Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Στο αλλο σπιτι πληρωσες φπα για τα υλικα και την εργασια?, πληρωσες ενσημα, πληρωσες ικα? Πληρωσες συμβουλο εργου? Αν ναι για ολα αυτα σου βγηκε 2000  για ολο το σπιτι, ναι τοτε συμφερει. 

Αν οχι, που σιγουρα με 2000 αυτο συνεβη, τοτε οχι. 

Ασε που θες τουλαχιστον θερμοπροσοψη, θερμομονωση στεγης, αντλια θερμοτητας και κουφωματα για να ανεβσεις τουλαχιστον τρεις κλασεις, οποτε αστο, προχωρα με τα μαυρα οπως ολοι οι αλλοι. 

Eνα παραδειγμα εφερα με τα κουφωματα. Σαφως για να ανεβεις 3 κλασεις, χρειαζονται κι αλλες παρεμβασεις.

Απλα να καταλαβω την ...λογικη θελω. Με επιδοτηση 55% αξιζει να το ρισκαρεις ή θα πληρωσεις τελικα περισσοτερα;

Γι αυτο κι εδωσα το πχ με τα κουφωματα που εβαλα. Εδωσα 2000 ευρω....καθαρα. Μεσω προγραμματος ποσα θα μου κοστιζαν τα ιδια..;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, LIONOR είπε

Eνα παραδειγμα εφερα με τα κουφωματα. Σαφως για να ανεβεις 3 κλασεις, χρειαζονται κι αλλες παρεμβασεις.

Απλα να καταλαβω την ...λογικη θελω. Με επιδοτηση 55% αξιζει να το ρισκαρεις ή θα πληρωσεις τελικα περισσοτερα;

Γι αυτο κι εδωσα το πχ με τα κουφωματα που εβαλα. Εδωσα 2000 ευρω....καθαρα. Μεσω προγραμματος ποσα θα μου κοστιζαν τα ιδια..;

Δεν είναι και η σούπερ ευκαιρία το 55% αλλά αξίζει. Σίγουρα θα κερδίσεις κάτι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με 55% φετος που πηγα σε τεχνικο γραφειο που αναλαμβανει, μου τα υπολογισε στο excel για θερμοπροσοψη, αντλια θερμοτητας με ζνχ και τεντες, να βαζω 11 χιλιαρικα απτην τσεπη μου.το θεμα ειναι οτι δυσκολα ν ενταχθω, μιας και μιλαμε για κατασκευη του 10, οποτε θα πρεπει να περασουν καμια 20 χρονια για να παρω σειρα ετσι οπως το καναν απο φετος τα καθικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Εγω παντως με 55% φετος που πηγα σε τεχνικο γραφειο που αναλαμβανει, μου τα υπολογισε στο excel για θερμοπροσοψη, αντλια θερμοτητας με ζνχ και τεντες, να βαζω 11 χιλιαρικα απτην τσεπη μου.το θεμα ειναι οτι δυσκολα ν ενταχθω, μιας και μιλαμε για κατασκευη του 10, οποτε θα πρεπει να περασουν καμια 20 χρονια για να παρω σειρα ετσι οπως το καναν απο φετος τα καθικια.

Τουλάχιστον, δεν είναι αγώνας ταχύτητας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikolakisteo είπε

Λίγο δύσκολο. Τα αλουμίνια έχουν εξωτερικά νεροσταλάκτες για την απορροή του νερού. Αν τοποθετηθεί εξωτερικά μαρμαροποδιά θα καλύψει τους νεροσταλάκτες και θα υπάρχει πρόβλημα.

Τι αλουμίνια έχετε, ανοιγομενα, συρόμενα, ρωτήστε φυσικά και τον αλουμινά.

Αρα η μονη λυση ειναι με καποιο τροπο να καταφερω να αντικαταστησω τα υπαρχοντα με καινουργια αλλα με μεγαλυτερο πλατος, γιατι θα εχω και εξτρα 8 ποντους παχος στους τοιχους απο την θερμομονωση οποτε θα πρεπει να βγουν λιγο πιο εξω απο τον τοιχο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tommygre είπε

Εγω παντως με 55% φετος που πηγα σε τεχνικο γραφειο που αναλαμβανει, μου τα υπολογισε στο excel για θερμοπροσοψη, αντλια θερμοτητας με ζνχ και τεντες, να βαζω 11 χιλιαρικα απτην τσεπη μου.το θεμα ειναι οτι δυσκολα ν ενταχθω, μιας και μιλαμε για κατασκευη του 10, οποτε θα πρεπει να περασουν καμια 20 χρονια για να παρω σειρα ετσι οπως το καναν απο φετος τα καθικια.

Αυτο θελω να καταλαβω... Αυτα που σου υπολογισε το γραφειο, αν τα βαζες απο μονος σου, ποσο να πηγαιναν αραγε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, spocky είπε

Αρα η μονη λυση ειναι με καποιο τροπο να καταφερω να αντικαταστησω τα υπαρχοντα με καινουργια αλλα με μεγαλυτερο πλατος, γιατι θα εχω και εξτρα 8 ποντους παχος στους τοιχους απο την θερμομονωση οποτε θα πρεπει να βγουν λιγο πιο εξω απο τον τοιχο

Σωστά. Σε αντίστοιχη δουλειά που τελείωσα πριν 15 ημέρες, ο πελάτης αντικατέστησε τις μαρμαροποδιές στα παράθυρα με μεγαλύτερες κατά 9 cm βάζοντας θερμομονωτικό για θερμοπρόσοψη 6cm.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, LIONOR είπε

Αυτο θελω να καταλαβω... Αυτα που σου υπολογισε το γραφειο, αν τα βαζες απο μονος σου, ποσο να πηγαιναν αραγε....

αυτο με καει και εμενα και αν και εστειλα τα εγγραφα για τον πρωτο ελενχο . Φυσικα με το προγραμμα θα μπουν και υλικα που δεν θα εμπαιναν στο αμεσο μελλον οπως θερμοπροσοψη ή δευτερο κλιματιστικο πραγμα που βλπεω να αναγκαζομαι να τα βαλω .

 

επισης μια αλλη ερωτηση πιο γενικης φυσεως ,επειδη στην γειτονια δεν εχει ερθει ακομα φυσικο αεριο ,λογικα αν μπω στο προγραμμα θα πρεπει να τοποθετησω ΑΘ διοτι τωρα ειμαι με πετρελαιο. Αν ομως σε 2-3 χρονια ερθει απο την γειτονια ,θα εχω βγει χαμενος ; συγκριτικα τι απο τα δυο ειναι αποδοτικοτερο ; γιατι βλεπω οτι η ΑΘ κοστιζει παραπανω απο την εγκατασταση του ΦΑ , διορθωστε με οπου ειμαι λαθος . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GeG είπε

αυτο με καει και εμενα και αν και εστειλα τα εγγραφα για τον πρωτο ελενχο . Φυσικα με το προγραμμα θα μπουν και υλικα που δεν θα εμπαιναν στο αμεσο μελλον οπως θερμοπροσοψη ή δευτερο κλιματιστικο πραγμα που βλπεω να αναγκαζομαι να τα βαλω .

 

επισης μια αλλη ερωτηση πιο γενικης φυσεως ,επειδη στην γειτονια δεν εχει ερθει ακομα φυσικο αεριο ,λογικα αν μπω στο προγραμμα θα πρεπει να τοποθετησω ΑΘ διοτι τωρα ειμαι με πετρελαιο. Αν ομως σε 2-3 χρονια ερθει απο την γειτονια ,θα εχω βγει χαμενος ; συγκριτικα τι απο τα δυο ειναι αποδοτικοτερο ; γιατι βλεπω οτι η ΑΘ κοστιζει παραπανω απο την εγκατασταση του ΦΑ , διορθωστε με οπου ειμαι λαθος . 

1. Αν είσαι σίγουρος ότι θα έρθει το ΦΑ τότε υπάρχει μια " λύση" για το εξοικονομω. 

Βαζεις υγραέριο (με μπουκάλες όχι δεξαμενή) αρχικά και μετά το αλλάζεις σε ΦΑ.

Αν όμως είναι πολύ αμφίβολο αν θα έρθει το ΦΑ τότε σίγουρα δεν προχωράς σε αυτή τη λύση διότι υγραέριο με μπουκάλες δεν συμφέρει. 

2. Η εγκατάσταση ΑΘ είναι ασφαλώς ακριβότερη.

3. Πιο οικονομικό είναι το ΦΑ (αν και αυτό όπως βλέπεις πάει στα ύψη και να δούμε τι θα γίνει με ρωσια Ουκρανία...) αλλά γνώμη μου είναι ότι αν έχεις ένα καλά μονωμενο  σπίτι δεν έχεις να φοβηθείς πολλά.

Βέβαια επαναλαμβάνω αν το ΦΑ δεν είναι να έρθει τότε η ΑΘ είναι μονόδρομος. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mik100 είπε

Πλάκα μού κάνεις. Είμαι κολοφαρδος λοιπόν 😂😂

όχι δυστυχώς το νεό "καταπληκτικο" εξοικονομώ δεν έχει ΦΒ.

και ευτυχώς πρόλαβα με το πρηγούμενο ΑΘ+ μόνωση + ΦΒ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

όχι δυστυχώς το νεό "καταπληκτικο" εξοικονομώ δεν έχει ΦΒ.

και ευτυχώς πρόλαβα με το πρηγούμενο ΑΘ+ μόνωση + ΦΒ

Και εγώ φίλε μού και δεν το μετανιώνω καθόλου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...