Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ktikti είπε

Ακριβως ο κάθε όροφος 55 τετραγωνικά πολυκατοικία τώρα που εχει κατασκευαστει το 1970. Επίσης θα κάνω και κέλυφος μπρος-πίσω εκτός τα πλαϊνά που δεν με αφήνει ο γείτονας και θα κάνω ένα σπατουλάρισμα με ένα μονωτικό υλικό όχι μόνωση Γενικότερα θα δουλεύει η αντλία θερμότητας μόνο σε έναν όροφο Απλά Άμα βάλω μία δεκαεξάρα ανεβαίνει σχεδόν διπλάσιο το κόστος συν ότι από το εξοικονομώ και με αυτά τα δεδομένα  τα μισα χρηματα θα τα βάλω εγώ .αλλα αμα μία 12άρα παράδειγμα κάνει δουλειά δεν χρειάζεται να βγάλω μεγαλύτερη

Χωρίς να ειμαι ειδικός στις αντλίες ή 16αρα μου φαίνεται πολύ μεγάλη. Εγώ σε 130 τμ σπίτι νομίζω 9αρα έβαλα. Βέβαια το σπίτι είναι υπερμονωμενο από παντού.

Αυτή έβαλα: https://www.skroutz.gr/s/26354487/Daikin-EBLA09DV3-Αντλία-Θερμότητας-9-37kW-Μονοφασική-60-C-Monoblock.html

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΟΜΩΣ?Κ1 ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ 0,234 Κ2 77,67 Κ3 3,917 Κ4 100,00 Κ5 45 Κ6 ΚΑΙ Κ7 0 ΚΑΙ Κ8 100

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ..

To K1 μου φαίνεται λίγο προβληματικό.

Μόνο 0,234 ;

Το έχει βγάλει το σύστημα ή το έχεις υπολογίσει μόνος σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ..

 

17 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ..

 

ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ 24 ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ Κ1 ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ Ο ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ..

 

ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ ΜΟΥ 24 ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ Κ1 ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ Ο ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ?

 

Συγγνώμη δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. 

24 είναι η συνολικη βαθμολογία; 

Τι εννοείς 24 είναι μόνο το κ1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΩ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ Ο ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ?24,38 ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΤΟ Κ1 ΑΡΑ ΜΟΡΙΑ 12,19 ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ.ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΒΓΑΖΩ ΠΙΟ ΥΨΗΛΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ Η ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΩΡΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

ΑΣΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΨΩ Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ Ο ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ?24,38 ΕΒΓΑΛΑ ΜΕ ΧΑΡΤΙ ΤΟ Κ1 ΑΡΑ ΜΟΡΙΑ 12,19 ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΟΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ.ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΩ ΤΗΝ ΑΝΤΛΙΑ ΒΓΑΖΩ ΠΙΟ ΥΨΗΛΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΥΡΩΘΕΙ Η ΑΙΤΗΣΗ Η ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΩΡΑ?

νομίζω ακυρώνεται αν θέλεις, κάνε ερώτηση στο help

πάντως αυτόματα βγαίνει με βάση τις παρεμβάσεις και τα έξτρα στοιχεία (εισόδημα, ΑΜΕΑ, μονογενεική, πολυτεκνος κα)

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, GeG είπε

δεν θυμαμαι αν ξανα ρωτησα , κατα την εκδοση του πεα ,χρειαζεται μεσα να συμπεριληφθουν οι παρεμβασεις που χρηζει το ακινητο ;

Είναι στα σενάρια .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμενο προγραμμα οσο πιο οικονομικος ειναι ο προυπολογισμος των παρεμβασεων, τοσο πιο πολλα μορια παιρνεις..Με αλλα λογια θελει τρεξιμο για προσφορες και  δεν συμφερουν  τιμολογησεις στις ανωτερες τιμες εφοσον ειναι εφικτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, energy52 είπε

Στο συγκεκριμενο προγραμμα οσο πιο οικονομικος ειναι ο προυπολογισμος των παρεμβασεων, τοσο πιο πολλα μορια παιρνεις..Με αλλα λογια θελει τρεξιμο για προσφορες και  δεν συμφερουν  τιμολογησεις στις ανωτερες τιμες εφοσον ειναι εφικτο!

Σωστος εμενα φορτωσα ολες τι δαπανες που ηθελα να κανω με αποτελεσμα να χασω στο πρωτο κριτηριο ολα τα μορια στην ουσια και δεν με ενημερωσε και κανενας και ψαχνοντας το βρηκα..τωρα θελω να δω εαν μπορει να ακυρωθει η αιτηση και να την ξανακανω μειωνοντας τις δαπανες..τα λεφτα ομως τα πηρανε και η βαθμολογια ειναι για κλαματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ANTONIO202 είπε

Σωστος εμενα φορτωσα ολες τι δαπανες που ηθελα να κανω με αποτελεσμα να χασω στο πρωτο κριτηριο ολα τα μορια στην ουσια και δεν με ενημερωσε και κανενας και ψαχνοντας το βρηκα..τωρα θελω να δω εαν μπορει να ακυρωθει η αιτηση και να την ξανακανω μειωνοντας τις δαπανες..τα λεφτα ομως τα πηρανε και η βαθμολογια ειναι για κλαματα

Στην ιδια φαση ειμαι, μειωσα κατα πολυ καποιες δαπανες να ανεβω σε μορια! Εμενα ο ενεργ. επιθεωρητης μου πε πως αλλαζει η αιτηση!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, energy52 είπε

Στην ιδια φαση ειμαι, μειωσα κατα πολυ καποιες δαπανες να ανεβω σε μορια! Εμενα ο ενεργ. επιθεωρητης μου πε πως αλλαζει η αιτηση!  

Μακαρι να ειναι ετσι γιατι αποψε που μπηκα και τα ειδα κοντευα να σκασω.ξερεις τι ειναι να εχεις δωσεις ενα σωρο λεφτα δεξια και αριστερα και να σου βγαζει βαθμολογια 25 ενω μπορουσεςνα εχεις 50 με 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...