Προς το περιεχόμενο

Η Apple φρεσκάρισε ελαφρώς το MacBook 12" και τα MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτα τα macbooks που βγαινουν με i5 και i7, εχουν ανεμιστηρι μεσα? 

Tα 12" Macbook δεν εχουν ανεμιστηρα.

Οι επεξεργαστες που φορανε ειναι πολυ χαμηλης καταναλωσης που μεχρι προσφατα η intel τους ελεγε intel m3 και τωρα αλλαξε το marketing και τους λεει και αυτους intel i5/i7, παρολο που ειναι πιο αδυναμοι.

Αυτό δεν θα είναι πρόβλημα για τους περισσότερους, γιατί και να έπερνε 32GB Ram και να την ήθελαν... το κόστος θα ήταν αστρονομικό.

 

Πραγματικά ρε Apple, γιατί το γ@μ@$ τόσο με το κόστος της μνήμης και του αποθηκευτικού χώρου?

Μια χαρά ήταν παλιά που απλά υπερκοστολούσες τις CPU για όποιον ήθελε να τα σκάσει...

Το macbook pro 15" των $2500 δεν απευθυνεται στους περισσοτερους.

Δεν νοειται αυτο το μηχανημα εν ετει 2017 να εχει ιδια max ram με το 13αρι των $1200 του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το "καινούριο" MacBook pro χωρίς touch bar (το οποίο με ενδιαφέρει κιόλας) το παρουσίασαν ότι ξεκινάει από 1299 από 1499 που είχε το 2016 μοντέλο. Αυτό που δεν φάνηκε όμως είναι ότι η τιμή δεν έπεσε, απλά πρόσθεσαν μοντέλο με μικρότερο ssd.

 

Το 2016 μοντέλο χωρίς touch bar είχε ένα μοντέλο στα 1499 με 256 sdd. Τώρα απλά πρόσθεσαν και ένα στα 1299 με 128 σκληρό και υπάρχει και το άλλο στα 1499.

 

Εγώ ξενέρωσα λίγο γιατί περίμενα όντως να ρίξουν την τιμή, γιατί αυτό το 1499 στην Ελλάδα δεν είναι τόσο! Τα public τα πουλάνε στα 1800 όσο δλδ είναι τα touch bar στο εξωτερικό. Η Apple ειναι απο τις μοναδικες εταιριες που βαζουν τον καταναλωτη να πληρωνει την διαφορα των φορων. Αυτο ειναι τραγικο.

 

Eκτος απο αυτα, ξερουμε ποτε αυτα θα κυκλοφορησουν Ελλαδα? Υποτιθεται οτι η apple απο αυριο τα πουλαει στην ιστοσελιδα της για Αμερικη...

 

Φιλε επειδη εχω macbook pro 13 2013 me 256 ssd και ενας φιλος μου πηρε του 2014 με 128 και εχει ξενερωσει τελειως, παρε με 256 οπως καιι δηποτε διοτι αν παρεις τωρα 128 γιατι θα αναβαθμισεις και καλα μετα να ξερεις οτι θα παρεις πολυ πιο αργο δισκο για πολυ παραπανω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@akatsim τελευταία φορά που το είδα ήταν 24% ο φόρος

Έτσι το 1449 γίνεται 1796 και αν το στογγιλεψουμε κάνει 1800

Τώρα αν παραπονιέσαι για τα 4 ευρω που στογγιλεβουν πάω πάσο πραγματικά.

Από την άλλη αν παραπονιέσαι για 350 παραπάνω για το ΦΠΑ καλά κάνει αλλά να κάνεις δεν μπορείς και κάτι έτσι δουλεύει το σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη φορά έπρεπε να βάλει οπωσδήποτε 16Gb ram και στο 13άρι. Πλέον όχι, δεν φτάνουν τα 8Gb!!

ε την θες την τρολιά σου, πάρε windows pc ρε φίλε άμα θες τούμπανο,φταίει η apple δηλαδή τώρα ? 

η θες να μου πεις ότι για heavy task προορίζονται τα mac book ? 

εντάξει έχουν μια φινέτσα και είναι πολύ ωραία στην χρήση αλλά δεν είναι για κάποια πράγματα, επίσης τα 8gb μια χαρά είναι για τις δουλειές που προορίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδεχουμενη η ανανεωση hardware .

Εμενα με ενδιαφερει το macbook pro to 13αρι μοντελο χωρις touch bar για να δουμε αν φετος ειναι η χρονια να το αποκτησω γιατι καλο το dell xps αλλα παλιωσε .

Καλουτσικο ειναι κατι κανει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλά και πανάκριβα μόνο φυσικά για επαγγελματίες και τίποτα περισσότερο..

Nα το διαβαζα αυτο το 2000 οκ,ισως.Αλλα οχι το 2017.

Τα apple απευθυνονται πλεον σε ατομα που θελουν να το παιξουν επαγγελματιες και οχι σε αυτους που ειναι επαγγελματιες.

 

Κατα 99% χρησιμοποιουνται ως hipster machines/facebook machines.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη φορά έπρεπε να βάλει οπωσδήποτε 16Gb ram και στο 13άρι. Πλέον όχι, δεν φτάνουν τα 8Gb!!

θα μπορούμε να προσθέσουμε έπειτα άλλα 8GB ή είναι πάλι κολλημένα στην μητρική όπως του 2016?

Τα apple απευθυνονται πλεον σε ατομα που θελουν να το παιξουν επαγγελματιες και οχι σε αυτους που ειναι επαγγελματιες.

 

Κατα 99% χρησιμοποιουνται ως hipster machines/facebook machines.

 

αυτό ισχύει σε όλα τα πολυτελή προϊόντα βρε παιδιά... πχ νομίζετε πως όλοι οι κάτοχοι Ferrari τις αγόρασαν για τις επιδόσεις του αυτ/τού και μονο? ρωτήστε τον τύπο που έχει μια στην Ξάνθη και έχει κολλήσει το κιβώτιο ταχυτήτων στην 2η-3η :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα το διαβαζα αυτο το 2000 οκ,ισως.Αλλα οχι το 2017.

Τα apple απευθυνονται πλεον σε ατομα που θελουν να το παιξουν επαγγελματιες και οχι σε αυτους που ειναι επαγγελματιες.

 

Κατα 99% χρησιμοποιουνται ως hipster machines/facebook machines.

Μίλησε ο εμπειρογνώμονας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Intel. Μην ξεχνάμε τις ασύλληπτες διαφορές Kaby Lake με Skylake. 

Επειδή έχω μείνει λίγο πίσω, ενημερωτικά ποιές είναι οι διαφορές; Ποιός αξίζει καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα σωστά η RAM δεν αναβαθμίστηκε;

 

Το Macbook 12" θα έχει πάλι σειρά "m" όχι ίδια με του Pro όσον αφορά τον επεξεργαστή;

 

Το Macbook Air τι αναβάθμιση έλαβε, μόνο επεξεργαστή; Και αυτό σειρά Kabylake;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το "καινούριο" MacBook pro χωρίς touch bar (το οποίο με ενδιαφέρει κιόλας) το παρουσίασαν ότι ξεκινάει από 1299 από 1499 που είχε το 2016 μοντέλο. Αυτό που δεν φάνηκε όμως είναι ότι η τιμή δεν έπεσε, απλά πρόσθεσαν μοντέλο με μικρότερο ssd.

 

Το 2016 μοντέλο χωρίς touch bar είχε ένα μοντέλο στα 1499 με 256 sdd. Τώρα απλά πρόσθεσαν και ένα στα 1299 με 128 σκληρό και υπάρχει και το άλλο στα 1499.

 

Εγώ ξενέρωσα λίγο γιατί περίμενα όντως να ρίξουν την τιμή, γιατί αυτό το 1499 στην Ελλάδα δεν είναι τόσο! Τα public τα πουλάνε στα 1800 όσο δλδ είναι τα touch bar στο εξωτερικό. Η Apple ειναι απο τις μοναδικες εταιριες που βαζουν τον καταναλωτη να πληρωνει την διαφορα των φορων. Αυτο ειναι τραγικο.

 

Eκτος απο αυτα, ξερουμε ποτε αυτα θα κυκλοφορησουν Ελλαδα? Υποτιθεται οτι η apple απο αυριο τα πουλαει στην ιστοσελιδα της για Αμερικη...

Ακριβως το ιδιο και εγω φιλε μου...μολις ειδα το 1299 χαρηκα διοτι ειχα καποιον γνωστο ωστε να το παρω απο αμερικη αλλα με 128 ssd δεν κανουμε δουλεια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε την θες την τρολιά σου, πάρε windows pc ρε φίλε άμα θες τούμπανο,φταίει η apple δηλαδή τώρα ? 

η θες να μου πεις ότι για heavy task προορίζονται τα mac book ? 

εντάξει έχουν μια φινέτσα και είναι πολύ ωραία στην χρήση αλλά δεν είναι για κάποια πράγματα, επίσης τα 8gb μια χαρά είναι για τις δουλειές που προορίζονται.

 

Την θέλω την τρολλιά μου για ποιο λόγο ακριβώς; Επειδή λέω κάτι που ισχύει; Η απάντηση σου στο οτι εγω ήθελα 16gb μνήμη είναι να πάρω μηχάνημα windows; Όχι ρε φίλε, θέλω macbook pro με 16gb μνήμη κάτι το οποίο η apple θα έπρεπε να εχει κάνει. Δεν με ενδιαφέρει η φινέτσα. Με ενδιαφέρει να κάνω την δουλειά μου απροβλημάτιστα. Δεν τα χρησιμοποιούμε ολοι για facebook και twitter.

Βάζεις vmware πάνω, βάζεις photoshop, βάζεις lightroom, και αλλα τόσα προγράμματα (μόνο μη μου πεις σε παρακαλώ οτι τα macbook pro δεν είναι για επεξεργασία φωτογραφίας-βίντεο κτλ γιατί τότε δεν υπάρχει λόγος που σου απαντάω), browsers με καμιά 10 αριά tabs ανοικτά... 

Και εκτός αυτού το μηχάνημα αυτό δε το παίρνεις τώρα και το αλλάζεις τον επόμενο χρόνο. Το κρατάς κατα μέσο όρο μια 4-5ετία. Και για τα λεφτά του και μόνο ΠΡΕΠΕΙ να εχει 16gb ram. Αν βολεύεσαι τώρα, και θα βολεύεσαι και για την επόμενη 5ετία με 8gb μνήμη, είσαι άρχοντας! Μόνο μην εχεις την ίδια απαίτηση και απο τους άλλους.

 

θα μπορούμε να προσθέσουμε έπειτα άλλα 8GB ή είναι πάλι κολλημένα στην μητρική όπως του 2016?

 

Όχι, δυστυχώς δεν μπορείς να προσθέσεις επιπλέον ram. Είναι ενσωματωμένη στη μητρική. Αυτό έγινε απο όταν έβαλαν retina.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...