίων κεφαλαίων που οφείλω να δώσω για την εν λόγω δαπάντη) και το υπόλοιπο 75% να το πάρουν μετά από κάποιους μήνες, από το πρόγραμμα "Εξοικονομώ-Αυτονομώ", αφού θα έχει υλοποιηθεί το έργο.

Σε εξυπηρετήσανε με τον τρόπο που αναγράφω ή ζητήσανε "προκαταβολές" άτυπα και λοιπά ... μαύρα;

εξοικονομώ και μάλιστα με 85%

βέβαια με τον μηχανικό έχουμε κοινούς γνωστούς στην Ήπειρο και με εξυπηρέτησε γιατί όπως μου είπε οι περισσότεροι εγκατάστατες ΦΒ ακόυνε εξοικονομώ και στρίβουν 

Μόλις τώρα, ikucic είπε

εξοικονομώ και μάλιστα με 85%

βέβαια με τον μηχανικό έχουμε κοινούς γνωστούς στην Ήπειρο και με εξυπηρέτησε γιατί όπως μου είπε οι περισσότεροι εγκατάστατες ΦΒ ακόυνε εξοικονομώ και στρίβουν 

από διαθεσιμότητα στο δίκτυο πως πας; θα σου δώσει το οκ η ΔΕΔΔΗΕ; το έχεις ψάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1.

Άρα βλέπεις ότι υπάρχει θέμα γιατί όλοι θέλουν "μαύρες προκαταβολές" πριν να αναλάβουν το έργο.

Αλλά είναι way too risky να δώσω και τα €20,000 του προϋπολογισμού για να φτιάξουν το φωτοβολταϊκό τώρα και μετά αυτοί να πάρουν επιπρόσθετα €15,000 επιδότηση και να τους ΨΑΧΝΩ να μου τα γυρίσουν πίσω (αν τηρήσουν τον λόγο τους και δεν ψάχνουν δικαιολογίες ή εξαφανιστούν ή δεν μου απαντάνε ή φαλιρίσουν ή οτιδήποτε άλλο). Είναι μεγάλο το ποσό. Θέλω κάποιος να υλοποιήσει το φωτοβολταϊκά με τις νόμιμες διαδικασίες όπως προβλέπεται στο εξοικονομώ-αυτονομώ δηλαδή να το κατασκευάσει μόνο με το 25% της προκαταβολής και να πάρει το υπόλοιπο 75% στο μέλλον (από το πρόγραμμα εξοικονομώ-αυτονομώ, όπως ακριβώς προβλέπεται)

Αυτόν τον γνωστό σου θα μπορούσες να τον ρωτήσεις αν ενδιαφέρεται... ίσως πρέπει να σου στείλω pm, αλλά θα μπορούσες έτσι προκαταρκτικά και ανεπίσημα να μάθεις αν θα ενδιαφέρονταν για κάτι τέτοιο; (να αναλάβει ένα τέτοιο έργο στον παρόντα χρόνο)

 

2.

Ως προς το δεύτερο ερώτημά σου αναφέρεσαι στην διαθεσιμότητας του δικτύου του ΔΕΔΔΗΕ; (Αν υπάρχει διαθέσιμος ηλεκτρικός χώρος στο δίκτυο στην περιοχή μου; ). Αυτό το έχω ακούσει και από άλλες πηγές αλλά μου είπανε ότι για μικρά οικιακά met-metering συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα (σε αντίθεση με μεγάλα φωτοβολταϊκά πάρκα). Αλλά από την άλλη θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο site που βλέπεις την χωρητικότητας του δικτύου. Κάτι είχε πετύχει το μάτι μου παλιά που το έψαχνα. Ένα site που κοιτούσες σε έναν χάρτη την Ελλάδα και έβλεπες πόσο κορεσμένο (ή μη) είναι το δίκτυο. Έχεις κάτι υπόψιν σου (ή οποιοσδήποτε άλλος φίλος που διαβάζει). Δεν το θυμάμαι αυτό το site αυτό. 

Επίσης θεωρώ ότι με βάση κάποιους πρόσφατους νόμους που βγήκανε, και την απολιγνιτοποίηση κλπ. ότι θα υπάρξει μαζική στροφή προς τις ανανεώσιμες (Το ακούμε παντού π.χ. joe biden κόντρα στο πετρέλαιο, new green deal, κλείσιμο εργοστασίων λιγνίτη, ανεμογεννήτριες στην Εύβοια που λένε, κονδύλια για ΑΠΕ λόγω αύξησης τιμών φυσικού αερίου λόγω Ρωσίας / αύξηση τιμών πετρελαίου  κλπ.). Όλα δείχνουν στροφή σε ανανεώσιμές πηγές ενέργειες και η χωρητικότητα του δικτύου θα αυξηθεί.

 

Αν ξέρει κάποιος ως προς τα ανωτέρω, θα το εκτιμούσα να πει την γνώμη του

 

Επεξ/σία από glenngould
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...