Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πιθανότητα να μην εγκριθεί το δάνειο του εξοικονομω αν έχω μπει στον Τειρεσια ή αν έχω ανεξοφλητο δάνειο? 

Μιλάς με την τράπεζα σου, αν μπορεί να σου βγάλει δάνειο. Προσωπικά θεωρώ, δεν θα σου βγάζει.

image.png.4744fd1f9f4b38d16b0049898feb78e9.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Μιλάμε, κατά αρχήν για παντρεμένους ?

Γιατί για άγαμους, τα εισοδήματα αυτά είναι αρκετά.

Ποιοι αν είναι παντρεμένοι; η μάνα και η αδελφή; ναι αλλά έχει σημασία; κοιτάνε τα οικογενειακα εισοδήματα ολωνων; 

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Για το 3, σου έχω αναρτήσει παραπάνω τον οδηγό που γράφει ξεκάθαρα τα επίπεδα επιδότησης. 

Για τα υπόλοιπα θα πρέπει ή να διαβάσεις τον οδηγό ή να πας σε μηχανικό / γραφείο, που ασχολείται με το εξοικονομω. 

Ναι αλλά ποιο εισοδημα θα κοιτάξουν; της μάνας που εχει την επικαρπια; της αδερφής που έχει την κυριότητα; του αδερφού που μένει στο σπίτι; όλα αυτά μαζί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

Ναι αλλά ποιο εισοδημα θα κοιτάξουν; της μάνας που εχει την επικαρπια; της αδερφής που έχει την κυριότητα; του αδερφού που μένει στο σπίτι; όλα αυτά μαζί; 

Αυτουνού που γίνεται η αίτηση. 

 

image.png.65ddcd9dc9b9739a250a3c94188a95f7.png

Για κάθε κατηγορία ωφελούμενων, ως εισόδημα λαμβάνεται το «εισόδημα επιβολής εισφοράς» του τμήματος Γ2 «Εκκ. Ειδ. Εισφοράς Αλληλ.» του εκκαθαριστικού σημειώματος δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sot_pal είπε

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει πιθανότητα να μην εγκριθεί το δάνειο του εξοικονομω αν έχω μπει στον Τειρεσια ή αν έχω ανεξοφλητο δάνειο? 

Τεραστια πιθανοτητα εως και βεβαιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα σε ολους! ψαχνω να βρω τα ποσα επιδοτησεων για καθε παρεμβαση ξεχωριστα αλλα δεν αναφερεται καπου.. για ηλιακο ξερω δινει 1100 ευρω, και για ατομικο καυστηρα 3500 αν δεν απατωμαι..για τα υπολοιπα, κλιματιστικα, θερμομονωση κτλ; ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, energy52 είπε

Γεια χαρα σε ολους! ψαχνω να βρω τα ποσα επιδοτησεων για καθε παρεμβαση ξεχωριστα αλλα δεν αναφερεται καπου.. για ηλιακο ξερω δινει 1100 ευρω, και για ατομικο καυστηρα 3500 αν δεν απατωμαι..για τα υπολοιπα, κλιματιστικα, θερμομονωση κτλ; ευχαριστω!!

Τον οδηγό τον διάβασες??

https://exoikonomisi.ypen.gr/documents/10182/0/ΟΔΗΓΟΣ+ΕΞΟΙΚ_II_2018_2η+ΤΡΟΠ+Final_διορθ.pdf/23f04980-5919-4adf-a388-68dd9920956f

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα έπρεπε να ξεκινήσω ενα νέο θέμα για μια απορία που έχω ή οχι, αλλα θα θέσω το ερώτημά μου στο υπάρχον θέμα.

Πέρσι ανέθεσα σε έναν μηχανικό να με βαλει στο εξοικονομώ. Πλήρωσα την αντίστοιχη αμοιβή του (περίπου 250ευρω) η οποία γνωρίζω οτι ειναι επιδοτούμενη. Πράγμα το οποίο σημαίνει οτι ΑΝ μπω στο πρόγραμμα θα τα παρω πίσω.

Κάτι το οποίο δεν μου ξεκαθάρισε ο μηχανικός, είναι τι θα συμβεί με την αμοιβή του αν δεν μπω στο πρόγραμμα, όχι λόγω επιλογής μου αλλά λόγω δυσλειτουργίας της σελίδας.

Πέρσι δεν κατάφερα να μπω επειδή κόλλησε το σύστημα μου ειπε..αν αυτο συνεχιστεί επ αόριστο, τι θα συμβεί με τα χρήματα π έχω δώσει; Τα χάνω; Ο μηχανικός τα έχει πάρει; ή δεν μπορει να τα παρει ουτε αυτός μεχρι να μπω στο πρόγραμμα;

Αν δν εχω καταλάβει κατι σωστά παρακαλώ διορθώστε με. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δωσετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/7/2020 στις 9:05 ΠΜ, sphinxgr είπε

Να ρωτήσω κάτι.. βάσει του οδηγού πρέπει το διαμέρισμα να είναι κατ. Δ ή παρακάτω... υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάξει στο καινούριο πρόγραμμα, το οποίο φημολογείται για φθινόπωρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 5:55 ΜΜ, seriousam είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα έπρεπε να ξεκινήσω ενα νέο θέμα για μια απορία που έχω ή οχι, αλλα θα θέσω το ερώτημά μου στο υπάρχον θέμα.

Πέρσι ανέθεσα σε έναν μηχανικό να με βαλει στο εξοικονομώ. Πλήρωσα την αντίστοιχη αμοιβή του (περίπου 250ευρω) η οποία γνωρίζω οτι ειναι επιδοτούμενη. Πράγμα το οποίο σημαίνει οτι ΑΝ μπω στο πρόγραμμα θα τα παρω πίσω.

Κάτι το οποίο δεν μου ξεκαθάρισε ο μηχανικός, είναι τι θα συμβεί με την αμοιβή του αν δεν μπω στο πρόγραμμα, όχι λόγω επιλογής μου αλλά λόγω δυσλειτουργίας της σελίδας.

Πέρσι δεν κατάφερα να μπω επειδή κόλλησε το σύστημα μου ειπε..αν αυτο συνεχιστεί επ αόριστο, τι θα συμβεί με τα χρήματα π έχω δώσει; Τα χάνω; Ο μηχανικός τα έχει πάρει; ή δεν μπορει να τα παρει ουτε αυτός μεχρι να μπω στο πρόγραμμα;

Αν δν εχω καταλάβει κατι σωστά παρακαλώ διορθώστε με. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δωσετε.

Πληρώνεις την 1η επίθεώρηση (λογικά αυτά είναι τα 250 ευρώ). Ο μηχανικός εκδίδει το ΠΕΑ. Αν μπεις στο Πρόγραμμα τα παίρνεις στο τέλος, τα λεφτά πίσω στο λογαριασμό σου. Αν δεν μπεις του τα έχεις πληρώσει και παιρνεις το ΠΕΑ το οποιό θα χρησιμοποιήσεις σε επόμενο εξ οικονομώ ή για ενοικίαση κλπ. Δεν στα επιστρέφει κάποιος.

Οι περισσότεροι χρεώνουν και την αίτηση αν μπεις. Δηλαδή σου λένε, 250 το ΠΕΑ (που τα παίρνεις πίσω) και 150 ευρώ για την αίτηση και τον φάκελο, αν μπεις στο πρόγραμμα. Αν τώρα δεν μπεις τα 150πχ δεν θα στα ζητήσει αν φταει το σύστημα.  Αλλά το ΠΕΑ αυτός το έχει κάνει, έχει πληρώσει το παράβολο και έχει κάνει την δουλειά. Άρα θα θέλει να το πληρωθεί.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 5:55 ΜΜ, seriousam είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα έπρεπε να ξεκινήσω ενα νέο θέμα για μια απορία που έχω ή οχι, αλλα θα θέσω το ερώτημά μου στο υπάρχον θέμα.

Πέρσι ανέθεσα σε έναν μηχανικό να με βαλει στο εξοικονομώ. Πλήρωσα την αντίστοιχη αμοιβή του (περίπου 250ευρω) η οποία γνωρίζω οτι ειναι επιδοτούμενη. Πράγμα το οποίο σημαίνει οτι ΑΝ μπω στο πρόγραμμα θα τα παρω πίσω.

Κάτι το οποίο δεν μου ξεκαθάρισε ο μηχανικός, είναι τι θα συμβεί με την αμοιβή του αν δεν μπω στο πρόγραμμα, όχι λόγω επιλογής μου αλλά λόγω δυσλειτουργίας της σελίδας.

Πέρσι δεν κατάφερα να μπω επειδή κόλλησε το σύστημα μου ειπε..αν αυτο συνεχιστεί επ αόριστο, τι θα συμβεί με τα χρήματα π έχω δώσει; Τα χάνω; Ο μηχανικός τα έχει πάρει; ή δεν μπορει να τα παρει ουτε αυτός μεχρι να μπω στο πρόγραμμα;

Αν δν εχω καταλάβει κατι σωστά παρακαλώ διορθώστε με. Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία μπορείτε να μου δωσετε.

Το ΠΕΑ το πληρώνεις σε κάθε περίπτωση

  • Αν μπεις στο πρόγραμμα, θα τα πάρεις πίσω
  • Αν δεν μπεις στο πρόγραμμα, δεν τα παιρνεις πίσω. Είναι δηλαδή ένα κόστος που ούτως ή άλλως το πληρώνεις και μπορεί να μην πάρεις πίσω

Η αμοιβή του μηχανικού για να κάνει την αίτηση κλπ είναι βάσει συμφωνίας

  • Μπορεί να συμφωνήσετε αν μπεις στο πρόγραμμα να πάρει Χ λεφτά
  • Μπορεί να συμφωνήσετε αν δεν μπεις στο πρόγραμμα, να πάρει Χ-Υ λεφτά
  • Μπορεί να συμφωνήσετε αν δεν μπεις στο πρόγραμμα, να μην πάρει λεφτά

Σε κάθε περίπτωση αν μπει στο πρόγραμμα κάποιος, του δικαιολογεί 248€ ως αμοιβή συμβούλου Δεν θυμάμαι αν αυτή η αμοιβή :

  1. αποδίδεται κατευθείαν στο σύμβουλο ή
  2. Πληρώνει ο ωφελούμενος τον σύμβουλο και τα παίρνει πίσω σε 2ο χρόνο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sphinxgr και @n4sleep

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι του έδωσα ακριβώς 248ευρω, τα οποία μάλιστα του τα έδωσα μέσω μιας εντολής πληρωμής από την Εθνική τράπεζα.
Αν κατάλαβα σωστά αυτά τα χρήματα είναι για την επιθεώρηση που θα σου κάνει ο μηχανικός για να εκδοσει το ΠΕΑ (πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης) τα οποία παίρνω πίσω αν μπω στο πρόγραμμα;

Το θέμα είναι ότι είχα ήδη ΠΕΑ το οποίο μάλιστα μου το είχε βγάλει τρεις μήνες νωρίτερα ο ίδιος μηχανικός. Επειδή ήταν απαραίτητο για την αγορά του ακίνητου.
Εν ολίγοις, αγορά το ακίνητο (και έβγαλα ΠΕΑ) και τρεις μήνες μετά απευθύνθηκα στον ίδιο μηχανικό για να μπω στο εξοικονομώ και τον ξανά πλήρωσα για να μου βγάλει ΠΕΑ το οποίο είχε ήδη έτοιμο;

Αν λοιπόν είχα ήδη το ΠΕΑ, ήταν απαραίτητη η πληρωμή του για να "ανοίξει" ο φάκελος στο εξοικονομώ;
Γενικά είναι απαραίτητη η προπληρωμή του μηχανικού πριν ανοίξει ο φάκελος;
Ακόμη και αν είναι απαραίτητη η προπληρωμή του μηχανικού, πρέπει να είναι (τουλάχιστον) ίση και το επιδοτούμενο ποσό των 248ευρω;

Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις απορίες μου :)
Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 11:30 ΜΜ, seriousam είπε

@sphinxgr και @n4sleep

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Η αλήθεια είναι ότι του έδωσα ακριβώς 248ευρω, τα οποία μάλιστα του τα έδωσα μέσω μιας εντολής πληρωμής από την Εθνική τράπεζα.
Αν κατάλαβα σωστά αυτά τα χρήματα είναι για την επιθεώρηση που θα σου κάνει ο μηχανικός για να εκδοσει το ΠΕΑ (πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης) τα οποία παίρνω πίσω αν μπω στο πρόγραμμα;

Το θέμα είναι ότι είχα ήδη ΠΕΑ το οποίο μάλιστα μου το είχε βγάλει τρεις μήνες νωρίτερα ο ίδιος μηχανικός. Επειδή ήταν απαραίτητο για την αγορά του ακίνητου.
Εν ολίγοις, αγορά το ακίνητο (και έβγαλα ΠΕΑ) και τρεις μήνες μετά απευθύνθηκα στον ίδιο μηχανικό για να μπω στο εξοικονομώ και τον ξανά πλήρωσα για να μου βγάλει ΠΕΑ το οποίο είχε ήδη έτοιμο;

Αν λοιπόν είχα ήδη το ΠΕΑ, ήταν απαραίτητη η πληρωμή του για να "ανοίξει" ο φάκελος στο εξοικονομώ;
Γενικά είναι απαραίτητη η προπληρωμή του μηχανικού πριν ανοίξει ο φάκελος;
Ακόμη και αν είναι απαραίτητη η προπληρωμή του μηχανικού, πρέπει να είναι (τουλάχιστον) ίση και το επιδοτούμενο ποσό των 248ευρω;

Ελπίζω να μη σας κούρασα με τις απορίες μου :)
Ευχαριστώ

 

Άλλο το ΠΕΑ για αγορά και ενοικίαση και άλλο το ΠΕΑ για εξοικονομώ που θέλει απόλυτη ακρίβεια και συγκεκριμένες προτάσεις αναβάθμισης. 

Οπότε ΝΑΙ πληρώνεις νέο ΠΕΑ του οποίου η χρέωση πάει βάσει τετραγωνικών και προφανώς πληρώνεις και τα 248€ ως σύμβουλο έργου. Διαφορετικά πράγματα αυτά τα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!! Μιας και είμαι παντελος άσχετη επί του θέματος θα ήθελα κάποιες πληροφορίες οποίος μπορεί να βοηθήσει ευχάριστω εκ των προτέρων!!

Κατοικούμε σε ένα σπίτι το οποίο είναι πάνω από 50 ετών!! Μετά απο κάποια θεματακια θα περάσει στην κατοχή Μου μετά το τέλος των συμβολαίων!! Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω και με ποια σειρά!!?? 

Επίσης πρέπει να περιμένω το Μάιο να κάνω δηλωση ότι μένω εδώ σαν πρώτη κατοικία για να κάνω την αίτηση η μπορώ και πιο πρίν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Ungrygirl είπε

Καλησπέρα!! Μιας και είμαι παντελος άσχετη επί του θέματος θα ήθελα κάποιες πληροφορίες οποίος μπορεί να βοηθήσει ευχάριστω εκ των προτέρων!!

Κατοικούμε σε ένα σπίτι το οποίο είναι πάνω από 50 ετών!! Μετά απο κάποια θεματακια θα περάσει στην κατοχή Μου μετά το τέλος των συμβολαίων!! Ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω και με ποια σειρά!!?? 

Επίσης πρέπει να περιμένω το Μάιο να κάνω δηλωση ότι μένω εδώ σαν πρώτη κατοικία για να κάνω την αίτηση η μπορώ και πιο πρίν??

Γιατί βιάζεσαι να το δηλώσεις ?

Για κάποιο επίδομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Γιατί βιάζεσαι να το δηλώσεις ?

Για κάποιο επίδομα ?

Όχι δεν βιάζομαι απλα δεν πρέπει να φανεί σαν πρώτη κατοικία? Για αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...