Προς το περιεχόμενο

Δουλειές, εμπειρία, γνώσεις και στο τέλος τίποτα. Βαρέθηκα


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα αυτά τα χρόνια μαζεύω γνώσεις και εμπειρίες. Διάβασμα, σεμινάρια , πολύ δουλειά και στο τέλος τίποτα. Ισορροπίες μηδαμινές , προβλήματα οικονομικά και πολλές μα πολλές εκκρεμότητες σε πολλούς τομείς.

Είμαι τεχνικός υπολογιστών κατά κύριο λόγο. Κατσαβιδάκιας που λέμε. Όλα αυτά τα χρόνια βέβαια δούλεψα αρκετά και μου άρεσε να κάνω πράγματα πάνω στον κλάδο ειδικά για να μαζεύω εμπειρίες και γνώσεις.

Χωρίς να θέλω να εκθειάσω τον εαυτό μου πιστεύω ότι οι γνώσεις μου ειναι αρκετές πάνω σε πολλούς τομείς και σε ότι έχει να κάνει με την τεχνολογία. Μπορεί να μην είμαι ο εξπέρ σε κάθε τομέα αλλά έχω ένα φιλότιμο ειδικά πάνω στις δουλειές μου το οποίο με έχει βοηθήσει πάρα πολύ αλλά και μου έχει προξενήσει προβλήματα. 

Είμαι ιδεοψυχαναγκαστικός χαρακτήρας και ποτέ δεν άφηνα κάτι να πέσει κάτω. Πάντα έλεγα ξέρω να το κάνω παρόλο που μπορεί να μην ήξερα τελείως.

Καταπιάνομαι σχεδόν με τα πάντα. Από τεχνικά, μαστορέματα, ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, ηλεκτρονικά, προγραμματισμό, developing, προώθηση επιχειρήσεων, ιστοσελίδες, δίκτυα και πολλά άλλα.

Η αλήθεια είναι έχω γνώσεις και εμπειρία αρκετή πάνω σε όλα αυτά. Το θέμα είναι ότι είμαι 38 χρονών και δεν έχω κατασταλάξει τι θα γίνω στην ζωή μου. Σε κάθε μου δουλειά καθόμουν επειδή μου άρεσε το αντικείμενο εκτός από μια περίπτωση που καθησα για τα χρήματα πεντέμιση ολόκληρα χρόνια.

Σε όλες τις δουλειές μου είχα πάντα φιλότιμο να μάθω , να ασχοληθώ με τα πάντα και αρκετές φορές ήμουν One man show. Μπορούσα από το να φτιάξω κάλλιστα ένα μηχάνημα μέχρι να δώσω τεχνικές πληροφορίες στον πελάτη με σκοπό την πώληση, να κόψω παραγγελίες, να δουλέψω αποθήκη για να βοηθήσω επειδή έλειπε κάποιος η να κάτσω να μιλήσω με προμηθευτές του εξωτερικού για διάφορα θέματα. 

Το θέμα είναι ότι δεν ήθελα γενικά στην ζωή μου να εξαρτιέμαι από κανέναν και το κυριότερο το οποίο μου προξένησε πολλά θέματα είναι ότι δεν ζήταγα ποτέ βοήθεια από κανέναν. Στο τέλος εγώ έσπαγα το κεφάλι μου και πολλές φορές όταν ζήταγα απελπισμένα βοήθεια δεν την είχα.

 

Ξέρω να κάνω πολλά πράγματα. Κάθομαι και δουλευω αρκετές ώρες την ημέρα για λίγα χρήματα. Προσπαθώ να κάνω κάτι δεύτερο, πολλές φορές δεν έχω τον χρόνο ,εχω αφήσει πολλές δουλειες στην μέση λόγω έλλειψης χρόνου αλλά και λόγω ενοχών ότι δεν πρόσεξα τον πελάτη όσο έπρεπε. Κάθε μέρα ξεκινάω με όνειρα ότι θα τα καταφέρω αλλά στο τέλος πέφτω στο κρεβάτι μου ξερός για να μπορέσω να δω κανένα καλό όνειρο.

 

Θα προτιμούσα να δούλευα 15 ώρες την ημέρα και να έχω πχ 1500 ευρώ στην τσέπη παρά αυτό το πράγμα που ζω. Ειναι γενικά δύσκολα στην επαρχία

Από την μια δεν θέλω να δουλευω όλη μέρα. Από την άλλη δεν θέλω να τρώω την δουλεια κανενος η να ψάχνω να βρω υποψήφιους πελάτες. Από την άλλη με δυσκολία μπορώ να δουλέψω μόνος μου λόγω του ότι χρειάζομαι πίεση για να μπορέσω να αποδώσω.

 

Κάθομαι και δουλευω τόσες ώρες για 20-25 ευρώ ενώ κάλλιστα θα μπορούσα να τα βγάλω από μια δουλειά μιας ώρας. Το θέμα φυσικά ειναι η σιγουρια, η ασφάλιση και το ΤΕΒΕ το οποίο δεν περνάω ούτε από έξω.

Δουλειές έχω κάνει και εδώ στην επαρχία αλλά όλες στο μιλητό. Φοβάμαι να βγω πχ να μοιράσω κάρτες η να δώσω το τηλέφωνο μου. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο καθενας πιστευει οτι ειναι ατυχος, οσο τυχερος και εαν ειναι, επισης πιστευει οτι ειναι εξυπνος, οσο ανοητος και εαν ειναι.

 

Μια κραυγη ειλικρίνειας, σε ευχαριστουμε!  Ερωτευμενος με τον εαυτο σου για τα στοιχεια του, και ταυτοχρονα τον μισεις για αυτο.

 

Αντιστροφο συνδρομο του Πυγμαλιωνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν ειμαι ευχαριστημένος με τίποτα. Κάθε βράδυ κοιμάμαι και λέω δεν έκανα τίποτα πάλι σήμερα. Είμαι γεμάτος ανασφάλειες και άγχος υπερβολικό και μπορεί να κάθομαι όλη μέρα να το σκέφτομαι. Το θέμα είναι οτι δεν κοιτάω τον εαυτό μου καθόλου και παίρνω μπρος μόνο στα μεγάλη άγχη όταν βλέπω ότι μπορεί να πλησιάζει όλο και πιο κοντά κάτι κακό. Είτε εχει να κάνει με εμένα, με τα παιδιά μου, την γυναίκα μου. Εδώ και λίγες μέρες μαζεύω εκκρεμότητες. Εκκρεμότητες στο σπίτι, στην δουλειά , σε δουλειές δικές μου, σε ότι έχει να κάνει με τα αμάξι , με γιατρούς ..διάφορα.

Απλά να το τονίσω ότι δεν περιμένω να μου πει κάποιος ότι έχω θέμα ψυχολογικό γιατί αυτό το ξέρω. Έχω γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και ιδεοψυχαναγκαστική. Απλά είμαι όρθιος και παλεύω άσχετα αν δεν τα καταφέρνω πολλές φορές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήκω και φύγε έξω, τόση εμπειρία χαμένη δεν θα πάει.

 

Kαι κάτι που σου είχα πει και σε άλλο θέμα, σταμάτα να έχεις τόσες ενοχές είτε επειδή δεν βοήθησες αρκετά τον πελάτη είτε (το σημαντικότερο) μην φας την δουλειά κάποιου άλλου.

 

Αυτά θα σε κρατάνε πάντα πίσω ειδικά το δεύτερο, ο κόσμος μας δεν είναι αγγελικά πλασμένος, αν αφήσεις μια δουλειά για να μην την στερήσεις από κάποιον θα στην φάει κάποιος που δεν έχει τέτοια κολλήματα. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω για παράδειγμα έναν πελάτη στον οποίο ξεκίνησα να του φτιάχνω μια ιστοσελίδα. Πήρα μια μικρή προκαταβολή 50 ευρώ για να του πάρω το όνομα και να ξεκινήσω να του κάνω δουλειά. Το site το ξεκίνησα. Έχω μπλέξει βέβαια με δουλειές αλλά και αυτός τρέχει όλη μέρα και έχω φτάσει στο σημείο να μην τον ενοχλώ γιατί σκέφτομαι οτι του έχω πάρει λεφτά και δεν το έχω τελειώσει. Παρόλο που αυτός μου έχει πει να μου βάλει και άλλα χρήματα

Δηλάδη φτάνω σε σημείο που έχω ενοχές επειδή δεν έχω δώσει το 100% και ντρέπομαι να καλέσω τον οποιονδήποτε.

 

Γενικότερα δεν μπορώ να κατασταλάξω σε κάτι. Να γίνω ας το πουμε ειδικός σε κάτι. Το τεχνικό κομμάτι και τα ηλεκτρονικά είναι το φόρτε μου. Και μου αρέσει αυτό. Βασικά γενικά μου αρέσει να δίνω λύσεις και να βοηθάω τον καθένα. 

Σήμερα το πρωί έκανα κάποιες αλλαγές στο δίκτυο της εταιρείας γιατί είχαμε ενα θεμα με τον εκτυπωτη

Χτες το βράδυ κάθησα και έγραψα 2 άρθρα για κάτι προϊόντα ενός συνεργάτη που έχω

Πριν λίγο βοήθησα ένα φίλο με το google my business για να τον βρίσκουν τοπικά

Χτες το απόγευμα καθάριζα τα μάρμαρα του μπαλκονιού και κρεμασα 2 πολύφωτα που ειχαμε στην αποθήκη

Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω για παράδειγμα έναν πελάτη στον οποίο ξεκίνησα να του φτιάχνω μια ιστοσελίδα. Πήρα μια μικρή προκαταβολή 50 ευρώ για να του πάρω το όνομα και να ξεκινήσω να του κάνω δουλειά. Το site το ξεκίνησα. Έχω μπλέξει βέβαια με δουλειές αλλά και αυτός τρέχει όλη μέρα και έχω φτάσει στο σημείο να μην τον ενοχλώ γιατί σκέφτομαι οτι του έχω πάρει λεφτά και δεν το έχω τελειώσει. Παρόλο που αυτός μου έχει πει να μου βάλει και άλλα χρήματα

Δηλάδη φτάνω σε σημείο που έχω ενοχές επειδή δεν έχω δώσει το 100% και ντρέπομαι να καλέσω τον οποιονδήποτε.

Γιατί ο συγκεκριμένος λες να είχε και παράπονα ενώ έδωσε 50€;

 

Ξέρεις πόσα θα έδινε αν πήγαινε σε κάποια εταιρία ή κάποιο σοβαρό Team να του φτιάξει το Site;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ο συγκεκριμένος λες να είχε και παράπονα ενώ έδωσε 50€;

 

Ξέρεις πόσα θα έδινε αν πήγαινε σε κάποια εταιρία ή κάποιο σοβαρό Team να του φτιάξει το Site;

 

Προκαταβολή είχα πάρει . Απλά έχω χάσει την μπάλα, τρέχω συνέχεια , τρέχει και αυτός αλλά δημιουργούνται ενοχές σε εμένα. Του φτιάχνω τις τελευταίες μέρες το my business της google , είναι αρκετά ψηλά εδώ στον Νομό γενικά με αυτά που του έχω κάνει.

Γενικά εντάξει δεν κυνηγάω να φτιάξω σελίδες γιατί απαιτούν αρκετό χρόνο και τρέξιμο αλλά και γιατί υπάρχουν ένα σωρο επαγγελματίες που πασχίζουν να βρουν πελάτες.

50 ευρώ δεν θα έπαιρνα για σελίδα. Δεν θα καταστρέψω και την αγορά όπως κανουν κάποιοι. Και δεν κάνω διαφήμιση για αυτό. Μόνο σε φίλους και γνωστούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι να δεις καποιον ψυχίατρο, δεν ειναι ντροπη και θα σε ανακουφισει απολυτα. Δεν πασχεις απο κατι σοβαρο, παρε την αποφαση και ολα θα πανε καλα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι να δεις καποιον ψυχίατρο, δεν ειναι ντροπη και θα σε ανακουφισει απολυτα. Δεν πασχεις απο κατι σοβαρο, παρε την αποφαση και ολα θα πανε καλα!

 

Είχα επισκεφτει στο παρελθόν. Έπαιρνα και χάπια για 2 χρόνια τα οποία τα σταματάγα και τα ξεκίναγα πάλι. Γενικά μου φταίνε τα πάντα και οι πάντες. Με πειράζουν πολλά πράγματα και βρίσκω συνεχώς τρόπους να γκρινιάξω ειδικά αν ο άλλος δεν είναι σαν και μένα. Για παράδειγμα στις δουλειές μου με πειραζε πάντα που ο άλλος με ενοχλούσε για κάτι το οποίο δεν είχε το επαρκές φιλότιμο να μάθει να το κάνει και αναγκαζόμουν στο τέλος να το κάνω εγώ. Πχ στο κομμάτι μου είμαι τωρα πολλές φορές έχω χάσει πώληση κάποιου προϊόντος γιατί αυθόρμητα έπιανα συζήτηση με τον πελάτη και στο τέλος έβγαζα το συμπέρασμα οτι δεν του κάνει το προϊόν.

Βεβαια ο τομέας των πωλήσεων είναι κατι που σιχαίνομαι και ευτυχώς έχω σταματήσει να παίρνω μέρος σε όλο αυτό.

 

Αυτή την στιγμή εχω μια εκκρεμότητα 2 εβδομάδων από το αφεντικό για την οποία έχω ενοχλήσει άλλους για να την κάνουν με 3 mail για το ίδιο πράγμα. Στο τέλος θα την πληρώσω εγώ πάλι η θα βρω εγώ την λύση

 

Πάντα είχα γενικά άγχος , τελειομανία , ψυχαναγκασμούς. Αλλά δεν είχα τόσα πολλά ανοίγματα και εκκρεμότητες.

Δούλευα , είχα τα χρήματα μου , δευτερη καλή δουλειά στις καλές εποχές .

Έχω χάσει τις ισσοροπίες μου. Αυτή την στιγμή έχω κάνει μια λίστα η οποία αποτελείται από 100-120 εκκρεμότητες για τα πάντα. Έχω τακτοποιήσει προς το παρόν 4-5...

 

Αυτή την στιγμή κάθομαι μπροστά από μια οθόνη και περιμένω να πάρω απαντήσεις για να κάνω δουλειά. Κάθομαι και περιμένω από συναδέλφους εδώ και αρκετή ώρα. Όσο περιμένω μπαίνω και στο insomnia να γράψω τιποτα η να δω αν έχει κάτι να πει κάποιος. Και γενικά δεν μπορώ να κάθομαι και να μην κάνω τίποτα.

Αρρωσταίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Αθήνα να έρθεις δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο. Και όχι επειδή δεν έχεις προσόντα, αλλά επειδή υπάρχει ανεργία 22,5%, στους νέους το ποσοστό είναι διπλάσιο και για τις λίγες ανοιχτές θέσεις υπάρχει τεράστια ζήτηση και συχνά αυτές καλύπτονται από γνωριμίες και μέσα. Θέλει υπομονή και επιμονή στο ψάξιμο. 

Τώρα για το εξωτερικό είναι μια λύση, εκεί έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να προκόψεις, θέλει πολύ καλή γνώση της γλώσσας και ένα μικρό κεφάλαιο για ενοίκιο για τους πρώτους μήνες.

Τα αγγλικά πλέον δεν αρκούν αφού οι Βρετανοί αποφάσισαν να μας εγκαταλείψουν, οι Ιρλανδοί μόλις έχουν αρχίσει να στέκονται πάλι στα πόδια τους,  οπότε θα πρέπει να εστιάσεις σε γερμανικά, γαλλικά, ιταλικά καθώς και σε πιο πολύπλοκες γλώσσες τύπου δανέζικα, σουηδικά κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Αθήνα να έρθεις δύσκολα θα βρεις κάτι καλύτερο. Και όχι επειδή δεν έχεις προσόντα, αλλά επειδή υπάρχει ανεργία 22,5%, στους νέους το ποσοστό είναι διπλάσιο και για τις λίγες ανοιχτές θέσεις υπάρχει τεράστια ζήτηση και συχνά αυτές καλύπτονται από γνωριμίες και μέσα. Θέλει υπομονή και επιμονή στο ψάξιμο. 

Τώρα για το εξωτερικό είναι μια λύση, εκεί έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να προκόψεις, θέλει πολύ καλή γνώση της γλώσσας και ένα μικρό κεφάλαιο για ενοίκιο για τους πρώτους μήνες.

Τα αγγλικά πλέον δεν αρκούν αφού οι Βρετανοί αποφάσισαν να μας εγκαταλείψουν, οι Ιρλανδοί μόλις έχουν αρχίσει να στέκονται πάλι στα πόδια τους,  οπότε θα πρέπει να εστιάσεις σε γερμανικά, γαλλικά, ιταλικά καθώς και σε πιο πολύπλοκες γλώσσες τύπου δανέζικα, σουηδικά κλπ

 

Δεν έχω σκοπό να φύγω στο εξωτερικό. Αν ήμουν μόνος μου θ α το σκεφτόμουν. Υπάρχουν 2 παιδιά , 2 ζωντανά και ένα τρίτο το οποίο είναι τσοπανοσκυλο-αδεσποτο-και κατι αλλο και το έχω ένα μήνα τώρα και ψάχνω να βρω να το δώσω. Το είχα μαζεψει από ενα οικοπεδο απεναντι από το σπίτι μου γιατι εκλαιγε.

Ειναι κουταβι ακόμα (3 μηνών) και δεν κάνει για σπίτι και ψάχνομαι εδώ στις γύρω περιοχες γιατί θέλω να την βλέπω που και που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα και σε αυτό το αντικείμενο ψάχνουν όλοι να βάψουν αυγά με πορδές.9/10 δουλειές θα κάνεις σκόντο και θα σου κάνουν και παζάρι.Προσωπικά σιχάθηκα αυτή την κωλοδουλειά στην ελλάδα.

 

όπως σου είπαν, φύγε για έξω να δουλεύεις σαν άνθρωπος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σκοπό να φύγω στο εξωτερικό. Αν ήμουν μόνος μου θ α το σκεφτόμουν. Υπάρχουν 2 παιδιά 

Βασικά ένας λόγος ακόμα για να φύγεις...

 

Τι ακριβώς περιμένεις να καταφέρουν τα παιδιά σου περισσότερο από εσένα σε αυτήν την χώρα;

 

Πάρτα να γλυτώσουν και αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι έχω τρομερες ανασφάλειες με πολλά πραγματα και ειδικα σε ότι εχει να κάνει με τα παιδια. Το πρόβλημα γενικά με μένα είναι πέρα από το ψυχολογικό και η αναβλητικότητα που έχω σαν άνθρωπος. Το άγχος μου, οι ανασφάλειες και γενικά ότι με ταλαιπωρει μου τρώνε όλη την μέρα και με κρατάνε μακριά από πολλές καταστάσεις. 

 

Πρέπει να επισκεφτώ ψυχολόγο ειναι το μόνο σίγουρο..και σίγουρα θα μου πει να πάω λίγο παραπάνω...

Βασικά δεν θέλω να κάνω ανάλυση των προβλημάτων μου απλά βγήκαν και αυτά λίγο πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένεις Πύργο απ ότι βλέπω στο location σου.. ΣΗΚΩ ΦΥΓΕ από κει να ηρεμήσεις. 

Είχα γνωστό που έμενε Αμαλιάδα (δίπλα) για 8 χρόνια και τράβαγε τα ίδια ακριβώς με σένα.

Μετακόμισε προς Θεσσαλονίκη μεριά και έγινε άλλος άνθρωπος μέσα σε λίγο καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...