Προς το περιεχόμενο

Μία πρώτη ματιά στο νέο adaptive interface των Windows, CShell


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν λεω <<καποιες>> εννοω τις χρησιμες και παραγωγικες εφαρμογες που ανεφερθηκε ο bazzil..Οι οποιες εφαρμογες αν και Universal υπολείπονται σημαντικα σε χαρακτηριστικα απο τις αντιστοιχες exe. εφαρμογες και φυσικα το dock ειναι απαραιτητο αν θελεις να συνδεσεις το πληκτρολογιο ποντικι κλπ...αρα τι σοι continuum ειναι χωρις αυτο?

Η ουσια ειναι αλλη ομως..Πως σαν ιδεα φανταζε ωραια και υποσχομενη..Αλλα στην πραξη η MS το κατουρησε..Οπως και ολο το λειτουργικο (wm10)..

Αφηστε τελος παντων τα αποτυχημενα wm 10 και τo Αποτυχημενο continnum Να αναπαυθουν εν ειρηνη και να δουμε τι σοβαρο θα παρουσιασει εμπράκτως  η MS απο εδω και περα...Μπας και δουμε κατι πραγματικα καινοτομο μηπως και σπασει το μονοπωλειο της Google και της Apple..Μεχρι τοτε εσεις οι MS ακηδες κρατηστε μικρο καλαθι γιατι απο μεγαλα λογια χορτασαμε...

 

Καταλαβα τι ηθελες να πεις.

Εγω απλα εξηγησα πως εχουν τα πραγματα ,για να μην βγαινουν λαθασμενες εντυπώσεις,για το τι ειναι continuum και πως λειτουργει.

 

 

Keyboard και ποντικι,αν δε κανω λαθος μπορουν να συνδεθουν και μεσο Bluetooth!

Τωρα για παραγωγικες win32 εφαρμογες και desktop browsers,αν τους αφησει η intel,θα μπορουν να εχουν οι συσκευες με SD835 και μετα.Οι παλιες continuum συσκευες θα περιοριστουν στις Universal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα τι ηθελες να πεις.

Εγω απλα εξηγησα πως εχουν τα πραγματα ,για να μην βγαινουν λαθασμενες εντυπώσεις,για τι ειναι continuum και πως λειτουργει.

 

 

Keyboard και ποντικι,αν δε κανω λαθος μπορουν να συνδεθουν και μεσο Bluetooth!

Τωρα για παραγωγικες win32 εφαρμογες και desktop browsers,αν τους αφησει η intel,θα μπορουν να εχουν οι συσκευες με SD835 και μετα.Οι παλιες continuum συσκευες θα περιοριστουν στις Universal.

Εκει μενω οπως πολυ σωστα αναφερεις..

Οταν δω σε κινητο win32 εφαρμογες με τα ολα τους..Να μην κολανε πουθενα και με ενα store που να εχει οτι και ο ανταγωνισμος..Τοτε απο εκεινο το σημειο και μετα θα μιλαμε για κατι δυνατο που στοχευει σε ολα ..αυτο περιμενω εδω και χρονια παναθεμα με...

Αλλα η MS αρκειτε στο να πλασαρει μισοδουλειες σε beta καταστασεις..Οπως τα wm 10 - continuum Κλπ...Ελεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει μενω οπως πολυ σωστα αναφερεις..

Οταν δω σε κινητο win32 εφαρμογες με τα ολα τους..Να μην κολανε πουθενα και με ενα store που να εχει οτι και ο ανταγωνισμος..Τοτε απο εκεινο το σημειο και μετα θα μιλαμε για κατι δυνατο που στοχευει σε ολα ..αυτο περιμενω εδω και χρονια παναθεμα με...

Αλλα η MS αρκειτε στο να πλασαρει μισοδουλειες σε beta καταστασεις..Οπως τα wm 10 - continuum Κλπ...Ελεος πια...

 

Για να δεις οτι  ο καθενες εχει τις αποψεις και τις αναγκες του.

Για παραδειγμα,εγω θελω απλα ενα windows smartphone στις 6" με sylus(για σειμιωσεις μονο) και x64 soc,,ασχετα οτι δε με ενδιαφερει ΚΑΘΟΛΟΥ να τρεχει win32 προγραμματα και ας εχει το store που εχουν windows 10 desktop,τωρα.

Οι λογοι που θελω να εχει x64 OS,ειναι για να μπορει να αναβαθμιζεται day one και μεχρι να τα φτησει η συσκευη και ο δευτερος να εχει τα administrator privileges,που χρειαζονται μερικα πολυ χρησιμα tools που θελω να εχω!

Kαι αυτα τα δυο δε προκειται να μου τα δωσει καμια windows arm συσκευη,τρεχει ή οχι καλα τα win32 προγραμματα!

 

Για τα υπολοιπα βολευομαι και με τις universal που υπαρχουν τωρα.Ετσι κι αλλιως και στο tablet μου ,μονο με τις universal το δουλευω,τοσο ως tablet,οσο και ως laptop. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την μια μου λες δεν υπαρχει mobile πλεον αλλα συνεχως μου αναφερεις το 950 xl λες και εφερε καμιά επανασταση..

Απο την αλλη αναφερεσαι συνεχως στα windows 10 αλλα mobile συσκευη με windows 10 δεν υπαρχει πουθενα..

Φυσικα και το continuum στην σημερινη μορφη ειναι ενα χαρακτηριστικο ημιτελες..αποτυχημενο..Υποστηριζει μονο καποιες universal εφαρμογες και τιποτα παραπανω και δεν το χρησιμοποιει σχεδον κανεις..Αυτοι οι ελαχιστοι που εχουν απομεινει με τα 950 ρια ποσοι απο αυτους νομιζεις εχουν ολο το πακετο για το continnum? Επισης απο τους ακομα λιγοτερους που το εχουν ποσοι νομιζεις οτι το χρησιμοποιουν τακτικα? Σχεδον κανεις..Αντε λιγο στην αρχη για να το δουν και τελος..

Αρα για να ακριβολογουμε..Οταν εμφανιστει mobile συσκευη με κανονικα windows τοτε εδω θα μαστε να το δουμε..μεχρι τοτε ομως μην λεμε πραγματα που δεν ισχυουν..Διοτι αυτο με το οτι ενα και μονο λειτουργικο υπαρχει το ακουμε απο το 2015 και τελικα τα wm 10 πηραν ποδι..Αρα σταματηστε αυτη την καραμελα..

Τωρα για το οτι το play store εχει και αθλιες εφαρμογες εννοείτε πως εχει αλλα τι δικαιολογια ειναι αυτη παλι? Το windows store εχεις δει τι παλιοσαβουρα εχει? Ποσες εφαρμογες ειναι παρατημενες χωρις υποστηριξη εδω και χρονια? Δεν φτανει δηλ που ειναι ελαχιστες αλλα υπαρχουν απειρες απομιμησεις και σε μπερδευουν απιστευτα..Αρα μην συγκρινεις ανομοια πραγματα..

Ξαναλεω μιλαμε για το mobile εδω..Οταν και αν εχουμε mobile συσκευη με κανονικα windows εδω θα μαστε να συζητήσουμε εκ νεου..Μεχρι τοτε ομως δεν υπαρχει λογος να μου μιλας για ενιαιο λειτουργικο..

Στόχος της Microsoft είναι να έχει ένα λειτουργικό. Αυτο εν μέρει το κατάφερε με το continuum στα τηλέφωνα μιας και τα tablet με intel επεξεργαστή δεν έχουν πρόβλημα. Τηλέφωνο με windows 10 δεν υπάρχει. Δεν έγραψα οτι υπάρχει. Στο προσεχές μέλλον θα βγουν συσκευές. Το continuum ήταν ένα βήμα προς την ενοποίηση η οποία θα επιλυθεί όταν λυθούν τα γνωστά θέματα με τις πατέντες, το οποίο continuum το θεωρώ πολύ καλό γιατί την δουλειά σου την κάνεις. Οτι κάνεις στο google docs τα ίδια κάνεις και στο continuum. Και να σου πω και παράδειγμα για το continuum. Ο αδερφός μου που δουλεύει στο EKAB μέχρι πρότινος δούλευε στο google docs διάφορα αρχεία excel και word - απλά πράγματα - για την υπηρεσία σε ένα tablet samsung που είχε αγοράσει για αυτή την δουλεία. Όμως επειδή δεν μπορούσε να κάνει την δουλεία του όπως ήθελε (δεν έσωζε, έχανε δεδομένα, ήταν πολύ αργό στην επεξεργασία έκανε διαμοιρασμό αρχείων και δεν πήγαιναν πουθενά είχε θέματα με το drop box και διάφορα άλλα, μου ζήτησε μια λύση στο θέμα και του πρότεινα το 950 με το μαραφέτι του για διασύνδεση με άλλες συσκευές. Προχθές του έστειλα και ένα tablet με windows για να το έχει μόνιμα στην υπηρεσία και αυτή τη στιγμή κάνει την δουλειά είτε απο το σπίτι μέσω κινητού (του έχω στείλει και laptop) είτε απο την υπηρεσία όταν είναι επιφυλακή. Άρα δεν είναι τόσο χάλια όσο το παρουσιάζεις. Σαφώς και η Microsoft έχει ακόμη δρόμο όμως αυτά που προσφέρει μέχρι τώρα δεν υπολείπονται του ανταγωνισμού. Όπως έγραψε και ο ektor7 ο καθένας έχει τις ανάγκες του. Όμως τα πράγματα δεν είναι όσο τραγικά τα παρουσιάζεις. Και δεν νομίζω πως οι υπόλοιποι έχουν κάτι περισσότερο να επιδείξουν. το ίδιο ναι. Καλύτερο όχι. Καλύτερο είναι αυτό που σου δουλεύει σωστά. Σε ΄σενα αυτή τη στιγμή τα windows δεν σε ικανοποιούν και πήρες το φτυάρι και θάβεις -χαριτολογώντας το γράφω- χωρίς να θέλω να σε θίξω. Δεν έχεις άδικο όμως σε κάποια σημεία θεωρω πως υπερβάλει. Προσωπικά κοιτάω πιο σφαιρικά το θέμα. Όπως και να 'χει χάρηκα την συζήτηση μαζί σου. Καλό σου βράδυ μέχρι την επόμενη φορά που θα ανταμώσουμε. ΧΑ! ΧΑ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...