Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 24/10/2018 στις 12:27 ΜΜ, ioioioio είπε

Καλημέρα,

Έχει εγκριθεί η αίτησή μου και είμαι στην φάση της υλοποίησης. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής διότι δεν έχω μηχανικό και αυτός που μου έβγαλε το πιστοποιητικό δεν είναι καθόλου βοηθητικός. 

Θα αναβαθμίσω το σύστημα θέρμανσης του σπιτιού μου εγκαθιστώντας ΄σύστημα φυσικού αερίου και aircondition . Το ποσό που μου έχει εγκριθεί είναι συνολικά 5.500 (3.500 για το αέριο και 2.000 για το-ένα aircondition). Αυτά τα ποσά είναι δεσμευτικά; Δηλαδή αν κοστίσει περισσότερο η εγκατάσταση αερίου και λιγότερο το aircondition χωρίς να υπερβαίνουν το συνολικό ποσό έγκρισης είναι πρόβλημα? 

Και σε αυτή την περίπτωση σημαίνει ότι θα βάλω περισσότερα χρήματα από την τσέπη μου;

Ευχαριστώ πολύ

τα 5.500 ευρω μπορεις να τα χρησιμοποιησεις οπως εσυ θες, μονο που θα χρειαστει να κανεις:

α. τροποποιητικη δηλωση

β. να μην αλλαζουν οι στοχοι του προγραμματος με βαση το ΠΕΑ

γ. να μην υπερβαινεις το ποσο που εχει εγκριθει, στη περιπτωση σου 5501 κοβεσαι...

15 ώρες πριν, Xander είπε

Να ρωτήσω όσους έχουν κάνει εξωτερική θερμομόνωση ή όποιον γνωρίζει. Βγάλατε άδεια για τις εργασίες; ο οδηγός του προγράμματος αναφέρει για  Έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας όπου χρειάζεται. 

 

αδεια χρειαζεται μονο η θερμοπροσοψη, κοστιζει κατι λιγα, και πρεπει να αναγραφεται στο ολικο κοστος του τιμολογιου.

15 ώρες πριν, solton57010 είπε

Ερώτηση σε σε όσους είναι με τραπεζικό δανεισμό :Έχουν μπει οι προκαταβολές που δηλώσατε στου προμηθευτές ? 

Έχω υπογράψει την συμβαση με την τράπεζα ,ο μηχανικός πέρασε τα στοιχεία των προμηθευτών στο σύστημα για να πάρουν τις προκαταβολές 2/10/2018 έγινε αυτό και απο τότε τίποτα.Οι προκαταβολές δεν έχουν μπει ακόμα και είχα συννενοηθεί να αρχήσουν οι εργασίες αρχές Νοεμβρίου οπότε μάλλον με πάει πίσω από άποψη προγραμματισμού.Αύριο θα πάω από την τράπεζα να δω τι γίνεται απλά αν κάποιος πήρε είδη την προκαταβολή ας μας πει σε πόσο καιρό από την καταχώρηση στο σύστημα.

απο οτι εχω ακουσει δεν εχει τιποτα σε κανενα (τουλαχιστον τις τελευταιες μερες) θα μπουν μαζικα καποια στιγμη τις επομενες ημερες.

Οποτε καλο ειναι οσοι τελειωνουν να ειναι ετοιμοι για να μπουν στην πρωτη φουρνια, αλλιως θα πρεπει να περιμενουν την επομενη.

Δυστυχως απο οτι φαινεται ετσι θα δουλευει το συστημα και οχι οποτε τελειωνεις, την επομενη μερα η την αμεσως επομενη να προχωρας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, tornado είπε

τα 5.500 ευρω μπορεις να τα χρησιμοποιησεις οπως εσυ θες, μονο που θα χρειαστει να κανεις:

α. τροποποιητικη δηλωση

β. να μην αλλαζουν οι στοχοι του προγραμματος με βαση το ΠΕΑ

γ. να μην υπερβαινεις το ποσο που εχει εγκριθει, στη περιπτωση σου 5501 κοβεσαι...

 

Ααααα, δεν το ήξερα ότι και σε αυτό το στάδιο μπορείς να κάνεις τροποποιητική.

Κάτι μάθαμε και σήμερα :)

Ευχαριστούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, haris_216 είπε

Ααααα, δεν το ήξερα ότι και σε αυτό το στάδιο μπορείς να κάνεις τροποποιητική.

Κάτι μάθαμε και σήμερα :)

Ευχαριστούμε

βασικα εχουν γινει πολλα λαθη και ηταν μια μεσοβεζικη φορμουλα για να ξεπεραστουν.

Παθων και μαθων....

Ευτυχως ελυσα τα προβληματα μου γιατι ειχα βαλει παραπανω πραγματα και θα τα αλλαξω.

Πχ τις τεντες θα τις κανω κουφωματα + κατι αλλα ψιλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Επειδη εχω μπει στο προγραμμα και δεν εχω ιδεα πως πρεπει να κινηθω(και φυσικα δεν εχω και τον χρονο) για ολες τις εργασιες που πρεπει να γινουν οπως εξωτερικη θερμομονωση(επιπλεον δωμα),πορτες και παραθυρα και τελος φυσικο αεριο.

Η ερωτηση μου ειναι η εξης:που θα μπορουσα να απευθυνθω για να γινουν ολα αυτα να πω καποιον μηχανικο που να μπορει να αναλαβει να βρει συνεργεια και οτι αλλο χρειαζεται για την μελετη(στο τι θα χρειαστει) και για την ολη επιβλεψη απο την αρχη εως το τελος του εργου?

Καταρχήν πρέπει να έρθει ο αντίστοιχος τεχνικός για το αέριο, να κάνει μια αυτοψία του χώρου και να σου κάνει μια προσφορά ανάλογα με το σπίτι σου και ανάλογα με τα οικονομικά σου. Το ίδιο και μετα κουφώματα. Θα πάρει κάποιος τα μέτρα και εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι είδους κουφώματα θέλεις.

Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητη η εμπλοκή του μηχανικού σε αυτές τις διαδικασίες. Σίγουρα όμως θα χρειαστεί ένας μηχανικός ως σύμβουλος έργου, άλλωστε τον καλύπτει το πρόγραμμα (ως σύμβουλο έργου όμως όχι ως ανάδοχο..).

Γενικά μην βασίζεσαι μόνο στον μηχανικό. Σε εμένα προέκυψε να δώσω επιπλέον χρήματα εκτός προγράμματος εξαιτίας κακής μέτρησης του μηχανικού...

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Καταρχήν πρέπει να έρθει ο αντίστοιχος τεχνικός για το αέριο, να κάνει μια αυτοψία του χώρου και να σου κάνει μια προσφορά ανάλογα με το σπίτι σου και ανάλογα με τα οικονομικά σου. Το ίδιο και μετα κουφώματα. Θα πάρει κάποιος τα μέτρα και εσύ πρέπει να αποφασίσεις τι είδους κουφώματα θέλεις.

Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητη η εμπλοκή του μηχανικού σε αυτές τις διαδικασίες. Σίγουρα όμως θα χρειαστεί ένας μηχανικός ως σύμβουλος έργου, άλλωστε τον καλύπτει το πρόγραμμα (ως σύμβουλο έργου όμως όχι ως ανάδοχο..).

Γενικά μην βασίζεσαι μόνο στον μηχανικό. Σε εμένα προέκυψε να δώσω επιπλέον χρήματα εκτός προγράμματος εξαιτίας κακής μέτρησης του μηχανικού...

Σε εμένα κάνανε αρκετά λάθη τα οποία θα τα πληρώσω όλα εγώ...  Δεν ξέρω αλλά άμα τα έκανα όλα μόνος,  θα τα είχα καταφέρει καλύτερα.  Ωστόσο αν κάποιος δεν έχει χρόνο για τρέξιμο καλό είναι να αποτανθεί σε ένα μηχανικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν τυχερός γιατί αυτός που θα βάλει τον λέβητα αερίου  ανέλαβε να πάρει και όλα τα χαρτιά που χρειάζονται για την σύνδεση.

Στα κουφώματα επίσης δεν είχε καθόλου τρέξιμο. Πήρα μια προσφορά, ήρθε και μέτρησε διαστάσεις. Σε μια μέρα περάστηκαν. 

Εννοείται πως δεν πήγα να πάρω 10 προσφορές από διαφορετικούς προμηθευτές, δεν έχει νόημα. άλλωστε το πρόγραμμα τα πληρώνει. Αλλιώς θα τα αγοράζαμε από το skroutz όλα...

Η θερμομόνωση πήρε μερικές μέρες αλλά εντάξει δεν χρειάζεται και κάποια σοβαρή επίβλεψη. Μια μόνωση έβαλαν δεν γκρέμισαν κανέναν τοίχο ή κάποια κολώνα για ν χρειαστεί επίβλεψη μηχανικού..

Ούτως ή άλλως πρέπει να είσαι στο σπίτι αυτές τις 3-4 μέρες που θα γίνουν οι εργασίες. Ο μηχανικός δεν σε γλιτώνει από τον χρόνο... εκτός και αν εννοείτε ότι θα δώσετε τα κλειδιά στον μηχανικό και θα κάτσει αυτός 8 ώρες τη μέρα να επιβλέπει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καθολου χρονο ν'ασχοληθω αλλιως ευκολα η δυσκολα θα την εβρισκα την ακρη να γινουν ολα γι'αυτο και ρωτησα αν μπορει ν'αναλαβει ενας μηχανικος.

Που να συνεννοηθεις με τοσα συνεργεια και με ποια σειρα πρεπει να γινει το καθετι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά είναι:

1) κουφώματα (σε μια μέρα τελειώνουν),

2) θερμομόνωση (λίγες μέρες θέλει λογικά)

3) φυσικό αέριο (μια μέρα για το πέρασμα). Εκεί μπορεί να έχει κάποια χαρτούρα και γραφειοκρατεία, αν δεν σου δώσουν την άδεια από την πολυκατοικία σου.

Παρόλα αυτά, λογικά μπορείς να δώσεις όλο το έργο σε έναν μηχανικό να το αναλάβει. Δεν ξέρω βέβαια αν θα σε χρεώσει επιπλέον ή αν πάρει προμήθειες. Πρέπει να μιλήσεις με κάποιον μηχανικό για να σε κατατοπίσει σχετικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tornado είπε

 

Ευτυχως ελυσα τα προβληματα μου γιατι ειχα βαλει παραπανω πραγματα και θα τα αλλαξω.

Πχ τις τεντες θα τις κανω κουφωματα + κατι αλλα ψιλα...

Σάυτο που αναφερεις οτι μπορεις ακομα και τωρα να κανεις αλλαγες αυτο με ποιον τροπο γινεται?

Δηλαδη αν εχω δηλωσει οτι θα κανω μια παρεμβαση μπορω ακομη και τωρα να το αλλαξω σε περιπτωση που το εχω μετανιωσει?

Παραδειγμα αν εχω δηλωσει οτι θα βαλω φυσικο αεριο μπορω να κανω αλλαγη τωρα και να βαλω ΑΘ για παραδειγμα?

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Η σειρά είναι:

1) κουφώματα (σε μια μέρα τελειώνουν),

2) θερμομόνωση (λίγες μέρες θέλει λογικά)

3) φυσικό αέριο (μια μέρα για το πέρασμα). Εκεί μπορεί να έχει κάποια χαρτούρα και γραφειοκρατεία, αν δεν σου δώσουν την άδεια από την πολυκατοικία σου.

Παρόλα αυτά, λογικά μπορείς να δώσεις όλο το έργο σε έναν μηχανικό να το αναλάβει. Δεν ξέρω βέβαια αν θα σε χρεώσει επιπλέον ή αν πάρει προμήθειες. Πρέπει να μιλήσεις με κάποιον μηχανικό για να σε κατατοπίσει σχετικά.

Δεν μπορω να κανω πρωτα το φυσικο αεριο και μετα εξωτερικη θερμομονωση για να καλυψω και τις σωληνες εξωτερικα?

Μονοκατοικια ειναι το σπιτι και ηθελα να ρωτησω κατι ακομη.Πρωτα πρεπει να γινουν τα παραθυρα και μετα η θερμομονωση?

Ρωταω γιατι αν γινει αυτο δεν θα καλυψει η θερμομονωση τα παραθυρα και τις πορτες περιμετρικα?

Και κατι τελευταιο απο τις χιλιαδες αποριες που εχω......Επειδη ρωτησα σημερα με το απογευμα για θερμομονωση με ρωτουσαν εμενα τι θελω

να βαλω και τι υλικα να μπουν λες και ειμαι μηχανικος.Εξηλασμενη η διογκωμενη μου ελεγαν και κατι αλλα που δεν τα θυμαμαι.

Τι βαζουν συνηθως γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό με την θερμομόνωση είναι να μην μείνουν κενά σημεία ακάλυπτα.  Αν βάλεις πρώτα την μόνωση όπως λες... και μετά γκρεμίσεις τα παλιά κουφώματα, δεν θα μείνουν κενά σημεία;;;  Η μόνωση δεν θα καλύψει τα κουφώματα. Θα είναι ακριβώς περιμετρικά των κουφωμάτων, χωρίς να αφήνει ούτε χιλιοστό κενό!

Για το φυσικό αέριο απλά θα τρυπήσεις ένα σημείο της μόνωσης. Δεν γίνεται αλλιώς. Δεν νομίζω να επιτρέπεται να χτίσεις την σωλήνα του αερίου εσωτερικά από την μόνωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Το βασικό με την θερμομόνωση είναι να μην μείνουν κενά σημεία ακάλυπτα.  Αν βάλεις πρώτα την μόνωση όπως λες... και μετά γκρεμίσεις τα παλιά κουφώματα, δεν θα μείνουν κενά σημεία;;;  Η μόνωση δεν θα καλύψει τα κουφώματα. Θα είναι ακριβώς περιμετρικά των κουφωμάτων, χωρίς να αφήνει ούτε χιλιοστό κενό!

Για το φυσικό αέριο απλά θα τρυπήσεις ένα σημείο της μόνωσης. Δεν γίνεται αλλιώς. Δεν νομίζω να επιτρέπεται να χτίσεις την σωλήνα του αερίου εσωτερικά από την μόνωση.

 

πρωτα μπαινουν τα κουφωματα και πανω σε αυτα "χτιζεται" η θερμοπροσοψη.

Υστερα ερχονται οι υπολοιποι που τρυπανε, πχ air condition και οποιος αλλος.

Στο τελος ερχεται παλι ο μονοσας, και γεμιζει τα κενα με μονωτικο υλικο, αυτη ειναι η σειρα.

 

Τωρα για τα λεφτα, αν παρεις 3000 για κουφωματα, 2000 για κλιματιστικα και 500 για μονωση, σουμα 5.500 

Λεμε τωρα οτι δεν θες μονωση και θες τα λεφτα αυτα να τα ριξεις στα κουφωματα... κανεις τροποποιητικη (δεν ξερω που εχει κουμπακι στο προγραμμα)

και σουμαρεις αλλιως, 3500 κουφωματα και 2000 κλιματιστικα, δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να υπερβεις το ποσο των 5.500 ευρω

οτι τροποποιηση και αν κανεις.

 

Κατα τα αλλα...... σκεφτομουν να ησουν διαχειριστης και να ειχες αναλαβει πολυκατοικια και φυσικα το διαμερισμα σου.

Ουτε ψυλλο στο κορφο σου.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, The_Judas είπε

Η σειρά είναι:

1) κουφώματα (σε μια μέρα τελειώνουν),

2) θερμομόνωση (λίγες μέρες θέλει λογικά)

3) φυσικό αέριο (μια μέρα για το πέρασμα). Εκεί μπορεί να έχει κάποια χαρτούρα και γραφειοκρατεία, αν δεν σου δώσουν την άδεια από την πολυκατοικία σου.

Παρόλα αυτά, λογικά μπορείς να δώσεις όλο το έργο σε έναν μηχανικό να το αναλάβει. Δεν ξέρω βέβαια αν θα σε χρεώσει επιπλέον ή αν πάρει προμήθειες. Πρέπει να μιλήσεις με κάποιον μηχανικό για να σε κατατοπίσει σχετικά.

Αν αυτονομηθεις δεν είναι 1 μέρα δουλειάς. Είναι 3-4.

Δε χρειάζεται καμία άδεια από την πολυκατοικία για να αυτονομηθεις πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, logicdesign είπε

Αν αυτονομηθεις δεν είναι 1 μέρα δουλειάς. Είναι 3-4.

Δε χρειάζεται καμία άδεια από την πολυκατοικία για να αυτονομηθεις πλέον.

δεν ισχύει αυτό δυστυχώς. Από το φυσικό αέριο για την σύνδεση μας ζήτησαν ένα σωρό γραφειοκρατικές ανοησίες και υπεύθυνες δηλώσεις.

Μας ζήτησαν ακόμη και να κοινοποιήσουμε με συστημένη επιστολή τα πρακτικά της συνέλευσης (στην οποία δηλώνουμε την αυτονόμηση) σε όλους τους ιδιοκτήτες! Το ίδιο ακριβώς ζήτησαν απ' όλους όσους ήθελαν να αυτονομηθούν.

Τον γνωρίζω τον νέο νόμο, αλλά αν δεν είναι συνεργάσιμοι και οι γείτονες ή ο διαχειριστής, μπορούν να σε ταλαιπωρήσουν αρκετά...

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, The_Judas είπε

δεν ισχύει αυτό δυστυχώς. Από το φυσικό αέριο για την σύνδεση μας ζήτησαν ένα σωρό γραφειοκρατικές ανοησίες και υπεύθυνες δηλώσεις.

Μας ζήτησαν ακόμη και να κοινοποιήσουμε με συστημένη επιστολή τα πρακτικά της συνέλευσης (στην οποία δηλώνουμε την αυτονόμηση) σε όλους τους ιδιοκτήτες! Το ίδιο ακριβώς ζήτησαν απ' όλους όσους ήθελαν να αυτονομηθούν.

Τον γνωρίζω τον νέο νόμο, αλλά αν δεν είναι συνεργάσιμοι και οι γείτονες ή ο διαχειριστής, μπορούν να σε ταλαιπωρήσουν αρκετ

 

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, The_Judas είπε

δεν ισχύει αυτό δυστυχώς. Από το φυσικό αέριο για την σύνδεση μας ζήτησαν ένα σωρό γραφειοκρατικές ανοησίες και υπεύθυνες δηλώσεις.

Μας ζήτησαν ακόμη και να κοινοποιήσουμε με συστημένη επιστολή τα πρακτικά της συνέλευσης (στην οποία δηλώνουμε την αυτονόμηση) σε όλους τους ιδιοκτήτες! Το ίδιο ακριβώς ζήτησαν απ' όλους όσους ήθελαν να αυτονομηθούν.

Τον γνωρίζω τον νέο νόμο, αλλά αν δεν είναι συνεργάσιμοι και οι γείτονες ή ο διαχειριστής, μπορούν να σε ταλαιπωρήσουν αρκετά...

Ο νόμος είναι πάνω από το καταστατικό. Οι σωλήνες να περνάνε από κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας, σωστή τοποθέτηση της καμινάδας κλπ. Σ' εμάς δε ζήτησαν τίποτα τέτοιο ακριβως επειδή δεν προβλέπεται. Αυτό που είναι χρήσιμο είναι μια ανακοινωση-ενημερωση για την αυτονόμηση και την έναρξη των εργασιών και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...