Προς το περιεχόμενο

Email marketing σε λίστα πελατών (όχι γραμμένοι σε newsletter). Είναι νόμιμο?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι επιχειρήσεις τα εταιρικά e-mail τα έχουν για επικοινωνία που να αφορά τα δικά τους προϊόντα / υπηρεσίες. Όχι για να τους βάζουν σε λίστες για να τους στέλνουν spam. Σε εμένα οποιοδήποτε άσχετο e-mail έρχεται που δεν έχω γραφτεί ο ίδιος σε λίστα μπαίνει σε blacklist και παράλληλα αναφορά σε spamcop.

 

γιατι εγω τι ειπα?

για τα δικα τους προιοντα μιλησα και γω.

θα φτιαξω script τοτε ωστε καθε newsletter σε επιχειρηση να ξεκιναει με dynamic ονομα και στοιχεια ως εξης:

 

"Αγαπητε κυριε/α #ονομα ειδα την ιστοσελιδα της επιχειρησης σας #site που ασχολειστε με #ταδε προιοντα

θα ηθελα να ερθουμε σε επαφη για πιθανη συνεργασια με τα ιδια προιοντα σε -30% τιμες και μπλα μπλα....."

 

ας αποδειξει μετα καποιος οτι αυτο το email δεν ηταν για επικοινωνια

 

δηλαδη @CyberCr33p αν σου στειλω εσενα email στο εταιρικο σου εμαιλ, προταση συνεργασιας για reseller hosting, θεωρειται spam ή επικοινωνια?
 
@elorant, @defacer, ξαναδιαβασατε τι εγραψα και μη προτρεχετε. χαθηκατε στη μεταφραση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει εγώ δεν είπα να πάρω λίστα η να αγοράσω λίστα με mails. Όλα τα mail Που έχω στις λίστες ειναι πελατών είτε από το φυσικό κατάστημα είτε από το eshop. Κάποιοι ειναι γραμμένοι σε newsletter. Κατά καιρούς κάποιοι έχουν κάνει unsubscribe.

Εγώ υπάλληλος είμαι. Αλλά δεν είμαι από αυτούς που θα κάνει πράγματα μόνο και μόνο για να κρατήσει την δουλειά του. Για αυτό κάθομαι και το ψάχνω το πράμα.

 

Η λύση....2 popup παράθυρα όταν πας να κλείσεις το site Και εγγραφή σε newsletter..και στα 2 site και όποιος θέλει γράφεται

 

Το θέμα ειναι μην βγει παραέξω αυτό το θέμα που συζητάμε γιατί θα αρχίσουν όλοι να ζητάνε αποζημιώσεις μιας και ο Έλληνας κοιτάζει να τα πάρει από παντού. 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιατι εγω τι ειπα?

για τα δικα τους προιοντα μιλησα και γω.

 

δηλαδη @CyberCr33p αν σου στειλω εσενα email στο εταιρικο σου εμαιλ, προταση συνεργασιας για reseller hosting, θεωρειται spam ή επικοινωνια?
 
@elorant, @defacer, ξαναδιαβασατε τι εγραψα και μη προτρεχετε. χαθηκατε στη μεταφραση

 

 

 

Πρόταση συνεργασίας για να μου πουλήσεις hosting ή για να επικοινωνήσεις για να σου παρέχουμε εμείς υπηρεσίες; Στη πρώτη περίπτωση είναι spam, ειδικά εάν το ίδιο μήνυμα το στέλνεις μαζικά και σε άλλους παρόχους. Στη δεύτερη περίπτωση προφανώς δεν είναι spam και αυτός είναι και ο σκοπός των εταιρικών e-mails.

 

Σκέψου τώρα να μας στέλνουν spam στα εταιρικά e-mails, για να μας πουλήσουν σεντόνια, έπιπλα, υπηρεσίες, και κάθε τι άσχετο. Άλλη δουλειά δεν θα είχαμε από το να σβήνουμε e-mails. Για αυτό όσα μηνύματα στέλνονται είτε σε εταιρικό μας e-mail είτε σε προσωπικό μου e-mail και είναι spam, τα μεταφέρουμε στον φάκελο Junk για να εκπαιδεύονται τα φίλτρα μας ώστε την επόμενη φορά να αποθηκευτούν τα μηνύματα απευθείας στο φάκελο Junk και όχι στο Inbox και γίνεται παράλληλα και αναφορά στο spamcop ώστε να ενημερωθεί και ο πάροχος του αποστολέα ότι ο πελάτης τους στέλνει spam και να πάρουν τα κατάλληλα μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά ενοχλητικό να βλέπεις Inbox διαφημιστικά μηνύματα αλλά καμιά φορά πετυχαίνεις και καμιά ενδιαφέρουσα προσφορά που δεν την είχες πάρει χαμπάρι.

 

Το καλύτερο φυσικά είναι να υπάρχει φάκελος "διαφημίσεις" και να πάνε αυτόματα εκεί. Χωρίς να βάζεις κάθε λίγο φίλτρα domains/words.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα έλαβα ένα mail στο προσωπικό της δουλειάς το οποίο δεν φαίνεται πουθενά στο Internet. Το έχω χρησιμοποιήσει βέβαια σε εγγραφές σε 2 σελίδες όλες κι όλες. 

Η μια ασχολείται με αποστολή SMS οπότε μάλλον κάποιος έδωσε στοιχεία...

 

Το mail ηρθε από ένα νεο ειδησεογραφικό site. Θα τους στειλω Mail να δω που βρηκαν το mail μου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση συνεργασίας για να μου πουλήσεις hosting ή για να επικοινωνήσεις για να σου παρέχουμε εμείς υπηρεσίες; Στη πρώτη περίπτωση είναι spam, ειδικά εάν το ίδιο μήνυμα το στέλνεις μαζικά και σε άλλους παρόχους. Στη δεύτερη περίπτωση προφανώς δεν είναι spam και αυτός είναι και ο σκοπός των εταιρικών e-mails.

 

Σκέψου τώρα να μας στέλνουν spam στα εταιρικά e-mails, για να μας πουλήσουν σεντόνια, έπιπλα, υπηρεσίες, και κάθε τι άσχετο

 

ΑΑΑΑΑΑΝΤΕ παλι.....

 

ρε CyberCr33p διαβαζεις τι γραφω?

 

στη δευτερη περιπτωση γιατι ΔΕΝ ειναι spam αν το ιδιο το στειλω σε πολλους?

 

αρα ετσι οπως τα λες spam θεωρεις οτιδηποτε εχει σκοπο να σε πιασει πελατη ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με το γράμμα του νόμου οτιδήποτε μου στείλεις που δεν στο έχω ζητήσει είναι spam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑΑΑΝΤΕ παλι.....

 

ρε CyberCr33p διαβαζεις τι γραφω?

 

στη δευτερη περιπτωση γιατι ΔΕΝ ειναι spam αν το ιδιο το στειλω σε πολλους?

 

αρα ετσι οπως τα λες spam θεωρεις οτιδηποτε εχει σκοπο να σε πιασει πελατη ε?

 

Θεωρώ spam (και όχι μόνο εγώ όπως καταλαβαίνεις) όλες τις περιπτώσεις που κάποιος πρόσθεσε οποιοδήποτε e-mail μου στη λίστα του  χωρίς να έχω γραφτεί ο ίδιος ή χωρίς να έχω συμφωνήσει να με γράψει ο ίδιος στη λίστα του. Και φυσικά όταν υπάρχει δυνατότητα να γραφτεί κάποιος μόνος του η λίστα να είναι double opt-in, δηλαδή μετά τη φόρμα που συμπληρώνεις για να γραφτείς, να σου στέλνεται και ένα e-mail με σύνδεσμο για να επιβεβαιωθεί ότι είσαι ο χρήστης του e-mail.

 

Εσύ τι θεωρείς spam;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν ειναι του εταιρικου σου domain, δεν τον χουν σε τίποτα να στελνουν σε sales/info/service/[email protected] αυτοματα...

 

Δεκτή η γνώμη σου και συμφωνώ αλλά

......και σε όλα τα ονόματα που υπάρχουν στον κόσμο? 

manolis ειναι το username Μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και τι διαφορά έχει αυτό που λες με αυτό που λέμε εμείς;

 

χαχαχαχα

 

αφου εσεις λετε οτι αν ειναι το email σε λιστα τοτε ειναι spam

 

εγω λεω οτι ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ αν ειναι σε λιστα, αρκει αυτο που θα ερθει να αφορα εμενα ή τη δουλεια μου κι'ας ειναι διαφημιστικο.

 

 

ΔΗΛΑΔΗ ρε παιδια, αν η NASA χρειαζεται εναν ειδικο γιατρο που υπαρχουν 500 σε ολο το κοσμο και στειλει μαζικα σε ολους αυτους τους 500 γιατρους προταση συνεργασιας, αυτο ειναι spam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...