Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν είναι τίποτα, υπάρχουν και περιπτώσεις που ζητάνε και άδεια από την αρχαιολογική υπηρεσία για να κάνεις θερμοπρόσωψη...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικά δεν βγάζεις άκρη... 

Ήρθε ο υπεύθυνος του συνεργείου και του λέω για την άδεια μικρής κλίμακας?

Όχι μου λέει δεν χρειάζεται πεταμένα λεφτά,  ξέρω εγώ που σου λέω κάθε μέρα βάζω θερμοπροσοψεις οπότε μην ασχολείσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, ξέρει κάνεις αν μπορείς να αγοράσεις μόνο τα κλιματιστικά από κάποιον προμηθευτή χωρίς να σου κάνει την εγκατάσταση και να την κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση (λόγο υψηλού κόστους). Γίνεται αυτό; Η θα πρέπει να φαίνεται στην απόδειξη και η εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tornado είπε

Τελικά δεν βγάζεις άκρη... 

Ήρθε ο υπεύθυνος του συνεργείου και του λέω για την άδεια μικρής κλίμακας?

Όχι μου λέει δεν χρειάζεται πεταμένα λεφτά,  ξέρω εγώ που σου λέω κάθε μέρα βάζω θερμοπροσοψεις οπότε μην ασχολείσε.

Αν για την θερμοπροσωψη δεν χρειαζεται να μπει σκαλωσια, τοτε δεν χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας. Αν χρειαζεται να μπει σκαλωσια, τοτε χρειαζεται. Στη δικια μας περιπτωση, ακριβως για αυτο το λογο η εταιρια που εκανε την μονωση αρνηθηκε να την κανει μεχρι να βγει η αδεια μικρης κλιμακας.

18 λεπτά πριν, spaniol είπε

Γεια σας, ξέρει κάνεις αν μπορείς να αγοράσεις μόνο τα κλιματιστικά από κάποιον προμηθευτή χωρίς να σου κάνει την εγκατάσταση και να την κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση (λόγο υψηλού κόστους). Γίνεται αυτό; Η θα πρέπει να φαίνεται στην απόδειξη και η εγκατάσταση;

Για αυτο καλυτερα να σου απαντησει ο συμβουλος που εχει αναλαβει το εξοικονομω σου. Θεωρω οτι αν αυτος σου δωσει το ΟΚ τοτε δεν θα υπαρχει θεμα καθως ουτως ή αλλως καποιοι προμηθευτες πουλανε κλιματιστικα για το εξοικονομω με δωρεαν εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Αν για την θερμοπροσωψη δεν χρειαζεται να μπει σκαλωσια, τοτε δεν χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας. Αν χρειαζεται να μπει σκαλωσια, τοτε χρειαζεται. Στη δικια μας περιπτωση, ακριβως για αυτο το λογο η εταιρια που εκανε την μονωση αρνηθηκε να την κανει μεχρι να βγει η αδεια μικρης κλιμακας.

Για αυτο καλυτερα να σου απαντησει ο συμβουλος που εχει αναλαβει το εξοικονομω σου. Θεωρω οτι αν αυτος σου δωσει το ΟΚ τοτε δεν θα υπαρχει θεμα καθως ουτως ή αλλως καποιοι προμηθευτες πουλανε κλιματιστικα για το εξοικονομω με δωρεαν εγκατασταση.

Παράδειγμα η Ελεκτρονικα χρέωνει 150 τοποθέτηση και ο κοτσόβολος από όσο ξέρω 230 -250.....  Το σύστημα δεν ζητάει μέτα τα εργατικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Αν για την θερμοπροσωψη δεν χρειαζεται να μπει σκαλωσια, τοτε δεν χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας. Αν χρειαζεται να μπει σκαλωσια, τοτε χρειαζεται. Στη δικια μας περιπτωση, ακριβως για αυτο το λογο η εταιρια που εκανε την μονωση αρνηθηκε να την κανει μεχρι να βγει η αδεια μικρης κλιμακας.

Για αυτο καλυτερα να σου απαντησει ο συμβουλος που εχει αναλαβει το εξοικονομω σου. Θεωρω οτι αν αυτος σου δωσει το ΟΚ τοτε δεν θα υπαρχει θεμα καθως ουτως ή αλλως καποιοι προμηθευτες πουλανε κλιματιστικα για το εξοικονομω με δωρεαν εγκατασταση.

δυστυχως δεν ειναι θεμα ουτε σκαλωσιας ουτε τιποτα αλλο,

η αδεια μικρης κλιμακας χρειαζεται για να την επισυναψεις μαζι με τα αλλα δικαιολογητικα (εφοσον βαζεις θερμοπροσοψη) στην πλατφορμα του εξοικονομω.

Αλλιως δεν περνας το προγραμμα, τουτεστιν δεν θα επιδοτηθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Αν για την θερμοπροσωψη δεν χρειαζεται να μπει σκαλωσια, τοτε δεν χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας. Αν χρειαζεται να μπει σκαλωσια, τοτε χρειαζεται. Στη δικια μας περιπτωση, ακριβως για αυτο το λογο η εταιρια που εκανε την μονωση αρνηθηκε να την κανει μεχρι να βγει η αδεια μικρης κλιμακας.

Για αυτο καλυτερα να σου απαντησει ο συμβουλος που εχει αναλαβει το εξοικονομω σου. Θεωρω οτι αν αυτος σου δωσει το ΟΚ τοτε δεν θα υπαρχει θεμα καθως ουτως ή αλλως καποιοι προμηθευτες πουλανε κλιματιστικα για το εξοικονομω με δωρεαν εγκατασταση.

2/2 λάθος.

14 ώρες πριν, tornado είπε

Τελικά δεν βγάζεις άκρη... 

Ήρθε ο υπεύθυνος του συνεργείου και του λέω για την άδεια μικρής κλίμακας?

Όχι μου λέει δεν χρειάζεται πεταμένα λεφτά,  ξέρω εγώ που σου λέω κάθε μέρα βάζω θερμοπροσοψεις οπότε μην ασχολείσε.

Η άδεια μικρής κλίματος είναι απαραίτητη για μόνωση προσόψεων (άσχετα αν θέλει σκαλωσιά ή όχι) και το ΕΚΟ ΙΙ αν έχεις μέσα μόνωση προσόψεων ΑΠΑΙΤΕΊ να επισυνάψεις άδεια για να κάνει δεκτή την αίτηση. Αν δεν υπάρχει άδεια η αίτηση δεν γίνεται δεκτή. Τόσο απλά.

37 λεπτά πριν, spaniol είπε

Γεια σας, ξέρει κάνεις αν μπορείς να αγοράσεις μόνο τα κλιματιστικά από κάποιον προμηθευτή χωρίς να σου κάνει την εγκατάσταση και να την κάνεις μόνος σου την εγκατάσταση (λόγο υψηλού κόστους). Γίνεται αυτό; Η θα πρέπει να φαίνεται στην απόδειξη και η εγκατάσταση;

Σημασία δεν έχει τι λέει ο σύμβουλος (όπως γράφει ο @panos4tw ) αλλά τι ζητάει το πρόγραμμα. Το πρόγραμμα για κάθε παρέμβαση ζητάει υπεύθυνες δηλώσεις (Παράστημα VIII). Είτε 2 Α'+Β' (Α' αναδόχου, Β' προμηθευτής υλικών), είτε 1 Γ (ανάδοχος + προμηθευτής υλικών). Όταν εσύ θα του έχεις μόνο 1 Β' (προμηθευτή υλικών) τότε θα υπάρχει θέμα αν το εντοπίσουν στον έλεγχο. Μπορεί και να μην το εντοπίσουν και να προχωρήσει η δήλωση αλλά αν το εντοπίσουν τι θα κάνεις μετά; Προσωπική άποψη είναι να βρεις λύση τώρα παρά να το αφήσεις για το μέλλον γιατί σίγουρα θα είναι πιο δύσκολα τότε. Είτε πληρώνεις κάποιον να σου τα βάλει, είτε τα βάζεις μόνος σου και βρίσκεις κάποιον να σου δώσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά (απόδειξη επί πιστώσει + υπεύθυνη δήλωση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spaniol είπε

Παράδειγμα η Ελεκτρονικα χρέωνει 150 τοποθέτηση και ο κοτσόβολος από όσο ξέρω 230 -250.....  Το σύστημα δεν ζητάει μέτα τα εργατικά;

Όπως τα είπε ο απο πάνω μου. Πρέπει να υπογραφεί υπεύθυνη δήλωση απο τον εγκαταστάτη. Δεν μπορείς να τα βάλεις μόνος σου

https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/146747/8.A+ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ+VIII_A+YΔ+αναδόχου+έργου.pdf/dc22da53-9574-4022-b0ad-ca57f8de886b

 

image.png.aa11ddd4009f07fdd5e783275cd11ced.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητω συγνωμη για την λαθος πληροφορηση. Ειμαι κι εγω σε υλοποιηση του Εξοικονομω και η εταιρια που κανει την μονωση με ενημερωσε οτι η αδεια μικρης κλιμακας χρειαζεται για τις σκαλωσιες και μονο. Συμφωνα με τη νομοθεσια για τις θερμοπροσωψεις, οντως _γενικα_ δεν χρειαζεται αδεια μικρης κλιμακας απο το 2016 και επειτα. Ειδικα για το εξοικονομω ομως, η αδεια μικρης κλιμακας ειναι απαραιτητη απ 'οτι φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spaniol είπε

Παράδειγμα η Ελεκτρονικα χρέωνει 150 τοποθέτηση και ο κοτσόβολος από όσο ξέρω 230 -250.....  Το σύστημα δεν ζητάει μέτα τα εργατικά;

Οι τιμές εγκατάστασης που αναφέρεις για πόσα κλιματιστικά είναι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Οι τιμές εγκατάστασης που αναφέρεις για πόσα κλιματιστικά είναι ;

Για 1 κλιματιστικό. Είναι τιμές για εγκατάσταση μέσω το ΕΚΟ ΙΙ ("Άλλοι τα πληρώνουν, βάλε κάτι παραπάνω στη τιμή ρε αδερφέ", "Κάνω την εγκατάσταση σήμερα, πληρώνομαι (αν πληρωθώ) μετά από μήνες") δεν είναι οι νορμάλ τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vasilk είπε

Για 1 κλιματιστικό. Είναι τιμές για εγκατάσταση μέσω το ΕΚΟ ΙΙ ("Άλλοι τα πληρώνουν, βάλε κάτι παραπάνω στη τιμή ρε αδερφέ", "Κάνω την εγκατάσταση σήμερα, πληρώνομαι (αν πληρωθώ) μετά από μήνες") δεν είναι οι νορμάλ τιμές.

😮😮 Για ένα κλιματιστικό..... σοβαρά τώρα ;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

😮😮 Για ένα κλιματιστικό..... σοβαρά τώρα ;;;;

Ναι, για ένα. Προς διατύπωση της αλήθειας, οι τιμές είναι από συνεργαζόμενο με το κατάστημα ανεξάρτητο εγκαταστάτη, περιλαμβάνει τα πάντα, είναι μόνο για το ΕΚΟ ΙΙ και φυσικά δεν είσαι υποχρεωμένος να το πάρεις. Μπορείς να αγοράσεις το κλιματιστικό και να το βάλει δική σου επιλογής εγκαταστάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...