Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να απαντήσω στο δικό μου ερώτημα.

Από απάντηση ου πήρα πριν λίγο από Πολιτικό Μηχανικό:

Quote

Ούτε καν το 40% δεν γίνεται μόνο με κουφώματα

Άρα θεωρητικά, δε γίνεται κάποιος να βάλει μόνο κουφώματα, μιας και το ελάχιστο που προβλέπει το "Εξοικονομώ" είναι 40% εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας.

Ελπίζω σε καμιά διευκρινιστική αλλά δίνω λιγότερες πιθανότητες από το να πιάσω το τζοκερ (που δεν παίζω κιόλας)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μια επισημανση μονο σε αυτο που λες. 40% εξοικονομηση του κτηριου αναφορας πριν τις παρεμβασεις.

Το 70% χρειαζεται σιγουρα παραπανω επεμβασεις για να επιτευχθει. Και ανγκαστικα χρειαζεται να γινει το πιστοποιητικο και τα αντιστοιχα σεναρια με τις παρεμβασεις για να δεις αν πιανεις το οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς πριν τις παρεμβάσεις, το αναφέρω και στο αρχικό μου μήνυμα.

Σίγουρα χρειάζεται να γίνει το πιστοποιητικό για να δούμε τι θα αλλάξει, αλλά να πάμε για μαλλί και να βγούμε κουρεμένοι, δε θα το ήθελα.

Με δεδομένο ότι το ποσοστό είναι αρκετά μεγάλο (70%), γι' αυτό και ρώτησα χωρίς να έχει γίνει κάποια μελέτη, γιατί λογικά θα μπορούσε να απαντηθεί από κάποιον που έχει βγάλει αρκετά πιστοποιητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θες να αλλάξεις τα κουφώματα του σπιτιού σου με 50-60% επιδότηση, άτοκες δόσεις, αλλά δε δίνεις 100 € σε ένα μηχανικό για να σου κάνει ένα ΠΕΑ, και ψάχνεις να βρεις σε ένα φόρουμ αν μπορείς να μπεις στο εξοικονομώ, χωρίς κιόλας να παραθέτεις το παραμικρό στοιχείο σχετικά με την υφιστάμενη κατάσταση του σπιτιού σου :D

Ωραίος !

Επί του θέματος, μην μπλέκετε την εξοικονόμηση του ΚΑ με την εξοικονόμηση του υφιστάμενου διαμερίσματος / σπιτιού κλπ

Ένα τυπικό διαμέρισμα έχει ετήσια κατανάλωση κτιρίου αναφοράς (βάσει των υπολογισμών που γίνονται στα ΠΕΑ) γύρω στις 60~80 kwh/m2,  ενώ στην πράξη αν μιλάμε για παλιό σπίτι αυτό το νούμερο φτάνει στις 150+

Άρα 40% εξοικονόμηση στο ΚΑ είναι 15-20% εξοικονόμηση στο πραγματικό κτίριο, η οποία πάντως βάσει πείρας και για να τελειώνουμε, σου λέω ότι κατά 99% δεν επιτυγχάνεται μόνο με αντικατάσταση κουφωμάτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, AristidisZ said:

Δηλαδή θες να αλλάξεις τα κουφώματα του σπιτιού σου με 50-60% επιδότηση, άτοκες δόσεις, αλλά δε δίνεις 100 € σε ένα μηχανικό για να σου κάνει ένα ΠΕΑ, και ψάχνεις να βρεις σε ένα φόρουμ αν μπορείς να μπεις στο εξοικονομώ, χωρίς κιόλας να παραθέτεις το παραμικρό στοιχείο σχετικά με την υφιστάμενη κατάσταση του σπιτιού σου :D

Ωραίος !

Δε μπορώ να καταλάβω τη φύση του ερωτήματος σου! Προφανώς και δεν έχω, αλλά δε νομίζω ότι είναι δουλειά κανενός αυτό.

Προφανώς δεν παραθέτω κάποιο στοιχεί του σπιτιού γιατί αν ήταν να γίνει μελέτη θα πήγαινα σε κάποιον μηχανικό. Δεν είμαι της άποψης ότι αρχίζουμε και βάζουμε στοιχεία για να μας κάνει κάποιος μια μελέτη online σε κάποιο forum. Τα forum είναι για ανταλλαγή απόψεων και συμβουλών, και αυτό ακριβώς έψαχνα για αρχή.

Βρήκα πάντως κάποιον γνωστό μηχανικό και θα το συζητήσουμε να δούμε τι μπορεί να γίνει

 

1 hour ago, AristidisZ said:

Επί του θέματος, μην μπλέκετε την εξοικονόμηση του ΚΑ με την εξοικονόμηση του υφιστάμενου διαμερίσματος / σπιτιού κλπ

Ένα τυπικό διαμέρισμα έχει ετήσια κατανάλωση κτιρίου αναφοράς (βάσει των υπολογισμών που γίνονται στα ΠΕΑ) γύρω στις 60~80 kwh/m2,  ενώ στην πράξη αν μιλάμε για παλιό σπίτι αυτό το νούμερο φτάνει στις 150+

Άρα 40% εξοικονόμηση στο ΚΑ είναι 15-20% εξοικονόμηση στο πραγματικό κτίριο, η οποία πάντως βάσει πείρας και για να τελειώνουμε, σου λέω ότι κατά 99% δεν επιτυγχάνεται μόνο με αντικατάσταση κουφωμάτων

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

edit: Από ότι έχω καταλάβει και σε συζητήσεις στο michanikos.gr με 100 ευρώ ΠΕΑ....δύσκολο

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την χρηση του προγραμματος για να βαλεις ηλιακο τι γινεται...

Εκει δεν εχουμε να κανουμε με εξοικονομηση  ενεργειας π αφορα το σπιτι οποτε τι ακριβως μετρανε...

Μια μικρη διευκρινιση δινω μιας και ρωτησα την τραπεζα για καποιες περιπτωσεις οπως η δικη μου.Λοιπον αν μενετε σε σπιτι ως φιλοξενουμενος πχ εμενε συγγενης εκει παλια , ασχετως αν εχετε κανει τυπικα ενα συμβολαιο και εχει δηλωθει κανονικα εφορια κλπ δεν μπορειτε να επωφεληθειτε απο την μεγαλυτερη εκπτωση π δινει.Δλδ εγω μενω σε σπιτι π εμενε η γιαγια αλλα ανηκει μισο μισο σε μανα και θεια που εχουν μεγαλυτερα εισσοδηματα απο μενα .Ομως ισως υπαρχει η δυνατοητα επιλογης ωστε να περασει το εξοδο σε μια απο τις 2 π εχει το χαμηλοτερο εισοδημα,αυτο δεν μ το ειπε ομως με σιγουρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Menelaos83 said:

Και με την χρηση του προγραμματος για να βαλεις ηλιακο τι γινεται...

Εκει δεν εχουμε να κανουμε με εξοικονομηση  ενεργειας π αφορα το σπιτι οποτε τι ακριβως μετρανε...

Για ποιόν λόγο λες ότι δεν κάνεις εξοικονόμηση ενέργειας με τον ηλιακό ή κατάλαβα λάθος το ερώτημα σου;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ένα τα θέματα

Για να μπεις στο Εξοικονομώ, πρέπει μέσω των παρεμβάσεων που γίνονται να επιτυγχάνεις ένα Α ποσοστό εξοικονόμησης ενέργειας 

Μη πάμε σε λεπτομέρειες, αναλόγως των συνθηκών, του σπιτιού σου και του ηλιακού που θες να βάλεις, ενδέχεται και να μπορείς να υπαχθείς στο πρόγραμμα μόνο για προσθήκη ηλιακού

Σχετικά με το δεύτερο που αναφέρεις, προσωπικά δε καταλαβαίνω τι θες να πεις

Φυσικά και είναι απόλυτα λογικά στο πρόγραμμα να μπαίνει ο εκάστοτε ιδιοκτήτης ενός σπιτιού, τι σημασία έχoυν τα εισοδηματικά κριτήρια του οποιουδήποτε ενοικιαστή ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να πω το εξης.Ελεγα μιας και το σπιτι πρακτικα ανηκει στην ευρυτερη οικογενεια μας να επομιστω εγω το εξοδο ωστε να λαβω και μεγαλυτερη επιδοτηση μιας και εγω μενω, ασχετως αν ανηκει εξημισιας σε μανα και θεια.Προφανως λοιπον αυτο δεν γινεται.Απλα το διευκρινιζω αν καποιος εχει αντιστοιχο θεμα με μενα και αναρωτιοταν αν μπορει να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεται πως πρέπει να το έχεις ως κύρια κατοικία (και παράλληλα να υπάρχει κάποιο ιδιοκτησιακό καθεστώς που το πιστοποιεί - δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα τι χρειάζεται).

Μόνο με αντικατάσταση παραθύρων κλπ δεν το φτάνεις για σπίτι του 80. Θέλει ηλιακό, τέντες και πιθανότατα εξωτερική ή εσωτερική μόνωση. Σε κάθε περίπτωση αν σε κάποιον ανήκει το σπίτι και είναι σίγουρος ότι θα μείνει χρόνια, αξίζει να ασχοληθεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες καταστάσεις!!!
Να πω λίγο τον πόνο μου και να κάνω την ψυχανάλυση μου :)

Πάω και παίρνω προσφορές (μαζί με τα Uw για να δω αν τελικά θα καταφέρω μαζί με άλλες αλλαγές να ενταχθώ στο πρόγραμμα) και οι τύποι είναι ότι να 'ναι.

Σου λέει αν πας με το πρόγραμμα θα σου βάλω τις τιμές που λέει το πρόγραμμα (ασχέτως αν είναι εξωφρενικά μεγαλύτερο το ποσό).
Παράδειγμα για τα ανοίγματα μου:
Με το πρόγραμμα μπορώ να επιδοτηθώ ~9500 (για την κατηγορία με Uw μικρότερο από 2). Αν πάω μόνος μου όμως η τιμή που μου έδωσε (θα δώσω μόνο το ένα παράδειγμα και όχι τον πιο φτηνό απ' όλους) είναι ~6500. Μιλάμε για ~3000 έξτρα. Έστω ότι επιδοτούμαι με το 50% σημαίνει ότι ζητάνε 1500 έξτρα από την τσέπη μου σε σχέση αν το σύστημα δούλευε σωστά (χαχαχα, λέμε και κανα ανέκδοτο για να περάσει η ώρα). Δε συζητάω κάποιος να έχει μικρότερη επιδότηση, εκεί δε συμφέρει να μπεις στο πρόγραμμα, παρά μόνο για το άτοκο δάνειο.

Και μην ακούσω τα περί ΦΠΑ και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο που έχουν να δώσουν στο 3μηνο που μου έλεγε ένας. Η απάντηση είναι, "αν κόψεις μεγαλύτερη απόδειξη, θα αποδόσεις και μεγαλύτερο ΦΠΑ" αλλά κακώς δε μίλησα, όχι ότι θα έβγαινε και κάτι. Ούτε συνέταιρος θέλω να μπω ούτε τίποτα. Και στην τελική αν θεωρούν ότι δε βγαίνουν με το πρόγραμμα, ας έχουν τα κότσια να μην μπούνε.

Ο άλλος μου έλεγε ότι έχουν σταματήσει (βάσει νόμου) να  επιτρέπονται τα μη ενεργειακά κουφώματα αλουμινίου και ότι "δε ξέρει πως το κάνουν οι υπόλοιποι με τα τιμολόγια και βάζουν ακόμα τέτοιου τύπου κουφώματα. Ότι και καλά αυτός είναι νομότυπος.
Μια χαρά ήξερε όμως να μου πει για τιμή βάσει εξοικονομώ (ότι θα πληρώσω το μέγιστο που βγάζει το πρόγραμμα δηλαδή) και μια χαρά ήξερε να μου πει ότι έχει πελάτες που έκαναν τις αλλαγές πέρυσι τον έχουν πληρώσει και περιμένουν να βγει το εξοικονομώ για να μπουν στο πρόγραμμα τώρα. Εσύ, πως κατάφερες και δεν έκοψες καθόλου τιμολόγιο σε αυτές τις περιπτώσεις και θα το εμφανίσεις τώρα;

Και στην τελική, κάπως έτσι γίνεται και πάλι θα μείνουν άτομα εκτός προγράμματος, που αν λειτουργούσε σωστά το θέμα θα μπορούσαν να είχαν ενταχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αυτός κοστολογεί το γεγονός ότι θα πληρωθεί του Αγίου ξέρεις ποιου ανήμερα...

Τα 6500 που σου ζήτηση είναι με απόδειξη ή όχι ; 

Γιατί αν είναι χωρίς, μόνο και μόνο αυτό φτάνει για να δημιουργείται η διαφορά που αναφέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ΦΠΑ είναι τα 6500. Αλλά και πάλι, και χωρίς να ήταν, στα 8000 θα πήγαινε. 

Από ότι μου είπαν το μέγιστο που έχει τύχει είναι στο 11μηνο. Προσωπικά, θωρούσα ότι θα ήταν χειρότερα (18μηνο στην καλύτερη). Το 11μηνο είναι η χειρότερη περίπτωση μου είπε, και μόνο μια περίπτωση.

Στην τελική ας μου πει να κάνουμε συμφωνία να του δώσω ένα ποσό από την τσέπη μου τότε, και να μου τα δώσει όταν τα πάρει από το πρόγραμμα. Όχι να μου λένε στην ουσία, μεσ' τα μούτρα μου, ότι θα δώσω και 1500 παραπάνω από την τσέπη μου.

Όπως είπα και πριν, αν θεωρούν ότι δεν τους συμφέρει, να μην μπουν στο πρόγραμμα. Για να μπαίνουν, προφανώς και είναι προς το συμφέρον τους. (α λεφτά θα τα πάρει 100%, δε θα του τα φάνε από τη στιγμή που θα έχει εγκριθεί το εξοικονομώ)
Η λογική λέει, ότι αν είναι μια προσφορά που βγάζουν οι ίδιοι οι κατασκευαστές, δε θα τους πω και κάτι. Μόνοι τους θα κανονίσουν τους όρους.
Εδώ όμως μιλάμε για περίπτωση επιδότησης από Ε.Ε, και με αυτόν τον τρόπο θα μείνουν και άτομα εκτός για άλλη μια φορά.

Η λαμογιά δε θα φύγει ποτέ από το πετσί μας (και όχι, δε θεωρώ λαμογιά να μου πει να του δώσω ένα ποσό από την τσέπη μου και να μου το επιστρέψει, γιατί στην τελική δε θα έχω κλέψει κάποιον, απλά θα έχω βοηθήσει εμένα πρωτίστως αλλά και τον κατασκευαστή)

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης μπορει να επιδοτηθεις για κατοικια που την νοικιαζεις? (εννοω εισαι ο ιδιοκτητης και τη νοικιαζεις σε καποιον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...