Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δικός μου ο μηχανικός είναι της άποψης να περιμένουμε και να πάμε με βάση την εξέλιξη της διαδικασίας βήμα-βήμα και όχι πιο νωρίς. Το θέμα που προκύπτει είναι ότι μάλλον χάνω και αυτόν τον χειμώνα, κάτι που δεν ήθελα, δεδομένης και της γενικότερης κατάστασης.

Επεξ/σία από cbamak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι μερικοί αναγκαστικά βάλαμε εργασίες που δεν είχαμε σκοπό να κάνουμε, μόνο και μόνο για να πιάσουμε τα μόρια και ανεβάσαμε κατά πολύ το συνολικό κόστος των παρεμβάσεων και τώρα μπήκαν έτσι οι επιλαχόντες είναι τραγικό, ας το έλεγαν από την αρχή... και για να μην παρεξηγηθω.. καλά έκαναν και τους έβαλαν, αλλά ας μας άφηναν και εμάς να έχουμε την δυνατότητα να τροποποιήσουμε την αρχική αίτηση μας, η έστω να γινόταν αύξηση της χρηματοδότησης σύμφωνα με τα νέα οικονομικά δεδομένα.

Όπως έχουν ανέβει πλέον τα πάντα, δεν σκέφτομαι απλώς αν συμφέρει, αλλά και αν μπορώ να προχωρήσω οικονομικά.

Επεξ/σία από Myname55555
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όπως έχω πει είχα μπει στο εξοικονομώ 20. Τώρα έβαλα και τη μάνα μου στο εξοικονομώ 21. Η γυναίκα είναι ΑΜΕΑ όχι σε καλή κατάσταση (η υγεία της ). Και ρωτώ : εστω ότι προχωράω στα έργα (λέω προχωράω διότι εγώ θα πάρω τις αποφάσεις εγώ θα συνενοηθω με μαστόρους , μια γυναίκα 81 δύσκολο να το κάνει) τι γίνεται αν (χτύπα ξύλο που λένε) πάθει κατι; Είναι μεγάλη παράλειψη να 'τρεχει' το πρόγραμμα έναν χρόνο και να μην γίνονται οι οριστικές υπαγωγες. Άρα προσωπικά θα περιμένω να ανοίξει το σύστημα κανονικά και μετά θα κάνω παρεμβάσεις. Η σύσταση του εξοικονομώ: 'όσοι έχετε καταθέσει ηκτ μπορείτε να αρχίσετε τα έργα ' δεν με καλύπτει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Myname55555 είπε

Το ότι μερικοί αναγκαστικά βάλαμε εργασίες που δεν είχαμε σκοπό να κάνουμε, μόνο και μόνο για να πιάσουμε τα μόρια και ανεβάσαμε κατά πολύ το συνολικό κόστος των παρεμβάσεων και τώρα μπήκαν έτσι οι επιλαχόντες είναι τραγικό, ας το έλεγαν από την αρχή... και για να μην παρεξηγηθω.. καλά έκαναν και τους έβαλαν, αλλά ας μας άφηναν και εμάς να έχουμε την δυνατότητα να τροποποιήσουμε την αρχική αίτηση μας, η έστω να γινόταν αύξηση της χρηματοδότησης σύμφωνα με τα νέα οικονομικά δεδομένα.

Όπως έχουν ανέβει πλέον τα πάντα, δεν σκέφτομαι απλώς αν συμφέρει, αλλά και αν μπορώ να προχωρήσω οικονομικά.

Συμφωνώ απόλυτα, έπρεπε να είχαν αυξήσει τα κονδύλια. Καμιά σχέση οι τιμές πέρισυ με φέτος και ακόμα δεν έχουμε ξεκινήσει. Όσοι έχουν επιδότηση 40% είναι πραγματικά αμφίβολο εάν πρέπει να προχωρήσουν με το πρόγραμμα. Εαν είχαν κάνει τις εργασίες π.χ. έως και πέρισυ, σίγουρα θα τους έβγαινε πιο οικονομικά ( και χωρίς αυτή την γραφειοκρατία και αναμονή ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Myname55555 είπε

Το ότι μερικοί αναγκαστικά βάλαμε εργασίες που δεν είχαμε σκοπό να κάνουμε, μόνο και μόνο για να πιάσουμε τα μόρια και ανεβάσαμε κατά πολύ το συνολικό κόστος των παρεμβάσεων και τώρα μπήκαν έτσι οι επιλαχόντες είναι τραγικό, ας το έλεγαν από την αρχή... και για να μην παρεξηγηθω.. καλά έκαναν και τους έβαλαν, αλλά ας μας άφηναν και εμάς να έχουμε την δυνατότητα να τροποποιήσουμε την αρχική αίτηση μας, η έστω να γινόταν αύξηση της χρηματοδότησης σύμφωνα με τα νέα οικονομικά δεδομένα.

Όπως έχουν ανέβει πλέον τα πάντα, δεν σκέφτομαι απλώς αν συμφέρει, αλλά και αν μπορώ να προχωρήσω οικονομικά.

Ισχυει και το αλλο..για να πιασουμε τα μορια συμπιεσαμε πολλοι τις δαπανες των παρεμβασεων σε οριακο σημειο που με τις σημερινες τιμες απλα δεν βγαινει και θα πρεπει στο τελος να βαλουμε χρηματα απ την τσεπη μας πλεον του ποσοστου συμμετοχης..Πολυ σωστη επισημανση, θα επρεπε πλεον να δινει τη δυνατοτητα σε ολους για τροποποιηση της αιτησης με τα σημερινα δεδομενα, για ενα προγραμμα του 21 που ακομα δεν εχει ξεκινησει..

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκδόθηκαν χθες οι νέοι πίνακες όπου συμπεριλαμβάνονται και οι επιλαχόντες ως καταρχήν επιλέξιμοι, είτε για έλεγχο δικαιολογητικών είτε για καταχώρηση ΗΤΚ. από όσους είχαν ήδη καταθέσει ΗΤΚ, μπορεί να μας πει κάποιος αν τώρα μπορεί να προχωρήσει; ολοκληρώνεται δλδ σιγά σιγά ο έλεγχος των ΗΤΚ ή και αυτό θα έχει αναμονή κανά χρόνο ακόμα ας πούμε;

Ομολογώ ότι αυτή η "ταχύτατη" καταχώρηση των επιλαχόντων με εξέπληξε, όλους φαντάζομαι τους εξέπληξε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, energy52 είπε

Ισχυει και το αλλο..για να πιασουμε τα μορια συμπιεσαμε πολλοι τις δαπανες των παρεμβασεων σε οριακο σημειο που με τις σημερινες τιμες απλα δεν βγαινει και θα πρεπει στο τελος να βαλουμε χρηματα απ την τσεπη μας πλεον του ποσοστου συμμετοχης..Πολυ σωστη επισημανση, θα επρεπε πλεον να δινει τη δυνατοτητα σε ολους για τροποποιηση της αιτησης με τα σημερινα δεδομενα, για ενα προγραμμα του 21 που ακομα δεν εχει ξεκινησει..

Αν δεν συμφέρει, το αφήνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ηρθε και μενα email που λεει

"Ενεργοποιήθηκε η προθεσμία Υποβολή ΗΤΚ για την υποβολή της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου για την αίτηση με κωδικό : χχ-χχχχχχ

Λήξη Προθεσμίας : 02/03/2023

 

Συμβουλευτείτε το μενού "Προθεσμίες" και προβείτε έγκαιρα στις απαραίτητες ενέργειες.
 
Προσοχή: η μη τήρηση της προθεσμίας οδηγεί σε ακύρωση της αίτησης."
 
Στον πινακα με τα αποτελεσματα αξιολογησης της 3/10 λεει "Καταρχήν Eπιλέξιμη προς ΗΤΚ"
 
Και στην καρτελα "Προθεσμιες" λεει στην κατασταση αιτησης κατα την εναρξη "03.η Υποβολή Ηλεκτρονικής Ταυτότητας" και στη κατασταση αιτησης μετα την ικανοποιηση της προθεσμιας "03.κ Επιλέξιμες"
 
Καταρχην ειναι σιγουρο οτι αν κανω την ΗΤΚ θα ειμαι μεσα ή υπαρχει περιπτωση να το παρουν πισω και να πουν μετα "μπηκαν πολλοι τελικα ακυρο" και να εχω πληρωσει τζαμπα την ΗΤΚ;
 
Τι θα πει αυτο το "ικανοποιηση της προθεσμιας"; Μολις καταθεσω την ΗΤΚ θα γινει αμεσως επιλεξιμη η αιτηση ή μετα τη ληξη της προθεσμιας θα γινει επιλεξιμη; Και θα πρεπει να περιμενω μετα την 2/3/2023 για να ξεκινησω εργα αν τα κανω τελικα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JohnnySilverhand είπε

Μου ηρθε και μενα email που λεει

"Ενεργοποιήθηκε η προθεσμία Υποβολή ΗΤΚ για την υποβολή της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου για την αίτηση με κωδικό : χχ-χχχχχχ

Λήξη Προθεσμίας : 02/03/2023

 

Συμβουλευτείτε το μενού "Προθεσμίες" και προβείτε έγκαιρα στις απαραίτητες ενέργειες.
 
Προσοχή: η μη τήρηση της προθεσμίας οδηγεί σε ακύρωση της αίτησης."
 
Στον πινακα με τα αποτελεσματα αξιολογησης της 3/10 λεει "Καταρχήν Eπιλέξιμη προς ΗΤΚ"
 
Και στην καρτελα "Προθεσμιες" λεει στην κατασταση αιτησης κατα την εναρξη "03.η Υποβολή Ηλεκτρονικής Ταυτότητας" και στη κατασταση αιτησης μετα την ικανοποιηση της προθεσμιας "03.κ Επιλέξιμες"
 
Καταρχην ειναι σιγουρο οτι αν κανω την ΗΤΚ θα ειμαι μεσα ή υπαρχει περιπτωση να το παρουν πισω και να πουν μετα "μπηκαν πολλοι τελικα ακυρο" και να εχω πληρωσει τζαμπα την ΗΤΚ;
 
Τι θα πει αυτο το "ικανοποιηση της προθεσμιας"; Μολις καταθεσω την ΗΤΚ θα γινει αμεσως επιλεξιμη η αιτηση ή μετα τη ληξη της προθεσμιας θα γινει επιλεξιμη; Και θα πρεπει να περιμενω μετα την 2/3/2023 για να ξεκινησω εργα αν τα κανω τελικα;

Ειπανε θα μπουμε ολοι και οι επιλαχοντες, κι απ τη στιγμη που αλλαξε η κατασταση στην αιτηση για ποιο λογο να εισαι καχυποπτος; ε περιμενε λιγο με την ΗΤΚ εχουμε προθεσμια μεχρι 02/03/23, απλα μας λεει η προθεσμια ειναι αυτη!..Θα ξεκινησεις εργα οταν βγαλουν τις αποφασεις υπαγωγης, αυτο περιμενουμε πλεον! Μπας και τσουλησει πιο γρηγορα απο δω και περα...

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπούνε όλες οι αιτήσεις, περίπου 85.000+ . Όταν όλοι μας θα ξεκινήσουμε κάποια στιγμή τις εργασίες, θα συμβεί το εξής. Θα προκύψει  μεγάλη ζήτηση π.χ. για μονώσεις, κάτι που  εκ των πραγμάτων θα σημάνει και αύξηση των τιμών ( στις ήδη αρκετά αυξημένες για τους γνωστούς λόγους ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις εμαθα το εξης ενδιαφερον απ το γραφειο που χει αναλαβει την αιτηση μου και με πηραν για την ΗΤΚ..Οι αποφασεις υπαγωγης θα βγουνε αφου ολοκληρωθουν ολες οι ΗΤΚ αυτων που θα συμμετασχουν τελικα στο προγραμμα..Μεχρι τοτε γκιοκ εργασιες....παμε λοιπον για 02/03/23 και επειτα..Επισης την ΗΤΚ την βγαζει πολιτικος μηχανικος οποτε θα πρεπει να βρουμε εναν, ο οποιος ενδεχομενως να ζητησει αμοιβη πλεον του ποσου που δινει το προγραμμα για ΗΤΚ..Το γνωριζει κανεις αυτο;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, energy52 είπε

Μολις εμαθα το εξης ενδιαφερον απ το γραφειο που χει αναλαβει την αιτηση μου και με πηραν για την ΗΤΚ..Οι αποφασεις υπαγωγης θα βγουνε αφου ολοκληρωθουν ολες οι ΗΤΚ αυτων που θα συμμετασχουν τελικα στο προγραμμα..Μεχρι τοτε γκιοκ εργασιες....παμε λοιπον για 02/03/23 και επειτα..Επισης την ΗΤΚ την βγαζει πολιτικος μηχανικος οποτε θα πρεπει να βρουμε εναν, ο οποιος ενδεχομενως να ζητησει αμοιβη πλεον του ποσου που δινει το προγραμμα για ΗΤΚ..Το γνωριζει κανεις αυτο;; 

Θα προσπαθήσεις να βρεις κάποιον που θα του 'φθάνουν' τα λεφτά του προγράμματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, energy52 είπε

Μολις εμαθα το εξης ενδιαφερον απ το γραφειο που χει αναλαβει την αιτηση μου και με πηραν για την ΗΤΚ..Οι αποφασεις υπαγωγης θα βγουνε αφου ολοκληρωθουν ολες οι ΗΤΚ αυτων που θα συμμετασχουν τελικα στο προγραμμα..Μεχρι τοτε γκιοκ εργασιες....παμε λοιπον για 02/03/23 και επειτα..Επισης την ΗΤΚ την βγαζει πολιτικος μηχανικος οποτε θα πρεπει να βρουμε εναν, ο οποιος ενδεχομενως να ζητησει αμοιβη πλεον του ποσου που δινει το προγραμμα για ΗΤΚ..Το γνωριζει κανεις αυτο;; 

Αν οι υπαγωγες βγουν μετά τις ητκ όλων (δηλ και των επιλαχόντων που έγιναν επιλέξιμοι ) τότε παίδες το πρόγραμμα πάει για πλήρωμες στην καλύτερη περίπτωση σε έναν χρόνο από τώρα. Οπότε μιλάμε για καταστροφή κανονική. Για ένα πρόγραμμα βαρέλι δίχως πάτο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεξάρτητα ότι το κράτος τα έχει και σε αυτό το πρόγραμμα θάλασσα θα ήθελα να πω ότι  όσοι μάστορες και εταιρίες που αναλαμβάνουν εργασίες και δηλώνουν ότι μπορούν να συνεργαστούν με το εξοικονομω το γνωρίζουν ότι θα πάρουν θα χρήματα τους μετά από μεγάλο διάστημα.

Δεν μπορούν να έχουν και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Αν ήταν όλοι να είχαν τα χρήματα να προπληρωνουν ίσως να μην ήταν αναγκαίο να μπουν και στο πρόγραμμα δηλαδή θα είχαν την οικονομική δυνατότητα.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, hf77 είπε

Ανεξάρτητα ότι το κράτος τα έχει και σε αυτό το πρόγραμμα θάλασσα θα ήθελα να πω ότι  όσοι μάστορες και εταιρίες που αναλαμβάνουν εργασίες και δηλώνουν ότι μπορούν να συνεργαστούν με το εξοικονομω το γνωρίζουν ότι θα πάρουν θα χρήματα τους μετά από μεγάλο διάστημα.

Δεν μπορούν να έχουν και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Αν ήταν όλοι να είχαν τα χρήματα να προπληρωνουν ίσως να μην ήταν αναγκαίο να μπουν και στο πρόγραμμα δηλαδή θα είχαν την οικονομική δυνατότητα.

 

 

 

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο τελευταίος που φταίει είναι ο ωφελουμενος. 

Βέβαια εμένα με τρομάζει αυτό το εξοικονομώ και η προοπτική του να αρχιζει να πληρώνει. 

Θα σου πω το εξής : πες ότι δεν βρίσκεις και πληρώνεις μπροστά έναν προμηθευτή και αυτός , στις συνθήκες που είμαστε , βαράει κανόνι ... Μετά εσύ πως θα πάρεις πίσω τα χρήματα ; Μέσω του ιδιωτικού συμφωνητικού;

Η αλήθεια είναι όλο το πρόγραμμα κινήθηκε μόνο επικοινωνιακά . Για να το παίξει ο Αυτιας και ο Παπαδάκης και να δημιουργήσει εκλογικό γκελ.

Καλά έκανε και τους έβαλες όλους αλλά δεν πρέπει να υπάρξει μια σειρά σε κάτι ; Είναι δυνατόν κάποιοι να έχουν καταθέσει ητκ τόσον καιρό να μην ανοίγει το σύστημα να περάσουν τα χαρτιά τους ; 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...