Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Μου έριξε κάποιος ΚΑΦΕ στην θερμοπροσωψη !!

Φαίνεται ότι έχει ποτίσει.

Καθαρίζει και πως ?

Αν έχει ποτίσει δύσκολο.

Πες τους να προσέχουν λίγο γιατί κάθε βδομάδα σου κάνουν μια "πατάτα".

Καλά που δεν μπήκε ο καφές στην τρύπα που έκαναν με τα κορδόνια...

Βέβαια μια λύση είναι να βάψεις τοπικά με τον ίδιο κωδικό με αυτό του σοβά. Αλλά είναι αδύνατον να επιτευχθεί η ίδια απόχρωση μεταξύ χρωματισμενου παστωδους  σοβά (λογικα αυτόν έχεις). και χρώματος σε υγρή μορφή. Οπότε άστο έτσι να μη σε ματιαζουν.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, ikucic είπε

Αν έχει ποτίσει δύσκολο.

Πες τους να προσέχουν λίγο γιατί κάθε βδομάδα σου κάνουν μια "πατάτα".

Καλά που δεν μπήκε ο καφές στην τρύπα που έκαναν με τα κορδόνια...

Βέβαια μια λύση είναι να βάψεις τοπικά με τον ίδιο κωδικό με αυτό του σοβά. Αλλά είναι αδύνατον να επιτευχθεί η ίδια απόχρωση μεταξύ χρωματισμενου παστωδους  σοβά (λογικα αυτόν έχεις). και χρώματος σε υγρή μορφή. Οπότε άστο έτσι να μη σε ματιαζουν.

Εχει ποτίσει.

Είναι κάποιες ημέρες.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να δοκιμάσω με Αva η κάποιο άλλο καθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Εχει ποτίσει.

Είναι κάποιες ημέρες.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να δοκιμάσω με Αva η κάποιο άλλο καθαριστικό.

Δεν σας αφήσαν σε δοχείο περίσσευμα από τον σοβά, για μερεμέτια που μπορεί να γίνουν ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nikolakisteo είπε

Δεν σας αφήσαν σε δοχείο περίσσευμα από τον σοβά, για μερεμέτια που μπορεί να γίνουν ????

Και να άφησαν δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Πάνω από τον σοβά δεν μπορεί να βάλει σοβά. Μόνο καθαρισμός (δύσκολο) ή ακρυλικη  βαφή (αβέβαιο το αποτέλεσμα) 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikucic είπε

Και να άφησαν δεν μπορεί να κάνει κάτι.

Πάνω από τον σοβά δεν μπορεί να βάλει σοβά. Μόνο καθαρισμός (δύσκολο) ή ακρυλικη  βαφή (αβέβαιο το αποτέλεσμα) 

Δεν βάζει σοβά πάνω στον σοβά. Βουτάει ένα πινέλο στο χρώμα του σοβά και κάνει σαν σταμποτο στο λερωμένο τμήμα του σοβά. Δεν θά έχει το τέλειο αποτέλεσμα αλλά θά εξαλείψει την ατέλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SOS..Καλησπερα παιδια.δυστυχως δεν βγαζω ακρη ουτε με το μηχανικο ουτε το συμβουλο..υπαρχει καποιος εδω να μου βγαλει βαθμολογια για το κ1;μηπως κατι εχω αντιληφθει εγω λαθος καιβτελικα το συστημα βγαζει σωστο ποσο;εχω εξοικονομηση 183.1 επιφανεια ακινητου 114.83 προταση παρεμβασεων χωρις φπα 16924.16

Βαθμολογια στο κ1 0.234

Ευχαριστω 

εν τω μεταξυ η εφαρμογη του site βαζω τα δεδομενα αλλα δεν μου βγαζει αποτελεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα.στον υπολογισμο του χ1 κοστος παρεμβασεων εγω εβαζα τις δαπανες χωρις το φπα ενω το 0,234 εχει βγει διαιρωντας τις δαπανες + φπα.το θεμα ειναι οτι σε παραδειγμα στο ιντερνετ ο τυπος αυτος φαινεται να υπολογιζεται χωρις το φπα των δαπανων. Τελικα πιο ειναι το σωστο?

 

μιλησα μολις με εναν αλλο μηχανικο και μου ειπε οτι στο πεα που μου εφτιαξαν δεν εχουν βαλει ποσο στο εκτιμωμενο αρχικο κοστος επενδυσης? σε εσας παιδια αυτο το πεδιο ειναι συμπληρωμενο διοτι εμανα το εχουν αφησει 0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ANTONIO202 είπε

παιδια καλησπερα.στον υπολογισμο του χ1 κοστος παρεμβασεων εγω εβαζα τις δαπανες χωρις το φπα ενω το 0,234 εχει βγει διαιρωντας τις δαπανες + φπα.το θεμα ειναι οτι σε παραδειγμα στο ιντερνετ ο τυπος αυτος φαινεται να υπολογιζεται χωρις το φπα των δαπανων. Τελικα πιο ειναι το σωστο?

 

μιλησα μολις με εναν αλλο μηχανικο και μου ειπε οτι στο πεα που μου εφτιαξαν δεν εχουν βαλει ποσο στο εκτιμωμενο αρχικο κοστος επενδυσης? σε εσας παιδια αυτο το πεδιο ειναι συμπληρωμενο διοτι εμανα το εχουν αφησει 0.

Αυτός ο μηχανικός που στα έκανε τι λέει;

Εγώ τι να σου πω ; έχω μπερδευτεί 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ANTONIO202 είπε

Δεν εχω παρει απαντηση δυστυχως..

Αρα αν δεν απαντήσει αυτός που το ανέλαβε τότε δύσκολο να σου δώσουμε εμείς.

Πάντως κάτι παίζει μάλλον με το Κ1 σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikucic είπε

Αρα αν δεν απαντήσει αυτός που το ανέλαβε τότε δύσκολο να σου δώσουμε εμείς.

Πάντως κάτι παίζει μάλλον με το Κ1 σου. 

Πιθανοτερο το κοστος παρεμβασεων να ειναι με φπα και οχι χωρις οπως ειχα δει στο ιντερνετ.διοτι με φπα βγαινει ακριβως το ποσο του πινακα.παντως παιδια 4 που ασχολουνται με το εξοικονομω κανενας δεν μου εδωσε απαντηση.

Ολα τυποποιημενα.μαλλον θα ακυρωσω την αιτηση θα μειωσω λιγο τις δαπανεε και οτι γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2022 στις 4:09 ΜΜ, Evaggelos1 είπε

Θεωρητικα ναι. Οπως εχω ξαναγραψει ομως, εξετασε το κατα ποσο το μονοφασικο που εχεις θα σε καλυψει, γιατι ισως θα πρεπει να πας σε τριφασικο. 

Μονοφασικό (8 KVA) για 80-100τμ σπίτι με αντλία θερμότητας 14KW.

Πολύ οριακό φίλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Τελικά για την εγκατάσταση α/θ σε ταράτσα για διαμέρισμα και την αυτονόμηση συστήματος θέρμανσης απαιτείται έκδοση άδειας μικρής κλίμακας; Γιατί αυτή προϋποθέτει συναίνεση συνιδιοκτητών πολυκατοικίας (πρακτικό γενικής συνέλευσης) για την αίτηση στην πολεοδομία και εκεί αρχίζουν τα προβλήματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ANTONIO202 είπε

Πιθανοτερο το κοστος παρεμβασεων να ειναι με φπα και οχι χωρις οπως ειχα δει στο ιντερνετ.διοτι με φπα βγαινει ακριβως το ποσο του πινακα.παντως παιδια 4 που ασχολουνται με το εξοικονομω κανενας δεν μου εδωσε απαντηση.

Ολα τυποποιημενα.μαλλον θα ακυρωσω την αιτηση θα μειωσω λιγο τις δαπανεε και οτι γινει

Κατέβασε από το site του "Εξοικονομώ" τον επίσημο οδηγό του προγράμματος που τα λέει αναλυτικά.

Στα γρήγορα που το κοίταξα γράφει το παρακάτω (αν είναι αυτό που θες):

 

Κόστος Παρεμβάσεων

Ο προτεινόμενος από τον αιτούντα προϋπολογισμός παρεμβάσεων, συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ (24%)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...