Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, AristidisZ είπε

 

Το γεγονός ότι κάποιοι στην πείνα τους είτε έχουν ξεφτιλίσει τη δουλειά τους (ελάχιστο κέρδος) είτε δεν την κάνουν σωστά (ότι να ναι ΠΕΑ, απλά φασόν για να πάρουμε 2~3 πενηντάρικα τη μέρα), δε πάει να πει ότι το ΠΕΑ στοιχίζει τόσο, έλεος με τις ανακρίβειες εδώ μέσα... 

στοιχιζει τοσο, οσο μου κοστιζει....

πεινα ξεπεινα, εγω λεω αυτο που ειδα,

το να λες οτι λεω ανακριβειες, δεν καταφερνεις να παρεχεις αντικειμενικη εικονα.

Οταν θα ερθουν για ΠΕΑ οι συναδελφοι σου στην Β φαση, καποιοι εδω μεσα που μπηκαν σημερα θα με θυμηθουν....

 

Δεν καταλαβαινω προς τι ομως η κοντρα,

ετσι και αλλιως εγω δεν πληρωνω κατι, ουτε εχω καποιο κερδος απο αυτο.

Ειτε 200 κανει, ειτε 1000 κανει εγω δεν πληρωνω ουτε σεντσι....

19 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Θα κρατηθώ και δε θα σχολιάσω τον φιλο τυφώνα για το ΠΕΑ των 40-50ε.

Κι αυτό γιατί φταίς "εσύ" κι "εγω" και ο ο κάθε μηχανικός. Διότι δε πρεπει να συγκρίνεις το ΠΕΑ της ενοικίασης, με το ΠΕΑ του εξοικονομώ. Το ΠΕΑ ειναι ΠΕΑ και πρέπει να εκπονείται σε καθε περίπτωση ΣΩΣΤΑ.

Επειδή ομως ακριβως τα λαμόγια συνάδελφοι/πιάτσα ξερει οτι το ενοικίασης ειναι απλά το "χαρτι" για να νοικιασει κανεις...το κάνουν άρπα κόλλα. ΕΝΩ στο εξοικονομώ που επιδέχεται ελέγχου, το κάνουν οπως προβλέπεται...

Οπότε ΕΛΕΓΧΟΣ σε ολα τα ΠΕΑ ή δειγματοληπτικα στο 20-30% (και οχι στο 3%) και τοτε να δεις πως το 50ρικο γινεται 190ρικο...

Υ.Γ. δε σε κράζω, γι'αυτο χρησιμοποίησα "

καλα τσακωθειτε αναμεταξυ σας κιολας δεν μας ενοχλει.

φιλε μου ειτε σχολιασεις ειτε οχι, εγω οπως ξαναειπα δεν εχω κανενα κερδος να λεω ψεμματα.

Τωρα αν σας ενοχλει η πραγματικοτητα, οκ τοσο χειροτερα για την πραγματικοτητα, παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, kostass__ είπε

τι ακριβως θα ελεγξει η τραπεζα? αφου μετα ειναι η επιλογη για πχ εγγυητη που αυξανει πιθανοτητες εγκρισης?

Στο 1ο κύκλο τουλαχιστον μου έτυχε να του απορρίψουν το δάνειο λόγω ότι ήταν κακοπληρωτης σε δάνειο που είχε από άλλη τραπεζα πριν 15 χρόνια.

Έκανα εκ νέου αίτηση σε άλλη τράπεζα.

Κοιτάει επίσης το εισόδημα τα 3 τελευταία ετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Οπότε οσοι έχουμε επιλέξει δάνειο απλα περιμένουμε να μας στείλουν mail και μετά να τους στείλουμε κάποια δικαιολογητικά που θα θέλουν; 

Είμαι έτοιμος να παω αυριο απο τη τράπεζα αλλα πραγματικά δεν θελω να παω χωρίς λόγο.

@meletis_m Δεν μου έχουν ζητήσει κάποιο δικαιολογητικό μέχρι στιγμής πως θα με ελέγξουν;

Επεξ/σία από Oval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tornado είπε

στοιχιζει τοσο, οσο μου κοστιζει....

πεινα ξεπεινα, εγω λεω αυτο που ειδα,

το να λες οτι λεω ανακριβειες, δεν καταφερνεις να παρεχεις αντικειμενικη εικονα.

Οταν θα ερθουν για ΠΕΑ οι συναδελφοι σου στην Β φαση, καποιοι εδω μεσα που μπηκαν σημερα θα με θυμηθουν....

Δεν καταλαβαινω προς τι ομως η κοντρα,

ετσι και αλλιως εγω δεν πληρωνω κατι, ουτε εχω καποιο κερδος απο αυτο.

Ειτε 200 κανει, ειτε 1000 κανει εγω δεν πληρωνω ουτε σεντσι....

καλα τσακωθειτε αναμεταξυ σας κιολας δεν μας ενοχλει.

φιλε μου ειτε σχολιασεις ειτε οχι, εγω οπως ξαναειπα δεν εχω κανενα κερδος να λεω ψεμματα.

Τωρα αν σας ενοχλει η πραγματικοτητα, οκ τοσο χειροτερα για την πραγματικοτητα, παω πασο.

Δε τσακώνομαι με το συνάδελφο, αυτός κατάλαβε τι εννοώ.

Αυτό που εύχομαι ομως ειναι να πέσει ενα ΠΕΑ των 50ε σε δειγματοληπτικο έλεγχο. Και να δεις πως δίνεις πισω τα 25000ε του εξοικονομώ :)

Οχι εσυ, μπορει να ειχες μηχανικό τυπικό...όποιος άλλος.

ΟΛΟΙ νομίζουν οτι δε μπορει να τύχει σ'αυτους. Θα μείνετε εκπληκτοι σε πόσους εχουν τύχει και πόσο εχουν κοστισει μετα φθηνα τοπογραφικα, μαϊμου τακτοποιήσεις και ΠΕΑ

Αυτα γιατι ξεφύγαμε.

 

Υ.Γ. και κατ'εμε, θα έπρεπε το 2ο ΠΕΑ στο εξοικονομώ να γίνεται απο ΑΛΛΟΝ μηχανικό...οπως ακριβώς με τους 2 ελεγκτές δόμησης...

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tornado είπε

στοιχιζει τοσο, οσο μου κοστιζει....

Δηλαδή εγώ αν πχ πληρώνω σε iptv 5 ευρώ το μήνα  και βλέπω δέκα συνδρομητικά πακέτα (που έχουν λόγου χάρη κανονική τιμή 150 ευρώ το μήνα), θα πρέπει να ισχυριστώ ότι τόσο στοιχίζουν γιατί τόσο μου κοστίζουν 

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει εσύ και πολλοί άλλοι εκεί έξω είναι ότι αν γίνει μια μαλακια, στο δικαστήριο πας και εσύ μαζί με το μηχανικό και εκεί έλα να μου πεις τι γίνεται 

Θα σου πω ότι πρόσφατα φίλος έχασε δικαστήριο ως ιδιοκτήτης οικοδομής  επειδή πριν 15 χρόνια όταν σήκωσε σπίτι, έγιναν ζημιές σε παρακείμενο οικοδόμημα 

Ο ιδιοκτήτης του διπλανού σπιτιού λοιπόν, στράφηκε εναντίον του μηχανικού, του κατασκευαστή αλλά και του φίλου (ιδιοκτήτη της οικοδομής) 

Πρωτόδικα ο φίλος αθωώθηκε, αλλά σε έφεση έχασαν την υπόθεση και μάντεψε, επιδικαστηκε και στους τρεις αποζημίωση 130000 ευρώ 

Ο κατασκευαστής έχει κλείσει και το παίζει κινέζος, ο μηχανικός λέει ότι δεν έχει να πληρώσει, και ο φίλος μου κινδυνεύει με προσημείωση των σπιτιών του (κυριολεκτικά από το πουθενά) 

Θα μου πεις, ε  και τι σχέση έχει αυτό με τα ΠΕΑ ;

Θα σου απαντήσω ότι πραγματικά περιμένω με τεράστια ανυπομονησία το πρώτο δικαστήριο που θα γίνει για απάτη σε αγοραπωλησία λόγω μουσαντενιου ΠΕΑ 

Π.χ. πουλάς εσύ το διαμέρισμα σου ενεργειακής κατάταξης Α+, και αποδεικνύεται (προφανώς) ότι αυτό είναι μια μαλακια 

Ο αγοραστής δε μπορεί άραγε να ισχυριστεί ότι έπεσε θύμα εξαπάτησης;

Εσύ βέβαια ως πωλητής θα λες "και που ξέρω εγω τι έκανε ο βλάκας", και πιθανόν να έχεις και δίκιο, όμως όπως είδες από το προηγούμενο παράδειγμα η δικαιοσύνη λειτουργεί περίεργα κάποιες φορές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Oval είπε

Καλησπέρα σας,

Οπότε οσοι έχουμε επιλέξει δάνειο απλα περιμένουμε να μας στείλουν mail και μετά να τους στείλουμε κάποια δικαιολογητικά που θα θέλουν; 

Είμαι έτοιμος να παω αυριο απο τη τράπεζα αλλα πραγματικά δεν θελω να παω χωρίς λόγο.

@meletis_m Δεν μου έχουν ζητήσει κάποιο δικαιολογητικό μέχρι στιγμής πως θα με ελέγξουν;

Κοίταξε εγώ σύμβουλος ειμαι (Πολ μηχανικός) .

Στο 1ο κύκλο τον ενημέρωσαν 2 άτομα με δάνειο μετά από 1 μήνα γιατί οι τραπεζες δεν είχαν υπογράψει τις συμβάσεις.

 

Στον ένα συγκεκριμένα του είπαν για να προχωρήσει αφού τον έκαναν έλεγχο θα χρειαστεί να βάλει εγγυητή για να προχωρήσει το δάνειο.

Όλα αυτά στο 1ο κύκλο εξοικονομώ.

Λογικά το ίδιο θα ακολουθήσει

1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Δε τσακώνομαι με το συνάδελφο, αυτός κατάλαβε τι εννοώ.

Αυτό που εύχομαι ομως ειναι να πέσει ενα ΠΕΑ των 50ε σε δειγματοληπτικο έλεγχο. Και να δεις πως δίνεις πισω τα 25000ε του εξοικονομώ :)

Οχι εσυ, μπορει να ειχες μηχανικό τυπικό...όποιος άλλος.

ΟΛΟΙ νομίζουν οτι δε μπορει να τύχει σ'αυτους. Θα μείνετε εκπληκτοι σε πόσους εχουν τύχει και πόσο εχουν κοστισει μετα φθηνα τοπογραφικα, μαϊμου τακτοποιήσεις και ΠΕΑ

Αυτα γιατι ξεφύγαμε.

Υ.Γ. και κατ'εμε, θα έπρεπε το 2ο ΠΕΑ στο εξοικονομώ να γίνεται απο ΑΛΛΟΝ μηχανικό...οπως ακριβώς με τους 2 ελεγκτές δόμησης...

Μα έτσι γίνεται , όπως και στους ελεγκτές δόμησης σίγουρα γιατί είμαι ήδη.

Το 1ο ΠΕΑ το υπέγραψε άλλος ενεργειακός επιθεωρητής.

Ας μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει έλεγχος , εδώ δήλωναν δασικα με τους νόμους αυθαίρετων , μετά το 2011 κατασκευή και το έγινε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή εγώ αν πχ πληρώνω σε iptv 5 ευρώ το μήνα  και βλέπω δέκα συνδρομητικά πακέτα (που έχουν λόγου χάρη κανονική τιμή 150 ευρώ το μήνα), θα πρέπει να ισχυριστώ ότι τόσο στοιχίζουν γιατί τόσο μου κοστίζουν 

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει εσύ και πολλοί άλλοι εκεί έξω είναι ότι αν γίνει μια μαλακια, στο δικαστήριο πας και εσύ μαζί με το μηχανικό και εκεί έλα να μου πεις τι γίνεται 

Θα σου πω ότι πρόσφατα φίλος έχασε δικαστήριο ως ιδιοκτήτης οικοδομής  επειδή πριν 15 χρόνια όταν σήκωσε σπίτι, έγιναν ζημιές σε παρακείμενο οικοδόμημα 

Ο ιδιοκτήτης του διπλανού σπιτιού λοιπόν, στράφηκε εναντίον του μηχανικού, του κατασκευαστή αλλά και του φίλου (ιδιοκτήτη της οικοδομής) 

Πρωτόδικα ο φίλος αθωώθηκε, αλλά σε έφεση έχασαν την υπόθεση και μάντεψε, επιδικαστηκε και στους τρεις αποζημίωση 130000 ευρώ 

Ο κατασκευαστής έχει κλείσει και το παίζει κινέζος, ο μηχανικός λέει ότι δεν έχει να πληρώσει, και ο φίλος μου κινδυνεύει με προσημείωση των σπιτιών του (κυριολεκτικά από το πουθενά) 

Θα μου πεις, ε  και τι σχέση έχει αυτό με τα ΠΕΑ ;

Θα σου απαντήσω ότι πραγματικά περιμένω με τεράστια ανυπομονησία το πρώτο δικαστήριο που θα γίνει για απάτη σε αγοραπωλησία λόγω μουσαντενιου ΠΕΑ 

Π.χ. πουλάς εσύ το διαμέρισμα σου ενεργειακής κατάταξης Α+, και αποδεικνύεται (προφανώς) ότι αυτό είναι μια μαλακια 

Ο αγοραστής δε μπορεί άραγε να ισχυριστεί ότι έπεσε θύμα εξαπάτησης;

Εσύ βέβαια ως πωλητής θα λες "και που ξέρω εγω τι έκανε ο βλάκας", και πιθανόν να έχεις και δίκιο, όμως όπως είδες από το προηγούμενο παράδειγμα η δικαιοσύνη λειτουργεί περίεργα κάποιες φορές 

οκ για να μην τρελαθουμε εντελως,

τι προτεινεις σε ολους οσους εχουν εκδοσει τα τελευταια χρονια ΠΕΑ για ενεργειακη αναβαθμιση?

Ειπα εγω οτι απο Η πηγα στο Γ, ας πουμε οτι εχει γινει απατεωνια.

Αρα για να μην με στειλουν στο εφετειο και να εχω το κεφαλι μου ησυχο τι προτεινεις σε ολους μας?

Να παρουμε ξεχωριστο εμπειρογνωμονα πολιτικο μηχανικο και να του σκασουμε αλλα τοσα απο την τσεπη μας 

για να επιβεβαιωσει οτι ο επισημος εκδοτης του ΠΕΑ μου εχει κανει σωστη εκτιμηση και αρα την δουλεια του?

 

Δεν λεω καλη η αποψη σου, αλλα πες μου που αλλου το εχεις δει να γινεται αυτο?

Πες ενα αλλο κλαδο που κανει το ιδιο για να το εμπεδωσω.

Πας εσυ το αυτοκινητο σου να περασει ΚΤΕΟ, στο περναει ο ΚΤΕΑτζης και στο περναει στο ντουκου με προβληματα.

Εσυ το πουλας σε εμενα και εγω ανακαλυπτω οτι εχει σοβαρες ατελειες επικινδυνες για την ασφαλεια 

και εγω μετα σε κυνηγαω με μυνηση γιατι δεν το πηγες σε αλλο μηχανικο να τσεκαρει αν ο ΚΤΕΑτζης εκανε την δουλεια του.....

 

Σορρυ αλλα ειναι αργα και πρεπει να παρω τα χαπια μου, εγκαταλειπω.

Επεξ/σία από tornado
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια να ρωτησω κατι...
Εγω τα ετοιμασα ολα, σε συνεργασια με ενα τεχνικο γραφειο για να ενταχθω στο προγραμμα
εδωσα για το ΠΕΑ 268 ευρω και μου ειπαν οτι σε επομενο σταδιο θα θελει αλλα 250 τα οποια εφοσν εγκριθει θα τα παρω πισω στο τελος. Μου ειπαν οτι αν δεν εγκριθει η αιτηση τα χανω . Ομως ειπαν δεν θα εχω θεμα απορριψης γιατι ο μηχανικος που ηρθε ειδε οτι ειμαι σε αυτα που ζητανε

Το προβλημα ειναι αλλο. Δεν προλαβαν να μου περασουν την αιτηση τη προηγουμενη εβδομαδα, οι ποροι τελειωσαν.
Μου ειπαν οτι αφου τελειωσει το προγραμμα σε ολες τις περιφερειες πιθανων να ξανανοιξει
Αν δεν ανοιξει παλι μου ειπαν οτι χανω αυτα που εδωσα για το ΠΕΑ, εγω τους ειπα οτι δεν μου το ανεφεραν οτι τα χανω σε περιπτωση ΜΗ εισαγωγης αιτησης αλλα μονο αν περασει η αιτηση και δεν δωσει τελικα εγκριση η αρμοδια υπηρεσια, λογω προϋποθεσεων σπιτιου.
τι ισχυει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, myst77 είπε

ρε παιδια να ρωτησω κατι...
Εγω τα ετοιμασα ολα, σε συνεργασια με ενα τεχνικο γραφειο για να ενταχθω στο προγραμμα
εδωσα για το ΠΕΑ 268 ευρω και μου ειπαν οτι σε επομενο σταδιο θα θελει αλλα 250 τα οποια εφοσν εγκριθει θα τα παρω πισω στο τελος. Μου ειπαν οτι αν δεν εγκριθει η αιτηση τα χανω . Ομως ειπαν δεν θα εχω θεμα απορριψης γιατι ο μηχανικος που ηρθε ειδε οτι ειμαι σε αυτα που ζητανε

Το προβλημα ειναι αλλο. Δεν προλαβαν να μου περασουν την αιτηση τη προηγουμενη εβδομαδα, οι ποροι τελειωσαν.
Μου ειπαν οτι αφου τελειωσει το προγραμμα σε ολες τις περιφερειες πιθανων να ξανανοιξει
Αν δεν ανοιξει παλι μου ειπαν οτι χανω αυτα που εδωσα για το ΠΕΑ, εγω τους ειπα οτι δεν μου το ανεφεραν οτι τα χανω σε περιπτωση ΜΗ εισαγωγης αιτησης αλλα μονο αν περασει η αιτηση και δεν δωσει τελικα εγκριση η αρμοδια υπηρεσια, λογω προϋποθεσεων σπιτιου.
τι ισχυει;

εχει ακουστει οτι θα μεταφερθουν χρηματα απο αλλα προγραμματα στο εξοικοινομω επομενως περιμενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, tornado είπε

Πας εσυ το αυτοκινητο σου να περασει ΚΤΕΟ, στο περναει ο ΚΤΕΑτζης και στο περναει στο ντουκου με προβληματα.

Εσυ το πουλας σε εμενα και εγω ανακαλυπτω οτι εχει σοβαρες ατελειες επικινδυνες για την ασφαλεια 

και εγω μετα σε κυνηγαω με μυνηση γιατι δεν το πηγες σε αλλο μηχανικο να τσεκαρει αν ο ΚΤΕΑτζης εκανε την δουλεια του.....

Σορρυ αλλα ειναι αργα και πρεπει να παρω τα χαπια μου, εγκαταλειπω.

Ατυχές το παράδειγμά σου 

Τα ΚΤΕΟ φαντάζομαι ξέρεις ότι έχουν φιξ τιμή, στην οποία είμαι σχεδόν βέβαιος ότι περιλαμβάνεται και παράβολο προς το κράτος  

Για να το πάμε λίγο παρακάτω...

Θα πήγαινες σε έναν λογιστή που θα σου ζήταγε 3-5 ευρώ για την δήλωση ;

Θα πήγαινες σε δικηγόρο που θα σου χρέωνε για την υπόθεσή σου 15-20€ την ώρα ; 

Θα πήγαινες να βγάλεις άδεια για το σπίτι σου σε μηχανικό που θα σου ζήταγε 500 € ; 

Προφανώς και όχι 

Γιατί ; 

Γιατί ξέρεις ότι οι ως άνω επαγγελματίες δεν αφιερώνουν το χρόνο που πρέπει στην δουλειά τους, με αποτέλεσμα να υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να κάνουν λάθος 

Δε θα πας σε αυτούς, γιατί φοβάσαι τις συνέπειες που μπορεί να γυρίσουν σε εσένα

Για το ΠΕΑ όμως πας σε έναν αεριτζή που χρεώνει 40€, γιατί έχεις την βεβαιότητα (και στην παρούσα φάση έτσι είναι δυστυχώς) ότι τα λάθη στη δουλειά του δε θα έχουν κάποια συνέπεια για σένα

Για πες μας λοιπόν, με ποιο κριτήριο επέλεξες τον συγκεκριμένο επαγγελματία ;

Είχες συστάσεις για τη δουλειά του ; 

Έκανες κάποια έρευνα να δεις τι είναι αυτό το πιστοποιητικό και τι χρειάζεται για να βγει ή απλά βρήκες τον πιο φτηνό, για "να πάρεις το χαρτί και να κάνεις την δουλειά σου" χωρίς πολλά πολλά ; 

Προφανώς επειδή θεωρείς ότι δεν έχεις κάποια ευθύνη, λειτούργησες με μόνο κριτήριο το οικονομικό 

Αυτό που δε καταλαβαίνεις εσύ και πολλοί άλλοι, είναι ότι in the end of the day, έχουν ευθύνη ως ιδιοκτήτες ακινήτων, σε περίπτωση που γίνει το οτιδήποτε και αυτό που εν κατακλείδι σου λέω είναι ότι πρέπει να αντιμετωπίζεις με την αντίστοιχη σοβαρότητα τα θέματα που έχουν να κάνουν με την περιουσία σου, και να αναθέτεις δουλειές σε ανθρώπους για τους οποίους έχεις συστάσεις ότι είναι σωστοί στη δουλειά τους, δεν σου είπα να φέρεις 6 κλιμάκια του ΤΕΕ να δουν τι έκανε ο προηγούμενος...

Και πιο συγκεκριμένα στην περίπτωση του εξοικονομώ, αν ο μηχανικός που σου έκανε τη δουλειά ανήκει στην παραπάνω κατηγορία των αρπακολλατζήδων, μία στις 1000 να γίνει έλεγχος και να διαπιστωθούν λάθη που εμπεριέχουν δόλο, το κράτος θα στραφεί εναντίον σου (εσύ πήρες τα λεφτά), όχι εναντίον του μηχανικού, και καλά κουράγια στα δικαστήρια, όπου φαντάζομαι ο ως άνω περιγραφόμενος μηχανικός δε θα το παίξει Ιησούς Χριστός, να γυρίσει και το άλλο μάγουλο, προφανώς θα πει ότι λειτούργησε κατόπιν εντολής σου, για να αποποιηθεί μέρος της ευθύνης (προφανώς της οικονομικής)

Μετά άντε και καλή τύχη μάγκες... 

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν εχω να αποδείξω τίπτοε σε κανέναν, θα γράψω μια πρόσφατη εμπειρία μου για να αποτυπωθεί στο μυαλουδάκι μερικών. Μια ιστορία ΜΟΝΟ απ'τις δεκάδες που εχω συναντήσει.

Πελάτης, του φάνηκαν πολλα τα 300ε τοπογραφικού που ζήτησα (εξαρτημένο, επίλυση διανομής, αποτύπωση, τοπογραφικό) και επέλεξε συνάδελφο-ζωγραφο με κορδέλα. 150ε το κόστος.

Με αυτό το τοπογραφικο κάνει 3 δικαστικές αποφάσεις, 3 χρησικτησίες τμημάτων οικοπέδου με κτίσματα. Πληρώνει περίπου (κατα τα λεγόμενα του) 12.000ε για εξοδα δικηγόρου, φόρους χρησικτησίας.

Ερχεται καιρός που αυτός γίνεται πελάτης του γραφείου. Μετράμε το όμορο οικόπεδο του και τι ανακαλύπτουμε; οτι ομορφα και ωραια, ολα τα τμήματα οικοπέδου στα οποία έκανε χρησικτησία "κοβουν" τα κτίσματα...

Και οταν πάγωσε στο γραφειο καθώς του δειχνα την υφιστάμενη κατάσταση, ασπρίζει σα το πανι και λεει "τώρα τι θα κάνω, 12 χιλιάρικα τα πληρωσα αυτα". Και του απαντώ, αλλά 300ε πριν 8 χρόνια δεν ήθελες να πληρώσεις τοπογράφο...καλά να πάθεις. ΕΠΙ ΛΕΞΗ.

Απο κει και μετά του οριοθετήσαμε 3 οικόπεδα, του κάναμε τοπογραφικο αδείας κτλ κτλ κτλ.

Αυτά απο μένα. Και επειδή όλα ειναι βγαλμένα απ'τη ζωη... το φθηνό βγαίνει ακριβό. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

Αν και δεν εχω να αποδείξω τίπτοε σε κανέναν, θα γράψω μια πρόσφατη εμπειρία μου για να αποτυπωθεί στο μυαλουδάκι μερικών. Μια ιστορία ΜΟΝΟ απ'τις δεκάδες που εχω συναντήσει.

Πελάτης, του φάνηκαν πολλα τα 300ε τοπογραφικού που ζήτησα (εξαρτημένο, επίλυση διανομής, αποτύπωση, τοπογραφικό) και επέλεξε συνάδελφο-ζωγραφο με κορδέλα. 150ε το κόστος.

Με αυτό το τοπογραφικο κάνει 3 δικαστικές αποφάσεις, 3 χρησικτησίες τμημάτων οικοπέδου με κτίσματα. Πληρώνει περίπου (κατα τα λεγόμενα του) 12.000ε για εξοδα δικηγόρου, φόρους χρησικτησίας.

Ερχεται καιρός που αυτός γίνεται πελάτης του γραφείου. Μετράμε το όμορο οικόπεδο του και τι ανακαλύπτουμε; οτι ομορφα και ωραια, ολα τα τμήματα οικοπέδου στα οποία έκανε χρησικτησία "κοβουν" τα κτίσματα...

Και οταν πάγωσε στο γραφειο καθώς του δειχνα την υφιστάμενη κατάσταση, ασπρίζει σα το πανι και λεει "τώρα τι θα κάνω, 12 χιλιάρικα τα πληρωσα αυτα". Και του απαντώ, αλλά 300ε πριν 8 χρόνια δεν ήθελες να πληρώσεις τοπογράφο...καλά να πάθεις. ΕΠΙ ΛΕΞΗ.

Απο κει και μετά του οριοθετήσαμε 3 οικόπεδα, του κάναμε τοπογραφικο αδείας κτλ κτλ κτλ.

Αυτά απο μένα. Και επειδή όλα ειναι βγαλμένα απ'τη ζωη... το φθηνό βγαίνει ακριβό. :)

έχεις δίκιο. Δυστυχώς ο μη σχετικός με το επάγγελμα κόσμος, δεν καταλαβαίνει τη διαφορά κόστους και γιατί υπάρχει.

Το βασικό πρόβλημα ποιο είναι όμως?

  • Απο τη μεριά του πελάτη: Δεν τον απασχολεί να μάθει. Δεν τον απασχολεί να ρωτήσει γιατί η διαφορά κόστους και αν αξίζει. Απλά σου λέει, είσαι κλέφτης.
  • Απο τη μεριά του επαγγελματία: Δεν τον απασχολεί να πουλήσει τη δουλειά του. Να δικαιολογήσει απο μόνος τους το τι παίρνεις σε αυτή την τιμή και γιατί να τον επιλέξεις σε σχέση με τον άλλον.

 

9 ώρες πριν, myst77 είπε

ρε παιδια να ρωτησω κατι...
Εγω τα ετοιμασα ολα, σε συνεργασια με ενα τεχνικο γραφειο για να ενταχθω στο προγραμμα
εδωσα για το ΠΕΑ 268 ευρω και μου ειπαν οτι σε επομενο σταδιο θα θελει αλλα 250 τα οποια εφοσν εγκριθει θα τα παρω πισω στο τελος. Μου ειπαν οτι αν δεν εγκριθει η αιτηση τα χανω . Ομως ειπαν δεν θα εχω θεμα απορριψης γιατι ο μηχανικος που ηρθε ειδε οτι ειμαι σε αυτα που ζητανε

Το προβλημα ειναι αλλο. Δεν προλαβαν να μου περασουν την αιτηση τη προηγουμενη εβδομαδα, οι ποροι τελειωσαν.
Μου ειπαν οτι αφου τελειωσει το προγραμμα σε ολες τις περιφερειες πιθανων να ξανανοιξει
Αν δεν ανοιξει παλι μου ειπαν οτι χανω αυτα που εδωσα για το ΠΕΑ, εγω τους ειπα οτι δεν μου το ανεφεραν οτι τα χανω σε περιπτωση ΜΗ εισαγωγης αιτησης αλλα μονο αν περασει η αιτηση και δεν δωσει τελικα εγκριση η αρμοδια υπηρεσια, λογω προϋποθεσεων σπιτιου.
τι ισχυει;

Τα 268 ειναι ΠΕΑ. Αν ενταχθείς, σου επιστρέφονται όλα. 

Τα 250 είναι σύμβουλος έργου. Δεν τα δίνεις, τα παίρνει ο σύμβουλος στην ολοκλήρωση του προγραμματος.΄ Αυτοί ίσως εννοούν την άδεια μικρής κλίμακας. 

Αν δεν πέρασαν την αίτηση, τότε απλά δεν μπήκες στο πρόγραμμα και δεν θα πάρεις λεφτά! Τόσο απλό!

Το έχουμε γράψει 500.000 φορές εδώ μέσα. Για να μπεις στο πρόγραμμα απαιτείται ΠΕΑ. Αν τελικά δεν μπεις στο προγραμμα, τα λεφτά του ΠΕΑ είναι το κόστος που χάνεις. Για το ΠΕΑ πληρώνεις την εργασία που έγινε να βγει. Δεν γίνεται να μην την πληρώσεις και να στην επιστρέψουν. Έχει γίνει και πρέπει να πληρωθεί ως εργασία. Απλούστατο! 

Επίσης αν κάποιος θέλει να μπει, πρέπει να κάνει την αίτηση ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, κανένας άλλος δεν θα προλάβει αν έχει να κάνει πολλές αιτήσεις. 

Συνοπτικά:

  • Αξίζει να ασχοληθεί μόνο όποιος έχει επιδότηση >45%
  • Αν ασχοληθεί κάποιος, πρέπει να φάει άπειρες ώρες από το χρόνο του, να διαβάσει και να βρει προσφορές
  • ΔΕΝ θα ασχοληθεί κανείς να σας κάνει τη δουλειά και εσείς να μην κάνετε τίποτα. Αν το κάνει, ή δεν θα ολοκληρώσει ή στο τέλος θα σας βγει πιο ακριβά αποτι να τα κάνατε εκτός προγράμματος μόνοι
  • Την αίτηση την κάνουμε μόνοι μας. Δεν περιμένουμε να μας την κάνει κάποιος άλλος. 
  • Το ΠΕΑ είναι το βασικό προαπαιτούμενο. Αν δεν μπεις, χάνεις τα χρήματα του. Είναι ουσιαστικά το ticket του να έχεις τη δυνατότητα να προσπαθήσεις να ενταχθείς.
  • Φυσικά το ΠΕΑ ισχύει για πολλά χρόνια και μπορεί σε επόμενο πρόγραμμα κάποιος να κάνει αίτηση με αυτό το ΠΕΑ που έβγαλε
  • Άλλο το ΠΕΑ ενεργειακής αναβάθμισης που θέλει το πρόγραμμα και άλλο το ΠΕΑ ενοικίασης. Οι ώρες που απαιτούνται είναι παντελώς διαφορετικές για αυτά.

 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε
  • Απο τη μεριά του επαγγελματία: Δεν τον απασχολεί να πουλήσει τη δουλειά του. Να δικαιολογήσει απο μόνος τους το τι παίρνεις σε αυτή την τιμή και γιατί να τον επιλέξεις σε σχέση με τον άλλον.

Κάνεις λάθος σε αυτό, στο λέω με κάθε καλή διάθεση 

Σε πληροφορώ ότι όταν ο πελάτης κοιτάει μόνο την τιμή, δε μπορείς να κάνεις κάτι στις περισσότερες των περιπτώσεων καθώς πολύ μεγάλο ποσοστό του κόσμου απλά δεν ακούει τίποτα άλλο από το νούμερο που ζητάς 

Είναι και η φύση της δουλειάς τέτοια, στο ξαναείπα 

Όλοι ξέρουν κάποιον που έχει καεί από δικηγόρο, κάποιον που έχει καεί από λογιστή, από γιατρό, ε, από μηχανικό για ΠΕΑ δεν την έχει πατήσει και κανείς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

33 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Κάνεις λάθος σε αυτό, στο λέω με κάθε καλή διάθεση 

Σε πληροφορώ ότι όταν ο πελάτης κοιτάει μόνο την τιμή, δε μπορείς να κάνεις κάτι στις περισσότερες των περιπτώσεων καθώς πολύ μεγάλο ποσοστό του κόσμου απλά δεν ακούει τίποτα άλλο από το νούμερο που ζητάς 

Είναι και η φύση της δουλειάς τέτοια, στο ξαναείπα 

Όλοι ξέρουν κάποιον που έχει καεί από δικηγόρο, κάποιον που έχει καεί από λογιστή, από γιατρό, ε, από μηχανικό για ΠΕΑ δεν την έχει πατήσει και κανείς... 

Για τοπογραφικά κλπ μιλάω. Για ΠΕΑ, ε ναι, μάλλον δεν θα πάει κάτι στραβά μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Τα 268 ειναι ΠΕΑ. Αν ενταχθείς, σου επιστρέφονται όλα. 

Τα 250 είναι σύμβουλος έργου. Δεν τα δίνεις, τα παίρνει ο σύμβουλος στην ολοκλήρωση του προγραμματος.΄ Αυτοί ίσως εννοούν την άδεια μικρής κλίμακας. 

Αν δεν πέρασαν την αίτηση, τότε απλά δεν μπήκες στο πρόγραμμα και δεν θα πάρεις λεφτά! Τόσο απλό!

Το έχουμε γράψει 500.000 φορές εδώ μέσα. Για να μπεις στο πρόγραμμα απαιτείται ΠΕΑ. Αν τελικά δεν μπεις στο προγραμμα, τα λεφτά του ΠΕΑ είναι το κόστος που χάνεις. Για το ΠΕΑ πληρώνεις την εργασία που έγινε να βγει. Δεν γίνεται να μην την πληρώσεις και να στην επιστρέψουν. Έχει γίνει και πρέπει να πληρωθεί ως εργασία. Απλούστατο! 

Επίσης αν κάποιος θέλει να μπει, πρέπει να κάνει την αίτηση ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, κανένας άλλος δεν θα προλάβει αν έχει να κάνει πολλές αιτήσεις. 

Συνοπτικά:

  • Αξίζει να ασχοληθεί μόνο όποιος έχει επιδότηση >45%
  • Αν ασχοληθεί κάποιος, πρέπει να φάει άπειρες ώρες από το χρόνο του, να διαβάσει και να βρει προσφορές
  • ΔΕΝ θα ασχοληθεί κανείς να σας κάνει τη δουλειά και εσείς να μην κάνετε τίποτα. Αν το κάνει, ή δεν θα ολοκληρώσει ή στο τέλος θα σας βγει πιο ακριβά αποτι να τα κάνατε εκτός προγράμματος μόνοι
  • Την αίτηση την κάνουμε μόνοι μας. Δεν περιμένουμε να μας την κάνει κάποιος άλλος. 
  • Το ΠΕΑ είναι το βασικό προαπαιτούμενο. Αν δεν μπεις, χάνεις τα χρήματα του. Είναι ουσιαστικά το ticket του να έχεις τη δυνατότητα να προσπαθήσεις να ενταχθείς.
  • Φυσικά το ΠΕΑ ισχύει για πολλά χρόνια και μπορεί σε επόμενο πρόγραμμα κάποιος να κάνει αίτηση με αυτό το ΠΕΑ που έβγαλε
  • Άλλο το ΠΕΑ ενεργειακής αναβάθμισης που θέλει το πρόγραμμα και άλλο το ΠΕΑ ενοικίασης. Οι ώρες που απαιτούνται είναι παντελώς διαφορετικές για αυτά.

Ευχαριστω για το χρόνο και την απάντηση!

Κατι τελευταιο να ρωτησω. Αν τελικα δεν γινει νεος κυκλος και δεν μπορεσω να καταχωρήσω αίτηση "χανονται" εντελως τα 268€ ή είναι απαραίτητο και αυτό το ΠΕΑ σε περίπτωση που θέλω να βάλω φυσικό αέριο στο νέο έτος, εκτός προγράμματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...