Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή βρήκαμε ένα σπίτι για νοίκι και περιμένουμε να μετακομίσουμε αλλά πρώτα θα περάσει από το Εξ Οικονομώ, η σειρά πριν κάνα μήνα και βάλε ήταν 17ο στη σειρά να το αναλάβει το συνεργείο. Εν τω μεταξύ είναι πολλά τα σπίτια γύρω που ανακαινίζονται και διαπίστωσα ότι τον τελευταίο καιρό κάνανε γρήγορα ακόμα και στις γιορτές τρία τέσσερα, γνωρίζετε κατά μέσο όρο πόσο κρατάει η ανακαίνιση κάθε οικίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανακαίνιση έχει σχέση με τις εργασίες που γίνονται. Άλλο να βάλεις μόνωση σε όλο το σπίτι και άλλο να βάλεις ηλιακό. Δεν υπάρχει εν ολίγοις απάντηση στην ερώτηση "κατά μέσο όρο πόσο κρατάει η ανακαίνιση κάθε οικίας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panostom είπε

Πού φτάνετε με τις αλλαγές; Έχει προχωρήσει κανένας σε έλεγχο παρεμβάσεων;

Είχα καταθέσει εγώ και μου την επέστρεψαν για ελλείψεις.

Από την δική μου περίπτωση αλλά και από άλλους αυτά που έχω ακούσει είναι:

- Υπεύθυνες δηλώσεις (παράρτημα VIII) από όλους (προμηθευτές, αναδόχους)  άσχετα αν υπάρχουν τα πιστοποιητικά CE. (Αυτό το ζήτησαν σε εμένα) 

- Σε περίπτωση κατάθεσης μετρητών στο γκισέ της τράπεζας (για προμηθευτή, ανάδοχο, σύμβουλο), μια υπεύθυνη δήλωση δική σας ότι αυτή η κατάθεση αφορά την συγκεκριμένη αμοιβή για το ΕΚΟ ΙΙ.

- Σε περίπτωση πληρωμής με μεταφοράς μέσω ebanking, φωτοτυπία πρώτης σελίδας βιβλιαρίου για να φανεί ότι ο λογαριασμός σας ανήκει. (Αυτό το ζήτησαν σε εμένα)

Αυτά είναι που δεν περιγράφονται στο οδηγό + φυσικά ότι περιγράφεται στον οδηγό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ζωα μου αργααααααα

ο θερμοπροσωψας μου ειπε οτι για να μπει η θερμοπροσωψη πρεπει να "γλυκανει" ο καιρος....

Αμα ειναι ρε φιλε να την βαλεις οταν θα σπασει το κρυο, παιρνουμε και βενταλιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα ακόμα χαρακτηρισμενη ως ειδική περίπτωση η αίτηση και περιμένω ωωωω. Στο τέλος θα πάρω ένα μύδι γιατί Τις έχω κάνει τις εργασίες αλλά λέμε τώρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Επειδή βρήκαμε ένα σπίτι για νοίκι και περιμένουμε να μετακομίσουμε αλλά πρώτα θα περάσει από το Εξ Οικονομώ, η σειρά πριν κάνα μήνα και βάλε ήταν 17ο στη σειρά να το αναλάβει το συνεργείο. Εν τω μεταξύ είναι πολλά τα σπίτια γύρω που ανακαινίζονται και διαπίστωσα ότι τον τελευταίο καιρό κάνανε γρήγορα ακόμα και στις γιορτές τρία τέσσερα, γνωρίζετε κατά μέσο όρο πόσο κρατάει η ανακαίνιση κάθε οικίας;

Σε μένα η θερμοπρόσοψη πήρε λίγες ημέρες.

Τα κουφώματα μια μέρα.

Το φυσικό αέριο επίσης σε μια μέρα έγινε η εγκατάσταση του λέβητα και των σωληνώσεων.

(...αν και τώρα περιμένω εδώ και 3 μήνες να γίνει η σύνδεση του αερίου γιατί είμαι ο πρώτος που βάζω στην πολυκατοικία...)

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ξαναβγει ισως μετα το καλοκαιρι, ισως τετοια εποχη του χρονου.

 

Δυστυχως η θερμοπροσοψη θελει και αδεια μικρης κλιμακας, αλλο πακετακι απο εκει,

ξερει κανεις ποσο κοστιζει αυτη η απατη που σου ρουφανε λεφτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο άδεια σε περίπτωση που δεν είσαι μονοκατοικία θέλει υπογραφές απο τους υπολοίπους οτι συμφωνούν καθώς θεωρείται παρέμβαση στην εξωτερική εμφάνιση του κτιρίου. Η άδεια μικρής κλίμακας αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 250€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agamoi-thytai είπε

Θα ξαναβγεί αυτό φέτος ;  

Λόγω φόρτου εργασίας δεν ολοκλήρωσα  την αίτηση περισυ και η γυναίκα θα με χωρίσει.

Έχουν πει ότι θα ανοίξει ξανά σύντομα* οπότε περιμένεις.

Προσωπική άποψη μετά την ενασχόληση. Αν δεν ανοίκεις στις κατηγορίες με μεγάλη επιδότηση θέλει σκέψη αν συμφέρει ή όχι.

* Το προηγούμενο "σύντομα" διήρκεσε 2.5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tornado είπε

θα ξαναβγει ισως μετα το καλοκαιρι, ισως τετοια εποχη του χρονου.

Δυστυχως η θερμοπροσοψη θελει και αδεια μικρης κλιμακας, αλλο πακετακι απο εκει,

ξερει κανεις ποσο κοστιζει αυτη η απατη που σου ρουφανε λεφτα? 

η θερμοπροσωψη ΔΕΝ χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας, εκτος αν ειναι απαραιτητες σκαλωσιες

ολες οι εργασιες ενεργειακης αναβαθμισης εχουν εξαιρεθει απο την υποχρεωση αδειας μικρης κλιμακας. Μονη εξαιρεση οι σκαλωσιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η θερμοπροσωψη ΔΕΝ χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας, εκτος αν ειναι απαραιτητες σκαλωσιες

ολες οι εργασιες ενεργειακης αναβαθμισης εχουν εξαιρεθει απο την υποχρεωση αδειας μικρης κλιμακας. Μονη εξαιρεση οι σκαλωσιες.

Έχει αλλάξει. Για θερμοπροσωψη θέλει άδεια άσχετος αν χρειάζεται ή όχι σκαλωσιά.

Επεξ/σία από vasilk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...