Προς το περιεχόμενο

To HomePod είναι το Siri-enabled ηχείο της Apple που θα κυκλοφορήσει το Δεκέμβριο με τιμή $349


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω και το Google home και το echo (dot) στο σπίτι. Και τα δύο λειτουργούν πολύ καλά με το Google home να υπερτερεί στα σημεία. Τώρα... αν αυτό της Apple συνδέεται με home assistant, ifttt, tasker και δουλεύει σωστά στην Ελλάδα τότε είμαι σίγουρος πως θα αξίζει σαν συσκευή... για να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είσαι σίγουρος; Εμένα το Echo και με iCloud Calendar είναι συμβατό με όλες τις λάμπες μου και Smart συσκευές, έχει παραπάνω δυνατότητες και κόστισε λιγότερα χρήματα. Μάλιστα έκατσα και δοκίμασα το SDK το οποίο είναι άψογο και έγραψα δοκιμαστικό Skill. Τώρα πέρα από τον ήχο δεν βλέπω σε τι υπερτερεί το HomePod.. αν εξαιρέσεις την Apple Music intergration που ελπίζω με το καινούργιο SDK να εφαρμοστεί και στην Alexa αντί για Spotify, δεν βλέπω κάτι που να δικαιολογεί την τιμή.

 

Αναφέρθηκα στο οικοσύστημα της apple και ειδικά στο homekit. Το echo και της google δεν μπορούν να συνεργαστούν με το homekit  με το οποίο ήδη αξιοποιώ τις apple συσκευές μου, τα φώτα, θερμοστάτη και άλλους σένσορες. Αν ακούγεται και τόσο ωραία όπως λένε, θα είναι μια πολύ καλή λύση (και ακριβή ταυτόχρονα). Διάβασα πως αν βάλεις και 2 τέτοια στον ίδιο χώρο "μιλάνε" μεταξύ τους και μοιράζουν ακόμη πιο εντυπωσιακά τη μουσική! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκα στο οικοσύστημα της apple και ειδικά στο homekit. Το echo και της google δεν μπορούν να συνεργαστούν με το homekit  με το οποίο ήδη αξιοποιώ τις apple συσκευές μου, τα φώτα, θερμοστάτη και άλλους σένσορες. Αν ακούγεται και τόσο ωραία όπως λένε, θα είναι μια πολύ καλή λύση (και ακριβή ταυτόχρονα). Διάβασα πως αν βάλεις και 2 τέτοια στον ίδιο χώρο "μιλάνε" μεταξύ τους και μοιράζουν ακόμη πιο εντυπωσιακά τη μουσική! 

Ναι κάτι παρόμοιο με τα Sonos των 199€ που μοιράζονται τον ήχο. Το θέμα είναι ότι αυτοί θα το πουλήσουν σίγουρα 400€ το ηχείο στην Ευρώπη το ελάχιστο. Σκέψου να θες 2 ηχεία ενώ έχεις μικρό σπίτι απλά για να ακούς την μουσική. 800€ διαφορετικά 400€ 2x Sonos + 55€ Amazon Echo 455€ το σύνολο.

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει ασυμβατότητες με το Echo από τις Hue μέχρι τις Yeelight που δεν είναι HomeKit compatible, IFTTT και πάει λέγοντας.. τα πάντα λειτουργούν άψογα εκτός της Elgato που δεν θέλει να βάλει Universal Support. Το μόνο που με χάλασε όπως είπα και παραπάνω στην Alexa είναι η συμβατότητα με Apple Music αν και με το νέο SDK ελπίζω να το βάλουν όπως έβαλαν iCloud Calendar intergration. Δεν λέω είναι αρκετά υποσχόμενο ως "ηχείο" αλλά δεν με εντυπωσίασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκα στο οικοσύστημα της apple και ειδικά στο homekit. Το echo και της google δεν μπορούν να συνεργαστούν με το homekit...

Τα έχεις συνδυάσει και τα 2 με το homekit;

Τί διαφορές - προβλήματα αντιμετώπισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα έχεις συνδυάσει και τα 2 με το homekit;

Τί διαφορές - προβλήματα αντιμετώπισες;

 

Δεν έχω echo και google μιας και πρακτικά ακόμη είναι ψιλοάχρηστα στην Ελλάδα (όπως θα είναι και της apple αρχικά). Αυτά δεν είναι συμβατά προφανώς με το homekit. Φροντίζω όλα τα αξεσουάρ να είναι πλεον συμβατά με το homekit μιας και χρησιμοποιώ κυρίως προϊόντα από την apple. Φαντάσου πως πιο συχνά έχει θέματα το official app της philips για τα hue, παρά το homekit app το οποίο με σώζει όταν το άλλο δεν υπακούει! 

 

Έχω και το nvidia shield tv που κάποια στιγμή θα υποστηρίζει και το Google Assistance, οπότε θα δω "τι ψάρια θα πιάνει" σε σχέση με το homekit. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Η αλήθεια είναι ότι η ασυμβατότητα με την ελληνική γλώσσα προς το παρόν υποβαθμίζει την εμπειρία της χρήσης, υπάρχουν όμως σημάδια βελτίωσης. Στις Η.Π.Α οι συγκεκριμένες συσκευές κάνουν θραύση, αφού στην κυριολεξία σου λύνουν τα χέρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι αυτοί οι κατασκευαστές που βγάζουν δις δεν μπορούν να προγραμματίσουν τις assistant να καταλαβαίνουν όλες τις γλώσσες παγκοσμίως?Ασχετο τι μερίδιο αγοράς προσφέρεται σε κάθε κράτος.Επιεικως απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όλοι αυτοί οι κατασκευαστές που βγάζουν δις δεν μπορούν να προγραμματίσουν τις assistant να καταλαβαίνουν όλες τις γλώσσες παγκοσμίως?Ασχετο τι μερίδιο αγοράς προσφέρεται σε κάθε κράτος.Επιεικως απαράδεκτο.

 

"The Ethnologue catalogue of world languages, which is one of the best linguistic resources, currently lists 6909 living languages. About 6% of them have more than a million speakers each, and collectively account for 94% of the world population".

 

https://www.ethnologue.com/guides/how-many-languages

 

Άρα καταλαβαίνεις πως κάτι τέτοιο θα ήταν ένα τεράστιο project με τεράστια κόστη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"The Ethnologue catalogue of world languages, which is one of the best linguistic resources, currently lists 6909 living languages. About 6% of them have more than a million speakers each, and collectively account for 94% of the world population".

 

https://www.ethnologue.com/guides/how-many-languages

 

Άρα καταλαβαίνεις πως κάτι τέτοιο θα ήταν ένα τεράστιο project με τεράστια κόστη!

Ε καλά δεν είπαμε να περάσουν και την αρχαία διάλεκτο των Μάγιας .Τις 100-200 πιο γνωστές γλώσσες θα μπορούσαν άνετα.Επίσης θα  μπορούσαν όλοι μαζί να χρηματοδοτήσουν ένα κοινό project και να μοιραστούν τα έξοδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος; Εμένα το Echo και με iCloud Calendar είναι συμβατό με όλες τις λάμπες μου και Smart συσκευές, έχει παραπάνω δυνατότητες και κόστισε λιγότερα χρήματα. Μάλιστα έκατσα και δοκίμασα το SDK το οποίο είναι άψογο και έγραψα δοκιμαστικό Skill. Τώρα πέρα από τον ήχο δεν βλέπω σε τι υπερτερεί το HomePod.. αν εξαιρέσεις την Apple Music intergration που ελπίζω με το καινούργιο SDK να εφαρμοστεί και στην Alexa αντί για Spotify, δεν βλέπω κάτι που να δικαιολογεί την τιμή.

Πάντως για ηχείο μιλάμε, οπότε ο ήχος νομίζω είναι το σημαντικότερο κριτήριο. Είναι σαν να λες για αυτοκίνητο ότι δεν σε ενδιαφέρει να τσουλάει, αρκεί να έχει ζάντες αλουμινίου και δερμάτινα καθίσματα ή έστω bluetooth. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Επίσης θα  μπορούσαν όλοι μαζί να χρηματοδοτήσουν ένα κοινό project και να μοιραστούν τα έξοδα.

Μεγάλη κουβέντα αυτό! Συμφωνώ απόλυτα. Κάθε ένας που βγάζει assistant το μαθαίνει από την αρχή να καταλαβαίνει κ να μιλάει αγγλικά. Μετά κανα γαλλικό κ κανα ισπανικό! Ας συνεργαστούν μεταξύ τους να μην κάνουν διπλές δουλειές και να έχουν μεγαλύτερη γκάμα κ μεγαλύτερο πελατολόγιο! Αλλά είναι δυνατόν να δεχτούν να συνεργαστούν τέτοιες εταιρίες. Εδώ κοινά πρότυπα σε αλλά κ αλλά σημαντικότερα δεν κάθονται να φτιάξουν και αν τα φτιάξουν δεν τα ακολουθούν όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...