Προς το περιεχόμενο

VDSL σχεδον σε ολη την Καλλιθεα ?!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ! Εχω δει οτι στον δημο Καλλιθεας εχουν αρχισει και σκαβουν δρομους για οπτικη ινα ! Και συγκεκριμενα στη πρωτη φωτογραφια στην κυκλομενη περιοχη . Ξερει κανεις το οτιδηποτε για το αν οντως ειναι για VDSL ? Και στην δευτερη φωτογραφια υπαρχει το καφαο που φαινεται σκαμενο απο γυρω αλλα πουθενα κολωνακια που να λενε οτι γινει σκαψιμο για οπτικη .. ξερει κανεις ιδιαιτερα για αυτο το σημειο τι παιζει ?! Αν δηλαδη εκει σκαβουν για να ξεκινησουν να βαζουν ινες η απλα αν θα αλλαξουν καφαο λογο καποιου προβληματος ?! :) Ειναι επιτελους η ωρα μας ?! :P 

post-236320-0-96307700-1496835877_thumb.jpg

post-236320-0-08463700-1496835971_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριπτυχο της ατυχιας στην καλλιθεα ειναι το εξης: 1) ο οτε δεν πηρε την καλλιθεα στην α΄φαση 2) δεν ξερουμε αν ενδιαφερθει καποιος εναλλακτικος παροχος στην β΄φαση 3) μονο η wind εχει εκδηλωσει την επιθυμια  να παρει την καλλιθεα με βαση χρονου 3τιας και προφανως παγιο 50 ευρω. εχω ακουσει και εγω οτι σκαβουν, ποιοι ειναι ομως? σιγη ιχθυος, λες και ειναι τα απορρητα χαρτια του κρατους, προφανως καποιοι δεν λενε την αληθεια για να μην χασουν πελατες.διοτι δεν εξηγειτε το γεγονος να μου λεει η vodafone οτι εκει που μενω εχει vdsl χωρις να υπαρχουν καφαο στην καλλιθεα, και με χρεωση 37,50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λογικά μέχρι την Παρασκευή θα ανακοινωθούν επισήμως οι περιοχές που ανέλαβε η Vodafone κι η Wind. 

 

""Η ΕΕΤΤ, στη σημερινή συνεδρίαση της και στο πλαίσιο της διαδικασίας της β’ φάσης της πρώτης ανάθεσης περιοχών για την ανάπτυξη δικτύου VDSL Vectoring ή τεχνολογίας/αρχιτεκτονικής που προσφέρει ταχύτητες πρόσβασης 100Mbps ή υψηλότερες αποφάσισε την ανάθεση 25 αστικών κέντρων στην εταιρία Vodafone και 23 αστικών κέντρων στην εταιρία WIND."

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/News_new/news_0649.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος τα κολωνακια που έχουν τοποθετηθεί στις δρόμους της πρώτης εικόνας πάνω στις κόκκινες -άσπρες κορδέλες μεταξύ αυτόν γράφει ότι θα γίνουν έργα για να περάσουν οπτική ίνα από κάποια ιδιωτική εταιρία!! Δεν θυμάμαι καθόλου όνομα!! Όταν περάσω θα βγάλω μια φωτογραφία γιατί και γω πρώτη φορά την έβλεπα αυτή την εταιρεία!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα και τραβηξα μην φωτογραφια Οσο περιμενα στο φαναρι !! Δεν ξερω το κατα ποσο φαινεται καλα αλλα εδω και καμποσες μερες ειναι ετσι χωρις καμια εξεληξη !! Ανεβαζω την φωτογραφια για να βοηθησω καποιον να μου πει αν ξερει τι φαση .. (μην τυχον εχει πεσει πανω σε κατι παρομοιο στην δικη του περιοχη)  :)   Οσο για την αλλη μερια που σκαβουν για οπτικη φαινεται οτι εχουν ξεκινησει να περνανε ινες εχουν γινει κοψηματα στον δρομο και σκαβουν αν ειδα καλα καποια καφαο !! αλλα διστυχως παλι δεν καταφερα να δω τι γραφει πανω στα χαρτια που εχουν κρεμασμενα ..

post-236320-0-98805000-1496872808_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν περνάνε οπτικές ίνες στη γραμμοσκιασμένη περιοχή που έχεις στην 1η φωτογραφία.. Επειδή μένω εκεί , τα είδα και ρώτησα τους εργάτες. 

Μου είπαν ότι όντως περνάνε ίνες και το πότε θα ενεργοποιηθεί εξαρτάται από τον πάροχο. Από ότι είδα τη σημειώματα είναι μια τεχνική ιδιωτική εταιρία που κάνει τα έργα (KGP - κάπως έτσι.. πρώτη φορά την ακούω).. Κάνανε έργα νυχθημερόν κάτω από το σπίτι μου για να τα τελειώσουν..

 

Τώρα παιδιά πότε θα ενεργοποιηθεί ... πώς μπορούμε να μάθουμε ; Πρέπει πρώτα να μπει νέο καφαό έτσι ;

 

Αλλά και πάλι ποιό καφάο πρέπει να αλλαχθεί για εμάς που είμαστε στη γραμμοσκιασμένη περιοχή ;

 

 


Καταφερα και τραβηξα μην φωτογραφια Οσο περιμενα στο φαναρι !! Δεν ξερω το κατα ποσο φαινεται καλα αλλα εδω και καμποσες μερες ειναι ετσι χωρις καμια εξεληξη !! Ανεβαζω την φωτογραφια για να βοηθησω καποιον να μου πει αν ξερει τι φαση .. (μην τυχον εχει πεσει πανω σε κατι παρομοιο στην δικη του περιοχη)   :)   Οσο για την αλλη μερια που σκαβουν για οπτικη φαινεται οτι εχουν ξεκινησει να περνανε ινες εχουν γινει κοψηματα στον δρομο και σκαβουν αν ειδα καλα καποια καφαο !! αλλα διστυχως παλι δεν καταφερα να δω τι γραφει πανω στα χαρτια που εχουν κρεμασμενα ..

 

 

φιλε μου αυτό το καφαο είναι έξω στη Θησέως.. Έχει σχέση με την περιοχή που κάνουνε τα έργα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν περνάνε οπτικές ίνες στη γραμμοσκιασμένη περιοχή που έχεις στην 1η φωτογραφία.. Επειδή μένω εκεί , τα είδα και ρώτησα τους εργάτες. 

Μου είπαν ότι όντως περνάνε ίνες και το πότε θα ενεργοποιηθεί εξαρτάται από τον πάροχο. Από ότι είδα τη σημειώματα είναι μια τεχνική ιδιωτική εταιρία που κάνει τα έργα (KGP - κάπως έτσι.. πρώτη φορά την ακούω).. Κάνανε έργα νυχθημερόν κάτω από το σπίτι μου για να τα τελειώσουν..

 

Τώρα παιδιά πότε θα ενεργοποιηθεί ... πώς μπορούμε να μάθουμε ; Πρέπει πρώτα να μπει νέο καφαό έτσι ;

 

Αλλά και πάλι ποιό καφάο πρέπει να αλλαχθεί για εμάς που είμαστε στη γραμμοσκιασμένη περιοχή ;

 

 

 

 

φιλε μου αυτό το καφαο είναι έξω στη Θησέως.. Έχει σχέση με την περιοχή που κάνουνε τα έργα ;

για το Α/Κ ιπποδρομου που εχει παρει ο οτε, απο το χρονοδιαγραμμα δειχνει 3ο τριμηνο του 2017. για το Α/Κ καλλιθεας που εχει παρει η wind μπορειτε με το νουμερο του καφαο που αναγραφεται στον κατανεμητη της πολυκατοικιας και απο το χρονοδιαγραμμα της λιστας που εχει βγαλει η wind να δειτε ποτε περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έρχομαι με νεότερα :

 

Από ότι είδα σε όλη την περιοχή που έχουν σκάψει (γραμμοσκιασμένη στο πρώτο ποστ) έχουν αφήσει ανογματα κοντά στα καφάο τα παλιά και σε μια περίπτωση πετάγονται 5-6 σωλήνες σε ένα μέρος που δεν είχε παλιό καφάο...

 

πιστεύω ότι αργά η γρήγορα θα αλλάξουν και τα καφάο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που ρώτησα την προηγούμενη εβδομάδα κάτω απο το σπίτι μου που έσκαβαν για οπτική ίνα, μου είπαν οτι θέλει κανένα 6μηνο για να δωθεί εμπορικά. Το κομμάτι που έχω δει έιναι Αραπάκη, Σαπφούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα που ρώτησα την προηγούμενη εβδομάδα κάτω απο το σπίτι μου που έσκαβαν για οπτική ίνα, μου είπαν οτι θέλει κανένα 6μηνο για να δωθεί εμπορικά. Το κομμάτι που έχω δει έιναι Αραπάκη, Σαπφούς

αν μου πεις το νουμερο του καφαο που υπαρχει στον διανεμητη της πολυκατοικιας γραμμενο με μαρκαδορο, μπορω να σου πω απο την λιστα της wind ποτε το εχουν για παραδοση, αν και απο οτι ειδα το εχουν 4ο τριμηνο του 2017 οποτε καλα σου ειπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτός μου είπε οτι το σκάψιμο γίνεται για τον ΟΤΕ, εκτός και αν κάποιος απο τους δύο μας δεν κατάλαβε σωστά. Αν είναι απο wind εγω που έχω ΝΟΒΑ θα μπορώ να βάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αυτός μου είπε οτι το σκάψιμο γίνεται για τον ΟΤΕ, εκτός και αν κάποιος απο τους δύο μας δεν κατάλαβε σωστά. Αν είναι απο wind εγω που έχω ΝΟΒΑ θα μπορώ να βάλω?

εσυ ξερεις σε ποιο Α/Κ ανηκεις? ο οτε εχει παρει το Α/Κ ιπποδρομου, και η wind το Α/Κ καλλιθεας (δαβακη) οποτε λογικα και οι δυο θα σκαβουν. δεν ξερω αν η nova μπορει να νοικιασει αυριο απο τους δυο αυτους παροχους και να σου δωσει. οποτε πρωτα βλεπεις σε ποιο Α/Κ ανηκεις και μετα αποφασιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...