Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 29/1/2022 στις 2:26 ΜΜ, ikucic είπε

Χωρίς να ειμαι ειδικός στις αντλίες ή 16αρα μου φαίνεται πολύ μεγάλη. Εγώ σε 130 τμ σπίτι νομίζω 9αρα έβαλα. Βέβαια το σπίτι είναι υπερμονωμενο από παντού.

Αυτή έβαλα: https://www.skroutz.gr/s/26354487/Daikin-EBLA09DV3-Αντλία-Θερμότητας-9-37kW-Μονοφασική-60-C-Monoblock.html

τελικα 8αρα βασει των 55 τ.μ πρεπει να βαλω..

 

συνοπτικα επειδη εκανα την αιτηση και την κατεθεσα σημερα ειναι 16100 ολο το ποσο ..βασει εισοδηματος ειναι επιδοτηση 75% αλλα επειδη ειναι χηρα η θεια μου θα επιδοτηθει με 55%.και εχω βαλει αιτηση να γινει  θερμομονωση....κουφωματα..αντλια θερμοτητας,,και αιρ κοντισιον.  το μπονους ειναι 46 μορια..αν καταλαβα καλα οτι μου ειπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ktikti είπε

τελικα 8αρα βασει των 55 τ.μ πρεπει να βαλω..

 

συνοπτικα επειδη εκανα την αιτηση και την κατεθεσα σημερα ειναι 16100 ολο το ποσο ..βασει εισοδηματος ειναι επιδοτηση 75% αλλα επειδη ειναι χηρα η θεια μου θα επιδοτηθει με 55%.και εχω βαλει αιτηση να γινει  θερμομονωση....κουφωματα..αντλια θερμοτητας,,και αιρ κοντισιον.  το μπονους ειναι 46 μορια..αν καταλαβα καλα οτι μου ειπε.

Οταν λες βάσει εισοδήματος 75% αλλά επειδή είναι χήρα 55% τι εννοείς;

Εφόσον είναι χήρα θεωρείται αγαμη όποτε πάει με τον αντίστοιχο πίνακα.  Δεν μπορεί να είναι 75 και να μειώνεται στο 55.

Επίσης 55 τμ είναι ή 110;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, glenngould είπε

14KW αντλία για 85τμ σπίτι.

Μόνωση έχεις;

Μου φαίνεται αρκετά υπερδιαστασιολογημένη.

Από καταναλώσεις πώς πάς;

Αν εννοείς το κέλυφος αυτό εξωτερικά όχι, δεν έχω. Κουφώματα καινούρια σχετικά μόνο.  Από κατανάλωση είναι πρώτη χρονιά που την δουλεύω και πετύχαμε την εποχή με το πανάκριβο ρεύμα. Πάντως με 24ώρες το 24ωρο αναμένη στους 22-23 βαθμούς ρυθμισμένη, βάση του τελευταίου εκκαθαριστικού λογαριασμού μου βγήκε περίπου 100 ευρώ τον μήνα το ρεύμα (όλη η κατανάλωση φυσικά) που το θεωρώ φυσιολογικό. Sorry για το off topic.

Επεξ/σία από kax54638
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ikucic είπε

Οταν λες βάσει εισοδήματος 75% αλλά επειδή είναι χήρα 55% τι εννοείς;

Εφόσον είναι χήρα θεωρείται αγαμη όποτε πάει με τον αντίστοιχο πίνακα.  Δεν μπορεί να είναι 75 και να μειώνεται στο 55.

Επίσης 55 τμ είναι ή 110;

Βάση εισοδήματος είναι 75% όμως επειδή είναι Χηρα θεωρείται Άγαμη και πέφτει στα 55%. Το σπίτι είναι 55 τετραγωνικά ο κάθε όροφος όμως, Τελικά  βάλω στον όροφο την αντλία θερμότητας και στον άλλον όροφο το κλιματιστικό Άλλωστε ενώνονται και τα δύο με εσωτερική σκάλα.ολα αυτα μαζι κανουν 46 μορια μπονους. Επίσης θα βάλω και θερμομόνωση σε όλο το κτίριο και κέλυφος μπρος-πίσω.συν τα αλουμίνια παραθυρα..

Τώρα περιμένω να εγκριθεί από το σύστημα..

 

Επεξ/σία από ktikti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ktikti είπε

Βάση εισοδήματος είναι 75% όμως επειδή είναι Χηρα θεωρείται Άγαμη και πέφτει στα 55%

η χήρα είναι άγαμη, δεν θεωρείται άγαμη 

τεσπα, βγαίνουμε λίγο off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, TonyChr91 είπε

16άρα μονοφασική, απλά με ένα σταθεροποιητή τάσης. Φυσικά και θα βάζω, σίδερο, φούρνος, απλά πράγμα ομως...Αρχικά μου έλεγε ο εγκατάστατης ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα, τώρα μου το γυρίζει λέγοντας πως ίσως υπάρξει και χρειαστεί ενίσχυση μονοφασικής παροχής. "Θα δούμε όταν λειτουργήσει"

Καλε μου φιλε φουρνος και σιδερο, δεν ειναι απλα πραγματα (πχ τηλεοραση, αφυγραντηρας).

Θα επιμεινω (δεν κανω τον ειδικο, απλα τα εχω περασει) να σιγουρευτεις για το θεμα επαρκεια ηλεκτρικης ισχυος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω και εγω μια ερώτηση σχετική με τις ΑΘ αν και βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος...

Μονοκατοικία 105m (γύρω στα 55m ο 1ος και στα 50m ο 2ος)
Περιοχή Σαλαμίνα
Γυρω γύρω ανοιχτό με απόσταση κοντινότερου σπιτιού στον Βορρά στα 10 μέτρα
Θερμοπρόσοψη 5άρα (θα μπει με το εξοικονομώ)
Μόνωση οροφής (θα μπει με το εξοικονομώ)
Κουφώματα ενεργειακά (10ετίας όμως)
Ηλιακός (θα μπει με το εξοικονομώ)
Μαγείρεμα με εστίες υγραερίου και αρκετά σπάνια φούρνο

14άρα μονοφασική δεν θα ειναι οκ απο άποψη παροχής ισχύος;
Δεν κρυώνουμε εύκολα οπότε θα ειναι ρυθμισμένη γύρω στους 20c.

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ktikti είπε

Βάση εισοδήματος είναι 75% όμως επειδή είναι Χηρα θεωρείται Άγαμη και πέφτει στα 55%. Το σπίτι είναι 55 τετραγωνικά ο κάθε όροφος όμως, Τελικά  βάλω στον όροφο την αντλία θερμότητας και στον άλλον όροφο το κλιματιστικό Άλλωστε ενώνονται και τα δύο με εσωτερική σκάλα.ολα αυτα μαζι κανουν 46 μορια μπονους. Επίσης θα βάλω και θερμομόνωση σε όλο το κτίριο και κέλυφος μπρος-πίσω.συν τα αλουμίνια παραθυρα..

Τώρα περιμένω να εγκριθεί από το σύστημα..

 

Η αντλία όμως θα είναι συνδεδεμένη για το όλο το σπίτι;  και απλα θα λειτουργεί μόνο για τον έναν όροφο; το ρωτώ για να μην έχεις θέμα με το β πεα.

Από πλευράς κόστους θέρμανσης παντως το να θερμαίνεις και τους 2 ορόφους με το ίδιο θερμαντικο (δηλ την Α/Θ) σίγουρα θα είναι πιο φθηνό από το να χρησιμοποιηθεί και Α/Θ και κλιματισμός (έστω και αν χρησιμοποιείται πιο περιστασιακά). 

Και όπως είπε και ο φίλος:  η χήρα είναι αγαμη (δεν θεωρείται). 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimitris_sal είπε

Να κάνω και εγω μια ερώτηση σχετική με τις ΑΘ αν και βγαίνουμε λίγο εκτός θέματος...

Μονοκατοικία 105m (γύρω στα 55m ο 1ος και στα 50m ο 2ος)
Περιοχή Σαλαμίνα
Γυρω γύρω ανοιχτό με απόσταση κοντινότερου σπιτιού στον Βορρά στα 10 μέτρα
Θερμοπρόσοψη 5άρα (θα μπει με το εξοικονομώ)
Μόνωση οροφής (θα μπει με το εξοικονομώ)
Κουφώματα ενεργειακά (10ετίας όμως)
Ηλιακός (θα μπει με το εξοικονομώ)
Μαγείρεμα με εστίες υγραερίου και αρκετά σπάνια φούρνο

14άρα μονοφασική δεν θα ειναι οκ απο άποψη παροχής ισχύος;
Δεν κρυώνουμε εύκολα οπότε θα ειναι ρυθμισμένη γύρω στους 20c.

Θεωρητικα ναι. Οπως εχω ξαναγραψει ομως, εξετασε το κατα ποσο το μονοφασικο που εχεις θα σε καλυψει, γιατι ισως θα πρεπει να πας σε τριφασικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με αυτό ειναι η ερώτηση μου.
Το να παω σε τριφασικό ειναι σχεδόν αδύνατο αυτη τη στιγμή λόγω κόστους εγκατάστασης (ΔΕΗ και ηλεκτρολόγος)
Γιαυτό και ανέφερα τα φορτία μου.
Ηλεκτρικό θερμοσίφωνο δεν θα ανάβω πλέον λόγω του ηλιακού,μαγείρεμα σε εστίες με υγραέριο,φούρνος πολύ σπάνια...
Με μια υποτυπώδη προσοχή δε θα είμαι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitris_sal είπε

Σχετικά με αυτό ειναι η ερώτηση μου.
Το να παω σε τριφασικό ειναι σχεδόν αδύνατο αυτη τη στιγμή λόγω κόστους εγκατάστασης (ΔΕΗ και ηλεκτρολόγος)
Γιαυτό και ανέφερα τα φορτία μου.
Ηλεκτρικό θερμοσίφωνο δεν θα ανάβω πλέον λόγω του ηλιακού,μαγείρεμα σε εστίες με υγραέριο,φούρνος πολύ σπάνια...
Με μια υποτυπώδη προσοχή δε θα είμαι οκ;

Σου στελνω πμ για να μην καταχραστουμε το χωρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AristidisZ είπε

η χήρα είναι άγαμη, δεν θεωρείται άγαμη 

τεσπα, βγαίνουμε λίγο off topic

Εχεις δικιο.λαθος διατυπωση απο πλευρας μου.

3 ώρες πριν, ikucic είπε

Η αντλία όμως θα είναι συνδεδεμένη για το όλο το σπίτι;  και απλα θα λειτουργεί μόνο για τον έναν όροφο; το ρωτώ για να μην έχεις θέμα με το β πεα.

Από πλευράς κόστους θέρμανσης παντως το να θερμαίνεις και τους 2 ορόφους με το ίδιο θερμαντικο (δηλ την Α/Θ) σίγουρα θα είναι πιο φθηνό από το να χρησιμοποιηθεί και Α/Θ και κλιματισμός (έστω και αν χρησιμοποιείται πιο περιστασιακά). 

Και όπως είπε και ο φίλος:  η χήρα είναι αγαμη (δεν θεωρείται). 

Αμα σηκωνει η 8 kw θερμανση και τους 2 οροφους θα το κανω.απλα περιμενω μηχανολογο μηχανικο να δει του χωρους..γιατι πρωτη φορα θα μπει θερμανση.εως τωρα ηταν με σομπα πετρελαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ktikti είπε

Εχεις δικιο.λαθος διατυπωση απο πλευρας μου.

Αμα σηκωνει η 8 kw θερμανση και τους 2 οροφους θα το κανω.απλα περιμενω μηχανολογο μηχανικο να δει του χωρους..γιατι πρωτη φορα θα μπει θερμανση.εως τωρα ηταν με σομπα πετρελαιου.

Αν και βάσει εγκατάστασης (σωλήνων,  σωμάτων κα) δεν καλύπτεται ο πάνω όροφος με την αντλία τότε όπως καταλαβαίνεις η εξοικονόμηση που θα αποτυπωθεί σε ένα σωστό β πεα δεν θα είναι όλη όση προκύπτει από την εγκατάσταση Α/Θ. Και λέω σωστό πεα και τυπικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...