Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Nionios237 είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα, 

Για το εξοικονομώ κατ οίκον που ξεκινάει σε λίγες ημέρες, γνωρίζει κανείς πόσο καιρό παίρνει προκειμένου να εγκριθεί η αίτηση; Σε επρίπτωση έγκριση της αίτησης είδα οτι θα πρέπει οι εργασίες να ολοκληρωθούν σε διάστημα 6 μηνών, ισχύει;

Καλό μήνα.. 

Ο τελικός οδηγός δεν έχει βγει ακόμη. 

Η τελευταία πληροφόρηση αναφέρει ότι μέσα στον Νοέμβριο θα ανοίξει η πλατφόρμα για 1 μήνα. 

Μετά, άλλοι 2 μήνες για να γίνει η επιλογή αιτήσεων, βάλε ίσως και κάποιες ενστάσεις.

Αντιλαμβανεσαι.. 

Ανοιξιάτικες εργασίες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Nionios237 είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα, 

Για το εξοικονομώ κατ οίκον που ξεκινάει σε λίγες ημέρες, γνωρίζει κανείς πόσο καιρό παίρνει προκειμένου να εγκριθεί η αίτηση; Σε επρίπτωση έγκριση της αίτησης είδα οτι θα πρέπει οι εργασίες να ολοκληρωθούν σε διάστημα 6 μηνών, ισχύει;

Καλησπέρα η ολοκλήρωση των έργων δεν είναι εντός 6μηνου αλλά εντός 12μηνου συν καμία παράταση αντε 14 μήνες. Πάντως όχι 6 μήνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το site γραφει αυτα προς το παρον

Προθεσμίες

Διάρκεια υποβολής αιτήσεων

Η δυνατότητα ηλεκτρονικής υποβολής αιτήσεων θα παρέχεται για χρονική περίοδο 30 ημερών.

 

Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου / Αυτοτελούς Διηρημένης Ιδιοκτησίας

Μετά το πέρας υποβολής των αιτήσεων και μόνο για τις καταρχήν επιλέξιμες αιτήσεις, θα δίνεται προθεσμία 60 ημερών για την υποβολή Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου / Αυτοτελούς Διηρημένης Ιδιοκτησίας.

 

Δανειοδότηση

Εγκεκριμένες αιτήσεις για τις οποίες ο αιτών έχει επιλέξει ότι θα προχωρήσει σε υπαγωγή στο Πρόγραμμα με Δάνειο λαμβάνουν προθεσμία 120 ημερών για την έναρξη και ολοκλήρωση της διαδικασίας δανειοδότησης. Εντός της άνωθεν προθεσμίας θα πρέπει να υποβληθεί σε συνεργαζόμενη τράπεζα και να εγκριθεί αίτηση για δανειοδότηση. Εάν παρέλθει άπρακτο το άνω διάστημα, ο αιτών έχει την επιλογή να προχωρήσει με Ίδια Κεφάλαια.

 

Υπογραφή Δανειακής Σύμβασης

Σε περίπτωση δανείου, η υπογραφή της δανειακής σύμβασης ολοκληρώνεται έως και 30 ημέρες από την έκδοση της απόφασης Υπαγωγής του έργου.

 

Υλοποίηση Έργου

Εντός 120 ημερών από την Υπαγωγή της αίτησης (τμηματική προθεσμία), θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί κατ’ ελάχιστον το 30% του επιλέξιμου Προϋπολογισμού.

Εντός 365 ημερών από την Υπαγωγή της αίτησης (συνολική προθεσμία), θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί το σύνολο του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου.

 

Ενστάσεις

Όπου προβλέπεται σύμφωνα με τους όρους του Προγράμματος, ένσταση υποβάλλεται εντός προθεσμίας δέκα (10) ημερών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το τρέχον εξοικονομώ. Το πρόγραμμα μου δικαιολογεί πχ για ηλιακό θερμοσίφωνα 1500 ευρώ. Έστω ότι βρίσκω έναν ηλιακό ο οποίος στοιχίζει 1000 ευρώ μαζί με εγκατάσταση (τιμή που βλέπω στο σαιτ). Πως θα υπολογίσω αν τα 1500 ευρώ του προγράμματος με καλύπτουν για την αγορά του? Υπάρχει κάποιος έξτρα φόρος που πρέπει να υπολογίζω στις τιμές που βλέπω στο ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, spocky είπε

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το τρέχον εξοικονομώ. Το πρόγραμμα μου δικαιολογεί πχ για ηλιακό θερμοσίφωνα 1500 ευρώ. Έστω ότι βρίσκω έναν ηλιακό ο οποίος στοιχίζει 1000 ευρώ μαζί με εγκατάσταση (τιμή που βλέπω στο σαιτ). Πως θα υπολογίσω αν τα 1500 ευρώ του προγράμματος με καλύπτουν για την αγορά του? Υπάρχει κάποιος έξτρα φόρος που πρέπει να υπολογίζω στις τιμές που βλέπω στο ιντερνετ?

Το προγραμμα σου δινει εως 1500 ευρω..αν εσυ κοψεις αποδειξη 1000 ευρω γιατι τοσο σου στοιχισε,ε αυτα τα 1000 θα σου δωσει το προγραμμα..δεν υπαρχει κατι αλλο σαν φορος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, spocky είπε

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το τρέχον εξοικονομώ. Το πρόγραμμα μου δικαιολογεί πχ για ηλιακό θερμοσίφωνα 1500 ευρώ. Έστω ότι βρίσκω έναν ηλιακό ο οποίος στοιχίζει 1000 ευρώ μαζί με εγκατάσταση (τιμή που βλέπω στο σαιτ). Πως θα υπολογίσω αν τα 1500 ευρώ του προγράμματος με καλύπτουν για την αγορά του? Υπάρχει κάποιος έξτρα φόρος που πρέπει να υπολογίζω στις τιμές που βλέπω στο ιντερνετ?

Το κόστος υδραυλικου και ηλεκτρολόγου το υπολόγισες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν πιο πολυ παραδειγμα το παραπανω.Ας βαλω αλλο ενα παραδειγμα για να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω.

Το προγραμμα δινει 2700 για 3 κλιματιστικα...Έστω πχ οτι παω σε ενα μαγαζι με κλιματιστικα και μου λεει οτι θελω για το καθενα κλιματιστικο 500 ευρω μαζι με την τοποθετηση. Οποτε συνολο 500x3=1500 ευρω. Πρεπει να υπολογισω και καποιο εξτρα ποσο για να βρω ποσο τελικα θα στοιχισουν αυτα τα 3 aircondition;Υπαρχει καποιος εξτρα φορος εκτός απο το φπα των μηχανηματων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spocky είπε

Ηταν πιο πολυ παραδειγμα το παραπανω.Ας βαλω αλλο ενα παραδειγμα για να καταλαβεις καλυτερα τι εννοω.

Το προγραμμα δινει 2700 για 3 κλιματιστικα...Έστω πχ οτι παω σε ενα μαγαζι με κλιματιστικα και μου λεει οτι θελω για το καθενα κλιματιστικο 500 ευρω μαζι με την τοποθετηση. Οποτε συνολο 500x3=1500 ευρω. Πρεπει να υπολογισω και καποιο εξτρα ποσο για να βρω ποσο τελικα θα στοιχισουν αυτα τα 3 aircondition;Υπαρχει καποιος εξτρα φορος εκτός απο το φπα των μηχανηματων;

Extra φόρος δεν υπάρχει.

Αν όμως βρεις με 1500€, 1500€ θα δώσει το πρόγραμμα !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spocky είπε

Αυτο δεν το καταλαβα...τι εννοεις

Το πρόγραμμα δίνει ΜΕΧΡΙ πχ 2700€.

Αν εσύ κάνεις την δουλειά φθηνότερα, δεν σου δίνει κανείς την διαφορά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανικος που μας εκανε το ΠΕΑ ανελαβε και να βρει/ προτεινει και τα υπολοιπα. Τον ρωτησα πχ για να δω ποια aircondition να βαλω να μου δωσει ενα budget που θα πρεπει να κινηθω και μου ειπε οτι να κοιταω μαρκες που εχουν πχ γυρω στα 500 ευρω στο σκρουτζ...Αλλα δεν καταλαβα γιατι το ειπε αυτο αφου το max μπατζετ που εχω για τα aircondition στο προγραμμα ειναι 2700, οποτε 900/aircondition.

Γιαυτο ρωταω μηπως υπαρχει και καμια εξτρα χρεωση που ενσωματωνεται στην τελικη τιμη για καθε εργασια στο εξοικονομω η απλα με κοροιδευει και θελει να φαει εξτρα χρηματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε πάρε προσφορές άνθρωπε μου και άσε τον μηχανικό 

Τωρα αν θες να μην ασχοληθείς, κάτι θα πρέπει να βγάλει και αυτός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spocky είπε

Ο μηχανικος που μας εκανε το ΠΕΑ ανελαβε και να βρει/ προτεινει και τα υπολοιπα. Τον ρωτησα πχ για να δω ποια aircondition να βαλω να μου δωσει ενα budget που θα πρεπει να κινηθω και μου ειπε οτι να κοιταω μαρκες που εχουν πχ γυρω στα 500 ευρω στο σκρουτζ...Αλλα δεν καταλαβα γιατι το ειπε αυτο αφου το max μπατζετ που εχω για τα aircondition στο προγραμμα ειναι 2700, οποτε 900/aircondition.

Γιαυτο ρωταω μηπως υπαρχει και καμια εξτρα χρεωση που ενσωματωνεται στην τελικη τιμη για καθε εργασια στο εξοικονομω η απλα με κοροιδευει και θελει να φαει εξτρα χρηματα.

 

Μια στιγμή !!!!

Ποιος θα υποβάλει τα χαρτιά για να πάρει τα χρήματα ??

Η εταιρεία από το scroutz η ο μηχανικός έχει κάποια εταιρεία ?

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Πήγαινε πάρε προσφορές άνθρωπε μου και άσε τον μηχανικό 

Τωρα αν θες να μην ασχοληθείς, κάτι θα πρέπει να βγάλει και αυτός

Θα πρέπει αυτοί που θα δώσουν προσφορές να δουλεύουν με το εξοικονομώ !!!!

Όχι, όποιοι να είναι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μηχανικος τα διαχειριζεται ολα σε συνεργασια με τους διαφορους συνεργατες του.

Πχ μας προτεινε τον ανθρωπο για τα αλουμινια, τον ανθρωπο για την θερμομονωση, aircondition, ηλιακο κτλ.

Το ξερω οτι κατι θα βγαλει και αυτος απο ολα αυτα αλλα θα θελα να ξερω αν βγαζει η παραβγαζει.

Οποτε συμφωνα με τα λεγομενα σας αν πχ ηθελα να βαλω αυτα τα 3 aircondition https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198797-fujitsu-asya09klwa και βαζοντας και 300 ευρω την εγκατασταση, στο εξοικονομω για τα aircondition θα υπολογιζα 3*549+300=1947 ευρω.. Σωστα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...