Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, glenngould είπε

Να σας κάνω μία ερώτηση σημαντική. Ας πούμε ότι στις επιλέξιμες παρεμβάσεις είναι ο ηλιακός, τα air-condition και το φωτοβολταϊκό.

Μπορεί το κάθε έργο να σπάσει σε δύο εργολάβους ή σε δύο προμηθευτές;

Εννοώ δηλαδή να αγοράσεις τα κλιματιστικά από το praktiker και κάποιος άλλος επαγγελματίας εκτός πράκτικερ να σου τα εγκαταστήσει.

Ή να αγορασεις τον ηλιακό θερμοσίφωνα από τον Κωτσόβολο και κάποιος άλλος υδραυλικός της επιλογής σου να σου το εγκαταστήσει.

Ή να αγορασεις τα υλικά του φωτοβολταϊκού από μία εταιρεία και κάποιο άλλο συνεργείο να το εγκαταστήσει που δεν σχετίζεται με τον προμηθευτή των υλικών.

Δηλαδή γίνεται το κάθε έργο να σπάσει σε δύο επαγγελματίες, σε 2 ΑΦΜ; Ο ένας να δώσει την προμήθεια των υλικών και ο άλλος να αναλάβει το κομμάτι της εγκατάστασης τους.

Γίνεται αυτό ή πρέπει "ως πακέτο" από κει που θα αγοράσεις τον εξοπλισμό, αυτοί οι ίδιοι να σου τον εγκαταστήσουν υποχρεωτικά;

Ο κοτσωβολος δεν δέχεται να μπει στο πρόγραμμα.

Ο υδραυλικός δέχεται να περιμένει να πάρει πχ τα 150€ ?

ΥΓ. ΤΙ ποσοστό επιδότησης έχεις πάρει ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή ο Κωτσόβολος διαφημίζει το "εξοικονομώ" στο blog του, αλλά δεν συμμετέχει σε αυτό;

https://blog.kotsovolos.gr/exoikonomo-aytonomo-oles-oi-plirofories-gia-to-kainoyrio-programma/

Αυτό εννοώ όταν λέω πιο πάνω ότι η κατάσταση με το εξοικονομώ είναι σχιζοφρενικη.

Όλοι κοιτάνε την πάρτη τους, τρελή απογοήτευση για μένα. Τους κυνηγάω όλους: μηχανικό, προμηθευτές κλπ όλοι με το στανιό να κάνουν την δουλειά τους. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, glenngould είπε

Δηλαδή ο Κωτσόβολος διαφημίζει το "εξοικονομώ" στο blog του, αλλά δεν συμμετέχει σε αυτό;

https://blog.kotsovolos.gr/exoikonomo-aytonomo-oles-oi-plirofories-gia-to-kainoyrio-programma/

Αυτό εννοώ όταν λέω πιο πάνω ότι η κατάσταση με το εξοικονομώ είναι σχιζοφρενικη.

Όλοι κοιτάνε την πάρτη τους, τρελή απογοήτευση για μένα. Τους κυνηγάω όλους: μηχανικό, προμηθευτές κλπ όλοι με το στανιό να κάνουν την δουλειά τους. 

 

Οχι μόνο ο κοτσωβολος !!!!

Πολλοί το έχουν στο site τους αλλά για ενημέρωση του κοινού !!!!!!

Δεν συμμετέχουν με την έννοια πληρωμή από το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φτιάξουμε τότε μια χρήσιμη λίστα ποιες μεγάλες εταιρείες συμμετέχουν στο πρόγραμμα και τηρούν τους κανονισμούς του προγράμματος, δηλαδή να εισπράξουν μόνο την προκαταβολή, να μην βγάζουν την ψυχή του πελάτη και να εισπράξουν τα υπόλοιπα από το κράτος, να υλοποιούν σωστά το έργο και με προθεσμία κλπ

Ποιες σοβαρές εταιρίες το κάνουν σας παρακαλώ πολύ αυτό το πράγμα; Να αρχίσω εγώ λέγοντας ότι στο praktiker που πήγα για κλιματιστικά μου είπαν ότι δεν είναι σίγουροι αν θέλουν να το αναλάβουν γιατί είναι μικρό έργο. Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια.

Συγγνώμη για την ένταση.

Μπορούμε να φτιάξουμε μία τέτοια λίστα που θα βοηθήσει όλα τα μέλη του φόρουμ; Και να ξεχωρίσει επιτέλους Η Ήρα από το στάρι δηλαδή οι εταιρείες τυχοδιώκτες από τις σοβαρές εταιρίες που εξυπηρετούν τον πελάτη και παίζουνε με τους κανόνες του προγράμματος;

Ευχαριστω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, glenngould είπε

Να φτιάξουμε τότε μια χρήσιμη λίστα ποιες μεγάλες εταιρείες συμμετέχουν στο πρόγραμμα και τηρούν τους κανονισμούς του προγράμματος, δηλαδή να εισπράξουν μόνο την προκαταβολή, να μην βγάζουν την ψυχή του πελάτη και να εισπράξουν τα υπόλοιπα από το κράτος, να υλοποιούν σωστά το έργο και με προθεσμία κλπ

Ποιες σοβαρές εταιρίες το κάνουν σας παρακαλώ πολύ αυτό το πράγμα; Να αρχίσω εγώ λέγοντας ότι στο praktiker που πήγα για κλιματιστικά μου είπαν ότι δεν είναι σίγουροι αν θέλουν να το αναλάβουν γιατί είναι μικρό έργο. Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια.

Συγγνώμη για την ένταση.

Μπορούμε να φτιάξουμε μία τέτοια λίστα που θα βοηθήσει όλα τα μέλη του φόρουμ; Και να ξεχωρίσει επιτέλους Η Ήρα από το στάρι δηλαδή οι εταιρείες τυχοδιώκτες από τις σοβαρές εταιρίες που εξυπηρετούν τον πελάτη και παίζουνε με τους κανόνες του προγράμματος;

Ευχαριστω

Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση. 

Εγώ θα πρότεινα να προσπαθήσεις να εστιάσεις στο έργο σου διότι δεν θα προλάβεις τη διορία.

2 σπίτια κληρονομιά του 1961 έχω ανακαινίσει.  Με μπόλικη προσωπική εργασία και πολύ θυμό αλλά τώρα που πέρασα τα 40 ηρέμησα λίγο.

Εστίασε λοιπόν στο κυνήγι καλών συνεργατών. Κρίμα να τη χάσεις την ευκαιρία του εξοικονομω.  Και ασε κοτσωβολους κα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, glenngould είπε

Να φτιάξουμε τότε μια χρήσιμη λίστα ποιες μεγάλες εταιρείες συμμετέχουν στο πρόγραμμα και τηρούν τους κανονισμούς του προγράμματος, δηλαδή να εισπράξουν μόνο την προκαταβολή, να μην βγάζουν την ψυχή του πελάτη και να εισπράξουν τα υπόλοιπα από το κράτος, να υλοποιούν σωστά το έργο και με προθεσμία κλπ

Ποιες σοβαρές εταιρίες το κάνουν σας παρακαλώ πολύ αυτό το πράγμα; Να αρχίσω εγώ λέγοντας ότι στο praktiker που πήγα για κλιματιστικά μου είπαν ότι δεν είναι σίγουροι αν θέλουν να το αναλάβουν γιατί είναι μικρό έργο. Αυτά είναι καραγκιοζιλίκια.

Συγγνώμη για την ένταση.

Μπορούμε να φτιάξουμε μία τέτοια λίστα που θα βοηθήσει όλα τα μέλη του φόρουμ; Και να ξεχωρίσει επιτέλους Η Ήρα από το στάρι δηλαδή οι εταιρείες τυχοδιώκτες από τις σοβαρές εταιρίες που εξυπηρετούν τον πελάτη και παίζουνε με τους κανόνες του προγράμματος;

Ευχαριστω

Καλύτερα να απευθυνθείτε σε εταιρείες που κάνουν εγκατάσταση κλιματιστικών. Αυτές μόνο θα μπορούν σε λίγο να ασχολούνται με το πρόγραμμα με τα δικά τους συνεργεία. Οι υπόλοιποι σιγά - σιγά το αποφεύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mik100 είπε

Καλημέρα στην παρέα, από Κέρκυρα είμαι εγώ. Τελείωσα με τής εργασίες του εξοκονομο πριν κανα μήνα έχω μεζονέτα 120 τμ έκανα τής έξεις εργασίες:

Θερμοπροσοψησ σε όλο το σπίτι 

Αντλία θερμότητας 

Ζεστό νερό χρήσης με συλλέκτες 

4kw φωτοβολταϊκό στην στέγη (net metering)

Εξώπορτα αλουμινίου .

Και βάψαμε το υπόλοιπο σπίτι πού δεν μπήκε θερμοπροσοψη.

Βγήκε άδεια μικρής κλίμακας με 3 ένσημα για την θερμοπροσοψη πού τα χαρτιά τα πήρα από τον μηχανικό μού μόλις πρίν μία εβδομάδα και περιμένω να μού τα τακτοποιήσει ο λογιστής. 

Τα τρία ένσημα που λες είναι αν ο σοβάς είναι έτοιμος βαμένος, οπότε θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ υπεύθηνη δήλωση του προμηθευτή ότι έβαλε βαμένο σοβά και δελτίο αποστολής που να έχει μέσα τον βαμένο σοβά. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό τότε το ΙΚΑ θα σου βάλει να πληρώσεις άλλα τέσσερα ένσημα για το βάψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, argimeg είπε

Τα τρία ένσημα που λες είναι αν ο σοβάς είναι έτοιμος βαμένος, οπότε θα πρέπει να πας στο ΙΚΑ υπεύθηνη δήλωση του προμηθευτή ότι έβαλε βαμένο σοβά και δελτίο αποστολής που να έχει μέσα τον βαμένο σοβά. Αν δεν μπορείς να το κάνεις αυτό τότε το ΙΚΑ θα σου βάλει να πληρώσεις άλλα τέσσερα ένσημα για το βάψιμο.

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία δεν το ήξερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, μια γρήγορη ερώτηση γιατί διαβάζω το θέμα αλλά έχω χαθεί λίγο

Εφόσον το πρόγραμμα ανοίγει από 11 Δεκέμβρη πως πολλοί από εσάς έχετε κάνει ήδη τα έργα αναβάθμισης; Υπάρχει επίσης κάποιος οδηγός η ρωτάω κατευθείαν εξειδικευμένο μηχανικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Wspr είπε

Παιδιά καλησπέρα, μια γρήγορη ερώτηση γιατί διαβάζω το θέμα αλλά έχω χαθεί λίγο

Εφόσον το πρόγραμμα ανοίγει από 11 Δεκέμβρη πως πολλοί από εσάς έχετε κάνει ήδη τα έργα αναβάθμισης; Υπάρχει επίσης κάποιος οδηγός η ρωτάω κατευθείαν εξειδικευμένο μηχανικό; 

Μιλάμε για το προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Wspr είπε

Παιδιά καλησπέρα, μια γρήγορη ερώτηση γιατί διαβάζω το θέμα αλλά έχω χαθεί λίγο

Εφόσον το πρόγραμμα ανοίγει από 11 Δεκέμβρη πως πολλοί από εσάς έχετε κάνει ήδη τα έργα αναβάθμισης; Υπάρχει επίσης κάποιος οδηγός η ρωτάω κατευθείαν εξειδικευμένο μηχανικό; 

Και συ 11 Δεκεμβρίου που διάβασες στο ίντερνετ μήπως έλεγε 11 Δεκεμβρίου 2020;

Βέβαια είναι πιθανό το νέο εξοικονομω 2021 να ανοίξει και αυτό γύρω στις 11 Δεκεμβρίου,  αλλά μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάτι επίσημο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχετε βγάλει άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για θερμοπροσοψη χωρίς σκαλωσιές, πόσο σας κόστισε; Προσωπικά ψάχνω για θείο μου, και μου λένε κάτι 800αρια και 1000αρικα. Αν είναι τόσο ακριβή, γιατί το πρόγραμμα επιδοτεί μόνο με 250 ευρώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Όσοι έχετε βγάλει άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για θερμοπροσοψη χωρίς σκαλωσιές, πόσο σας κόστισε; Προσωπικά ψάχνω για θείο μου, και μου λένε κάτι 800αρια και 1000αρικα. Αν είναι τόσο ακριβή, γιατί το πρόγραμμα επιδοτεί μόνο με 250 ευρώ; 

Περίεργο.

Μήπως υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στο χώρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...