Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορώ να πάρω θέση σε δουλειά άλλου συναδέλφου. Για μένα είναι αντιδεοντολογικό, για κάποιους άλλους μπορεί και όχι. Πάντως ο οδηγός είναι ξεκάθαρος : σε οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα πολυκατοικίας) δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη η αντικατάσταση εξώπορτας, είτε ο κοινόχρηστος είναι ΜΘΧ είτε ΘΧ. 

Ο λόγος είναι απλός : η μεν μονοκατοικία "βλέπει" απευθείας έξω, ενώ η δε εξώπορτα διαμερίσματος όχι. Άρα, οι κίνδυνοι για απώλειες είναι σαφώς πολλαπλάσιοι εν συγκρίσει με ενός διαμερίσματος. 

 

 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Δεν μπορώ να πάρω θέση σε δουλειά άλλου συναδέλφου. Για μένα είναι αντιδεοντολογικό, για κάποιους άλλους μπορεί και όχι. Πάντως ο οδηγός είναι ξεκάθαρος : σε οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα πολυκατοικίας) δεν είναι επιλέξιμη δαπάνη η αντικατάσταση εξώπορτας, είτε ο κοινόχρηστος είναι ΜΘΧ είτε ΘΧ. 

Ο λόγος είναι απλός : η μεν μονοκατοικία "βλέπει" απευθείας έξω, ενώ η δε εξώπορτα διαμερίσματος όχι. Άρα, οι κίνδυνοι για απώλειες είναι σαφώς πολλαπλάσιοι εν συγκρίσει με ενός διαμερίσματος. 

Εφόσον δεν επιδοτείται δεν θα την αλλάξω...Δεν θα υπάρξει θέμα απένταξης έτσι;

Επεξ/σία από Vasilhs09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Εφόσον δεν επιδοτείται δεν θα την αλλάξω...Δεν θα υπάρξει θέμα απένταξης έτσι;

Αν το έχει προσθέσει στα τετραγωνικά των κουφωμάτων, προφανώς θα πρέπει να γίνουν οι αλλαγές για τα τετραγωνικά που έχουν δηλωθεί και έχει παρθεί έγκριση ποσού.

Να έχεις δηλώσει 100m2 με ποσό χρηματοδότησης πχ 10.000€ και να κάνεις 80 m2 με τα ίδια λεφτά? Σε έλεγχο τον ήπιαν όλοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Αν το έχει προσθέσει στα τετραγωνικά των κουφωμάτων, προφανώς θα πρέπει να γίνουν οι αλλαγές για τα τετραγωνικά που έχουν δηλωθεί και έχει παρθεί έγκριση ποσού.

Να έχεις δηλώσει 100m2 με ποσό χρηματοδότησης πχ 10.000€ και να κάνεις 80 m2 με τα ίδια λεφτά? Σε έλεγχο τον ήπιαν όλοι!

Σας έστειλα μύνημα αν μπορείτε να μου απαντήσετε.... Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Vasilhs09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Vasilhs09 είπε

Άρα εγώ απ' την πλευρά μου τι μπορώ να κάνω; Να χρησιμοποιήσω σαν όριο το ποσό που προκύπτει για 80m2 π.χ.;;;; Μπορούν να αλλάξουν τώρα τα τ.μ.;; Γιατί βγήκε η υπαγωγή μου και το ποσό για τα κουφώματα περιλαμβάνει και τα μέτρα της πόρτας που δεν επιδοτείται....

Θεωρώ το σωστό θα ήταν να μειωθούν τα m2 των κουφωμάτων στην αίτηση που έχει γίνει ήδη. Δεν ξέρω αν γίνεται όμως (λογικά προς τα κάτω/μείωση, πρέπει να γίνεται). Απορώ πως βγήκε ενεργειακό πιστοποιητικό?!

Ίσως ξέρει κάποιος άλλος.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Θεωρώ το σωστό θα ήταν να αλλάξουν τα m2 στην αίτηση. Δεν ξέρω αν γίνεται όμως. Ίσως ξέρει κάποιος άλλος.

Ευχαριστώ πολύ θα το ψάξω

44 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Θεωρώ το σωστό θα ήταν να μειωθούν τα m2 των κουφωμάτων στην αίτηση που έχει γίνει ήδη. Δεν ξέρω αν γίνεται όμως (λογικά προς τα κάτω/μείωση, πρέπει να γίνεται). Απορώ πως βγήκε ενεργειακό πιστοποιητικό?!

Ίσως ξέρει κάποιος άλλος.

Προφανώς δηλώθηκε σαν κούφωμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Αν το έχει προσθέσει στα τετραγωνικά των κουφωμάτων, προφανώς θα πρέπει να γίνουν οι αλλαγές για τα τετραγωνικά που έχουν δηλωθεί και έχει παρθεί έγκριση ποσού.

Να έχεις δηλώσει 100m2 με ποσό χρηματοδότησης πχ 10.000€ και να κάνεις 80 m2 με τα ίδια λεφτά? Σε έλεγχο τον ήπιαν όλοι!

Ο μηχανικός μου τα μέτρησε 22 τ.μ αυτά δήλωσε στο έντυπο παρεμβάσεων η εταιρεία που θέλω να φτιάξω τα κουφώματα όμως μου τα βγάζει 20 τ.μ. υπάρχει πρόβλημα για τόσο μικρή απόκλιση;;; Εγώ δεν θα χρησιμοποιήσω τα λεφτά που αντιστοιχούν σε 22 αλλά σε 20 αν γίνει έλεγχος στο τέλος θα γίνει ανάκληση για τα 2 τ.μ.; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Vasilhs09 είπε

Γιατί εμένα ο μηχανικός μου όταν πήρε τα μέτρα για τα κουφώματα,στο ποσό που δήλωσε σαν όριο για τα κουφώματα,έβαλε και τα μέτρα της εξώπορτας μου,λέτε να υπάρξει πρόβλημα;;

Να σου πω εγώ τι έκανε. (Το πιθανότερο).

Όπως ειπώθηκε ΔΕΝ προβλέπεται. Οπότε λογικά θα πήρε τα μέτρα, ώστε να "Μπει" το κόστος της εξώπορτας αναγωγικά στο κόστος αλλαγής κουφωμάτων. 

Έτσι γίνεται συνήθως. Αλλά δε πρέπει να φαίνεται στους προϋπολογισμούς του εντύπου παρεμβάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/4/2020 στις 3:42 ΜΜ, kanesaxo είπε

Να σου πω εγώ τι έκανε. (Το πιθανότερο).

Όπως ειπώθηκε ΔΕΝ προβλέπεται. Οπότε λογικά θα πήρε τα μέτρα, ώστε να "Μπει" το κόστος της εξώπορτας αναγωγικά στο κόστος αλλαγής κουφωμάτων. 

Έτσι γίνεται συνήθως. Αλλά δε πρέπει να φαίνεται στους προϋπολογισμούς του εντύπου παρεμβάσεων.

 

Επεξ/σία από Vasilhs09
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη δε διάβασα όλη τη στιχομυθία μέχρι τέλους.

Πολύ απλά για να μην έχεις πρόβλημα, θα τοποθετήσεις την εξωτερική πόρτα από την τσέπη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kanesaxo είπε

Συγνώμη δε διάβασα όλη τη στιχομυθία μέχρι τέλους.

Πολύ απλά για να μην έχεις πρόβλημα, θα τοποθετήσεις την εξωτερική πόρτα από την τσέπη σου.

Ενταξει έβγαλα άκρη,στο παρακάτω άρθρο λέει ξεκάθαρα τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση που κρίνεται ότι πρέπει να τροποποιηθούν οι παρεμβάσεις σε σχέση με το Α πεα παρόλο που ο επιλεξιμος προϋπολογισμός έχει βγει σύμφωνα με την αρχική πρόταση παρεμβάσεων 

Screenshot_2020-04-06-20-19-54-377_com.android.chrome.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει επικοινωνήσει κανένας με τράπεζα για την υπογραφή της δανειακή σύμβασης; Σε alpha επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης και μου παν να απευθυνθώ στο τοπικό κατάστημα και στο τοπικό κατάστημα δεν απαντάνε γιατί μάλλον έχουν πολύ δουλειά (😂😂😂). 

 

Εχουμε χρόνο αλλά δεν μου αρέσει να αφήνω εκκρεμότητες. 

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση η δανειακή σύμβαση να υπογραφεί ηλεκτρονικά; Δεν θέλω να επισκεφτώ τραπεζικό κατάστημα αυτό το καιρό με τόσους boomers εντός και εκτός τράπεζας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, chill είπε

Έχει επικοινωνήσει κανένας με τράπεζα για την υπογραφή της δανειακή σύμβασης; Σε alpha επικοινώνησα με το τμήμα εξυπηρέτησης και μου παν να απευθυνθώ στο τοπικό κατάστημα και στο τοπικό κατάστημα δεν απαντάνε γιατί μάλλον έχουν πολύ δουλειά (😂😂😂). 

Εχουμε χρόνο αλλά δεν μου αρέσει να αφήνω εκκρεμότητες. 

Επίσης υπάρχει περίπτωση η δανειακή σύμβαση να υπογραφεί ηλεκτρονικά; Δεν θέλω να επισκεφτώ τραπεζικό κατάστημα αυτό το καιρό με τόσους boomers εντός και εκτός τράπεζας. 

Το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Πως ρε τσάκαλε τους έπιασες στο τμήμα εξυπηρέτησης; :P παλευω με τις ωρες και δεν απαντάνε ποτέ το ίδιο και στο κατάστημα.

Μάλλον η λύση είναι να πάμε απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Oval είπε

Το ιδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ. Πως ρε τσάκαλε τους έπιασες στο τμήμα εξυπηρέτησης; :P παλευω με τις ωρες και δεν απαντάνε ποτέ το ίδιο και στο κατάστημα.

Μάλλον η λύση είναι να πάμε απο εκεί.

Επικοινώνησα τελικά με το τηλέφωνο της alpha που φαίνεται μέσα στην αίτηση μου. 

 

Απάντησαν αμέσως!!! και μου είπαν πως από εβδομάδα θα σταλούν οι δανειακές συμβάσεις στα κατά τόπους τραπεζικά καταστήματα στα οποία θα δοθεί εντολή να μας καλέσουν για ραντεβού προκειμένου να πάμε να υπογράψουμε χωρίς αναμονή και χωρίς πάρε δώσε με boomers εντός και εκτός τράπεζας (προφανώς δεν μου παν boomers αλλά άλλους πολίτες 😁

 

Επεξ/σία από chill
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...