Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, rofl είπε

2 γρηγορες ερωτησεις.

1. το πιστοποιητικο ενεργειακης επιθεωρησης πρεπει να υπαρχει για να γινει αιτηση η μπορει να εκδοθει μετα την αιτηση?

2. σε σπιτι 25ετιας, ουτε κακο ουτε καλο απο αποψη κατασκευης, και χωρις ιδιαιτερα προβληματα με κρυο, υγρασια κτλ.

θα με ενδιεφερε να αλλαξω κουφωματα και τεντες. μπορω να αιτηθω μονο τις συγκεκριμενες αλλαγες,

και οτι βελτιωση υπαρξει στην ενεργειακη κλαση? η θα πρεπει να πιασω εναν στοχο ενεργειακα?

( που πιθανον να με αναγκασει να κανω και αλλες αλλαγες και εξοδα που δεν επιθυμω)

1. Πριν.
2. Πρέπει να πιάσεις στόχο. Αυτό θα το υπολογίσει αυτός που θα σου βγάλει το ΠΕΑ. Τα κουφώματα είναι σημαντική αναβάθμιση πάντως δυνητικά, οπότε δεν είναι και απίθανο.

Θα σου έλεγα να κοιτάξεις και το θέμα της θερμομόνωσης στο κέλυφος αν είσαι σε αυτόνομη κατοικία και δεν εξαρτάσαι από τρίτους. Μεγάλο κέρδος χωρίς να είναι μια επέμβαση με άπιαστο κόστος. Άσε που αν προσθέσεις και αυτή την εργασία, μάλλον τον κλειδώνεις σίγουρα το στόχο.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειμαι σιγουρος αν θα αξιζει.

με φπα, φουσκωμα στις τιμες, και κατα πασα πιθανοτητα ξεστοκαρισμα και βιαστικες δουλειες,

και αν σου φορτωσει και καμια παραπανισια δουλεια που δεν καιγεσαι να την κανεις για να πιασεις το στοχο, βλεπω στην καλυτερη να βγαινει ενα ωφελος 10-20%

 

-------------------------

edit σε διαμερισμα ειμαι. θα το κοιταξω το θερμομονωση στο κελυφος thanks

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα ίδια ισχύουν και για τις τέντες και τα κουφώματα, οπότε μην κάνεις τίποτα για να είσαι κερδισμένος... ;)

Ξεστοκάρισμα σε τί; Στο φελιζόλ που θα σου βάλουν ή στην επικάλυψη; Πας ζητάς από έναν μια τιμή χωρίς εξοικονομώ και συγκρίνεις. Η ποιότητα και η τιμή της δουλειάς από εσένα και πόσο θα το ψάξεις εξαρτάται.

Η θερμομόνωση είναι η βάση. Από εκεί ξεκινάει η οικονομία σου. Μετά τα κουφώματα και τελευταίος ο εξοπλισμός. Και για να διευκρινίσω, δεν είμαι του επαγγέλματος και δε μιλάω ως ειδικός Απλά από αυτά που έχω ψάξει και καταλήξει ως ενδιαφερόμενος κι εγώ.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τα ίδια ισχύουν και για τις τέντες και τα κουφώματα, οπότε μην κάνεις τίποτα για να είσαι κερδισμένος... ;)

Ξεστοκάρισμα σε τί; Στο φελιζόλ που θα σου βάλουν ή στην επικάλυψη; Πας ζητάς από έναν μια τιμή χωρίς εξοικονομώ και συγκρίνεις. Η ποιότητα και η τιμή της δουλειάς από εσένα και πόσο θα το ψάξεις εξαρτάται.

Η θερμομόνωση είναι η βάση. Από εκεί ξεκινάει η οικονομία σου. Μετά τα κουφώματα και τελευταίος ο εξοπλισμός. Και για να διευκρινίσω, δεν είμαι του επαγγέλματος και δε μιλάω ως ειδικός Απλά από αυτά που έχω ψάξει και καταλήξει ως ενδιαφερόμενος κι εγώ.

Οιχ δεν μιλουσα για τη θερμομονωση συγκεκριμενα δεν το ειδα αυτο απο την αρχη ( το εβαλες μετα)

μιλουσα γενικα για το αν τελικα θα υπαρξει σημαντικο ωφελος για την τσεπη.

 

για τη θερμομονωση εχεις καποια ενδεικτικη τιμη υποψη? για διαμερισμα 80τμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδεικτικά τιμές:
https://monosi-fragoulakis.gr/eksoteriki-thermomonosi/thermomonosi-times/

Και τα ανώτατα ποσά επιδότησης:

image.png.cecae249f854ae52d0ac6e40b15c3e32.png

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τετραγωνικο ας πουμε? η ενα μεσο κοστος για ενα διαμερισμα?

1 λεπτό πριν, DownUNDERground είπε

οκ και παλι ευχαριστω:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θυμάμαι καλά για 120τ.μ. πχ πάει 2.500€ συνολικά. Μείον την επιδότηση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ επιδότηση βάση οικογενειακού εισοδήματος (25000ε) θα είναι 70% ή παραπάνω ; Χρειάζεται οπωσδήποτε να έχω βγάλει ΠΕΑ πιο πριν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν βγάλεις πεα πως θα ξέρεις τι παρεμβάσεις να κάνεις για να πιάσεις την απαιτούμενη εξοικονόμηση?

Αν έχεις οικογενειακό εισόδημα πάνω από 25,000 ειναι 40% και 5% για κάθε προστατευόμενο τέκνο

https://exoikonomisi.ypen.gr/web/guest/opheloumenoi

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, sot20 είπε

Εννοώ επιδότηση βάση οικογενειακού εισοδήματος (25000ε) θα είναι 70% ή παραπάνω ; Χρειάζεται οπωσδήποτε να έχω βγάλει ΠΕΑ πιο πριν ;

Αν θες να βάλεις μόνο ηλιακό, δύσκολα θα μπεις στο πρόγραμμα. Πρέπει να διαβάσεις 5 πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά, για να μπεις στο πρόγραμμα γίνεται βάσει εισοδηματικών κριτηρίων. Ανάλογα με τα εισοδήματα έχεις και στοχο τον οποίο πρέπει να πιάσεις για να επιδοτηθείς.

Σε χαμηλά εισοδήματα ο στόχος είναι 40%. Σε μεγαλύτερα εισοδήματα 70%. Κανέναν απο τους στόχους δεν τον πιάνεις με μία μόνο παρέμβαση. Το 40% για παράδειγμα και χονδρικά, θέλει τουλάχιστον μια καλή σειρά αλουμινίων και τέντες, κλιματιστικά. Το 70% θέλει και ηλιακό εκτός των άλλων.

Όλα αυτά εξαιρετικά μπακαλίστικα γιατί παίζουν ρόλο το μέγεθος, η περιοχή, η ηλικία του κτιρίου και πολλά πολλά άλλα.

Πριν απ'ολα πρέπει να υπάρχουν ότι χαρτιά έχει η πολεοδομία ώστε να διαπιστωθεί σε επόμενο βήμα ότι το σπίτι είναι σωστό, χωρίς παρανομίες κλπ

Στο επόμενο βήμα γίνεται η ενεργειακή επιθεώρηση όπου ο ενεργειακός μηχανικός προτείνει τι πρέπει να γίνει για να πιάσει τους στόχους και να ενταχθεί στο πρόγραμμα ο ενδιαφερόμενος.

Η ενεργειακή επιθεώρηση πληρώνεται προκαταβολικά βάσει τιμοκαταλόγου (200€ για 70 τετραγωνικά ενδεικτικά). Αν κάποιος μπει στο πρόγραμμα, τα παίρνει πίσω. Αν δεν μπει ή δεν θέλει να προχωρήσει λόγω κόστους, απλά δεν παίρνει τα χρήματα της ενεργειακής επιθεώρησης πίσω .

Αν μπει και κάνει παρεμβάσεις οι οποίες όμως δεν γίνουν σωστά, δεν υπάρχουν σωστά δικαιολογητικά κλπ κλπ, τότε πρέπει να πληρώσει ότι έκανε απο την τσέπη του.

Γενικά υπο προϋποθέσεις αξίζει να ασχοληθεί κάποιος.

18 ώρες πριν, sot20 είπε

Σε διαμέρισμα 1ου ορόφου σε πολυκατοικία , μπορεί να μπει ηλιακός θερμοσίφωνας με βάση το πρόγραμμα ;

 

Όχι μόνο ηλιακός. Θέλει και άλλες παρεμβάσεις. Αν θες μόνο ηλιακό, βάλτον μόνος σου γιατί οι πιθανότητες (να μην ενταχθείς, υπερτιμολογήσεις, προσθετες παρεμβάσεις, λάθος διαδικασία υποβολής) στο τέλος να πληρώσεις πιο πολλά, αποτι να τον έβαζες μόνος σου, δεν είναι και λίγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...