Προς το περιεχόμενο

Budget gaming pc


pLaYeR123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει και βίντεο που ο i5 750 με 1080 ρίχνει σε 7700k με 980. Η κάρτα γραφικών μετράει περισσότερο από τον επεξεργαστή.

Χάρηκα, όμως αν είναι να πάρει κάποιος παιχνιδομηχανή πάει αλλού...γι αυτό λέω ότι ο 7400 είναι πιο future proof...ε αντίστοιχα πιο future proof από τον 7400 είναι σαφέστατα ο 1400...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χάρηκα, όμως αν είναι να πάρει κάποιος παιχνιδομηχανή πάει αλλού...γι αυτό λέω ότι ο 7400 είναι πιο future proof...ε αντίστοιχα πιο future proof από τον 7400 είναι σαφέστατα ο 1400...

Θες να πάω 5 χρόνια πίσω, να βρώ χιλιάδες αντίστοιχα posts που έλεγαν το 2012 ότι οι fx ήταν πιο future proof από τους i5 2500,

γιατί "θα έβγαιναν παιχνίδια που θα αξιοποιούσαν τους 8 πυρήνες των fx"

και "θα έβγαιναν και patch που θα έκαναν τα games να πηγαίνουν πιο σφαίρα στους fx" ;;;;

Τίποτε από αυτά δεν έγινε.

 

Είπαμε όμως να μη γίνει και τούτο intel vs amd .

 

Το μέλλον είναι πάντα απρόβλεπτο . Θεωρώ ότι δεν υπάρχει future proof.

Κρίνουμε το κάθε τι με τα σημερινά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πάω 5 χρόνια πίσω, να βρώ χιλιάδες αντίστοιχα posts που έλεγαν το 2012 ότι οι fx ήταν πιο future proof από τους i5 2500,

γιατί "θα έβγαιναν παιχνίδια που θα αξιοποιούσαν τους 8 πυρήνες των fx"

και "θα έβγαιναν και patch που θα έκαναν τα games να πηγαίνουν πιο σφαίρα στους fx" ;;;;

Τίποτε από αυτά δεν έγινε.

 

Είπαμε όμως να μη γίνει και τούτο intel vs amd .

 

Το μέλλον είναι πάντα απρόβλεπτο . Θεωρώ ότι δεν υπάρχει future proof.

Κρίνουμε το κάθε τι με τα σημερινά δεδομένα.

Εγώ κανένα vs δεν έκανα...πρότεινα τον R5 1400 φυσικά αντί του i5 7400 και το αιτιολόγησα αναλυτικότατα...δεν νομίζω ότι όποιος προτείνει amd αντί για intel κάνει ένα θέμα intel vs amd...όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κανένα vs δεν έκανα...πρότεινα τον R5 1400 φυσικά αντί του i5 7400 και το αιτιολόγησα αναλυτικότατα...

Η αιτιολόγησή σου στηριζόταν στο ότι ο 1400 είναι ... FUTURE PROOF ...

Σήμερα , ισχύουν αυτά

https://www.youtube.com/watch?v=gGq--ATXd7Y

 

Το future prοof ... δεν μου λέει κάτι . Και παραπάνω δεν φαίνεται να είναι obsolete ο i5 7400

(ακραία άποψη).

 

 πιστεύω ότι είναι obsolete οι 7400 και 7500 της intel...δεν έχει νόημα η επιλογή τους για νέο σύστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ότι δεν σου αρέσει ή δεν συμφωνείς με την αιτιολόγησή μου σημαίνει ότι το έκανα vs; Δικαίωμα σου να διαφωνείς...όσο για το τι ισχύει άστο...μίλησα ήδη για το σήμερα...είπα ήδη ότι είναι λίγο μπροστά ο 7400 από τον 1400 στα σημερινά παιχνίδια σε average fps...όχι σε smoothness (1% και 0,1%) ειδικά στα νεότερα που εκμεταλλεύονται threads και πυρήνες καλύτερα...ψάξε βρες αφού είσαι καλός...στις εφαρμογές που έχει η μια είναι της adobe που έχει βγάλει patch και βελτιώνει ακόμη περισσότερο την απόδοση των ryzen...ψάξε επίσης αν θες...και η άλλη είναι το cinebench που είναι 2-3% πιο αργός σε single core και 30-40% πιο γρήγορος σε multicore......όσο για τα games αν σκεφτείς ότι βάζεις σύγκριση με 1080ti σε ένα topic που το παλικάρι θέλει 1050ti και η διαφορά μεταξύ των cpu γίνεται ακόμη μικρότερη...επίσης στο τεστ o 1400 είναι στοκ ταχύτητες ε...δώσε λιγάκι OC να γελάσουμε και άλλο...

 

ας κριθεί ο καθένας...τέλος από μένα...εγώ προτείνω 1400 γιατί είναι αιώνες πιο future proof από τον 7400 και συνολικά ταχύτερος και ισχυρότερος...μια χαρά obsolete είναι ο 7400 για νέο σύστημα, μόνο για αναβάθμιση σε ήδη 1151 πλατφόρμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...υπολογιστή δεν παίρνουμε για σήμερα, αύριο και μεθαύριο...παίρνουμε να μας πάει κάποιο καιρό...

 

Εγώ πάντως παίρνω για σήμερα, όταν έρθει ο κάποιος καιρός θα υπάρχει καλύτερη τεχνολογία και καλύτερες τιμές σε αυτό που λες τώρα future proof. Αν είναι όντως, θα το πάρω τότε πιο φτηνά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παίρνω για σήμερα, όταν έρθει ο κάποιος καιρός θα υπάρχει καλύτερη τεχνολογία και καλύτερες τιμές σε αυτό που λες τώρα future proof. Αν είναι όντως, θα το πάρω τότε πιο φτηνά. :)

Μπράβο σου και δικαίωμά σου...και για σήμερα R5 1400, πως να το κάνουμε... :-) ...δεν υπάρχει λόγος να το συνεχίζουμε άλλο όμως...έγιναν οι προτάσεις που έγιναν ας αποφασίσει αυτός που έχει τα χρήματα...future proof μπορεί να είναι και μετά από δύο τρία χρόνια...τότε μπορεί να το πάρεις όντως πιο φθηνά όμως ένας που θα το πάρει από σήμερα θα έχει αυτές τις επιδόσεις δύο τρία  χρόνια περισσότερο από σένα (παράδειγμα τα δύο τρία χρόνια...)...άσε που τελικά αν αλλάξεις πάλι, τότε θα έχεις ξοδέψει ίσως και τα ίδια χρήματα, ίσως και περισσότερα αν βάλουμε μέσα και αυτά που θα ξοδέψεις τώρα...τεσπά να είχαμε να λέγαμε...ας μας ενημερώσει με feedback ο παλίκαρος που άνοιξε το θέμα τι πήρε τελικά και τι εντυπώσεις έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η άλλη είναι το cinebench που είναι 2-3% πιο αργός σε single core και 30-40% πιο γρήγορος σε multicore......

Κάτι που δεν ενδιαφέρει το 98% των χρηστών.  Και λίγο λέω. Οι προβλέψεις για το μέλλον , έχουν ΠΕΣΕΙ ΟΛΕΣ ΕΞΩ.

Οι φανατικοί της amd τα ίδια έλεγαν πριν 5 χρόνια για τον i5 2500 σε σχέση με τους fx. Ότι ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ παιχνίδια

που ΘΑ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΣΑΝ τους 8πυρήνες των fx και ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΚΑΙ PATCH που ΘΑ έκαναν τα παιχνίδια να πετάνε στους fx.

ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ και σήμερα, ο i5 2500 παίζει καλύτερα όλα τα σημερινά παιχνίδια από τους fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν ενδιαφέρει το 98% των χρηστών.  Και λίγο λέω. Οι προβλέψεις για το μέλλον , έχουν ΠΕΣΕΙ ΟΛΕΣ ΕΞΩ.

Οι φανατικοί της amd τα ίδια έλεγαν πριν 5 χρόνια για τον i5 2500 σε σχέση με τους fx. Ότι ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ παιχνίδια

που ΘΑ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΣΑΝ τους 8πυρήνες των fx και ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΚΑΙ PATCH που ΘΑ έκαναν τα παιχνίδια να πετάνε στους fx.

ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ και σήμερα, ο i5 2500 παίζει καλύτερα όλα τα σημερινά παιχνίδια από τους fx.

Επιμένεις να ζορίζεσαι...σε σχεδόν όλα τα σοβαρά προγράμματα που εκμεταλλεύονται πυρήνες είναι μπροστά ο 1400 από τον 7400...εσένα αν δεν σου αρέσει μην παίρνεις φίλτατε...πάρε την 2066 της intel την καινούργια...πάρε 1151...πάρε γενικά ή πρότεινε intel...δικαίωμά σου...δικαίωμά μου όμως να προτείνω ότι εγώ θεωρώ καλύτερο...(και ένα tip...κουμάντο στα games τώρα κάνουν οι κονσόλες...και είναι ήδη 8 πύρηνες...σκέψου μόνος σου...)  :X  :confused:  :unsure:  :devil:  :ph34r:...άντε καλημέρα μας, το ζαλίσαμε το θέμα...ας περιμένουμε feedback από τον TS.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να σκεφτεί κανείς ότι έχω intel και nvidia τώρα...αλλά τουλάχιστον βλέπω μπροστά μου...ε ρε θεότητες που έχουμε γεμίσει...ο Όλυμπος είμαστε όχι forum...καλό καφέ καρντάσια...εγώ πάω παραλία να χτυπήσω φραπεδιά!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια και μιλαμε για budget gaming εχω ενα παιδι με 4x4 ddr3 ram gskillsniper1866  /Radeon HD 7800 / seidon 240V  και προσπαθει να φτιαξει κατι βασικα για να παιζει overwatch και wow στα 1080p  . Πρωτη σκεψη ηταν να του παρω

g4560/GA-B250M-D2V / 2x8 ddr4

αλλα σκεφτομαι πως να βολεψω τις ddr3 ram ....

 cpu απο eshop θελει και ελεγα τον 8300 + GA-970A-UD3P και να τον κανω OC  αλλα βλεπω τον FX-6300 σαν light gaming cpu ταιριαζει και κλοκαρει καλυτερα ; Τελικο κοστος βγαινει περιπου 58 mobo και 88 cpu αξιζει να παει   +130 για τις 2x8 ddr4 και g4560 ; Ευχαριστω

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψη μου είναι πως πάει ανάλογα με το τι θέλει ο καθένας να κάνει και τι οικονομική δυνατότητα έχει για να το κάνει.
δλδ για παράδειγμα,
..αν θες σίγουρα Full HD 1080p και Ultra γραφικά και 60 fps και άνω κάθε φορά -ότι και να γίνει, -ότι και να είναι αυτό που θες να κάνεις και να κρατήσει καιρό τότε αυτό το (Ακραίο) combo είναι ότι πρέπει:

i7 6950X GTX 1080 Ti ή Titan Pascal και 128 GB Ram  :-D (και για τους μερακλήδες SLI !  :D )

-Αυτό το ακραίο παράδειγμα είναι μια μορφή "Future Proof" καθώς αν πούμε πως θέλουμε Μόνο 1080p τότε θα είμαστε μια χαρά άνετοι για πάρα πολύ καιρό..  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά επιλογή είναι ο 7400...σαφώς καλύτερη επιλογή στα ίδια χρήματα είναι ο 1400...παίδες βρισκόμαστε στο 2017 και είναι αστείο το λιγότερο, να προτείνουμε επεξεργαστή 4c/4t όταν με τα ίδια χρήματα μπορεί κάποιος να πάρει 4c/8t που θα του φανούν πολύ χρησιμότερα λίγο παρακάτω...υπολογιστή δεν παίρνουμε για σήμερα, αύριο και μεθαύριο...παίρνουμε να μας πάει κάποιο καιρό...ήδη υπάρχουν κάποια παιχνίδια που τερματίζουν 4c/4t...λίγα αλλά υπάρχουν...αύριο θα του κάτσει να θέλει να παίξει κάποιο νέο παιχνίδι γιατί να ζορίζεται λόγω cpu;;; Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις παλίκαρε που άνοιξες το topic...μέτρα τα κουκιά καλά, σκέψου λίγο παρακάτω...δεν υπάρχει καμιά λογική να αγοράσεις έναν cpu που έστω λέω εγώ είναι 5% πιο γρήγορος στα σημερινά games (που δεν είναι) και 30-40% πιο αργός (ίσως λέω και λίγα) σε οτιδήποτε είναι φυσιολογικά γραμμένο να εκμεταλλεύεται πυρήνες και threads...άντε και είδε 5 έστω 10 fps περισσότερα στο overwatch...και τι έγινε ρε σεις; Παίζει εντελώς smooth και στους δύο; Τα περισσότερα παιχνίδια θα παίζουν πιο smooth στον 1400 λόγω SMT...ήδη σε πολλά έχει υψηλότερα 1% και 0,1% frames...ψάξε και διάβασε reviews για τον 1400...τώρα πια πιστεύω ότι είναι obsolete οι 7400 και 7500 της intel...δεν έχει νόημα η επιλογή τους για νέο σύστημα...Ότι και να επιλέξεις να έχεις υγεία να το χαρείς φίλτατε.

 

 

+1

 

Απο κει που καποιοι προτειναν "το καλυτερο" για τις αναγκες και το budget του εκαστοτε ενδιαφερομενου τωρα φτασαμε στο "μια χαρα" ειναι και το ταδε (που μπορει να'ναι αλλα μπορει να παιρνει και καλυτερο).

 

Ας γραψει ο TS και καποια παραδειγματα χρησης,παιχνιδια/ρυθμισεις,ποια οθονη εχει κλπ.

 

Και budget δεν ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που δεν ενδιαφέρει το 98% των χρηστών.  Και λίγο λέω. Οι προβλέψεις για το μέλλον , έχουν ΠΕΣΕΙ ΟΛΕΣ ΕΞΩ.

Οι φανατικοί της amd τα ίδια έλεγαν πριν 5 χρόνια για τον i5 2500 σε σχέση με τους fx. Ότι ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ παιχνίδια

που ΘΑ ΑΞΙΟΠΟΙΟΥΣΑΝ τους 8πυρήνες των fx και ΘΑ ΕΒΓΑΙΝΑΝ ΚΑΙ PATCH που ΘΑ έκαναν τα παιχνίδια να πετάνε στους fx.

ΤΙΠΟΤΕ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ και σήμερα, ο i5 2500 παίζει καλύτερα όλα τα σημερινά παιχνίδια από τους fx.

Πρωτα απολα ο i5 2500k ειχε σαφως πολυ καλυτερο single thread απο τους FX. Πραγμα που δεν ισχυει μεταξυ r5 1400 και 7400. O R5 1400 ειναι ΣΗΜΕΡΑ καλυτερος (μιας και φτανει τα 3.8ghz out of the box). 

 

Τωρα αν θες να αρχισουμε για το τι λεγανε οι φανατικοι μεν και δε να σου θυμισω τον g3258 που 2 χρονια πριν εσκιζε τον FX και 1 μηνα αργοτερα δεν ανοιγαν καν τα games χωρις hacks. Σημερα φανταζομαι τα περισσοτερα games δεν τρεχουν καν. 

 

Στο τουτεστιν, οποιος παιρνει i5 πλεον ή fanboy ειναι ή τον παρεσυρε ενα οπως εσυ για παραδειγμα. Δεν νοειται να αγοραζεις επεξεργαστη με παρομοιες επιδοσεις, κλειδωμενο και 4 threads λιγοτερα στα ιδια χρηματα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...