Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Χωρις να είμαι 100% σιγουρος, νομίζω μονο η κύρια κατοικια επιδοτείται.

 

Δυστυχώς. Ετσι τη πάτησα :(

υπάρχει η περίπτωση ομως να εχεις δευτερευουσα οικια σαν ιδιοκτήτης, να τη νοικιαζεις και ο νοικαρης σου να τη δηλώνει κύρια. Ετισ μπαίνει στο προγραμμα.

3 ώρες πριν, panosno1com είπε

επισης μπορει να επιδοτηθεις για κατοικια που την νοικιαζεις? (εννοω εισαι ο ιδιοκτητης και τη νοικιαζεις σε καποιον)

 

δες τελευταιο ποστ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα με τις αιτήσεις του προηγούμενου προγράμματος που έχουν εγκριθεί χωρίς να έχουν πληρωθεί τί γίνεται; Πρέπει να περιμένουν πληρωμή οι αιτούντες ή να προχωρήσουν σε νέα αίτηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Highlander said:

Τελικά στις 28/2 ανοίγει η πλατφόρμα για τις αιτήσεις ;

Δε φαίνεται να έχει ανοίξει ακόμα, και από ότι φαίνεται ίσως να αργήσει (πολύ-λίγο δε ξέρω), γιατί έλεγαν ότι θα άνοιγε νωρίτερα έτσι κι αλλιώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα ενεργοποιηθεί τελικά στις 8 Μαρτίου

Το ανώτατο ποσό επιδότησης-επιχορήγησης φτάνει τα 250 ευρώ/τ.μ και καλύπτεται δαπάνη έως 25.000 ευρώ. Η μέγιστη επιδότηση μπορεί να φτάσει στις 17.500 ευρώ. 》

-Οι επιλέξιμες παρεμβάσεις είναι: Αντικατάσταση κουφωμάτων, Τοποθέτηση θερμομόνωσης στο κέλυφος του κτηρίου συμπεριλαμβανομένου του δώματος / στέγης και της πιλοτής, Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης/ψύξης και συστήματος παροχής ζεστού νερού χρήσης με συμβατικά καύσιμα και Αναβάθμιση συστημάτων με εγκατάσταση συστήματος Ανανεώσιμων Πηγών ή/και Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού / Θερμότητας.

Οπως και στο προηγουμενο προγραμμα ετσι και τωρα οταν δουν οτι δεν τσουλανε οι αιτησεις θα μειωσουν προυποθεσεις... θα βαζα στοιχημα για το οτι καποια στιγμη θα βγαλουν το μονο σε " κυρια κατοικια "

 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kage είπε

 

Οπως και στο προηγουμενο προγραμμα ετσι και τωρα οταν δουν οτι δεν τσουλανε οι αιτησεις θα μειωσουν προυποθεσεις... θα βαζα στοιχημα για το οτι καποια στιγμη θα βγαλουν το μονο σε " κυρια κατοικια "

Μην βάλεις στοίχημα γιατί θα το χάσεις.

Πως συμπέρανες ότι δεν "τσούλισε" το προηγούμενο πρόγραμμα και χαλάρωσαν τις προϋποθέσεις; Το πρόγραμμα έκλεισε γιατί εξαντλήθηκαν τα λεφτά. Πολλοί δεν πρόλαβαν καν να κάνουν αίτηση και εκτός αυτού, χιλιάδες αιτήσεις που είχαν εγκριθεί (νομίζω 17000) έμειναν ξεκρέμαστες λόγω έλλειψης χρημάτων. Δεν φαίνεται να είναι ένα πρόγραμμα που δεν "τσούλισε".

Το νέο πρόγραμμα όχι απλά θα "τσουλίσει" αλλά θα κλείσει (λόγω εξάντλησης πόρων) σε χρόνο ρεκόρ. Και εξηγώ.

- Τα χρήματα είναι πολύ λιγότερα. Στην Αττική πχ, στο προηγούμενο έδωσαν 100εκ ενώ τώρα μόλις 50εκ.

- Οι (γελοίοι) κυβερνώντες το "εξαγγέλλουν" εδώ και 2 χρόνια τώρα. Πολύς κόσμος αναβάλει τις παρεμβάσεις περιμένοντας το πρόγραμμα. Βάλε τώρα και αυτούς που δεν πρόλαβαν με το προηγούμενο.

Υπάρχουν και άλλες λεπτομέρειες αλλά ας μην απλωθούμε. Και μόνο αυτές οι δύο νομίζω φτάνουν. Λιγότερα λεφτά, περισσότεροι ενδιαφερόμενοι.

Όχι απλώς δεν θα χαλαρώσουν τα κριτήρια (το αντίθετο μπορεί να είναι πιο πιθανό), αλλά ούτε που θα καταλάβουμε ποτέ θα κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι λέει ο φίλος από πάνω.

Το προηγούμενο μια χαρά "έτρεξε" και δεν έφτασε για όλους.

Και με δεδομένο ότι έχουν μπει πολλοί στην πρίζα για αναβάθμιση των σπιτιών για 1000 λόγους (από εξοικονόμηση ενέργειας μέχρι αύξηση της αξίας των ακινήτων τους) οι προβλέψεις είναι ότι θα γίνει "δώσε κι εμένα μπάρμπα". Και βέβαια πάλι θα μείνουν πολλοί εκτός. Ίσως και περισσότεροι από άλλες φορές αφού σιγά-σιγά ασχολείται και κόσμος που παλιά δεν έδινε σημασία

(πολύ θετικό αυτό γενικότερα αφού πολύ πρόσφατα άρχισε ο κόσμος να ενδιαφέρεται για εξοικονόμηση ενέργειας. Πιο παλιά, ακόμα και αυτοί που απλά έβαζαν διπλά τζάμια είχαν συνήθως σαν γνώμονα την ηχομόνωση και τίποτα άλλο)

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καποιος ειναι η ξερει αλουμινά που να μπορει να κανει ντιλ χωρις λεφτα μπροστα παρα μονο μια υπογραφη της συμφωνιας για εξοικονομω να στειλει pm.

Το ξερω οτι ειναι μαλλον αδυνατο απλα λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 0€ μπροστά δεν θα βρεις. Έλα στη θέση του. Έχει να πληρώσει υλικά, αλουμίνια, τζάμια, εργατικά και άλλα. Δεν νομίζω να βρεθεί κανένας που θα  σου χρηματοδοτήσει το 100% της επένδυσης μόνο με μια υπόσχεση πληρωμής σε μερικούς μήνες. Δεν στέκει επιχειρηματικά.

Αυτό που γίνεται και θα γίνει είναι να του πληρώσεις την συμμετοχή σου στο πρόγραμμα, το 30%-40%-50% και το υπόλοιπο 70%-60%-50% θα το πάρει από το πρόγραμμα σε λίγους μήνες όπως προβλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vasilk είπε

Μην βάλεις στοίχημα γιατί θα το χάσεις.

Πως συμπέρανες ότι δεν "τσούλισε" το προηγούμενο πρόγραμμα και

Μου ειχαν πει οτι εκαναν καποιες αλλαγες νομιζω στα εισοδηματικα κριτηρια... 

Μηπως οι μη χορηγουμενες αιτησεις αφορουσαν κυριως την αθηνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vasilk είπε

Με 0€ μπροστά δεν θα βρεις. Έλα στη θέση του. Έχει να πληρώσει υλικά, αλουμίνια, τζάμια, εργατικά και άλλα. Δεν νομίζω να βρεθεί κανένας που θα  σου χρηματοδοτήσει το 100% της επένδυσης μόνο με μια υπόσχεση πληρωμής σε μερικούς μήνες. Δεν στέκει επιχειρηματικά.

Αυτό που γίνεται και θα γίνει είναι να του πληρώσεις την συμμετοχή σου στο πρόγραμμα, το 30%-40%-50% και το υπόλοιπο 70%-60%-50% θα το πάρει από το πρόγραμμα σε λίγους μήνες όπως προβλέπεται.

Ναι αλλα για 4 τζαμοπορτες που κανουν 3000€ φοβαμαι λογω προγραμματος θα γινουν ξαφνικα 10000€ και το 40% θα ειναι ακριβοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vasilk είπε

Με 0€ μπροστά δεν θα βρεις. Έλα στη θέση του. Έχει να πληρώσει υλικά, αλουμίνια, τζάμια, εργατικά και άλλα. Δεν νομίζω να βρεθεί κανένας που θα  σου χρηματοδοτήσει το 100% της επένδυσης μόνο με μια υπόσχεση πληρωμής σε μερικούς μήνες. Δεν στέκει επιχειρηματικά.

Αυτό που γίνεται και θα γίνει είναι να του πληρώσεις την συμμετοχή σου στο πρόγραμμα, το 30%-40%-50% και το υπόλοιπο 70%-60%-50% θα το πάρει από το πρόγραμμα σε λίγους μήνες όπως προβλέπεται.

Αυτο που γινεται ειναι να τα πληρωσεις 100% εσύ και να σου δώσει πίσω τη διαφορά αν και όταν την πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, green gordon είπε

Αν καποιος ειναι η ξερει αλουμινά που να μπορει να κανει ντιλ χωρις λεφτα μπροστα παρα μονο μια υπογραφη της συμφωνιας για εξοικονομω να στειλει pm.

Το ξερω οτι ειναι μαλλον αδυνατο απλα λεω...

Όπως ήδη ειπώθηκε "μάλλον" απίθανο να βρεις κάποιον (αν βρεις επόμενη κινησή σου είναι να πας στο πλησιέστερο προπατζίδικο ;))

Αν και θεωρητικά έτσι πρέπει να λειτουργεί το πρόγραμμα και όλες οι εμπλεκόμενες εταιρίες το γνώριζαν από την αρχή (δηλαδή κάνεις την εγκατάσταση και τα φράγκα τα παίρνεις κάποιους μήνες μετά) στην πράξη αυτό έχει καταργηθεί καθώς και το πρόγραμμα δεν εξοφλεί στην ώρα του, αλλά και δεν υπάρχει πίστωση στην αγορά. Άρα πως περιμένουμε ο Χ αλουμινάς να πρέπει να προπληρώσει στον προμηθευτή του κάποιες χιλιάδες για τα αλουμίνιά μου και μετά να τα εισπράξει από το πρόγραμμα κάνα 4μηνο μετά (αν όχι παραπάνω).

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τα χρηματικά όρια είναι ιδιαίτερα χαμηλά 440/m2 για παράθυρα αλουμινίου (πλαίσιο -τζάμι) 350 για εξωστοθυρα και 140 για ρολά.....Τα εξωστοθυρα είναι μπαλκονοπορτες;Αν ναι πως γίνεται να είναι φθηνοτερες από τα παραθυρα.... Τιμες με ΦΠΑ αυτές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...