Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι να ρωτήσω κάτι,

Μπορεί ο ηλιακός (π.χ. ένας μεγάλος 300litr) να παράγει συνεχώς ζεστό νερό όλη την ημέρα και να τροφοδοτεί ένα δοχείο αδράνειας με καυτό νερό το οποίο στη συνέχεια θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ζεστά νερά χρήσης (ντους, πλύσιμο πιάτων κλπ.) αλλά ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ (το καυτό αυτό νερό δηλαδή να μπαίνει και μέσα στους σωλήνες των σωμάτων καλοριφέρ) ;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, glenngould είπε

Φίλοι να ρωτήσω κάτι,

Μπορεί ο ηλιακός (π.χ. ένας μεγάλος 300litr) να παράγει συνεχώς ζεστό νερό όλη την ημέρα και να τροφοδοτεί ένα δοχείο αδράνειας με καυτό νερό το οποίο στη συνέχεια θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ζεστά νερά χρήσης (ντους, πλύσιμο πιάτων κλπ.) αλλά ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ (το καυτό αυτό νερό δηλαδή να μπαίνει και μέσα στους σωλήνες των σωμάτων καλοριφέρ) ;

Ευχαριστώ

Για θέρμανση είναι άλλο σύστημα.  Υποβοήθησης. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ αποδοτικό. 

Δεν είναι απλός ηλιακός.  Είναι σύστημα βεβιασμένη κυκλοφορίας με συλλέκτη,  δοχείο αδράνειας κλπ. Προφανώς επιδοτείται από το πρόγραμμα. Γενικά δεν νομίζω ότι το προτιμούν ιδιαίτερα. Εννοώ αυτό με την υποβοήθηση για θέρμανση. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ikucic είπε

Από αυτά που γράφεις το 1.

Αν έχεις δώμα χωρίς στέγη. 

Αυτό με τα 55 ευρώ ανά τμ.

Ομως για να μην κάνεις καμία πατάτα και δεν διορθώνεται μετά πρέπει να πάρεις συμβουλή μηχανικού .

Τα αντέγραψε από τον οδηγό του πρόγραμματος.

Απλά δεν κατάλαβα ποιο ήταν. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ikucic είπε

Για θέρμανση είναι άλλο σύστημα.  Υποβοήθησης. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι και πολύ αποδοτικό. 

Δεν είναι απλός ηλιακός.  Είναι σύστημα βεβιασμένη κυκλοφορίας με συλλέκτη,  δοχείο αδράνειας κλπ. Προφανώς επιδοτείται από το πρόγραμμα. Γενικά δεν νομίζω ότι το προτιμούν ιδιαίτερα. Εννοώ αυτό με την υποβοήθηση για θέρμανση. 

Δεν θέλω να το κάνω μέσω ηλιοθερμίας (που βάζεις ξεχωριστά πάνελ ηλιοθερμίας), αλλά μέσω του κοινού ηλιακού. Εκεί είναι η κρίσιμη λεπτομέρεια.

Θα ήταν ενδιαφέρον (μιας και ο ηλιακός είναι standard σε όλες εγκαταστάσεις και θα υπάρχει ούτως ή άλλως) και την ίδια στιγμή οι πιο πολλοί έχουν "σώματα καλοριφέρ", να υπήρχε μια πατέντα (κάπου διάβασα για "5ωδη βάνα" ; ) ώστε να παράγεται και να αποθηκεύεται συνεχώς ζεστό νερό σε ένα δοχείο. Δηλαδή μόλις ο ηλιακός θερμάνει την δεδομένη ποσότητα του νερού που χωράει που χωράει (π.χ. 200 λίτρα) να την προωθεί στο δοχείο αδράνειας και μετά να ξαναπαίρνει άλλα 200 λίτρα κρύου νερού για να τα ξαναζεστάνει και να τα ξαναπροωθήσει στο δοχείο αδράνειας

Δηλαδή την μέρα να παράγεται και να αποθηκεύεται -μέσω του ηλιακού- το ζεστό νερό σε ένα δοχείο (ακόμα και χειμωνιάτικες μέρες στην Ελλάδα, το ξέρουμε ότι κάνει κρύο έξω, αλλά έχουμε ήλιο) και τα  βράδια να χρησιμοποιείται αυτό το ζεστό νερό που έχει αποθηκευτεί για ζεστά νερά χρήση αλλά ΚΑΙ για θέρμανση.

Γιατί να μην γίνεται;

Βασικά κάπου το είχε πετύχει το μάτι μου, αλλά δεν θυμάμαι το link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, glenngould είπε

Δεν θέλω να το κάνω μέσω ηλιοθερμίας (που βάζεις ξεχωριστά πάνελ ηλιοθερμίας), αλλά μέσω του κοινού ηλιακού. Εκεί είναι η κρίσιμη λεπτομέρεια.

Θα ήταν ενδιαφέρον (μιας και ο ηλιακός είναι standard σε όλες εγκαταστάσεις και θα υπάρχει ούτως ή άλλως) και την ίδια στιγμή οι πιο πολλοί έχουν "σώματα καλοριφέρ", να υπήρχε μια πατέντα (κάπου διάβασα για "5ωδη βάνα" ; ) ώστε να παράγεται και να αποθηκεύεται συνεχώς ζεστό νερό σε ένα δοχείο. Δηλαδή μόλις ο ηλιακός θερμάνει την δεδομένη ποσότητα του νερού που χωράει που χωράει (π.χ. 200 λίτρα) να την προωθεί στο δοχείο αδράνειας και μετά να ξαναπαίρνει άλλα 200 λίτρα κρύου νερού για να τα ξαναζεστάνει και να τα ξαναπροωθήσει στο δοχείο αδράνειας

Δηλαδή την μέρα να παράγεται και να αποθηκεύεται -μέσω του ηλιακού- το ζεστό νερό σε ένα δοχείο (ακόμα και χειμωνιάτικες μέρες στην Ελλάδα, το ξέρουμε ότι κάνει κρύο έξω, αλλά έχουμε ήλιο) και τα  βράδια να χρησιμοποιείται αυτό το ζεστό νερό που έχει αποθηκευτεί για ζεστά νερά χρήση αλλά ΚΑΙ για θέρμανση.

Γιατί να μην γίνεται;

Βασικά κάπου το είχε πετύχει το μάτι μου, αλλά δεν θυμάμαι το link

Ηλιακος τριπλης ενέργειας δηλαδη, με εναλλακτη, κυκλοφορητες, buffer tank και ηλεκτροβανες. 

Ηθελα να το κανω για συνεργασια με αντλια θερμοτητας. Πολυ φασαρια και πανω απο 1000 ευρω υλικα και εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Tommygre είπε

Ηλιακος τριπλης ενέργειας δηλαδη, με εναλλακτη, κυκλοφορητες, buffer tank και ηλεκτροβανες. 

Ηθελα να το κανω για συνεργασια με αντλια θερμοτητας. Πολυ φασαρια και πανω απο 1000 ευρω υλικα και εγκατασταση

και επαναλαμβάνω για όλη αυτή τη φασαρία με ένα έως δύο ηλιακές πλάκες δεν νομίζω η εξοικονόμηση να είναι και τόσο μεγάλη. Σαν πατέντα βέβαια μπορεί κάποιος να την δοκιμάσει αλλά δεν νομίζω ότι είναι κρίσιμος παράγοντας ενεργειακής εξοικονόμησης και οικονομίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αντιμετωπιζει κανεις αλλος προβλημα με τις παραδοσεις κουφωματων; Εχω παραγγελει απο alumil απο αρχες οκτωβρη και ο αλουμινας μου μου λεει οτι δεν του τα χουν παραδώσει ολα τα κομματια ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, spocky είπε

Ρε παιδια αντιμετωπιζει κανεις αλλος προβλημα με τις παραδοσεις κουφωματων; Εχω παραγγελει απο alumil απο αρχες οκτωβρη και ο αλουμινας μου μου λεει οτι δεν του τα χουν παραδώσει ολα τα κομματια ακομα.

Γενάρη θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, spocky είπε

Ρε παιδια αντιμετωπιζει κανεις αλλος προβλημα με τις παραδοσεις κουφωματων; Εχω παραγγελει απο alumil απο αρχες οκτωβρη και ο αλουμινας μου μου λεει οτι δεν του τα χουν παραδώσει ολα τα κομματια ακομα.

Έχουν γενικά καθυστερήσεις στα κουφώματα λόγω έλλειψης πρώτων υλών απόσο έχω ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spocky είπε

Ρε παιδια αντιμετωπιζει κανεις αλλος προβλημα με τις παραδοσεις κουφωματων; Εχω παραγγελει απο alumil απο αρχες οκτωβρη και ο αλουμινας μου μου λεει οτι δεν του τα χουν παραδώσει ολα τα κομματια ακομα.

Εξαρχής, τι σου είχε πει ?

Τι χρώμα έχεις παραγγείλει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απορία για την διάρκεια υποβολής αιτήσεων. Λέει ο οδηγός ότι θα μείνει ανοιχτό 50 μέρες, αλλά ότι οι υποβολές για τις πολυκατοικίες θα αρχίσουν 3 μέρες αφού κλείσουν οι υποβολές για μεμονωμένες κατοικίες. 

Αυτό σημαίνει ότι οι υποβολές για τα διαμερίσματα θα κλείσουν αρχές Ιανουαρίου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εξαρχής, τι σου είχε πει ?

Τι χρώμα έχεις παραγγείλει ?

Μου ειχε πει για αρχες νοεμβρη + 10 μερες το χρωμα...Τωρα υποτιθεται του τα χουν παραδωσει ολα αλλα δεν του φερνουν απο την εταιρεια τα ρολα.Εντωμεταξυ δεν μπορει να προχωρησει και καμια αλλη δουλεια χωρις να εχουν μπει τα αλουμινια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά. θα ήθελα να ρωτήσω κάτι επειδή εχω μπερδευτεί.  Στο Ε9  εχω δηλώσει, υστερα από νομιμοποίηση ( πριν 2 χρονια ),  98 τμ και στο ΠΕΑ  ειδα οτι ειναι δηλωμενα  103,7.

α) Θα εχω κάποιο πρόβλημα ή ισχύει αυτό με την απόκλιση των 7 μ2;  

Β) σχετικα με τις προυπολογισμ0 δαπανων  πολλαπλασιαζουμε  το 98 ή το 103,7 με το 200

Γ) στο συνολικο ποσο που δικαιουμαστε ειναι μονο για τα υλικα ή με αυτο το ποσό πρεπει να πληρωσουμε πεα και συμβουλο   εργου; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spocky είπε

Μου ειχε πει για αρχες νοεμβρη + 10 μερες το χρωμα...Τωρα υποτιθεται του τα χουν παραδωσει ολα αλλα δεν του φερνουν απο την εταιρεια τα ρολα.Εντωμεταξυ δεν μπορει να προχωρησει και καμια αλλη δουλεια χωρις να εχουν μπει τα αλουμινια

Ποια άλλη δουλειά εννοείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...