Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να χαθούν τα λεφτά. Αν όντως ήταν να πάρεις δάνειο, θα το πάρεις. 

ειμαι στην κατασταση που εχει εγκριθει η προεγκριση και απλα περιμενει το συστημα την εγκριση απο το προγραμμα.. δλδ στο account μου λεει δεν εχετε να κανετε καμια ενεργεια εσεις... εκει εχει κολλησει λοιπον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 ώρες πριν, haris013 είπε

ξέρουμε πότε ανοίγει νέο εξοικονομώ για αθήνα; έχω 1 παλιό σπίτι στην κατοχή μου, θέλει σίγουρα μόνωση και κουφώματα αλουμινίου γιατί έχει παλιά ξύλινα. Είναι το μόνο σπίτι που έχω στην κατοχή μου, το νοικιάζω και εγώ νοικιάζω αλλού αντίστοιχα. Μπορώ να μπω στο πρόγραμμα ; έχω μπερδευτεί σχετικά το κομμάτι της κύριας κατοικίας.

Συμφωνα με τα δικά σου εισοδήματα και εφόσον το χρησιμοποιεί νόμιμα κάποιος ως μόνιμη κατοικία, ναι μπορεί να ενταχθεί και να πληρώσεις εσύ ότι χρειάζεται.

Διάβασε τον οδηγό του προγραμματος για περισσότερα - που ούτως ή άλλως πρέπει να τον μάθεις απ εξω αν όντως θες να ενταχθείς και το ψάχνεις σοβαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Συμφωνα με τα δικά σου εισοδήματα και εφόσον το χρησιμοποιεί νόμιμα κάποιος ως μόνιμη κατοικία, ναι μπορεί να ενταχθεί και να πληρώσεις εσύ ότι χρειάζεται.

Διάβασε τον οδηγό του προγραμματος για περισσότερα - που ούτως ή άλλως πρέπει να τον μάθεις απ εξω αν όντως θες να ενταχθείς και το ψάχνεις σοβαρα

υπάρχει κάπου ο επίσημος οδηγός; τα περισσότερα άρθρα και οδηγούς που έχω βρεί είναι από 3ους/site κατασκευαστικών εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Εγώ εχω 4 κουφώματα να αλλάξω και μου είπαν ότι δε συμφέρει να μπω στο πρόγραμμα. Πρέπει να πληρώσω στην αρχή μηχανικό ένα χιλιάρικο και μετά παίζει να μη κάνουν δεκτή την αίτηση μου. 

Πρώτα πληρώνεις το ενεργειακό πιστοποιητικό που είναι πχ 200€ στα 75m2. Αν δεν ενταχθείς, ναι τα χανεις αυτά τα λεφτά.

Αν δεν ασχοληθείς να κάνεις αιτήσεις κλπ μόνος σου, τότε ναι θα πρέπει να πληρώσεις και κάποιον να τα κάνει.

Όπως έχουμε πει όμως, μόνο όποιος τα κάνει μόνος του εντάσσεται. Αν τα κάνει άλλος, τσάμπα κόπος. Εντάσσονται μόνοι όσοι κάνουν εντός 30 λεπτών αίτηση απο τη στιγμή που θα ανοίξει το σύστημα. 

*Με 4 κουφώματα πάιζει να μην φτάνεις το στόχο. Θέλει και άλλες παρεμβάσεις. Επίσης 4 κουφώματα έχουν 3000€. Οπότε δεν αξίζει και τρομερα. 

1 λεπτό πριν, haris013 είπε

υπάρχει κάπου ο επίσημος οδηγός; τα περισσότερα άρθρα και οδηγούς που έχω βρεί είναι από 3ους/site κατασκευαστικών εταιριών.

https://exoikonomisi-b.ypen.gr/epiloges-syndeses

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα...Σε εποικινωνια που ειχα με το υπουργειο περιβαλλοντος κι ενεργειας μου ειπανε οτι μπορω να ξεκινησω τις παρεμβασεις(εφοσον εχω βρω προμηθευτες οι οποιοι θα μου κανουν τις παρεμβασεις μονο με το ποσοστο της συμμετοχης μου) πριν βγει και επισημα η υπαγωγη μου....Εγω ειμαι στο σταδιο 05. Επιλεξιμη Αιτηση προς υπαγωγη.. Ξερετε αν ισχυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilhs09 είπε

Καλησπέρα...Σε εποικινωνια που ειχα με το υπουργειο περιβαλλοντος κι ενεργειας μου ειπανε οτι μπορω να ξεκινησω τις παρεμβασεις(εφοσον εχω βρω προμηθευτες οι οποιοι θα μου κανουν τις παρεμβασεις μονο με το ποσοστο της συμμετοχης μου) πριν βγει και επισημα η υπαγωγη μου....Εγω ειμαι στο σταδιο 05. Επιλεξιμη Αιτηση προς υπαγωγη.. Ξερετε αν ισχυει?

χαχαχα, καλη τύχη στο να βρείς προμηθευτή, να του δώσεις το ποσοστό της συμμετοχής σου, βασιζόμενος στο ΟΤΑΝ θα βγει η απόφαση υπαγωγής :) 

Δύσκολο έως απίθανο το βλέπω φίλε μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημέρωση:Μέσα στη βδομάδα θα βγούνε καινούργιες υπαγωγές όπως με ενημέρωσαν από το help desk..Και η δική μου η αίτηση μόλις άλλαξε σε 05.α που σημαίνει όπου νά ναι θα βγει η υπαγωγή...Όσοι είστε σε ανάλογη περίπτωση να ξέρετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε το καλο σε οσους ήρθαν παίδες! Με τις μαλακιες της Εθνικης που με πήγε πισω, βλέπω η δική μου υπαγωγή να πέφτει αρκετά πισω :(

Μολις με πηραν 2 πελάτες, στους οποίους ηρθε το πολυποθητο μειλ. 

Βεβαια, τι δουλειές να τους κάνω εγω μεσα σ'αυτη τη κατάσταση;;;

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εταιρειες που ασχολουνται με αυτες τις εργασιες ανοιχτες δεν ειναι?

μηπως τωρα που η κατασταση ειναι πολυ ιδιαιτερη εχουν πεσει ακραια οι δουλειες τους και περιμενουν και αυτοι πως και πως να δουλεψουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kostass__ είπε

οι εταιρειες που ασχολουνται με αυτες τις εργασιες ανοιχτες δεν ειναι?

μηπως τωρα που η κατασταση ειναι πολυ ιδιαιτερη εχουν πεσει ακραια οι δουλειες τους και περιμενουν και αυτοι πως και πως να δουλεψουν?

υλικα;;; τα εργοστάσια ειναι μεν ανοικτα, αλλα η λιανικη δεν ειναι. 

Και ποιος εχει στοκ και για πιο λογο να εχει; 

Κι ετσι ΙΣΩΣ, να παρουν τις δουλειες οι μεγαλύτερες εταιρείες, που δεν ασχολούνταν μεχρι πρότινος.

Αστο η περίπτωση βρωμάει. Ολα υπολειτουργουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα γνωρίζετε αν επιδοτείται η αλλαγή εξώπορτας σε μεμονωμένο διαμέρισμα; (να βάλω 1 θωρακισμένη π.χ.) Η μόνο σε μονοκατοικία είναι επιλέξιμη;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Καλησπέρα γνωρίζετε αν επιδοτείται η αλλαγή εξώπορτας σε μεμονωμένο διαμέρισμα; (να βάλω 1 θωρακισμένη π.χ.) Η μόνο σε μονοκατοικία είναι επιλέξιμη;; 

Διάβασε τον οδηγό. Νομίζω δεν επιδοτείται γιατί είναι στο εσωτερικό πολυκατοικίας και οχι σε εξωτερικό χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν επιδοτείται. 

Επίσης, αντικατάσταση εξώπορτας σε μονοκατοικία επιτρέπεται, όχι για να μην μπει ο κλέφτης αλλά για να να αποκτήσει την απαραίτητη θερμομονωτική επάρκεια. Όλα αυτά προφανώς, διασταυρώνονται από τα πιστοποιητικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Όχι, δεν επιδοτείται. 

Επίσης, αντικατάσταση εξώπορτας σε μονοκατοικία επιτρέπεται, όχι για να μην μπει ο κλέφτης αλλά για να να αποκτήσει την απαραίτητη θερμομονωτική επάρκεια. Όλα αυτά προφανώς, διασταυρώνονται από τα πιστοποιητικά. 

Γιατί εμένα ο μηχανικός μου όταν πήρε τα μέτρα για τα κουφώματα,στο ποσό που δήλωσε σαν όριο για τα κουφώματα,έβαλε και τα μέτρα της εξώπορτας μου,λέτε να υπάρξει πρόβλημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...