Προς το περιεχόμενο

USPS Παραγγελία!


panos1365

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα άνθρωποι του φόρουμ! Έκανα μια παραγγελία από ebay και ο τύπος που το πουλάει το έστειλε μέσω USPS και εδώ και κάποιες μέρες στο tracking system τους λεει ότι το δέμα μεταφέρεται προς Ελλάδα αλλά στα ΕΛΤΑ ο κωδικός για το tracking δεν υπάρχει και δεν μπορώ να επικοινωνήσω με τη USPS γιατί για να στείλω mail πρέπει να βάλω κάποια στοιχεία που ισχύουν μόνο στην Αμερική και στην Ελλάδα όχι και ούτε τηλέφωνο μπορώ να τους πάρω γιατί θα χρεωθώ τα μαλλιά της κεφαλής μου, υπάρχει περίπτωση η USPS να μου το φέρει το δέμα στη πόρτα μου η ίδια ή απλά δεν έχουν επικοινωνήσει με τα ΕΛΤΑ ακόμα για το δέμα; Έχει παραλάβει κανένας από εδώ δέμα από USPS? Ευχαριστώ πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα τα εθνικά ταχυδρομεία, όπως και το αμερικάνικο, εξυπηρετούνται στην Ελλάδα από τα ΕΛΤΑ.

Μην αγχώνεσαι με το θέμα αυτό γιατί όσο το δέμα ταξιδεύει στην ΕΕ δεν φαίνονται οι στάσεις και θα το δεις όταν το δέμα σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μιας και θιξατε αυτο το θεμα.Παρηγγειλα ενα πληκτρολογιο απο Κινα!42,82 συνολο με εξοδα αποστολης.Γραφει καπου Shipping method: Netherlands Registered.Θα υπαρχει χρεωση στο τελωνειο?Εβαλα μονο registered air mail!Οχι με courier!Πειτε μου εαν γνωριζετε γιατι εχω αγχωθει.Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν περασει 5 μερες τελευταια φορα που πηρα απο εξωτερικο εκανε 11 μερες ταξιδι για να φτασει στα ελτα αλλα απο τη στιγμη που ξεκινησε το ταξιδι του τα ελτα ηταν ενημερωμενα με τον κωδικο ενω τωρα εδω και 5 μερες τα ελτα δεν εχουν ιδεα


παιδια μιας και θιξατε αυτο το θεμα.Παρηγγειλα ενα πληκτρολογιο απο Κινα!42,82 συνολο με εξοδα αποστολης.Γραφει καπου Shipping method: Netherlands Registered.Θα υπαρχει χρεωση στο τελωνειο?Εβαλα μονο registered air mail!Οχι με courier!Πειτε μου εαν γνωριζετε γιατι εχω αγχωθει.Ευχαριστω

εγω οταν παρηγγειλα απο gearbest ενα δεματακι μου ηρθε με nl post μεσα σε 15-20 μερες ειναι αρκετα γρηγορη και δεν χρεωνει τελωνειο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει οτι μεχρι 50Ευρω δεν χρεωνει τελωνειο!Ελπιζω να μην γινει καμια στραβη!Ευχαριστω!

εμενα ηταν πολυ λιγοτερα απο 50 ευρω οποτε δεν ξερω σιγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δουλειά της USPS τελείωσε όταν το δέμα έφυγε από Αμερική. Περιμένεις να σκαναριστεί πλέον από τα ΕΛΤΑ, που δεν είναι και σίγουρο όμως. Μου έχει τύχει, δεματάκι από Αμερική, να κάνει ολόκληρο μήνα να φτάσει στα χέρια μου και από την στιγμή που είχε φύγει από USPS δεν εμφανίστηκε ξανά σε κανένα σύστημα tracking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δουλειά της USPS τελείωσε όταν το δέμα έφυγε από Αμερική. Περιμένεις να σκαναριστεί πλέον από τα ΕΛΤΑ, που δεν είναι και σίγουρο όμως. Μου έχει τύχει, δεματάκι από Αμερική, να κάνει ολόκληρο μήνα να φτάσει στα χέρια μου και από την στιγμή που είχε φύγει από USPS δεν εμφανίστηκε ξανά σε κανένα σύστημα tracking...

μη μου λες τετοια ρε φιλε εδωσα πολλα λεφτα υπαρχει περιπτωση να συμβει αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβασει οτι μεχρι 50Ευρω δεν χρεωνει τελωνειο!Ελπιζω να μην γινει καμια στραβη!Ευχαριστω!

 

Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό αλλά δεν προβλέπεται από την ευρωπαική νομοθεσία.

 

Άλλωστε, από το ΝΟΕ 2016 που άρχισαν οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι στα ΕΛΤΑ έχουν χρεωθεί σε δέματα με αξία πάνω από τα 22€ της ατέλειας ο ΦΠΑ και τα 12€ τέλη ΕΛΤΑ αλλά και σε δέματα αξίας κάτω από τα 22€ το τέλος παρουσίασης των 3€.

να επιστρεψουμε στο θεμα μου γτ ξεφυγαμε λιγο;

γιατι εχει καθυστερησει τοσο η USPS να δωσει πληροφοριες στα ΕΛΤΑ?

 

Μάλλον δεν διάβασες το 2o post.

Το θέμα είναι ότι το αμερικάνικο ταχυδρομείο δίνει πληροφορίες μέχρι να φύγει το δέμα από την Αμερική και όχι για το ταξίδι του στην Ευρώπη. 

Θα δεις κινήσεις αφού σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω που το διάβασες αυτό αλλά δεν προβλέπεται από την ευρωπαική νομοθεσία.

 

Άλλωστε, από το ΝΟΕ 2016 που άρχισαν οι δειγματοληπτικοί έλεγχοι στα ΕΛΤΑ έχουν χρεωθεί σε δέματα με αξία πάνω από τα 22€ της ατέλειας ο ΦΠΑ και τα 12€ τέλη ΕΛΤΑ αλλά και σε δέματα αξίας κάτω από τα 22€ το τέλος παρουσίασης των 3€.

 

Μάλλον δεν διάβασες το 2o post.

Το θέμα είναι ότι το αμερικάνικο ταχυδρομείο δίνει πληροφορίες μέχρι να φύγει το δέμα από την Αμερική και όχι για το ταξίδι του στην Ευρώπη. 

Θα δεις κινήσεις αφού σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ.

το θεμαι ειναι ποτε θα σκαναριστει απο τα ελτα...να περιμενω κι αλλες μερες η να κανω κατι πιο δραστικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται υπομονή.

Τα δέματα σκανάρονται όταν ανοιχτεί ο συγκεκριμένος σάκος και έχει παρατηρηθεί ότι πολλές φορές ξεπερνάνε το μήνα.

απλα επειδη εγω στις 2 ιουλιου θα παω σε νησι μπορω να πω στα ελτα να αλλαξουν διευθυνση αποστολης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν μπορείς γιατί τα δέματα παραδίδονται στη διεύθυνση αποστολής.

Αλλά μπορεί να σκαναριστεί πιο γρήγορα το δικό σου δέμα.

Μην αγχώνεσαι γι' αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...