Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tornado είπε

δεν αντιλεγω με οσα λες, ισχυουν και με το παραπανω....

Εγω παντως εκανα δυο φουλ ανακαινισεις, και στις δυο μου ετυχαν εταιριες με το σκεπτικο που λες.

τους ειπα ευχαριστω δεν θα παρω και πηγα σε εταιριες που τα εκαναν ακριβως οπως στα περιγραφω.

Σε ενα εξυπνακια, του ειπα τραβα βρες καποιον να στα πληρωνει μετρητα, εγω δεν ειμαι απο αυτους.

Τωρα πες μου εσυ ποιος εχασε?

Δεν είναι θέμα εξυπνάδας ή χαζομάρας. Είναι θέμα κεφαλαίου όπως σωστά εξήγησε ο φίλος παραπάνω.

Πιάνω ακραίο παράδειγμα με αντλίες θερμότητας που κοστίζουν γύρω στα 7000. Πόσα λεφτά πρέπει να έχει ο μαγαζάτορας κεφάλαιο για να στηρίξει 5 ή και 10 εξοικονομω? Απλά δεν γίνεται για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Δεν μπορούν να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, tornado είπε

δεν αντιλεγω με οσα λες, ισχυουν και με το παραπανω....

Εγω παντως εκανα δυο φουλ ανακαινισεις, και στις δυο μου ετυχαν εταιριες με το σκεπτικο που λες.

τους ειπα ευχαριστω δεν θα παρω και πηγα σε εταιριες που τα εκαναν ακριβως οπως στα περιγραφω.

Σε ενα εξυπνακια, του ειπα τραβα βρες καποιον να στα πληρωνει μετρητα, εγω δεν ειμαι απο αυτους.

Τωρα πες μου εσυ ποιος εχασε?

Ούτε εγώ διαφωνώ με αυτά που λες. Και σίγουρα έχασε αυτός, αφού εσύ τελικά τη δουλειά σου την έκανες.

Η μόνη μου διαφωνία είναι στο "εξυπνάκιας" αφού μπορεί απλά να είναι θύμα της εμπορικής πραγματικότητας και όχι απαραίτητα υπέρμαχος της αρπαχτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, StormGr είπε

Δεν είναι θέμα εξυπνάδας ή χαζομάρας. Είναι θέμα κεφαλαίου όπως σωστά εξήγησε ο φίλος παραπάνω.

Πιάνω ακραίο παράδειγμα με αντλίες θερμότητας που κοστίζουν γύρω στα 7000. Πόσα λεφτά πρέπει να έχει ο μαγαζάτορας κεφάλαιο για να στηρίξει 5 ή και 10 εξοικονομω? Απλά δεν γίνεται για τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Δεν μπορούν να το κάνουν.

και γιατι ειναι απαραιτητο να γινεται?

Το προγραμμα δε αναφερει,  οτι η εγκατασταση πχ υαλοπινακων πρεπει να γινεται με καποιους ορους?

οκ ρε συ μαγαζοτορα, τι θες και μπαινεις στην ολη φαση αφου εισαι εκτος ορων της διαδικασιας?

κατσε στο μαγαζι σου και συνεχισε οτι κανεις, τι θες και μας μπερδευεις?

30 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Ούτε εγώ διαφωνώ με αυτά που λες. Και σίγουρα έχασε αυτός, αφού εσύ τελικά τη δουλειά σου την έκανες.

Η μόνη μου διαφωνία είναι στο "εξυπνάκιας" αφού μπορεί απλά να είναι θύμα της εμπορικής πραγματικότητας και όχι απαραίτητα υπέρμαχος της αρπαχτής.

το προγραμμα δεν αναφερεται οντως σε ολους τους εμπορους, και αυτο θα επρεπε να το γνωριζουν εξαρχης.

Για παραδειγμα οι τενταδες απειχαν της διαδικασιας μεσω του σωματειου τους.

Θεωρησαν οτι με 500 ευρω δεν τους κανει η φαση να βαζουν τεντες με τοσα λεφτα.

Πρακτικα τεντες μαλλον δεν εβαλε κανεις.

Εξυπνακιας ειναι ο καθε τυχαρπαστος, που ενω ξερει οτι δεν εχω λεφτα για αυτο μπαινω στο προγραμμα,

προσπαθει να μου το επιβαλει.

 

Ξερεις τι μου ειπε ο εξυπνακιας που λεμε παραπανω?

του λεω μα δεν εχω τοσα λεφτα για να γινει αυτο που λες....

πηγαινε δανεισου μου απαντησε....

Τωρα σταματω εδω το διαλογο που καναμε,  γιατι θα μας κοψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tornado είπε

Ξερεις τι μου ειπε ο εξυπνακιας που λεμε παραπανω?

του λεω μα δεν εχω τοσα λεφτα για να γινει αυτο που λες....

πηγαινε δανεισου μου απαντησε....

Τωρα σταματω εδω το διαλογο που καναμε,  γιατι θα μας κοψουν.

Θα δεχτώ το "εξυπνάκιας" μόνο για την απάντησή του. Σέβομαι τις όποιες αντικειμενικές δυσκολίες του καθενός μας αλλά μέχρι εκεί.  Με απαντήσεις αυτού του τύπου που αναφέρεις πάω στον επόμενο αφού στείλω στο γεροδιάολο τον προηγούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο με το ΖΝΧ μπορει να μου το απαντήσει κάποιος αν ξερει;

Δεν εχω ηλιακο τι πρεπει να βαλω  ως απαντηση και τι επιλογες σου δινει; Γιατι ειδα λεει "ανευ συστηματος θερμανσης"

ΝΑΙ δεν ειναι σιγουρα γιατι δεν συνδεεται. Εχει αλλες επιλογες; Εχουμε καλοριφερ σπιτι αλλα λειτουργουν με κεντρικη θερμανση η οποια δεν λειτουργει τα τελευταια χρονια.

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, haris_216 είπε

Θα δεχτώ το "εξυπνάκιας" μόνο για την απάντησή του. Σέβομαι τις όποιες αντικειμενικές δυσκολίες του καθενός μας αλλά μέχρι εκεί.  Με απαντήσεις αυτού του τύπου που αναφέρεις πάω στον επόμενο αφού στείλω στο γεροδιάολο τον προηγούμενο.

εγω δεν τον εστειλα πουθενα, ευγενικα μονο του ειπα οτι βρηκα κατι καλυτερο... αλλα προφανως δεν το συστησα πουθενα.

Αντιθετα εκει που εκανα τα κουφωματα, μονο απο εδω μεσα απο αλλους χρηστες που με ρωτανε, τον εχω συστησει τουλαχιστον σε 3.

58 λεπτά πριν, mporei είπε

Αυτο με το ΖΝΧ μπορει να μου το απαντήσει κάποιος αν ξερει;

Δεν εχω ηλιακο τι πρεπει να βαλω  ως απαντηση και τι επιλογες σου δινει; Γιατι ειδα λεει "ανευ συστηματος θερμανσης"

ΝΑΙ δεν ειναι σιγουρα γιατι δεν συνδεεται. Εχει αλλες επιλογες; Εχουμε καλοριφερ σπιτι αλλα λειτουργουν με κεντρικη θερμανση η οποια δεν λειτουργει τα τελευταια χρονια.

βαζεις αυτονομη θερμανση με λεβητα, ο οποιος θα σου παρεχει οποτε ζητας ΖΝΧ.

Ακομα καλυτερα που λες οτι εχετε μεν κεντρικη θερμανση αλλα ειναι κλειστη.

Αυτονομησε και μπαι μπαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tornado είπε

βαζεις αυτονομη θερμανση με λεβητα, ο οποιος θα σου παρεχει οποτε ζητας ΖΝΧ.

Ακομα καλυτερα που λες οτι εχετε μεν κεντρικη θερμανση αλλα ειναι κλειστη.

Αυτονομησε και μπαι μπαι....

ως απαντηση εννοω τι θα βαλω στο ερωτημα; οχι απλα; δεν ξερω τι επιλογες δινει

αφου εχω σωματα δεν θα βαλω ανευ υποθετω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, tornado είπε

Δεν ξερω τι βλέπεις και τι επιλογές σου δίνει,

Βαλε κάποιο screenshot μηπως και καταλαβω κάτι.

Νομίζω αναφέρεται σε αυτό το τμήμα (σελ. 33 του οδηγού συμπλήρωσης) :

image.png.1f2c061adc9514ffe5062f6141f24586.png

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολύ ! Ναι σε αυτο ακριβως αναφερομαι. Δεν ξερω τι αλλες επιλογες εχει. Εχω σωματα τα οποια δεν τα χρησιμοποιουμε γιατι δεν αναβουν την κεντρικη οποτε υποθετω δεν θα βαλω ανευ συστηματος θερμανσης σωστα; 

Αλλα δεν ξερω τι αλλες επιλογες δινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mporei είπε

Σε ευχαριστω πολύ ! Ναι σε αυτο ακριβως αναφερομαι. Δεν ξερω τι αλλες επιλογες εχει. Εχω σωματα τα οποια δεν τα χρησιμοποιουμε γιατι δεν αναβουν την κεντρικη οποτε υποθετω δεν θα βαλω ανευ συστηματος θερμανσης σωστα; 

Αλλα δεν ξερω τι αλλες επιλογες δινει.

Ούτε εγώ ξέρω και θα εκτιμούσα αν κάποιος που έχει κάνει την αίτηση μας έλεγε 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ούτε εγώ ξέρω και θα εκτιμούσα αν κάποιος που έχει κάνει την αίτηση μας έλεγε 🙂

 

1 ώρα πριν, mporei είπε

Σε ευχαριστω πολύ ! Ναι σε αυτο ακριβως αναφερομαι. Δεν ξερω τι αλλες επιλογες εχει. Εχω σωματα τα οποια δεν τα χρησιμοποιουμε γιατι δεν αναβουν την κεντρικη οποτε υποθετω δεν θα βαλω ανευ συστηματος θερμανσης σωστα; 

Αλλα δεν ξερω τι αλλες επιλογες δινει.

Καλησπέρα!
Αυτό λέτε να ανοίγει και να σου δίνει επιλογές ή να το γράψουμε χειροκίνητα; 

Πάντως λογικά αν δίνει επιλογές αυτές θα δίνει που είναι στο link

https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/146747/pinakas+paremvasevn.pdf/1c593505-ed7a-4d03-bcea-9d8325f4ba66

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω δεν ξερω τι επιλογες εχει αλλα εαν θελεις να βαλεις λεβητα χωρις "βυτιο" αλλα με απλη παροχη ζεστου τοτε λογικα θα θελει επιλογη "οχι"

αλλα μακαρι να ξεραμε τι αλλες επιλογες εχει γιατι αυτο το ανευ ακυρο φαινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παιδια αναφερεται στον ταμιευτήρα του ζνχ. Και συγκεκριμένα στις ΑΘ που μερικές έχουν ταμιευτήρα ενσωματωμένο, άλλες χωριστα και άλλες καθόλου.

Δηλαδή ετσι νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Νομίζω αναφέρεται σε αυτό το τμήμα (σελ. 33 του οδηγού συμπλήρωσης) :

image.png.1f2c061adc9514ffe5062f6141f24586.png

 

εγω εβαλα ηλιακο θερμοσιφωνα οποτε δες το δικο μου

znx.png.9d9560676a2711f2862ec717f6836032.png

 

απο οτι καταλαβα σε ρωταει αν το συστημα ΖΝΧ ειναι τραβαει απο το συστημα θερμανσης,

ενα τετοιο σεναριο ειναι πχ να εχεις λεβητα ο οποιος εχει και boiler που σου δινει ζεστο νερο.

Εσυ απο οτι λες δεν εχεις κατι τετοιο, οποτε πας στο ανευ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...