Προς το περιεχόμενο

Δουλειές, εμπειρία, γνώσεις και στο τέλος τίποτα. Βαρέθηκα


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πύργο τον τελευταίο ενάμιση χρόνο περίπου. Πέρα από τις αναποδιές γενικά δεν την παλεύω εδώ. Έχουν τύχει αρκετά όλο το διάστημα που ειμαι εδώ και με έχουν καταβάλει. Χρειάζομαι ένα restart σίγουρα και να βρω ειδικά κάπου να κατασταλάξω στο θέμα της δουλειάς.

Είμαι φιλότιμος όσο δεν πάει ειδικά στις δουλειές μου. Ακόμα και στον τομέα του freelancing που ασχολούμαι με κάτι άρθρα το τελευταίο διάστημα πραγματικά δίνω ότι μπορώ και αν τύχει κάτι ενημερώνω τον αγοραστή ότι έχω πρόβλημα και θα καθυστερήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θεμα ειναι οτι έχω τρομερες ανασφάλειες με πολλά πραγματα και ειδικα σε ότι εχει να κάνει με τα παιδια. Το πρόβλημα γενικά με μένα είναι πέρα από το ψυχολογικό και η αναβλητικότητα που έχω σαν άνθρωπος. Το άγχος μου, οι ανασφάλειες και γενικά ότι με ταλαιπωρει μου τρώνε όλη την μέρα και με κρατάνε μακριά από πολλές καταστάσεις. 

 

Πρέπει να επισκεφτώ ψυχολόγο ειναι το μόνο σίγουρο..και σίγουρα θα μου πει να πάω λίγο παραπάνω...

Βασικά δεν θέλω να κάνω ανάλυση των προβλημάτων μου απλά βγήκαν και αυτά λίγο πολύ

λοιπον νομιζω στο ξαναειπα δοκιμασε αλλαγη πλευσης και επαγγελματος , ξερω οτι ο φοβος φυλαει τα ερμα αλλα οπως τα λες σε καιει να κανεις κατι για βιοπορισμο και οχι απλα το επαγγελμα που σπουδασε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον νομιζω στο ξαναειπα δοκιμασε αλλαγη πλευσης και επαγγελματος , ξερω οτι ο φοβος φυλαει τα ερμα αλλα οπως τα λες σε καιει να κανεις κατι για βιοπορισμο και οχι απλα το επαγγελμα που σπουδασε....

 

Βασικά αυτό που θέλω να κάνω αποτελείται από τους εξής παράγοντες

1) Να μπορώ να ζω καλά από αυτό που κάνω

2) Να μπορώ να δίνω λύσεις και να βλέπω χαρούμενους ανθρώπους

3) Να μου αρέσει.

 

Με βάση πχ την εμπειρία μου και τις γνώσεις μου μπορώ να πάρω μια εταιρεία που θα με διαλέξει και να τις δώσω λύσεις πάνω σε ότι αφορά τόσο το τεχνικό κομμάτι, το κομμάτι των δικτύων, της ασφαλούς αποθήκευσης, της προστασίας, της προώθησης , της αγοράς υλικών και προγραμμάτων.

Έχουν δει τα μάτια μου τα τελευταία χρόνια πολλούς οι οποίοι λέγονται σύμβουλοι επιχειρήσεων η ειδικοί marketing και διαφήμισης η seo Και πραγματικά απορώ....

Γενικότερα προσπαθώ να δινω λύσεις σε ανθρώπους και ειδικά σε επαγγελματίες και μου αρέσει αυτό. Βεβαια πρέπει να αρχίσω να δίνω λύσεις και στα δικά μου θέματα κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα προσπαθησω να γραψω καποια πρακτικα πραγματα, ελπιζω να γινω κατανοητος..

 

Δε θα σου πω τι κανεις λαθος, αν βρισκεσαι σε λαθος μερος ή χρονο, κοιτα μπροστα και...

 

πανω απ ολα, πολυ περισσοτερο θα σε βοηθησει να στραφεις προς τον εαυτο σου...

 

Με δεδομενο οτι οσο κι αν δουλεψεις,,, ακομη κ αν 2πλασιαζες το εισοδημα, οικονομικα πρβλμτα θα υπαρχουν,,,

1. παρτο αποφαση!

2. "κατεβασε μια ταχυτητα" σε οτι κι αν κανεις, ΤΩΡΑ!

3. προσπαθησε να εισαι κερδισμενος στην ανταποδωση της δουλειας, δηλ, μιλα με τους πελατες, κανε χαβαλε, δε πειραζει αν δεν τα κανεις ολα τελεια, ακουσε τους, χαμογελασε, φιλοσοφησε μαζι τους γενικα κανε την καθημερινοτητα σου, απλη, καθαρη, χαλαρη, χαμογελαστη..

4. Σκεψου την οικογενεια σου, το μελλον τους, ΔΕ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ να συνεχισεις ετσι, δεν ειναι μονο τα λεφτα..

5. δωσε εστω λιγα λεπτα καθημερινα στον εαυτο σου, παρε το σκυλο για μια βολτα και απολαυσε τη φυση,, θα βοηθησει παρα πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λύσεις να δώσεις εδώ και πόσο μάλλον επαρχία που στήνουν σερβερ σε xp?Αναγκάζεσαι να κάνεις πατέντες και μπακαλίστικες δουλειές επειδή κανείς δεν πληρώνει.Ανέκαθεν ήταν έτσι, δεν είναι τώρα μόνο.Μέχρι αναπάντητες μου κάνουν να τους πάρω πίσω.....

 

αυτό το επάγγελμα εδώ είναι ξοφλημένο και μόνο με αρπαχτές ζεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ,για να  στανιαρεις ,πρεπει να βρεις δουλεια στο δημοσιο. 8 ωρες(λεμε και καμια μ@λ@κια να περναει η ωρα),και μετα ελευθερος να ασχοληθεις με οτι θελεις......κανε κονε με καμια παραταξη ,και σιγαμα σιγαμα,τρουπωσε οπου βρεις.το ελευθερο επαγγελμα δεν παλευεται,αν δεν εισαι σταρχιδιστης,ειδικα εδω και μια 6ετια.......χωρις εσοδα,ζητανε φορους.και εχεις και τον καθε υπαλληλακο να ζηταει απο το αφεντικο ή αυξηση μηνιατικου ή μειωση ωρων....απλα ,δεν γινεται......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει τεραστιο κορεσμο ο τομεας. Πανε οι εποχες που τραβαγες ενα φορματ και επεφτε το 50€. Κοιτα κανα αλλο τομεα, καο εξω να πας μην περιμενεις θαυματα.

 

Αν πιστευεις οτι εισαι ο μαω και δερνω, τοτε φολοου ντα μανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπε κανείς πως θα γίνει πλούσιος έξω απλά θα ζει σαν άνθρωπος με ένα φυσιολογικό μισθό και ωράριο και όχι να τρέχει 20 ώρες την ημέρα για το τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε παίρνει οικονομικά έφυγες ΤΩΡΑ από εκεί που είσαι και γενικά από την Ελλάδα. Αυτή η χώρα το ρητό "δουλειά δεν είχε ο διάολος, γαμούσε τα παιδιά του" το έχει κάνει σημαία χρόνια τώρα. Η Ελλάδα είναι καταδικασμένη, αυτοί που θέλουν πραγματικά να σφίξουν τα δόντια και να την κάνουν να αλλάξει είναι πολύ λίγοι και όλοι οι άλλοι είναι είτε παντελώς αδιάφοροι ή (χειρότερα) πάνε και κόντρα στην αλλαγή και θεραπεία της αρρώστιας που μας δέρνει. Οσο "κόντρα" πάνε τόσο η αλλαγή φεύγει μακριά γιατί τόσο ο κόσμος φεύγει. Μην περιμένεις άλλο, είσαι ενδιάμεσα στο όριο της παραγωγικότερης ηλικίας (30-50) και πρέπει να το αξιοποιήσεις πριν βουρκώσεις εντελώς.

 

Καλή συμβουλή από το άλλο το παλικάρι επίσης να πας σε έναν ψυχίατρο να σε βοηθήσει για τα ψυχαναγκαστικά/καταναγκαστικά που έχεις γιατί αυτό σίγουρα θα σε ελευθερώσει από πολλά δεσμά που σε κρατάνε τώρα.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι αναπάντητες μου κάνουν να τους πάρω πίσω.....

 

Όντως τι παπάτζα είναι αυτή που κάνουν μερικοί για να μην χρεώνονται λες και ο άλλος είναι υποχρεωμένος να τους κυνηγάει. Σε φίλο μου μηχανικό του έκανε ένας συνεχώς αναπάντητες για να μην χρεώνεται και να τον καλεί πίσω, ο άνθρωπος ήταν σε μια κατάσταση πίεσης και κάλεσε πίσω έγινε λογομαχία από το τηλέφωνο και του το έκλεισε στα μούτρα, εννοείται πήγε άπατη η δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπε κανείς πως θα γίνει πλούσιος έξω απλά θα ζει σαν άνθρωπος με ένα φυσιολογικό μισθό και ωράριο και όχι να τρέχει 20 ώρες την ημέρα για το τίποτα.

Περιεργο, οσους ξερω στα εξω, περνανε χαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...