Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξοικονόμηση κατ’ οίκον ΙΙ - Θέματα πιστοποιήσεων

Βγήκε (αν και αργά) ανακοίνωση με διευκρινίσεις στο "θολό" θέμα των πιστοποιητικών που απαιτεί το πρόγραμμα (Ενεργειακά χαρακτηριστικά, Σήμανση CE, Δελτίο προϊόντος) 

https://exoikonomisi.ypen.gr/-/dieukriniseis-gia-themata-pistopoieseon-kai-epileximotetas

Καλά είναι όποιος ασχολείται με το θέμα να ρίξει μια ματιά να δει τι πιστοποιητικά θέλει η κάθε παρέμβαση ώστε να τα συζητήσει και να τα αναζητήσει από τον προμηθευτή του. Καλύτερα από την αρχή και όχι στο τέλος. Όπως και τυχών υπεύθυνες δηλώσεις που θα χρειαστούν. Μου πήρε 2 μέρες να μαζέψω τα δικά μου (και δεν είμαι σίγουρος ότι τα έχω όλα). Πολλά τα έψαξα και τα βρήκα μόνος μου κατευθείαν από τις εταιρίες. Ούτε οι προμηθευτές τα ξέρουν και τα έχουν όλα οπότε μην βασιστείτε μόνο σε ότι σας λένε.

23 ώρες πριν, tera2 είπε

Ρε παιδια να πω και εγω τον καυμο μου μπας και βοηθησει κανενας μηχανικος της προκοπης παρολο που εχω συμβουλο εργου αλλα δεν το κατεχει το θεμα νομιζω. Στην αρχικη αιτηση προκειμενουν παρω αριθμο πρωτοκολου εβαλε οτι δεν υπαρχει αποκλιση στα τετραγωνικα ,ενω υπάρχει, και ειπε "θα το δουμε στην πορεία" δηλωσα οτι θα κανω τις εργασιες χωρίς δανειο αλλα το προβλημα ειναι το εξης. Αντε βρισκω τα λεφτα κανω τις εργασιες πιανω τον ενεργειακο στοχο και τελικα δεν εγκρινομαι και δν παιρνω τα λεφτα (65% που μου αντιστοιχουν). Ειναι πιθανο ενα τετοιο σεναριο? Μιας και πολλες εργασιες τις κανω επειδη ειμαι στο προγραμμα και οχι οτι θα τις εκανα ετσι και αλλιως π.χ θερμοπροσοψη το σκεφτομαι αν θα προχωρησω..

Δεύτερη ευκαιρία δόθηκε από το πρόγραμμα τον Ιούνιο. Όποιος ήθελε να κάνει διορθώσεις μπορούσε να ακυρώσει την αίτηση και να την κάνει από την αρχή χωρίς να χάσει τη σειρά του. Ότι μπορούσε να γίνει έπρεπε να γίνει τότε. Τότε ήταν το "θα το δούμε στην πορεία". Τώρα φτάσαμε στο "θα δείξει η νεκροψία", δεν μπορεί να γίνει κάτι.

Δεν ξέρω ποιο ακριβώς είναι το θέμα και τι διαφορά έχεις αλλά ναι είναι πιθανό το σενάριο να μην εγκρίνουν την αίτηση. Κανείς όμως δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά το ναι ή το όχι. Για να μην κάνεις μεγάλα ανοίγματα και μετά δεν γίνει δεκτή μπορείς να κάνεις κάποιες από τις παρεμβάσεις και όχι όλες. Διαλέγεις τις πιο απαραίτητες ή που θα έκανες έτσι και αλλιώς μέχρι να πιάσεις το ενεργειακό στόχο και αφήνεις κάποιες. Πάρε και ένα τηλέφωνο στο υπουργείο (όχι το help desk) μήπως σου πουν κάτι πιο χειροπιαστό. 

22 ώρες πριν, Xander είπε

Τότε που τα έψαχνα και ο Κοκοτας συμμετείχε στο πρόγραμμα. 

Καλές σχετικά τιμές (όχι αυτές που βλέπεις στο eshop του φυσικά). Καλές τιμές εγκατάστασης (85€-100€ εγκατάσταση A/C). Πίστωση 4 μηνών με ρήτρα να πληρωθεί από εσένα αν δεν έχει πληρωθεί από το πρόγραμμα σε 4 μήνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2018 στις 4:05 ΜΜ, Xander είπε

Είσαι σίγουρος για αυτό που λες; δεν ξέρω αν άλλαξαν τακτική αλλά εγώ από αυτούς πήρα κλιματιστικά και ηλιακό χωρίς να ζητήσουν όλο το ποσό μπροστά, έδωσα μόνο το 40% που μου αναλογούσε. Τώρα τι μπορεί να άλλαξε δεν το γνωρίζω. Κρίμα πάντως γιατί έχουν μεγάλη ποικιλία.

 Τότε που τα έψαχνα και ο Κοκοτας συμμετείχε στο πρόγραμμα. 

Ειμαι πολυ σιγουρος. Τους επισκεφτηκα σημερα ακριβως επειδη καποιος το προτεινε εδω μεσα. Και μαλιστα τους ρωτησα αν το να ζητανε το ποσο το εφαρμοζουν σ ολους ανεξαιρετως ποσοτητας κλιματιστικων, και ειπαν οτι αυτη ειναι η τακτικη τους. Κριμα γιατι χανουν πελατες μ αυτον τον τροπο

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2018 στις 11:04 ΠΜ, panostom είπε

Η εταιρεία https://www.estiagreen.gr που πρότεινε κάποιος δε συνεργάζεται με το εξοικονομώ. Ακολουθεί την τακτική να ζητάει όλο το ποσό εξαρχής και να το επιστρέφει αφού πληρωθούν από το πρόγραμμα.

Το Μάρτη πήρα προσφορά από Aircon για κλιματιστικά split και μου είχαν πει ότι πληρώνω μόνο τη συμμετοχή μου. Από τότε δεν ξαναεπικοινώνησα γιατί θα βάλω από άλλον προμηθευτή στο Δήμο Αθηναίων (Daikin, γράφει ότι συνεργάζεται και με FUJITSU, LG, GREE, INVENTOR & MIDEA).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Η αίτησή μου έχει εγκριθεί και είμαι στο στάδιο της υλοποίησης των εργασιών. Ζ'ητησα από κάποιον προμηθευτή aircondition να μου κάνει μια προσφορά και αφού την έκανε μου είπε ότι επειδή δεν είχε συμμετάσχει το προηγούμενο  ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΚΑΤΟΙΚΟΝ (Ι) δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει. 

Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ioioioio είπε

Καλησπέρα,

Η αίτησή μου έχει εγκριθεί και είμαι στο στάδιο της υλοποίησης των εργασιών. Ζ'ητησα από κάποιον προμηθευτή aircondition να μου κάνει μια προσφορά και αφού την έκανε μου είπε ότι επειδή δεν είχε συμμετάσχει το προηγούμενο  ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΚΑΤΟΙΚΟΝ (Ι) δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει. 

Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό?

Φυσικά και δεν ισχύει. Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στο να συμμετέχουν προμηθευτές στο πρόγραμμα. Το "δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει" σημαίνει δεν θέλει να συμμετάσχει με τους όρους του προγράμματος (φυσιολογικό) και όχι ότι δεν μπορεί επειδή υπάρχει κάποιος περιορισμός.

Με το ζόρι δεν γίνεται. Ψάξτε να βρεις κάποιον άλλον. Ρωτάς στην περιοχή σου ή σε ιντερνετικά μαγαζιά. Έχουν αναφερθεί και εδώ μέσα στις τελευταίες σελίδες κάποιες εναλλακτικές. Πχ συμμετέχει ο Κοτσόβολος (χωρίς εγκατάσταση) και με πίστωση 4 μηνών ή αν είσαι Αθήνα και ο Κόκοτας επίσης με πίστωση 4 μηνών. Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχει εγκριθεί η αίτησή μου και είμαι στην φάση της υλοποίησης. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής διότι δεν έχω μηχανικό και αυτός που μου έβγαλε το πιστοποιητικό δεν είναι καθόλου βοηθητικός. 

Θα αναβαθμίσω το σύστημα θέρμανσης του σπιτιού μου εγκαθιστώντας ΄σύστημα φυσικού αερίου και aircondition . Το ποσό που μου έχει εγκριθεί είναι συνολικά 5.500 (3.500 για το αέριο και 2.000 για το-ένα aircondition). Αυτά τα ποσά είναι δεσμευτικά; Δηλαδή αν κοστίσει περισσότερο η εγκατάσταση αερίου και λιγότερο το aircondition χωρίς να υπερβαίνουν το συνολικό ποσό έγκρισης είναι πρόβλημα? 

Και σε αυτή την περίπτωση σημαίνει ότι θα βάλω περισσότερα χρήματα από την τσέπη μου;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ioioioio είπε

Καλημέρα,

Έχει εγκριθεί η αίτησή μου και είμαι στην φάση της υλοποίησης. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής διότι δεν έχω μηχανικό και αυτός που μου έβγαλε το πιστοποιητικό δεν είναι καθόλου βοηθητικός. 

Θα αναβαθμίσω το σύστημα θέρμανσης του σπιτιού μου εγκαθιστώντας ΄σύστημα φυσικού αερίου και aircondition . Το ποσό που μου έχει εγκριθεί είναι συνολικά 5.500 (3.500 για το αέριο και 2.000 για το-ένα aircondition). Αυτά τα ποσά είναι δεσμευτικά; Δηλαδή αν κοστίσει περισσότερο η εγκατάσταση αερίου και λιγότερο το aircondition χωρίς να υπερβαίνουν το συνολικό ποσό έγκρισης είναι πρόβλημα? 

Και σε αυτή την περίπτωση σημαίνει ότι θα βάλω περισσότερα χρήματα από την τσέπη μου;

Ευχαριστώ πολύ

Απ' όσο μπορώ να ξέρω ναι, είναι πρόβλημα.

Το πρόγραμμα δεν κάνει...σούμα. Δηλαδή σου εγκρίνω 5500 και μοίρασε τα όπως θέλεις.

Είναι συγκεκριμένες οι επιμέρους δαπάνες. Ο μοναδικός ελιγμός που μπορώ να σκεφτώ, πάντα στην γκρίζα ζώνη της ορθότητας/νομιμότητας, είναι στην περίπτωση που ο προμηθευτής είναι ο ίδιος για αέριο και ac να "μπουρδουκλώσει" τις τιμολογήσεις φέρνοντάς τα εκεί που σε βολεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ioioioio είπε

Καλημέρα,

Έχει εγκριθεί η αίτησή μου και είμαι στην φάση της υλοποίησης. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής διότι δεν έχω μηχανικό και αυτός που μου έβγαλε το πιστοποιητικό δεν είναι καθόλου βοηθητικός. 

Θα αναβαθμίσω το σύστημα θέρμανσης του σπιτιού μου εγκαθιστώντας ΄σύστημα φυσικού αερίου και aircondition . Το ποσό που μου έχει εγκριθεί είναι συνολικά 5.500 (3.500 για το αέριο και 2.000 για το-ένα aircondition). Αυτά τα ποσά είναι δεσμευτικά; Δηλαδή αν κοστίσει περισσότερο η εγκατάσταση αερίου και λιγότερο το aircondition χωρίς να υπερβαίνουν το συνολικό ποσό έγκρισης είναι πρόβλημα? 

Και σε αυτή την περίπτωση σημαίνει ότι θα βάλω περισσότερα χρήματα από την τσέπη μου;

Ευχαριστώ πολύ

- Δεν έχεις ορίσει σύμβουλο έργου; Την διαδικασία και την δήλωση την προχωράς μόνος σου; Δες αν υπάρχει η δυνατότητα (από την πλατφόρμα) να ορίσεις κάποιον γνώστη μηχανικό ως σύμβολο έργου γιατί πιο κάτω ίσως βρεις και πιο περίπλοκα θέματα από αυτό που γράφεις.

Μόνο με αυτές τις δύο παρεμβάσεις πιάνεις το στόχο εξοικονόμησης;

- Επί του θέματος, το πρόγραμμα έχει ορίσει κάποιες ανώτερες τιμές ανά παρέμβαση πάνω από τις οποίες δεν επιδοτεί. Οι τιμές που γράφεις είναι οι ανώτερες ανά κατηγορία οπότε ότι υπέρβαση πάνω από αυτές τις τιμές ανά κατηγορία την πληρώνεις εσύ στο 100%. Δεν είναι πρόβλημα, απλώς δεν σου επιδοτεί πάνω από αυτές τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω όσους έχουν κάνει εξωτερική θερμομόνωση ή όποιον γνωρίζει. Βγάλατε άδεια για τις εργασίες; ο οδηγός του προγράμματος αναφέρει για  Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας όπου χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σε σε όσους είναι με τραπεζικό δανεισμό :Έχουν μπει οι προκαταβολές που δηλώσατε στου προμηθευτές ? 

Έχω υπογράψει την συμβαση με την τράπεζα ,ο μηχανικός πέρασε τα στοιχεία των προμηθευτών στο σύστημα για να πάρουν τις προκαταβολές 2/10/2018 έγινε αυτό και απο τότε τίποτα.Οι προκαταβολές δεν έχουν μπει ακόμα και είχα συννενοηθεί να αρχήσουν οι εργασίες αρχές Νοεμβρίου οπότε μάλλον με πάει πίσω από άποψη προγραμματισμού.Αύριο θα πάω από την τράπεζα να δω τι γίνεται απλά αν κάποιος πήρε είδη την προκαταβολή ας μας πει σε πόσο καιρό από την καταχώρηση στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μπει στο προγραμμα και δεν εχω ιδεα πως πρεπει να κινηθω(και φυσικα δεν εχω και τον χρονο) για ολες τις εργασιες που πρεπει να γινουν οπως εξωτερικη θερμομονωση(επιπλεον δωμα),πορτες και παραθυρα και τελος φυσικο αεριο.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:που θα μπορουσα να απευθυνθω για να γινουν ολα αυτα να πω καποιον μηχανικο που να μπορει να αναλαβει να βρει συνεργεια και οτι αλλο χρειαζεται για την μελετη(στο τι θα χρειαστει) και για την ολη επιβλεψη απο την αρχη εως το τελος του εργου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...