Προς το περιεχόμενο

Μία πρώτη ματιά στο νέο adaptive interface των Windows, CShell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποστήριξα εγω οτι δεν τις βρίσκεις; Έγραψα πουθενά πως μονο με την ms κάνεις δουλειά; Ο καθένας επιλέγει αυτό που θεωρεί οτι θα κάνει δουλειά. Αφού θες λόγο γιατί να επιλέξει θα σου πω. Γιατί το έχουν σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, γιατί έχει καλύτερη αλληλεπίδραση μεταξύ των εγγράφων,  έχει περισσότερες δυνατότητες πιο φιλικό στον χρήστη πιο έξυπνο υπάρχει προς τα πίσω συμβατότητα, καταλαβαίνει εξίσου καλά έγγραφα του open office αλλα κυρίως, γιατί, και γράφω επακριβώς την φράση, "ΦΤΙΑΞΤΟ ΜΟΥ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΣΕ WORD ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΗ Η ΜΑΛΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΟΥ ΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ". Επλίζω να σε ικανοποίησα. Παρόλα αυτά δεν έβγαλα ποτε σκάρτη οποιαδήποτε εναλλακτική λύση όσο αναφορά το office. Οσο για το viber η έκδοση που έχω είναι η 6.6.1 η οποία μου ήρθε προχθές ως ειδοποίηση. Αν είναι από τον Μάρτιο τι να σου πω. Τώρα την έλαβα. Και επίσης το άρθρο που έστειλες γράφει on hold. Επίσης δεν είναι business apps. για επιχειρίσεις υπάρχει το skype for business. Για το checkin που λες μέσα απο το site το κάνω. Ποια η διαφορά;  Για τα bugs που αναφέρεις δεν αξίζει καμία κουβέντα γιατί και στα άλλα λειτουργικά το ίδιο χάλια είναι. Και μη μου πεις οτι τα άλλα δεν έχουν Bugs. Δεν υπάρχει λογισμικό χωρίς λάθη. Και στην 14 κάτι έκδοση των widnows στο 920 ήταν για τα μπάζα. Μόνο κλήσεις έκανες.  Η επόμενη έκδοση 15 κάτι διόρθωσε πολλά. Εχθές κατέβασα την τελευταία απο insider και παίζει ακόμη καλύτερα. Ποιο! Το 920! Που το βάπτισα 950xl για να παίρνει ενημερώσεις. 

Ξερεις τι γινεται? Οτι αυτο το αναθεματισμενο το office Που το γυρνοφερνεις τοση ωρα το εχεις και στις ΑΛΛΕΣ πλατφορμες..αρα γιατι το αναφερεις ως πλεονεκτημα των wm 10 εδω και τοση ωρα? Αυτο το παλιοword το εχεις πλεον ΠΑΝΤΟΥ..ειτε εχεις android ειτε iphone..Τελειωσαμε με αυτο να παμε παρακατω? Μιλαμε παντα για τις Mobile εκδοσεις ετσι?

Τωρα για το Viber το προσπερνω εντελώς γιατι ηταν Foul ...ειπαμε εχω να παρω Update απο τον Μαρτιο διοτι τα σταματησαν επισημα..Και εγω την 6.6.1 εχω απο τοτε...Μαλλον την μπερδεψες με καμια αλλη εφαρμογη προφανως..

Μεσα απο το site δεν εχεις καποιες επιλογες οπως η εφαρμογη..μα τι συζηταμε τωρα ?? Βαζουμε τωρα  τον edge ως αντικαταστατη των εφαρμογων? Ειμαστε στο 2017, αν ειναι δυνατον δηλ...

Επισης το 920 που λες εξαιρετικη συσκευη οπου επισημα πλεον δεν υποστηριζει το skype..το γνωριζεις αυτο? Καποια εταιρεια ειχε υποσχεθει να το αναβαθμισει σε wm10 αλλα στο τελος κρεμασε τους πελατες της..Ωραια υποστηριξη ε?

Τωρα με hackeries κλπ δεν ειναι σοβαρη προσεγγιση για επαγγελματιες..

Τελος ολα τα λειτουργικα εχουν τα θετικα τους και τα αρνητικα τους..Αλιμονο..

Απλα τα wm 10 ειναι απο την ημερα που βγηκαν στην αγορα σε κατασταση BETA...Δεν ειναι εμπιστα απο αποψη σταθεροτητας και πλεον σε συσκευες χαμηλης κατηγοριας παει το resuming συννεφο..Καμμια σχεση με τα σταθεροτατα wm8.1..Και ξανατονιζω οτι μετα απο καθε update δεν ξερεις τι θα σου βγει..Μιλαμε για το γεφυρι της Αρτας..απο εκει που τα windows phone ηταν ισως το σταθεροτερο λειτουργικο πλεον ειναι το πιο αναξιοπιστο..Κριμα και παλι κριμα δηλαδη..

Εξου και η τεραστια αποτυχια τους οπου εφτασαν πλεον σε σχεδον μηδενικα νουμερα..

Οταν και αν η MS παρουσιασει κατι σταθεροτερο..πιο εμπιστο..με ενα αξιοπρεπες store τοτε να το συζητησουμε..Προς το παρον ομως αν και αξιζε σαν λειτουργικο ΚΑΙ Παρα πολυ μαλιστα...η MS το παραγκώνισε και δεν του εδωσε την σημασια και υποστηριξη που επρεπε..Παμε παρακατω λοιπον..0,3% και κατω εχει πλεον..Τι στο καλο θελετε για να καταλαβετε οτι ειναι πλεον παρελθον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αναφέρω πουθενά ως πλεονέκτημα το office; Έγραψα κάτι τέτοιο; Που το διάβασες; Για το viber προχθές μου ήρθε. Είμαι σίγουρος. Για το check in δεν βλέπω κάτι περισσότερο πέραν του να ορίσεις θέση. τι να την κάνεις την εφαρμογή. Στα εταιρικά περιβάλλοντα τα εισιτήρια παραδίδονται στον υπάλληλο εκτυπωμένα έτοιμα. Δεν χρειάζεται να κάνει check in.

Που έγραψα χριστιανέ μου οτι είναι εξαιρετική συσκευή το 920;;;; Ηταν κάποτε...

Kαι το skype που έχω εγώ τί είναι; Πρόσφατα μάλιστα έκανα και δοκιμές πάνω σε ένα νέο έργο για εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Αυτο με τις hackeries το ανέφερα μόνο και μόνο για να δείξω πως έχουν βελτιωθεί τα windows.

Μετά την 14 εγω δεν είχα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα. Στο γράφω και πάλι. Με την τελευταία που έβαλα εχθές έχει γίνει πιο σβέλτο. 

Η ms έχει χάσει το παιχνίδι του απλού χρήστη. Αυτό που προσπαθεί να ξανακερδίσει είναι στο business μέρος. Στις παρουσιάσεις της η  Microsoft  αναφέρεται μόνο στα εταιρικά περιβάλλοντα. Είδη τα tablets, laptop, desktop έχουν ενοποιηθεί.  Δεν είμαι κατά των εναλλακτικών λύσεων Εγώ απλός ανέφερα τις δυνατότητες των windows σε πράγματα που χρησιμοποιώ καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρω πουθενά ως πλεονέκτημα το office; Έγραψα κάτι τέτοιο; Που το διάβασες; Για το viber προχθές μου ήρθε. Είμαι σίγουρος. Για το check in δεν βλέπω κάτι περισσότερο πέραν του να ορίσεις θέση. τι να την κάνεις την εφαρμογή. Στα εταιρικά περιβάλλοντα τα εισιτήρια παραδίδονται στον υπάλληλο εκτυπωμένα έτοιμα. Δεν χρειάζεται να κάνει check in.

Που έγραψα χριστιανέ μου οτι είναι εξαιρετική συσκευή το 920;;;; Ηταν κάποτε...

Kαι το skype που έχω εγώ τί είναι; Πρόσφατα μάλιστα έκανα και δοκιμές πάνω σε ένα νέο έργο για εξ αποστάσεως εκπαίδευση.

Αυτο με τις hackeries το ανέφερα μόνο και μόνο για να δείξω πως έχουν βελτιωθεί τα windows.

Μετά την 14 εγω δεν είχα ποτέ μα ποτέ πρόβλημα. Στο γράφω και πάλι. Με την τελευταία που έβαλα εχθές έχει γίνει πιο σβέλτο. 

Η ms έχει χάσει το παιχνίδι του απλού χρήστη. Αυτό που προσπαθεί να ξανακερδίσει είναι στο business μέρος. Στις παρουσιάσεις της η  Microsoft  αναφέρεται μόνο στα εταιρικά περιβάλλοντα. Είδη τα tablets, laptop, desktop έχουν ενοποιηθεί.  Δεν είμαι κατά των εναλλακτικών λύσεων Εγώ απλός ανέφερα τις δυνατότητες των windows σε πράγματα που χρησιμοποιώ καθημερινά.

Δεν βγαινει κανενα νοημα απο την συζητηση..

Πες μου ομως Πως προσπαθει να κερδισει το business μερος με τα wm10 ?? Αυτο περιμενω να μου πεις εδω και τοση ωρα αλλα το αποφευγεις..Θελω επιχειρηματα στο γιατι να επιλεξει καποιος στο enterprise μερος wm10 αντι για τις αλλες πλατφορμες..Τοσο απλα ενα μοναδικο ερωτημα παραθετω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Συγκρινει ΜΟΝΟ την cloud υπηρεσια της MS(office 365) με τα google apps και οχι ολη την χρηση που γινεται με τα MS office και αυτα που ειναι εκτος cloud,δλδ office 2010,2013,2016 κ.ο.κ που χρησιμοποιείτε κατά κόρον ιδίως στις επιχειρήσεις!

2ον Δε λεει πουθενα οτι δε συμπεριλαμβανονται και τα κινητα,σ'αυτες τις μετρησεις.

1ον Η συνδρομή σε Office 365 περιλαμβάνει τις desktop εφαρμογές της σουίτας msft office.

2ον Δε λέει πουθενά ότι συμπεριλαμβάνονται και τα κινητά σε αυτές τις μετρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Η συνδρομή σε Office 365 περιλαμβάνει τις desktop εφαρμογές της σουίτας msft office.

2ον Δε λέει πουθενά ότι συμπεριλαμβάνονται και τα κινητά σε αυτές τις μετρήσεις.

Ναι αλλα δε χρησιμοποιουν ολοι τα office μεσο του office 365!

Δλδ αν το 50% χρησιμοποιει τα office 2016 μεσο του office 365 και το αλλο 50% εχει αγορασμενα τα office 2016 και δε χρησιμοποιει τα office 365,τοτε συγκρινεις τους μισους χρηστες των office 2016 με τους χρηστες των google apps.

Υποψη οτι αν βαλουμε τους χρηστες ολων των εκδοσεων ms office ,οι χρηστες των office 365 μπορει να μην φτανουν καν το 20% των χρηστων ms office.

Καταλαβαίνεις ποσο εκτος ειναι ολη αυτη η σύγκριση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς οταν λες πως προσπαθεί να κερδίσει το business μερος; Το γεγονός ότι τα κάνεις όλα από παντού πλέον το λέει μόνο του. Με αυτό τον τρόπο. Το azure. Το sharepoint. Γιατί να επιλέξει wm? Μη κολλάς στον όρο mobile. Δεν υπάρχει windows mobile. Τελείωσε. Πάει. Πέθανε. Υπάρχει σκέτο windows. Tablet laptop deskton είναι ένα λειτουργικό και σε λίγο και στα κινητά. Windows σκέτο. Όταν θα αναφέρεσαι στα windows θα υπάρχει μια λέξη. Windows. Και αυτό θα τα περιλαμβάνει όλα. Ξεκίνησε απο το 950XL. Δεν υπάρχει ο όρος Mobile στη Microsoft πλέον. Ένα θα είναι το λειτουργικό. Windows. O όρος Mobile πλεον νοείται ως μεταφερσιμότητα.

Δεν υπάρχει enterprise wm10. Υπάρχει το azure πάνω στο οποίο είναι στημένα όλα. Και γιατί να το επιλέξει. Ασφάλεια, αξιοπιστία, ταχύτητα, ευχρηστία, προσαρμοστικότητα, ευελιξία, υποστήριξη. Δεν τα παρέχουν και άλλοι; Φυσικά και τα παρέχουν. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ, αυτό με βολεύει, με αυτό κάνω την δουλεία μου και είμαι ευχαριστημένος. Υπάρχει λόγος να αλλάξω; Δεν υπάρχουν υπέρ και κατα. Ο καθένας κάνει την δουλειά του εκεί που μπορεί καλύτερα. Τρανότερο παράδειγμα ο δήμος του Βερολίνου.

Εγώ στον ΟΤΕ πληρώνω 90 ευρώ το μήνα για κινητά σταθερό ίντερνετ. Κάνω την δουλειά μου; ΝΑΙ. Έχω άμεση υποστήριξη; ΝΑΙ Δουλεύει απρόσκοπτα; ΝΑΙ Δημιουργήθηκε ποτέ θέμα με τη σύνδεσή μου; ΟΧΙ Είμαι ευχαριστημένος; ΝΑΙ Μπορώ να πάω σε εναλλακτικό με λιγότερα. Σαφώς και μπορώ. Θα κάνω το ίδιο καλά την δουλειά μου; Δεν ξέρω. Θα μπω στην διαδικασία να αλλάξω κάτι μόνο αν δεν είμαι ικανοποιημένος. Είσαι ευχαριστημένος με το google docs. Κανένας λόγος να αλλάξεις. Στο ΟΤΕ και άλλα 90 θα έδινα αν χρειαζότανε γιατί έχω κάτι που δουλεύει. Ετσι και με την microsoft. Μου παρέχει εργαλεία και μπορώ και κάνω την δουλειά μου. Κρατώ την παραγωγικότητα στο φουλ. Είναι το καλύτερο; Για εμενα προσωπικα είναι. Θα δουλευα το ίδιο καλα σε άλλα περιβάλλοντα; δεν το ξέρω. Μπορεί και ναι μπορεί κα όχι. Θα το μάθω αν κάποια στιγμή δεν θα είμαι ευχαριστημένος απο την microsoft. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δε χρησιμοποιουν ολοι τα office μεσο του office 365!

Δλδ αν το 50% χρησιμοποιει τα office 2016 μεσο του office 365 και το αλλο 50% εχει αγορασμενα τα office 2016 και δε χρησιμοποιει τα office 365,τοτε συγκρινεις τους μισους χρηστες των office 2016 με τους χρηστες των google apps.

Υποψη οτι αν βαλουμε τους χρηστες ολων των εκδοσεων ms office ,οι χρηστες των office 365 μπορει να μην φτανουν καν το 20% των χρηστων ms office.

Καταλαβαίνεις ποσο εκτος ειναι ολη αυτη η σύγκριση!

Φυσικά και είναι εκτός, αφού δε συγκρίνουμε ποσοστά, αλλά το γεγονός ότι η goog έχει διεισδύσει στον επιχειρηματικό τομέα με τη σουίτα εφαρμογών Gapps, κάτι που όπως βλέπεις (από τα στοιχεία που έδωσα) είναι πραγματικότητα.

 

Η αρχική μου θέση - απάντηση στα γραφόμενά σου ήταν η ακόλουθη:

Μια χαρά χρησιμοποιούνται και στα πανεπιστήμια, όχι μόνο στις Η.Π.Α αλλά και στην Ελλάδα. Επίσης χρησιμοποιούνται εκτενώς στις επιχειρήσεις. Παλαιότερα οι εν λόγω οντότητες χρησιμοποιούσαν αποκλειστικά msft office, κάτι που πλέον δεν ισχύει.

Στη συνέχεια γράφεις:

 

Δωσε στοιχεια τοτε που να δειχνουν την διείσδυση των google doc στην παγκόσμια αγορα χωρις να περιλαμβανονται τα κινητα!

 

και σου παραθέτω την πηγή η οποία επιβεβαιώνει την αρχική μου τοποθέτηση, αυτή δηλαδή της διείσδυσης της goog στην παγκόσμια αγορά.

 

Το εάν υπάρχουν επιχειρήσεις που χρησιμοποιούν σπασμένα αντίγραφα του office, δεν αντικρούει τον αρχικό μου ισχυρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς οταν λες πως προσπαθεί να κερδίσει το business μερος; Το γεγονός ότι τα κάνεις όλα από παντού πλέον το λέει μόνο του. Με αυτό τον τρόπο. Το azure. Το sharepoint. Γιατί να επιλέξει wm? Μη κολλάς στον όρο mobile. Δεν υπάρχει windows mobile. Τελείωσε. Πάει. Πέθανε. Υπάρχει σκέτο windows. Tablet laptop deskton είναι ένα λειτουργικό και σε λίγο και στα κινητά. Windows σκέτο. Όταν θα αναφέρεσαι στα windows θα υπάρχει μια λέξη. Windows. Και αυτό θα τα περιλαμβάνει όλα. Ξεκίνησε απο το 950XL. Δεν υπάρχει ο όρος Mobile στη Microsoft πλέον. Ένα θα είναι το λειτουργικό. Windows. O όρος Mobile πλεον νοείται ως μεταφερσιμότητα.

Δεν υπάρχει enterprise wm10. Υπάρχει το azure πάνω στο οποίο είναι στημένα όλα. Και γιατί να το επιλέξει. Ασφάλεια, αξιοπιστία, ταχύτητα, ευχρηστία, προσαρμοστικότητα, ευελιξία, υποστήριξη. Δεν τα παρέχουν και άλλοι; Φυσικά και τα παρέχουν. Εγώ αυτό χρησιμοποιώ, αυτό με βολεύει, με αυτό κάνω την δουλεία μου και είμαι ευχαριστημένος. Υπάρχει λόγος να αλλάξω; Δεν υπάρχουν υπέρ και κατα. Ο καθένας κάνει την δουλειά του εκεί που μπορεί καλύτερα. Τρανότερο παράδειγμα ο δήμος του Βερολίνου.

Εγώ στον ΟΤΕ πληρώνω 90 ευρώ το μήνα για κινητά σταθερό ίντερνετ. Κάνω την δουλειά μου; ΝΑΙ. Έχω άμεση υποστήριξη; ΝΑΙ Δουλεύει απρόσκοπτα; ΝΑΙ Δημιουργήθηκε ποτέ θέμα με τη σύνδεσή μου; ΟΧΙ Είμαι ευχαριστημένος; ΝΑΙ Μπορώ να πάω σε εναλλακτικό με λιγότερα. Σαφώς και μπορώ. Θα κάνω το ίδιο καλά την δουλειά μου; Δεν ξέρω. Θα μπω στην διαδικασία να αλλάξω κάτι μόνο αν δεν είμαι ικανοποιημένος. Είσαι ευχαριστημένος με το google docs. Κανένας λόγος να αλλάξεις. Στο ΟΤΕ και άλλα 90 θα έδινα αν χρειαζότανε γιατί έχω κάτι που δουλεύει. Ετσι και με την microsoft. Μου παρέχει εργαλεία και μπορώ και κάνω την δουλειά μου. Κρατώ την παραγωγικότητα στο φουλ. Είναι το καλύτερο; Για εμενα προσωπικα είναι. Θα δουλευα το ίδιο καλα σε άλλα περιβάλλοντα; δεν το ξέρω. Μπορεί και ναι μπορεί κα όχι. Θα το μάθω αν κάποια στιγμή δεν θα είμαι ευχαριστημένος απο την microsoft. 

Εσυ εχεις μιλησει για το Business μερος και οχι εγω..εχεις αναφερει κατα λεξη..

<<Η ms έχει χάσει το παιχνίδι του απλού χρήστη. Αυτό που προσπαθεί να ξανακερδίσει είναι στο business μέρος>>

Αρα εμενα γιατι με ρωτας? Εσυ πρεπει να το αιτιολογησεις..

Τεσπα αυτο που κραταω απο την κουβεντα μας ειναι αυτο....

<<Ο καθένας κάνει την δουλειά του εκεί που μπορεί >>

Το οποιο ειναι απολυτως σεβαστο..

Τα υπολοιπα που λες ομως ειναι ενα συνονθύλευμα απο υποθεσεις και απο μεγαλα ΘΑ για το λειτουργικο της που λεγονται τα τελευταια 3-4 χρονια..Για ενα και καλα ενιαιο λειτουργικο..κοινη πλατφορμα..Οτι θα ειναι το μελλον και χιλια δυο αλλα..

Ποιο χιλιοειπωμενα και βαρετα πραγματα δεν πρεπει να παιζουν πουθενα αλλου στον χωρο της τεχνολογιας..Και ο Nadela πρεπει να εχει βαρεθει τα ιδια τα λεγομενα του...πραγματικα ομως..

 

Με τα 8 δεν εκατσε η ενοποιηση..με τα 8,1 δεν εκατσε η ενοποιηση..με τα 10 παλι κατι δεν πηγε καλα με την ενοποιηση..Επισης η υποτιθεμενη universal Πλατφορμα δεν πετυχε και εκανε μια τρυπα στο νερο σε σχεση με τα wm10..Τωρα και τα wm10 ειναι και καλα νεκρα και παμε για αλλα παλι..

Παρτε το χαμπαρι αν δεν σοβαρευτει η MS και δεν βγαλει ενα σταθερο ανταγωνιστικο mobile λειτουργικο με ενα συμπαγες store Τοτε και για τα επομενα 5 χρονια παλι τα ιδια θα λετε..και παλι για μηδενικα ποσοστα θα μιλαμε..

Αφηστε τα ΘΑ ΘΑ ΘΑ και δειτε την ουσια..η Google κανει παρτυ και η Apple απολαμβανει σχεδον ολα τα κερδη ενω η MS παιζει το πουλακι της..Πικρη η αληθεια..το ξερω..αλλα να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ήδη σε tablet laptop desktop έχω όλα τα αρχεία μου. Χωρίς να κάνω κάτι. Αυτό ειναι το business. Οι υπηρεσίες που προσφέρει. Όχι το store. Αυτό είναι για τους τριτους. Μέσω tean services ,ότι γράφω στο visual studio και όχι μόνο το έχω παντού. Αυτή τηστιγμη δουλεύω πολύ άψογα με τα προϊόντα της Microsoft. Αν δουλεψω στο laptop ότι αλλαγη θα κάνω θα περάσει και στα αλλα μηχανήματα desktop tablet. Τι να σου αιτιολογισω; με αυτό τον τρόπο θα τον κερδίσει. Αυτά που γράφω είναι η εμπειρία η δικια μου πάνω στα προϊόντα της Microsoft. Αναφέρω πως δουλεύω. Δεν έγραψα πουθενά κάτι άλλο. Ούτε εκθιασα πουθενά την Microsoft . Ούτε πρότεινα τα προϊόντα της microsoft έναντι άλλων ούτε έθιξα τα προϊόντα ανταγωνιστων της. Εσύ είσαι απολυτός στις απόψεις σου. Αυτή τη στιγμή εγώ βλέπω μια μικροσοφτ αναγεννημένη. Δουλευω σχεδόν το συνολο ων προιονων της Το αν έχει η Google η οποιοσδήποτε άλλος παρόμοιες υπηρεσίες το γνωρίζω. Και διέγραψε τον ορο mobile. Υπάρχει ένα λειτουργικό πλέον. Windows. Δεν υπαρχει τηλέφωνο υπολγιστης κτλ. Υπάρχει συσκευή, δηλαδή, tablet desktop laptop phone. Ενα λειτουργικό για όλες τις συσκευες. Μη βλέπεις το τηλεφωνο με των έννοια που το γνωρίζεις σήμερα. Αυτό δεν ισχύει στηmicrosoft αυτός ήταν εξ αρχής σκοπό τους και το έχουν πετύχει εγώ αυτό βλεπω βαση των δικων μου εμπειριων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ήδη σε tablet laptop desktop έχω όλα τα αρχεία μου. Χωρίς να κάνω κάτι. Αυτό ειναι το business. Οι υπηρεσίες που προσφέρει. Όχι το store. Αυτό είναι για τους τριτους. Μέσω tean services ,ότι γράφω στο visual studio και όχι μόνο το έχω παντού. Αυτή τηστιγμη δουλεύω πολύ άψογα με τα προϊόντα της Microsoft. Αν δουλεψω στο laptop ότι αλλαγη θα κάνω θα περάσει και στα αλλα μηχανήματα desktop tablet. Τι να σου αιτιολογισω; με αυτό τον τρόπο θα τον κερδίσει. Αυτά που γράφω είναι η εμπειρία η δικια μου πάνω στα προϊόντα της Microsoft. Αναφέρω πως δουλεύω. Δεν έγραψα πουθενά κάτι άλλο. Ούτε εκθιασα πουθενά την Microsoft . Ούτε πρότεινα τα προϊόντα της microsoft έναντι άλλων ούτε έθιξα τα προϊόντα ανταγωνιστων της. Εσύ είσαι απολυτός στις απόψεις σου. Αυτή τη στιγμή εγώ βλέπω μια μικροσοφτ αναγεννημένη. Δουλευω σχεδόν το συνολο ων προιονων της Το αν έχει η Google η οποιοσδήποτε άλλος παρόμοιες υπηρεσίες το γνωρίζω. Και διέγραψε τον ορο mobile. Υπάρχει ένα λειτουργικό πλέον. Windows. Δεν υπαρχει τηλέφωνο υπολγιστης κτλ. Υπάρχει συσκευή, δηλαδή, tablet desktop laptop phone. Ενα λειτουργικό για όλες τις συσκευες. Μη βλέπεις το τηλεφωνο με των έννοια που το γνωρίζεις σήμερα. Αυτό δεν ισχύει στηmicrosoft αυτός ήταν εξ αρχής σκοπό τους και το έχουν πετύχει εγώ αυτό βλεπω βαση των δικων μου εμπειριων.

Καλη σου μερα..Προσπαθω να βγαλω ακρη αλλα δεν με βοηθας καθολου..

Διοτι εδω μιλαμε για το mobile και εσυ αναφερεσαι συνεχως για το τι κανεις εσυ με το desktop Laptop tablet σου..Τα οποια εχουν WINDOWS 10..σωστα?

Τι σχεση εχουν ομως τα WM10 με τα WINDOWS 10??Που ειναι το ενα και ενιαιο λειτουργικο μου λες και μενα? Υπαρχει συσκευη Mobile με WINDOWS 10  για να συζητησουμε? Πως το εχουν πετυχει αυτο που λες χωρις να υπαρχει αντιστοιχη συσκευη? Θα με κουζουλανεις?

Παιζει το 950 desκtop εφαρμογες??Και μην αναφερεις την τσαπατσουλια το continnum με τις εντελως περιορισμενες εφαρμογες και δυνατοτητες που δεν το χρησιμοποιει κανεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μα δεν υπάρχει πλέον Mobile. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Υπάρχει μόνο windows 10. Απο το  950xl ξεκίνησε και η ενοποίηση και των τηλεφώνων. Δεν ανέφερα πουθενα οτι το 950 τρέχει desktop εφαρμογές.  Το έχει ο αδερφός μου. Του το δανείστηκα για ένα μήνα και  μετάνιωσα που δεν αγόρασα και εγω την black friday. Τι έχει το continuum?? Πιο περιορισμό. μια χαρά παίζει. Τα έγγραφα του γραφείου σου τα email σου μια χαρά τα διαχειρίζεσαι. Τις βσικές εργασίες που κάνεις στο desktop τις κάνεις και στο τηλέφωνο. Δεν ήρθε να αντικαταστήσει το desktop. Βοηθός στις βασικές εργασίες είναι. Να δεις τα email να διαβάσεις τα έγγραφα και σε λίγο να τρέχεις και εφαρμογές desktop.  Το continuum είναι η αρχή της ενοποίησης και των τηλεφώνων. Το CShell είναι τι επόμενο βήμα.  Ηδη στα τρία που σου προανέφερα γίνεται. Τι παραπάνω δηλαδή κάνει ή κάνεις με ενα android η ενα  iphone πέρα απο τα βασικά; Και μη μου πεις για το play store. Οι περισσότερες εφαρμογές είναι άθλιες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Μα δεν υπάρχει πλέον Mobile. Αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω. Υπάρχει μόνο windows 10. Απο το  950xl ξεκίνησε και η ενοποίηση και των τηλεφώνων. Δεν ανέφερα πουθενα οτι το 950 τρέχει desktop εφαρμογές.  Το έχει ο αδερφός μου. Του το δανείστηκα για ένα μήνα και  μετάνιωσα που δεν αγόρασα και εγω την black friday. Τι έχει το continuum?? Πιο περιορισμό. μια χαρά παίζει. Τα έγγραφα του γραφείου σου τα email σου μια χαρά τα διαχειρίζεσαι. Τις βσικές εργασίες που κάνεις στο desktop τις κάνεις και στο τηλέφωνο. Δεν ήρθε να αντικαταστήσει το desktop. Βοηθός στις βασικές εργασίες είναι. Να δεις τα email να διαβάσεις τα έγγραφα και σε λίγο να τρέχεις και εφαρμογές desktop.  Το continuum είναι η αρχή της ενοποίησης και των τηλεφώνων. Το CShell είναι τι επόμενο βήμα.  Ηδη στα τρία που σου προανέφερα γίνεται. Τι παραπάνω δηλαδή κάνει ή κάνεις με ενα android η ενα  iphone πέρα απο τα βασικά; Και μη μου πεις για το play store. Οι περισσότερες εφαρμογές είναι άθλιες. 

Απο την μια μου λες δεν υπαρχει mobile πλεον αλλα συνεχως μου αναφερεις το 950 xl λες και εφερε καμιά επανασταση..

Απο την αλλη αναφερεσαι συνεχως στα windows 10 αλλα mobile συσκευη με windows 10 δεν υπαρχει πουθενα..

Φυσικα και το continuum στην σημερινη μορφη ειναι ενα χαρακτηριστικο ημιτελες..αποτυχημενο..Υποστηριζει μονο καποιες universal εφαρμογες και τιποτα παραπανω και δεν το χρησιμοποιει σχεδον κανεις..Αυτοι οι ελαχιστοι που εχουν απομεινει με τα 950 ρια ποσοι απο αυτους νομιζεις εχουν ολο το πακετο για το continnum? Επισης απο τους ακομα λιγοτερους που το εχουν ποσοι νομιζεις οτι το χρησιμοποιουν τακτικα? Σχεδον κανεις..Αντε λιγο στην αρχη για να το δουν και τελος..

Αρα για να ακριβολογουμε..Οταν εμφανιστει mobile συσκευη με κανονικα windows τοτε εδω θα μαστε να το δουμε..μεχρι τοτε ομως μην λεμε πραγματα που δεν ισχυουν..Διοτι αυτο με το οτι ενα και μονο λειτουργικο υπαρχει το ακουμε απο το 2015 και τελικα τα wm 10 πηραν ποδι..Αρα σταματηστε αυτη την καραμελα..

Τωρα για το οτι το play store εχει και αθλιες εφαρμογες εννοείτε πως εχει αλλα τι δικαιολογια ειναι αυτη παλι? Το windows store εχεις δει τι παλιοσαβουρα εχει? Ποσες εφαρμογες ειναι παρατημενες χωρις υποστηριξη εδω και χρονια? Δεν φτανει δηλ που ειναι ελαχιστες αλλα υπαρχουν απειρες απομιμησεις και σε μπερδευουν απιστευτα..Αρα μην συγκρινεις ανομοια πραγματα..

Ξαναλεω μιλαμε για το mobile εδω..Οταν και αν εχουμε mobile συσκευη με κανονικα windows εδω θα μαστε να συζητήσουμε εκ νεου..Μεχρι τοτε ομως δεν υπαρχει λογος να μου μιλας για ενιαιο λειτουργικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηριζει μονο καποιες universal εφαρμογες και τιποτα παραπανω και δεν το χρησιμοποιει σχεδον κανεις..Αυτοι οι ελαχιστοι που εχουν απομεινει με τα 950 ρια ποσοι απο αυτους νομιζεις εχουν ολο το πακετο για το continnum?

Να διευκρινησουμε κατι ,για οσους δε γνωρίζουν το πως λειτουργει το continuum.

1oν δε λειτουργουν "καποιες" universal εφαρμογες,αλλα ΟΛΕΣ οι universal εφαρμογες.Απο την στιγμη που μια εφαρμογη φτιάχτηκε   και ανεβηκε στο store ως universal,λειτουργει by default σε continuum,δε χρειαζεται να γινει κατι εξτρα,ειδικα για να δουλεψει στο continuum.

2oν το continuum δε χρειαζεται ΚΑΝΕΝΑ ειδικο εξοπλισμο  για δουλεψει.Φτανει απλα ενα καλώδιο μεταφορας εικόνας  σε μεγαλυτερη οθονη ή ασύρματα  μεσο του miracast και τελος.

Το dock ειναι απλα εξτραδακι(ειναι ενα απλο dock,ΤΙΠΟΤΑ παραπανω) για εξτρα usb και φορτησης της συσκευης κατα τη διαρκεια της χρηση του continuum.

(Αυτος ειναι και ο λογο που το continuum ,λειτουργει στο DEX της samsung,σε αντιθεση με το s8 που δε μπορει να λειτουργησει με αλλα docks και χρειαζεται ειδικα το DEX dock)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινησουμε κατι ,για οσους δε γνωριζου το πως λειτουργει το continuum.

1oν δε λειτουργουν "καποιες" universal εφαρμογες,αλλα ΟΛΕΣ οι universal εφαρμογες.Απο την στιγμη που μια εφαρμογη φτιάχτηκε   και ανεβηκε στο store ως universal,λειτουργει by default σε continuum,δε χρειαζεται να γινει κατι ελτρα ειδικα για το continuum.

2oν το continuum δε χρειαζεται ΚΑΝΕΝΑ ειδικο εξοπλισμο  για δουλεψει.Φτανει απλα ενα καλώδιο μεταφορας εικόνας  σε μεγαλυτερη οθονη ή ασύρματα  μεσο του miracast και τελος.

Το dock ειναι απλα εξτραδακι για εξτρα usb και φορτησης της συσκευης κατα τη διαρκεια της χρηση του continuum.

Οταν λεω <<καποιες>> εννοω τις χρησιμες και παραγωγικες εφαρμογες που ανεφερθηκε ο bazzil..Οι οποιες εφαρμογες αν και Universal υπολείπονται σημαντικα σε χαρακτηριστικα απο τις αντιστοιχες exe. εφαρμογες και φυσικα το dock ειναι απαραιτητο αν θελεις να συνδεσεις το πληκτρολογιο ποντικι κλπ...αρα τι σοι continuum ειναι χωρις αυτο?

Η ουσια ειναι αλλη ομως..Πως σαν ιδεα φανταζε ωραια και υποσχομενη..Αλλα στην πραξη η MS το κατουρησε..Οπως και ολο το λειτουργικο (wm10)..

Αφηστε τελος παντων τα αποτυχημενα wm 10 και τo Αποτυχημενο continnum Να αναπαυθουν εν ειρηνη και να δουμε τι σοβαρο θα παρουσιασει εμπράκτως  η MS απο εδω και περα...Μπας και δουμε κατι πραγματικα καινοτομο μηπως και σπασει το μονοπωλειο της Google και της Apple..Μεχρι τοτε εσεις οι MS ακηδες κρατηστε μικρο καλαθι γιατι απο μεγαλα λογια χορτασαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...