Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, k_w_t είπε

Επειδη σκεφτομαι να κανω νεα εγκατασταση με φυσικο αεριο στο σπιτι (η πολυκατοικια δεν εχει καθολου θερμανση)

Αξιζει να περιμενω λιγο ακομα μηπως ανοιξει καποια επιδοτηση ?

Σχετικά με την επιδότηση (τις όποιες επιδοτήσεις γενικότερα και όχι μόνο του αερίου) υπάρχουν δύο "αναγνώσεις" (σχετικά με το αν τελικά ωφελείσαι ή όχι).

Το προφανές είναι ότι παίρνοντας την επιδότηση γλυτώνεις το χ ποσό και άρα έχεις όφελος σε σχέση με το να το έκανες μόνος σου και να τα πλήρωνες όλα κανονικά. Πηγαίνοντας όμως με αυτή τη προσέγγιση σημαίνει ότι όλα (εγκατάσταση, προμήθεια λέβητα υλικών κλπ) γίνονται με τα σωστά παραστατικά και άρα πληρώνεις το ΦΠΑ κανονικά. Αν όμως είσαι του "μαύρου" τότε δεν έχει ουσιαστικό νόημα αφού μην κόβοντας αποδείξεις (ή κόβοντας με μειωμένα ποσά) γλυτώνεις τελικά ένα ποσό που ενδεχομένως ισοφαρίζει, αν όχι υπερβαίνει, την όποια επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

47 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Σχετικά με την επιδότηση (τις όποιες επιδοτήσεις γενικότερα και όχι μόνο του αερίου) υπάρχουν δύο "αναγνώσεις" (σχετικά με το αν τελικά ωφελείσαι ή όχι).

Το προφανές είναι ότι παίρνοντας την επιδότηση γλυτώνεις το χ ποσό και άρα έχεις όφελος σε σχέση με το να το έκανες μόνος σου και να τα πλήρωνες όλα κανονικά. Πηγαίνοντας όμως με αυτή τη προσέγγιση σημαίνει ότι όλα (εγκατάσταση, προμήθεια λέβητα υλικών κλπ) γίνονται με τα σωστά παραστατικά και άρα πληρώνεις το ΦΠΑ κανονικά. Αν όμως είσαι του "μαύρου" τότε δεν έχει ουσιαστικό νόημα αφού μην κόβοντας αποδείξεις (ή κόβοντας με μειωμένα ποσά) γλυτώνεις τελικά ένα ποσό που ενδεχομένως ισοφαρίζει, αν όχι υπερβαίνει, την όποια επιδότηση.

Δεν ξέρω σε τι ύψος φτάνει η επιδοτήση ; 

Αλλα να δώσεις και γύρω στα 4.000€ μαύρα πάει πολύ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Δεν ξέρω σε τι ύψος φτάνει η επιδοτήση ; 

Αλλα να δώσεις και γύρω στα 4.000€ μαύρα πάει πολύ ....

Δεν σου λέω να τα δώσεις. Και γενικά και στην θεωρία αλλά και στην καθημερινότητά μου, είμαι κατά των "μαύρων" (εκτός του ρουχισμού αφού αδυνατίζουν :P).

Καλώς ή κακώς όμως είναι μία πραγματικότητα και άρα δεν μπορούμε να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Και προφανώς αν πας να μιλήσεις με εγκαταστάτες, σίγουρα κάποιοι θα στο προτείνουν. Κάπως έτσι το έμαθα κι εγώ, όταν κοιτούσα για αέριο.

Κι έτσι κι αλλιώς δεν θα μπορούσες να τα δώσεις όλα μαύρα αφού πρέπει να κοπούν αποδείξεις για πολλούς λόγους. Από θέματα εγγυήσεων και μεταφοράς μέχρι αποθήκης.

Ακόμα όμως και τα μισά να μην τιμολογήσεις, το ("παράνομο") όφελος είναι σχεδόν στο ύψος της επιδότησης (ανάλογα την εγκατάστασή σου πάντα) με πρόσθετο πλεονέκτημα ότι κάνεις την αγορά/εγκατάσταση όποτε θέλεις χωρίς να περιμένεις επιδοτήσεις, εγκρίσεις ή ότι άλλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα σημερα με εναν αλλο εγκαταστατη να δω τι παιζει..

Οι τιμες που μου εδωσε ηταν πανω κατω οι ιδιες αλλα τον ρωτησαν σχετικα με επιδοτησεις αποδειξεις κτλ...

Απαντηση α)Εαν βγει επιδοτηση κοβουμε μεγαλυτερη αποδειξη για να παρουμε πιο πολλα 

                   β)Εαν δεν βγει επιδοτηση κοβουμε μικροτερη να κερδισεις απο το ΦΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ποσα χρηματα παιρνει ο μηχανικος για το προγραμμα? αλλαξα κουφωματα κ τεντες σκιασης,  τα λεφτα που θα πληρωθει θα τα παρω πισω απο το προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billmyr είπε

Καλησπερα, ποσα χρηματα παιρνει ο μηχανικος για το προγραμμα? αλλαξα κουφωματα κ τεντες σκιασης,  τα λεφτα που θα πληρωθει θα τα παρω πισω απο το προγραμμα?

Ο ενεργειακός μηχανικός παίρνει χρήματα ανάλογα με τα τετραγωνικά του σπιτιού. Για 70m2 είναι 170€ για το πρώτο πιστοποιητικό +170€ για το δευτερο.

Τα λεφτά τα παίρνεις ανάλογα με το ποσοστό επιδότησης σου.

Πως ξεκίνησες τις αντικαταστάσεις χωρίς να του έχεις πληρώσει αυτά τα έξοδα?!!?!?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2019 στις 1:48 ΜΜ, k_w_t είπε

Μιλησα σημερα με εναν αλλο εγκαταστατη να δω τι παιζει..

Οι τιμες που μου εδωσε ηταν πανω κατω οι ιδιες αλλα τον ρωτησαν σχετικα με επιδοτησεις αποδειξεις κτλ...

Απαντηση α)Εαν βγει επιδοτηση κοβουμε μεγαλυτερη αποδειξη για να παρουμε πιο πολλα 

                   β)Εαν δεν βγει επιδοτηση κοβουμε μικροτερη να κερδισεις απο το ΦΠΑ...

ακριβως τα ιδια μου ειπε ο αλουμινας. βασικα αυτοι κερδιζουν και το κρατος με το φπα. εσυ τα ιδια δινεις. Μου λεει "τι το θες το πρόγραμμα?, θα στα βαλω με τα ίδια λεφτα χωρις αποδειξη. δεν αλλαζει κατι για σένα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ο ενεργειακός μηχανικός παίρνει χρήματα ανάλογα με τα τετραγωνικά του σπιτιού. Για 70m2 είναι 170€ για το πρώτο πιστοποιητικό +170€ για το δευτερο.

Τα λεφτά τα παίρνεις ανάλογα με το ποσοστό επιδότησης σου.

Πως ξεκίνησες τις αντικαταστάσεις χωρίς να του έχεις πληρώσει αυτά τα έξοδα?!!?!?!?

Τη πρωτη δοση του τη πληρωσα με την εναρξη των εργασιων.  Τωρα με τη ληξη του πληρωνω τη δευτερη δοση.  Δεν εβρισκα στη προκυρηξη αν θα παρω πισω το κοστος του μηχανικου εξολοκλήρου ή ποσοστο συμφωνα με την επιδοτηση μου.  Ευχαριστώ πολυ για την αμεση ανταποκριση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

ακριβως τα ιδια μου ειπε ο αλουμινας. βασικα αυτοι κερδιζουν και το κρατος με το φπα. εσυ τα ιδια δινεις. Μου λεει "τι το θες το πρόγραμμα?, θα στα βαλω με τα ίδια λεφτα χωρις αποδειξη. δεν αλλαζει κατι για σένα"

Οταν εχεις επιδότηση 60% πως ισχύει αυτό που λες? 

Χωρίς απόδειξη για έργο 10.000€, θα έδινα 8.000€

Μέσω εξοικονομω και κατηγορία 60% δίνω 4.000€ (ακριβώς τα μισά) . Αν εχω περιθώριο για υπερτιμολογιση θα δώσω ακόμα λιγότερα...

Αν πάω μέσω δανείου γιατί δεν έχω μετρητα, κερδίζω και τους τόκους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Οταν εχεις επιδότηση 60% πως ισχύει αυτό που λες? 

Χωρίς απόδειξη για έργο 10.000€, θα έδινα 8.000€

Μέσω εξοικονομω και κατηγορία 60% δίνω 4.000€ (ακριβώς τα μισά) . Αν εχω περιθώριο για υπερτιμολογιση θα δώσω ακόμα λιγότερα...

Αν πάω μέσω δανείου γιατί δεν έχω μετρητα, κερδίζω και τους τόκους. 

δεν νομιζω οτι ειχα 60%. παντως το έργο ηταν νομιμα 4000ευρω και μου ειπε στα βαζω cash 1600Ε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

δεν νομιζω οτι ειχα 60%. παντως το έργο ηταν νομιμα 4000ευρω και μου ειπε στα βαζω cash 1600Ε

Όπα. 1600*1.24=1984€. Άρα αν από τα 1600 σου έχει βγάλει όλο το ΦΠΑ αν τον ενσωματώσουμε τότε γίνεται 1984€, όχι 4000€. Η διαφορά είναι τεράστια. Κάτι δεν ακούγεται λογικό

Εγώ πάντως με 65% επιχορήγηση σε καμία περίπτωση δε βγήκα χαμένος σε σχέση με το να τα έδινα μαύρα.

Επεξ/σία από panostom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panostom είπε

Όπα. 1600*1.24=1984€. Άρα αν από τα 1600 σου έχει βγάλει όλο το ΦΠΑ αν τον ενσωματώσουμε τότε γίνεται 1984€, όχι 4000€. Η διαφορά είναι τεράστια. Κάτι δεν ακούγεται λογικό

Εγώ πάντως με 65% επιχορήγηση σε καμία περίπτωση δε βγήκα χαμένος σε σχέση με το να τα έδινα μαύρα.

όταν μπεις στο προγραμμα στα φουσκωνουν τα νουμερα. αυτο μου το έιπαν δύο διαφορετικοι μάστοροι. Δεν ειχα τοσο μεγάλη επιδότηση παντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι σχετικό με την αίτηση; στο βήμα 7 (αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων) στα ψηφιοποιημενα παραστατικά ανεβάσατε μόνο τις αποδείξεις ή και ενεργειακά πιστοποιητικά, ce, υπεύθυνες δηλώσεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει υπερτιμολογηση είναι η αλήθεια αλλά το σενάριο ότι είναι μια η άλλη αν σου κόψει το ΦΠΑ είναι πολύ μακρινό. 

Πχ πήρα air condition inventor 12αρι 720 ευρώ,  το οποίο το βρίσκεις 550. Από τα 720 πλήρωσα το 35%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2019 στις 8:53 ΠΜ, panostom είπε

Όπα. 1600*1.24=1984€. Άρα αν από τα 1600 σου έχει βγάλει όλο το ΦΠΑ αν τον ενσωματώσουμε τότε γίνεται 1984€, όχι 4000€. Η διαφορά είναι τεράστια. Κάτι δεν ακούγεται λογικό

Εγώ πάντως με 65% επιχορήγηση σε καμία περίπτωση δε βγήκα χαμένος σε σχέση με το να τα έδινα μαύρα.

Αυτό είναι θέμα των μαστόρων που επέλεξες και όχι του προγράμματος.

Εγώ ότι έβαλα, μου έδωσαν τις ίδιες τιμές εκτός προγράμματος (είχα πάρει ίδιες προσφορές και πριν 1 έτος, χωρίς πρόγραμμα, απο τους ίδιους)

21 ώρες πριν, Xander είπε

Παιδιά να ρωτήσω κάτι σχετικό με την αίτηση; στο βήμα 7 (αίτηση σε υλοποίηση παρεμβάσεων) στα ψηφιοποιημενα παραστατικά ανεβάσατε μόνο τις αποδείξεις ή και ενεργειακά πιστοποιητικά, ce, υπεύθυνες δηλώσεις; 

Ναι αναφέρει ξεκάθαρα το πρόγραμμα, πως πρέπει να ανεβάσεις για κάθε προϊόν:

  1. Αποδείξεις / δελτία αποστολής
  2. Δελτίο προϊόντος / χαρακτηριστικά  / Product Fitche
  3. Πιστοποιητικό CE
  4. Υπεύθυνη δήλωση προμηθευτή και εγκαταστάτη   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...