Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, panosno1com είπε

Και πληρωνεις ωστε να  παρεις το ποσοστο που σου αναλογει μετα ?

Τι εννοείς πληρώνεις ?

ΕΣΥ, δίνεις το ποσοστό που σου αναλογεί σε αυτόν που θα συμφωνήσεις την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για να μην μπερδευομαστε.. 

Όταν γίνει η υπαγωγή, μπαίνει κλειδωμένο το 70% της επιδότησης  σε τραπεζικό λογαριασμό. 

Μετάκινούνται μονο μέσω της πλατφόρμας του εξοικονομώ και μόνο για πληρωμές προμηθευτών. 

Μπορείς να τα μεταφέρεις στους προμηθευτές, μόνο εάν έχεις χρησιμοποιήσει τα ίδια κεφάλαια σου, ή τον τραπεζικό δανεισμό σου. 

 

Ο οδηγός αναφέρει: Μετά την απόφαση Υπαγωγής παρέχεται η δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί η προκαταβολή 
επιχορήγησης, με σκοπό την εμπρόθεσμη τμηματική ολοκλήρωση του έργου (βλ κεφ 
6.2). 
Για την χρήση της προκαταβολής επιχορήγησης η οποία θα βρίσκεται δεσμευμένη στον 
ειδικό τραπεζικό λογαριασμό εξυπηρέτησης του, ο ωφελούμενος θα πρέπει υποχρεωτικά 
να έχει διακινήσει πρώτα τα ίδια κεφάλαια ή/και την προβλεπόμενη προκαταβολή (70%) 
του δανείου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν θέλω να ανοίγω thread για μια ερώτηση, θα την κάνω εδώ που είναι λίγο πικ σχετικό, στην οδό μου στο περιστερι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ΦΑ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω αν προκειται να έρθει σύντομα ή με καποιες αιτήσεις από γείτονες μπορεί να έρθει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GeG είπε

Επειδή δεν θέλω να ανοίγω thread για μια ερώτηση, θα την κάνω εδώ που είναι λίγο πικ σχετικό, στην οδό μου στο περιστερι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ΦΑ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω αν προκειται να έρθει σύντομα ή με καποιες αιτήσεις από γείτονες μπορεί να έρθει ;

Λογικα έχεις επισκευθει τον παρακάτω ιστότοπο. 

https://edaattikis.gr/gr/tools/availability

Εκεί μπορείς να εκδηλώσεις και  ενδιαφέρον. Σίγουρα εάν βγεις στην γειτονιά και μαζέψεις πολλές αιτήσεις θα έχεις πιο πολλές πιθανότητες.. 

Αυτα έχω ακούσει, δεν τα έχω αντιμετωπίσει.. Ίσως κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει, ξέρει περισσότερα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Maknight είπε

Για να μην μπερδευομαστε.. 

Όταν γίνει η υπαγωγή, μπαίνει κλειδωμένο το 70% της επιδότησης  σε τραπεζικό λογαριασμό. 

Μετάκινούνται μονο μέσω της πλατφόρμας του εξοικονομώ και μόνο για πληρωμές προμηθευτών. 

Μπορείς να τα μεταφέρεις στους προμηθευτές, μόνο εάν έχεις χρησιμοποιήσει τα ίδια κεφάλαια σου, ή τον τραπεζικό δανεισμό σου. 

 

Ο οδηγός αναφέρει: Μετά την απόφαση Υπαγωγής παρέχεται η δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί η προκαταβολή 
επιχορήγησης, με σκοπό την εμπρόθεσμη τμηματική ολοκλήρωση του έργου (βλ κεφ 
6.2). 
Για την χρήση της προκαταβολής επιχορήγησης η οποία θα βρίσκεται δεσμευμένη στον 
ειδικό τραπεζικό λογαριασμό εξυπηρέτησης του, ο ωφελούμενος θα πρέπει υποχρεωτικά 
να έχει διακινήσει πρώτα τα ίδια κεφάλαια ή/και την προβλεπόμενη προκαταβολή (70%) 
του δανείου.

Και πως θα ξερουν οτι εχω χρησιμοποιήσει τα ίδια κεφαλαια? Δεν μπορω να εχω συννενοηθεί με τον μάστορα πχ να βγει το κόστος τόσο όσο η επιδότηση? Οπότε να βάλω κουφωματα σχεδον τζαμπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Και πως θα ξερουν οτι εχω χρησιμοποιήσει τα ίδια κεφαλαια? Δεν μπορω να εχω συννενοηθεί με τον μάστορα πχ να βγει το κόστος τόσο όσο η επιδότηση? Οπότε να βάλω κουφωματα σχεδον τζαμπα?

Πρέπει να έχει προηγηθεί η κατάθεση των ίδιων κεφαλαίων για να γίνει εκταμίευση της επιδότησης 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, panosno1com είπε

Και πως θα ξερουν οτι εχω χρησιμοποιήσει τα ίδια κεφαλαια? Δεν μπορω να εχω συννενοηθεί με τον μάστορα πχ να βγει το κόστος τόσο όσο η επιδότηση? Οπότε να βάλω κουφωματα σχεδον τζαμπα?

Υπάρχουν τόσο φθηνά κουφώματα ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Maknight είπε

Λογικα έχεις επισκευθει τον παρακάτω ιστότοπο. 

https://edaattikis.gr/gr/tools/availability

Εκεί μπορείς να εκδηλώσεις και  ενδιαφέρον. Σίγουρα εάν βγεις στην γειτονιά και μαζέψεις πολλές αιτήσεις θα έχεις πιο πολλές πιθανότητες.. 

Αυτα έχω ακούσει, δεν τα έχω αντιμετωπίσει.. Ίσως κάποιος που το έχει αντιμετωπίσει, ξέρει περισσότερα. 

ενδιαφερον που ανεφερες πως εκδηλωνω; δεν βρισκω κατι ; βρηκα μονο να λεει για συνδεση αφου πρωτα ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου, ωστοσο συμφωνα με τις χρωματικες κατηγοριες για διαθεσιμο δικτυο, νεο δικτυο ,υφισταμενο δικτυο ή προγραμματισμενο δικτυο , στην οδο μου δεν βγαζει τιποτα απο αυτα πραγμα που σημαινει οτι καλυτερα να μην το περιμενω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, GeG είπε

ενδιαφερον που ανεφερες πως εκδηλωνω; δεν βρισκω κατι ; βρηκα μονο να λεει για συνδεση αφου πρωτα ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου, ωστοσο συμφωνα με τις χρωματικες κατηγοριες για διαθεσιμο δικτυο, νεο δικτυο ,υφισταμενο δικτυο ή προγραμματισμενο δικτυο , στην οδο μου δεν βγαζει τιποτα απο αυτα πραγμα που σημαινει οτι καλυτερα να μην το περιμενω

Αν τους πάρεις κάνα τηλ; Ή τους στείλεις μέιλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikucic είπε

Αν τους πάρεις κάνα τηλ; Ή τους στείλεις μέιλ;

ναι αυτο θα το κανω ,απλα ελεγα μηπως υπηρχε κατι ποιο επισημο απο την σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ρωτησω και ακομα κατι , γνωριζει καποιος τι σχεδια προβλεπονται στο αμεσο μελλον σχετικα με το πετρελαιο, εστω οτι δεν μπαινω στο προγραμμα, εμενα ο λεβητας ειναι 30ετιας οποτε θα παω σε αμεση αντικατασταση μπας και ριξω καταναλωση, αν ομως προκειτε να απαγορευσουν τους καυστηρες πετρελαιου σε 4-5 χρονια την εκατσα. 

Επεξ/σία από GeG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, GeG είπε

να ρωτησω και ακομα κατι , γνωριζει καποιος τι σχεδια προβλεπονται στο αμεσο μελλον σχετικα με το πετρελαιο, εστω οτι δεν μπαινω στο προγραμμα, εμενα ο λεβητας ειναι 30ετιας οποτε θα παω σε αμεση αντικατασταση μπας και ριξω καταναλωση, αν ομως προκειτε να απαγορευσουν τους καυστηρες πετρελαιου σε 4-5 χρονια την εκατσα. 

Λένε ότι ως το 2030 θα καταργηθούν.  Προφανώς είτε θα απαγορεύσουν την πώληση πετρελαίου θέρμανσης.  Είτε θα το κάνουν τόσο ακριβό ώστε να είναι αντιοικονομικο να το προμηθευτείς. Αν είναι να μην φύγεις από το πετρέλαιο κρατά αυτόν που έχεις. Να του κάνεις καλό σέρβις και καθαρισμό και θα είσαι οκ. Εμενα ότι και να μου λένε το πετρέλαιο αυτό που έχω να πω  είναι ότι ειναι πολύ καλό,  αποδοτικό και με μηχανολογικό εξοπλισμό που θέλει λίγη και προσιτή συντήρηση. 

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι,

Για οικία που είχε:

- ατομικό λέβητα πετρελαίου (συνδεδεμένο με ένα boiler για ζεστά νερά χρήσης), χωρίς ηλιακό 

και που τώρα θα μπει:

- Αντλία θερμότητας LG 16KW, φωτοβολταϊκα και ηλιακος,

ο ηλιακός να είναι 2πλής ή 3πλης ενέργειας;

Δεν μπορώ να καταλάβω την νέα συνδεσμολογία του εξοπλισμού που θα προκύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, glenngould είπε

Φίλοι,

Για οικία που είχε:

- ατομικό λέβητα πετρελαίου (συνδεδεμένο με ένα boiler για ζεστά νερά χρήσης), χωρίς ηλιακό 

και που τώρα θα μπει:

- Αντλία θερμότητας LG 16KW, φωτοβολταϊκα και ηλιακος,

ο ηλιακός να είναι 2πλής ή 3πλης ενέργειας;

Δεν μπορώ να καταλάβω την νέα συνδεσμολογία του εξοπλισμού που θα προκύψει.

 

Αφού θα έχεις φβ το να δινεις στη θέρμανση από της πλάκες του ηλιακού είναι εντελώς άσκοπο. 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ikucic είπε

Αφού θα έχεις φβ το να δινεις στη θέρμανση από της πλάκες του ηλιακού είναι εντελώς άσκοπο. 

Εννοείς μήπως:

Αφού θα έχεις φβ το να δινεις στο δοχείο συλλογής νερού του ηλιακου από την θέρμανση είναι εντελώς άσκοπο. 

Άρα να πάρω διπλής ενέργειας;

(200lit, 4τμ συλλεκτών).

Σε ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...