Προς το περιεχόμενο

Μία πρώτη ματιά στο νέο adaptive interface των Windows, CShell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο πάει και χειροτερεύει. Καίγεται πριν καν βγει από το αυγό του. Έχω κινητό, ταβλετ, λαπτοπ, σταθερό Η/Υ όλα με windows 10. Πειραματικά το έκανα περισσότερο αλλά μου βγήκε σε κακό. Έχω τα πάντα στο γραφείο, αλλά έξω από αυτό κυριολεκτικά τίποτα. (Εκτός και αν πιάνoνται οι σημειώσεις για το σούπερμάρκετ στο Onenote και οι πασιέντζες). Μηδέν. Zero. Νέιλ.

Κι όμως. Και δεν μιλάω μόνο για αρχεία office ή του onenote. Εκτός του κινητού που δεν τρέχει visual studio και γενικότερα εργαλεία ανάπτυξης λογισμικού (το έχω μόνο για έγγραφα προσφορές κτλ) όλα τα υπόλοιπα laptop, tablet, desktop είναι λες και έχω έναν υπολογιστή μόνο. Κάνω compilation μια εφαρμογή στο desktop π.χ. παίρνω το tablet και την δείχνω στο πελάτη χωρίς να μεταφέρω ούτε ένα αρχείο. Κάθομαι στο laptop και συνεχίζω από κει που σταμάτησα στο desktop. Οτιδήποτε κάνω σε έναν υπολογιστή αυτόματα το έχω σε όλους.  Και δεν επεκτείνομαι στο azure. Εκεί να δεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως. Και δεν μιλάω μόνο για αρχεία office ή του onenote. Εκτός του κινητού που δεν τρέχει visual studio και γενικότερα εργαλεία ανάπτυξης λογισμικού (το έχω μόνο για έγγραφα προσφορές κτλ) όλα τα υπόλοιπα laptop, tablet, desktop είναι λες και έχω έναν υπολογιστή μόνο. Κάνω compilation μια εφαρμογή στο desktop π.χ. παίρνω το tablet και την δείχνω στο πελάτη χωρίς να μεταφέρω ούτε ένα αρχείο. Κάθομαι στο laptop και συνεχίζω από κει που σταμάτησα στο desktop. Οτιδήποτε κάνω σε έναν υπολογιστή αυτόματα το έχω σε όλους.  Και δεν επεκτείνομαι στο azure. Εκεί να δεις. 

 

Μπορείς να μας δώσεις μερικά παραδείγματα αυτών των εφαρμογών που "κάνεις compilation";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα κ να το υλοποιησουν αψογα εγω δεν τους ξαναεμπιστευομαι αν δεν δω κοσμο κ εφαρμογες στην πλατφορμα

Οχι ρε, μην τους το κανεις αυτο! Χωρις εσενα ειναι ενα τιποτα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μας δώσεις μερικά παραδείγματα αυτών των εφαρμογών που "κάνεις compilation";

τι παραδείγματα να σου πώ; Ότι φτιάχνεις στο visual studio και όχι μόνο. Μέσω team services

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είπε ο αναίσθητος, ρε :P

 

Χωρίς πλάκα πάντως, πρόκειται για reboot. Πολλά παράλληλα projects έρχονται να δέσουν για αυτό που ετοιμάζεται. Windows ARM, x86 Emulation, Desktop Bridge, UWP, πλήρες Office στο Store, Windows 10 S, Xamarine, Play anywhere, Project Neon, Fluent Design.

Όλα αυτά για ένα πλήρες και συμβατό οικοσύστημα, με πραγματικό code once run anywhere, με ένα kernel και ένα api (με ένα νόμο και ένα άρθρο που έλεγε και ο Τσίπρας :P ), και ένα πλήρως adaptive ui (cshell), με transparencies, blurriness, animation, smoothness, depth....

Προφανώς ετοιμάζεται και το Surface Phone.

Αυτή την φορά θέλουν να κάνουν reboot με κάτι δυνατό και έτοιμο στα χέρια τους. Υπομονή.

Όσοι χάσατε την εμπιστοσύνη, και καλά κάνατε, απλά περιμένετε τις εξελίξεις...

 

Ποιες εξελιξεις;

Οτι παλι δεν θα αποκτησουν κοινο τα windows phone/mobile και θα αποτυχει και αυτο το reboot?

Γιατι ελπιζω ολοι να καταλαβαινουμε οτι η δυνατοτητα για καλυτερο continuum, desktop εφαρμογες δεν θα πεισει τον κοσμο να αγορασει windows phones.

Αυτά ακριβώς ακούγαμε και... πριν 8 χρόνια!!!  Deja vu όταν διάβασα το μύνημα σου.  :-D  :-D

 

Η MS ετοιμάζει projects για να δέσουν αυτό που έρχεται.... Μόνο που αυτό ακόμα να 'ρθει! Υπομονή!

 

 

Νομίζω ότι μέχρι να έρθει αυτό το MS λειτουργικό που θα τα ενώσει όλα, θα έχει τελειώσει δεύτερο μετρό στη Θεσαλλονίκη.

Πες οτι ερχεται αυριο το λειτουργικο που τα ενωνει ολα.

Και τι εγινε;;

 

Ο λογος που ο κοσμος δεν αγοραζε windows phones ηταν οτι δεν υπηρχε αυτο το λειτουργικο και δεν ετρεχαν desktop εφαρμογες τα κινητα και το continuum δεν ηταν ιδιαιτερα καλο;

Οχι βεβαια, αλλοι ηταν οι γνωστοι λογοι που ο κοσμος δεν αγοραζε windows phones.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες εξελιξεις;

Οτι παλι δεν θα αποκτησουν κοινο τα windows phone/mobile και θα αποτυχει και αυτο το reboot?

Γιατι ελπιζω ολοι να καταλαβαινουμε οτι η δυνατοτητα για καλυτερο continuum, desktop εφαρμογες δεν θα πεισει τον κοσμο να αγορασει windows phones.

Πες οτι ερχεται αυριο το λειτουργικο που τα ενωνει ολα.

Και τι εγινε;;

 

Ο λογος που ο κοσμος δεν αγοραζε windows phones ηταν οτι δεν υπηρχε αυτο το λειτουργικο και δεν ετρεχαν desktop εφαρμογες τα κινητα και το continuum δεν ηταν ιδιαιτερα καλο;

Οχι βεβαια, αλλοι ηταν οι γνωστοι λογοι που ο κοσμος δεν αγοραζε windows phones.

Στόχος είναι το επιχειρηματικό κομμάτι. Εκεί βασίζεται η Microsoft περισσότερο. Σε αυτό τον τομέα. Τον απλό χρήστη τον έχει χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι Cshell και ιστοριες, το ιδιο λειτουργικο ειναι μονο το notification bar αλλαζει και κανα-δυο πραγματακια μεσα και εξω.

Πως μπορεσε η MS να το παρατησει ετσι το WP δεν θα μαθουμε ποτε. Καλύτερα να μου ελεγαν ηρθαν οι εξωγηινοι και την απειλησαν να μην δωσει σημασια στο project Windows phone, ετσι θα την πιστευα πιο πολυ.

Εφαρμογες port τραγικες FB,Instagram, αλλες δεν εχει καθολου, ενα store που μπαινει μια νέα εφαρμογη τον μηνα και αν.

Τι στο καλο δεν εδινε λεφτα η MS στους devs και κινητρα να φτιαχνουν εφαρμογες; Απο την apple εχουν φαει ψωμακι ζεστο και στο android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στόχος είναι το επιχειρηματικό κομμάτι. Εκεί βασίζεται η Microsoft περισσότερο. Σε αυτό τον τομέα. Τον απλό χρήστη τον έχει χάσει.

και για ποιο λόγο να πάρει κάποιος επιχειρηματίας Windows Phone και να μην πάρει iOS ή Android να έχει όλες τις εφαρμογές που χρειάζεται; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στόχος είναι το επιχειρηματικό κομμάτι. Εκεί βασίζεται η Microsoft περισσότερο. Σε αυτό τον τομέα. Τον απλό χρήστη τον έχει χάσει.

Ουτε το επιχειρηματικο κομματι εχει στο mobile.

Μονο σε πολυ ειδικες χρησεις εχει νοημα το continuum κλπ. Στις περισσοτερες αλλες περιπτωσεις, οι εταιρειες προτιμουν να δινουν ios ή android στους υπαλληλους τους, ασχετα αν για υπολογιστη τους δινουν windows κατα κυριο λογο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για ποιο λόγο να πάρει κάποιος επιχειρηματίας Windows Phone και να μην πάρει iOS ή Android να έχει όλες τις εφαρμογές που χρειάζεται; 

 

Ουτε το επιχειρηματικο κομματι εχει στο mobile.

Μονο σε πολυ ειδικες χρησεις εχει νοημα το continuum κλπ. Στις περισσοτερες αλλες περιπτωσεις, οι εταιρειες προτιμουν να δινουν ios ή android στους υπαλληλους τους, ασχετα αν για υπολογιστη τους δινουν windows κατα κυριο λογο.

 

Μη τα συγκρίνεται με τον απλό χρήστη η τις δικές σας ανάγκες. Οι περισσότερες εταιρείες δίνουν android ή apple γιατί αυτές τις προσφορές παίρνουν από τις εταιρείες κινητής. Το windows mobile και γενικότερα ένα ολοκληρωμένο windows οικοσύστημα θα στο στήσει άτομο με πιστοποίηση της Microsoft πάνω στο θέμα. Δεν θα σου πει η Χ εταιρεία κινητής να πάρε τηλέφωνα με windows. Όταν λέω επιχειρηματικό κομμάτι εννοώ πως μέσω συμβούλου της microsoft η πιστοποιημένου συνεργάτη της μια εταιρεία θα επενδύσει σε οικοσύστημα windows για τους x,y,z λόγους βάσει των αναγκών της με σκοπό την αύξηση της παραγωγικότητας. Οι προσφορές που λαμβάνουν από τις εταιρείες κινητής δεν έχουν τέτοιο σκοπό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...