Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, mporei είπε

Και εμενα ετσι μου λεει αλλα αν δεις αλλου λεει πως περιμενεις μηνυμα αν εμειναν διαθεσιμοι ποροι!

Εμενα λεει πως δεσμευτηκε το ποσο αλλα απο κατω λεει Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου..

Ενταξει ΤΕΛΕΙΑ τα κανα μανταρα με αυτο το λαθος!!!! Λεει ανωτατα ορια εχει η καθε εργασια κ εγω με αυτο που εβαλα απλως τα ξεπερασα ! Δεν προκειται να εγκριθει. Νοιωθω τι να πω πως νοιωθω ενω θα χα τελειωσει ΑΜΕΣΩΣ δεν με πηγαινε απο το ενα βημα στο αλλο!

Μου ηρθε email !!!!! Οποτε ειμαι κομπλε παιδια; Επισης με το λαθος που εκανα τι γινεται;

Αν απλά σου δικαιολογεί το πρόγραμμα 2000€ για μια εργασία και εσύ έβαλες 3000€, τότε δεν έχει επίπτωση. Θα σου πληρώσει τα 2000€. Λογικά δεν έχεις πρόβλημα υποθέτω. Ποτέ δεν ξέρεις όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kgkatzi είπε

τι έγραφε το email;

 

Υπό την προϋπόθεση υπαγωγής της αίτησής σας στο Πρόγραμμα, επίτευξης του ελάχιστου ενεργειακού στόχου και τήρησης των λοιπών όρων και προϋποθέσεων του Προγράμματος και με βάση τα στοιχεία που έχετε καταχωρήσει:

ΛΕΕΙ ΕΔΩ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ
Στα ανωτέρω ποσά περιλαμβάνεται ΦΠΑ.

Το συνολικό μέγιστο επιλέξιμο κόστος αθροιστικά για τα γ), δ) και ε) δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 992 €, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. 
Και τωρα μολις ελαβα ενα νεο email που λεει 
Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία καταχώρησης, αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών ελέγχων μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής αιτήσεων και ελέγχου τυπικής (αριθμητικής) πληρότητας των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών έχει ολοκληρωθεί.
 
Αυτα ελαβα!
Εγκριθηκε δηλαδη αυτο δεν εχω καταλαβει! Υποθετω ναι
Αλλα εκανα το εξης λαθος σε μια παρεμβαση εβαλα 1.Α1 ΤΟ Ι ενω ο μηχανικος μου ειχε βαλει το ΙΙ ! Και νομιζω αυτο παιζει ρολο και στα ποσα που δικαιουσαι! Την πατησα;
Επισης εχει καποια επιπτωση δηλαδη ειναι κατωτερο αυτο που διαλεξα; Η διαφορα του ποσου ειναι αστεια βεβαια εγω εβαλα το κανονικο ποσο που χε γραψει ο μηχανικος πως μου δινει το προγραμμα με βαση την συγκεκριμενη παρεμβαση.
Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, mporei είπε

Υπό την προϋπόθεση υπαγωγής της αίτησής σας στο Πρόγραμμα, επίτευξης του ελάχιστου ενεργειακού στόχου και τήρησης των λοιπών όρων και προϋποθέσεων του Προγράμματος και με βάση τα στοιχεία που έχετε καταχωρήσει:

ΛΕΕΙ ΕΔΩ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ
Στα ανωτέρω ποσά περιλαμβάνεται ΦΠΑ.

Το συνολικό μέγιστο επιλέξιμο κόστος αθροιστικά για τα γ), δ) και ε) δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 992 €, συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ. 
Και τωρα μολις ελαβα ενα νεο email που λεει 
Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία καταχώρησης, αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών ελέγχων μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής αιτήσεων και ελέγχου τυπικής (αριθμητικής) πληρότητας των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών έχει ολοκληρωθεί.
 
Αυτα ελαβα!
Εγκριθηκε δηλαδη αυτο δεν εχω καταλαβει! Υποθετω ναι
Αλλα εκανα το εξης λαθος σε μια παρεμβαση εβαλα 1.Α1 ΤΟ Ι ενω ο μηχανικος μου ειχε βαλει το ΙΙ ! Και νομιζω αυτο παιζει ρολο και στα ποσα που δικαιουσαι! Την πατησα;

 

delete

Επεξ/σία από kgkatzi
λάθος ανάρτηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kgkatzi είπε

Αυτό είναι το πρώτο email, έρχεται και δεύτερο για την ολοκλήρωση της διαδικασίας καταχώρησης και ελέγχου.

Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία καταχώρησης, αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών ελέγχων μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής αιτήσεων και ελέγχου τυπικής (αριθμητικής) πληρότητας των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών έχει ολοκληρωθεί.
Ηρθε και αυτο!
Θα ερθει και αλλο; 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mporei είπε
Σας ενημερώνουμε ότι η διαδικασία καταχώρησης, αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών ελέγχων μέσω του πληροφοριακού συστήματος υποβολής αιτήσεων και ελέγχου τυπικής (αριθμητικής) πληρότητας των υποβαλλόμενων δικαιολογητικών έχει ολοκληρωθεί.
Ηρθε και αυτο!
Θα ερθει και αλλο; 

Δεν έχω ιδέα, κι εγώ αυτά τα δύο έλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τουλαχιστον βρε παιδια αυτο που επελεξα το Πλαισιο αλουμινιου με υαλοπινακα-Παραθυρο (2<=U<3,2) ειναι καλυτερο απο το U<2 ? Tι διαφορα εχει; Αμα ΚΑΙ πληρωσω παραπανω και διαλεξα μια βλακεια θα σκασω. Απο οτι καταλαβαινω εκανα και την λαθος επιλογη :( Και χειροτερο επελεξα και θα πληρωσω.

Επισης δεν βλεπω να λεει πουθενα το μηνυμα για τους διαθεσιμους πορους ποτε θα ξερουμε πως ολα πηγαν καλα και εγκριθηκαμε;

Πανω πανω τωρα γραφει πως εξαντληθηκαν οι ποροι για την Αττικη ! Με εμας ξερουμε τι εγινε ομως;

Να σας πω πως καλεσα ειμαι στο 04.α και μου παν εχω μπει !!!! 

Επεξ/σία από mporei
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mporei είπε

Τουλαχιστον βρε παιδια αυτο που επελεξα το Πλαισιο αλουμινιου με υαλοπινακα-Παραθυρο (2<=U<3,2) ειναι καλυτερο απο το U<2 ? Tι διαφορα εχει; Αμα ΚΑΙ πληρωσω παραπανω και διαλεξα μια βλακεια θα σκασω. Απο οτι καταλαβαινω εκανα και την λαθος επιλογη :( Και χειροτερο επελεξα και θα πληρωσω.

Επισης δεν βλεπω να λεει πουθενα το μηνυμα για τους διαθεσιμους πορους ποτε θα ξερουμε πως ολα πηγαν καλα και εγκριθηκαμε;

Πανω πανω τωρα γραφει πως εξαντληθηκαν οι ποροι για την Αττικη ! Με εμας ξερουμε τι εγινε ομως;

πιθανοτατα το θεμα με την λαθος καταχωρηση θα στο λυσει ο μηχανικος σου γτ οτι και να λεμε εμεις τωρα..

το εντυπο παρεμβασεων λεει αλλο απο την καταχωρηση σου αν καταλαβα σωστα, δεν ξερω τι γινεται παντως αναφερει οτι δεν γινονται αλλαγες.

τωρα για το θεμα με τους διαθεσιμους πορους. αν μπεις απο την αρχη στην λιστα αιτησεων σου και πατησεις επεξεργασια σε πετασει σε κεντρικη οθονη που εκει θα γραφει λογικα " Η αίτησή σας έχει υποβληθεί οριστικά και έχει δεσμευθεί για εσάς το ποσό που αντιστοιχεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό αυτής. "

τσεκαρε και μας λες.

 

οσοι επελεξαν δανειο τους βγαζει αυτο που αναφερει ο οδηγος για το κουμπι "συνεχεια" για να προχωρησει η διαδικασια δανειοδοτησης η πεταει μνμ " Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου.. "??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mporei είπε

Τουλαχιστον βρε παιδια αυτο που επελεξα το Πλαισιο αλουμινιου με υαλοπινακα-Παραθυρο (2<=U<3,2) ειναι καλυτερο απο το U<2 ? Tι διαφορα εχει; Αμα ΚΑΙ πληρωσω παραπανω και διαλεξα μια βλακεια θα σκασω. Απο οτι καταλαβαινω εκανα και την λαθος επιλογη :( Και χειροτερο επελεξα και θα πληρωσω.

 

Το U 1,8 είναι καλύτερο απο το 2,1. Έχει καλύτερη μόνωση δηλαδή. Το 1,8 έχει μεγαλύτερη επιδότηση απο το 2,1 κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Το U 1,8 είναι καλύτερο απο το 2,1. Έχει καλύτερη μόνωση δηλαδή. Το 1,8 έχει μεγαλύτερη επιδότηση απο το 2,1 κλπ

Το υπεθεσα! Ασε να σκασω ημουν αλλα μου παν στο τηλεφωνο πως αλλαζει ΕΥΤΥΧΩΣ !!!! 

Λεει :

ΟδηγίεςΗ αίτησή σας έχει υποβληθεί οριστικά και έχει δεσμευθεί για εσάς το ποσό που αντιστοιχεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό αυτής.Η αίτησή σας τίθεται σε κατάσταση αναμονής για την επιλογή ή μη δανείου..

Περιμενουμε τωρα την εγκριση απο την τραπεζα ; Σημερα θα γινουν ολα ή μπορω να βγω απο το συστημα;

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kgkatzi είπε

Καλημέρα,

έκανα μόλις αίτηση πήρα αριθμό πρωτοκόλλου και στην κεντρική οθόνη μου λέει ότι έχει δεσμευτεί το ποσό. Θα γίνει με δάνειο. Υποθέτω ότι έχει εγκριθεί. Σχετικά με το δάνειο, απευθύνομαι απευθείας στην τράπεζα ή περιμένω κάποια ενημέρωση πρώτα από αυτούς;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Θα σε ελενξει η τραπεζα και θα σου στείλει το σύστημα email σε καμία εβδομαδα

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, meletis_m είπε

Θα σε ελενξει η τραπεζα και θα σου στείλει το σύστημα email σε καμία εβδομαδα

τι ακριβως θα ελεγξει η τραπεζα? αφου μετα ειναι η επιλογη για πχ εγγυητη που αυξανει πιθανοτητες εγκρισης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Έχεις ιδέα πόση ώρα χρειάζεται για να γίνει ένα σωστό ΠΕΑ για ενοικίαση σε ένα σπίτι που δεν έχει κατόψεις (80-90% των περιπτώσεων) ;

Να σου πω εγώ, που έχω κάνει καμιά 300αριά

Τουλάχιστον μια ώρα μέτρημα επιτόπου για ένα σπίτι 80-90 τ.μ. 

Μετά θέλεις ένα τρίωρο εύκολα δουλειά γραφείου 

Βάλε μεταφορικά να πας να δεις το σπίτι, μεταφορικά να το πας στον πελάτη, βάλε ΦΠΑ, ΕΦΚΑ & φόρο και κάνε τον υπολογισμό καθαρού κέρδους για τον μηχανικό 

Ένα τάληρο την ώρα ; 

Μπορεί να λέω και πολλά 

Καθαρίστρια ή εργάτης στο χωράφι δε δουλεύει με τόσα 

Το γεγονός ότι κάποιοι στην πείνα τους είτε έχουν ξεφτιλίσει τη δουλειά τους (ελάχιστο κέρδος) είτε δεν την κάνουν σωστά (ότι να ναι ΠΕΑ, απλά φασόν για να πάρουμε 2~3 πενηντάρικα τη μέρα), δε πάει να πει ότι το ΠΕΑ στοιχίζει τόσο, έλεος με τις ανακρίβειες εδώ μέσα... 

Θα κρατηθώ και δε θα σχολιάσω τον φιλο τυφώνα για το ΠΕΑ των 40-50ε.

Κι αυτό γιατί φταίς "εσύ" κι "εγω" και ο ο κάθε μηχανικός. Διότι δε πρεπει να συγκρίνεις το ΠΕΑ της ενοικίασης, με το ΠΕΑ του εξοικονομώ. Το ΠΕΑ ειναι ΠΕΑ και πρέπει να εκπονείται σε καθε περίπτωση ΣΩΣΤΑ.

Επειδή ομως ακριβως τα λαμόγια συνάδελφοι/πιάτσα ξερει οτι το ενοικίασης ειναι απλά το "χαρτι" για να νοικιασει κανεις...το κάνουν άρπα κόλλα. ΕΝΩ στο εξοικονομώ που επιδέχεται ελέγχου, το κάνουν οπως προβλέπεται...

Οπότε ΕΛΕΓΧΟΣ σε ολα τα ΠΕΑ ή δειγματοληπτικα στο 20-30% (και οχι στο 3%) και τοτε να δεις πως το 50ρικο γινεται 190ρικο...

Υ.Γ. δε σε κράζω, γι'αυτο χρησιμοποίησα "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Θα κρατηθώ και δε θα σχολιάσω τον φιλο τυφώνα για το ΠΕΑ των 40-50ε.

Κι αυτό γιατί φταίς "εσύ" κι "εγω" και ο ο κάθε μηχανικός. Διότι δε πρεπει να συγκρίνεις το ΠΕΑ της ενοικίασης, με το ΠΕΑ του εξοικονομώ. Το ΠΕΑ ειναι ΠΕΑ και πρέπει να εκπονείται σε καθε περίπτωση ΣΩΣΤΑ.

Επειδή ομως ακριβως τα λαμόγια συνάδελφοι/πιάτσα ξερει οτι το ενοικίασης ειναι απλά το "χαρτι" για να νοικιασει κανεις...το κάνουν άρπα κόλλα. ΕΝΩ στο εξοικονομώ που επιδέχεται ελέγχου, το κάνουν οπως προβλέπεται...

Οπότε ΕΛΕΓΧΟΣ σε ολα τα ΠΕΑ ή δειγματοληπτικα στο 20-30% (και οχι στο 3%) και τοτε να δεις πως το 50ρικο γινεται 190ρικο...

Υ.Γ. δε σε κράζω, γι'αυτο χρησιμοποίησα "

Κοίτα, καταλαβαίνω το νόημα του μηνύματός σου, απλά καλώς ή κακώς για να είσαι εντός της αγοράς δε θα πας με τιμές εξοικονομώ σε διαμέρισμα π.χ. σε εργατική πολυκατοικία στα Καμίνια 

Την ίδια δουλειά θα κάνεις είτε το πας για ενοίκιο είτε για αίτηση εξοικ., αλλά τα λεφτά που θα ζητήσεις δε θα είναι τα ίδια

Δεν κατηγοριοποιώ τα ΠΕΑ, κατηγοριοποιώ την αμοιβή που ζητάω  

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...