Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ομως αυτη την φορα εχουν κανει πολυ καλη δουλεια και το διασταυρωνω με το msi afterburner το οποιο το εχω ανοικτο ταυτοχρονα με το in game benchmark hud και ειναι ολοιδιο..

Ειναι απιστευτο το ποσο cpu utilization παιζει στον hexa core 5820k μου!! Βαραει κοκκινα στα 4.5 που τον εχω και ρουφαει οτι βρει σε cpu limited αναλυσεις..

Βεβαια ακουστηκε ενα κακο που δεν το εχω τεσταρει οτι σε 4πυρηνους εχει θεματακια σε τετοιες αναλυσεις .. Οι hexa core δινουν μεχρι και 13-15% παραπανω αποδοση και οι octa core μεχρι και 25% !!

 

Παντως σε 4k παιζει τρομερα για day 1.. Ειμαι κοντα στα 55fps με ultra settings και medium AA και παιζει απο 42-65 fps χωρις το παραμικρο κολλημα.. Ουδεμια σχεση με τα προηγουμενα AC ειδικα πριν βγουν patch που σου εβγαζαν την πιστη και ηταν τρομερα απαιτητικα.. For once τους βγαζω το καπελο..

 

Σαν παιχνιδι τωρα το συστημα μαχης ειναι ενα wannabe Dark Souls combat clone αρκετα περιορισμενο σε κινησεις ομως, αλλλα προσωπικα το βρισκω πολυ καλυτερο απο το εντελως arcade-ish που ειχε μεχρι τωρα.. Τα side missions ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα, ο χαρτης αξιολογος αλλα η ιστορια οντως φαινεται αδυνατη.. Δεν τρελλαθηκα με το eagle scouting αλλα το crafting/upgrade ειναι αρκετα καλο.. Πολυ microtransaction θα χρειαστει πολυ helix το παρακανανε.. Θα δειξει βεβαια γιατι εχω παιξει μονο κανα 3ωρο μεχρι στιγμης..

Θετικο το προσημο παντως μεχρι στιγμης.

 

 

Ετσι αν δεν εχεις gsync ή freesync ομως και βαλεις μεγαλες ποσοτητες AA μπορει να κανουν μεγαλο drop τα fps, ενω με τον τροπο που το υλοποιησαν ουσιαστικα ειναι σαν να βλεπουν τι αποδοση εχεις περιπου και κλειδωνεις στα 30-45-60 κοκ

 

 

Ο 8700k θα λαμπει με τετοιο cpu utilization σε 1080p και κατω..

Πως και πως περιμένω το pc 10 15 μέρες με είπαν έχω πάθει στέρηση από Gaming. Αυτή η διαθεσιμότητα του 8700k εδώ μου κάθεται. Όσο χάλια και αν είναι το story του origins έχει απίστευτα γραφικά και τοποθεσίες που πιστεύω το immersive θα είναι εξαιρετικο στυλ Witcher 3. Τώρα με 8700k και 1080 σε 1080p θα πηγαίνει τρένο πιστεύω να μην έχω drops με όλα στο ultra.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως και πως περιμένω το pc 10 15 μέρες με είπαν έχω πάθει στέρηση από Gaming. Αυτή η διαθεσιμότητα του 8700k εδώ μου κάθεται. Όσο χάλια και αν είναι το story του origins έχει απίστευτα γραφικά και τοποθεσίες που πιστεύω το immersive θα είναι εξαιρετικο στυλ Witcher 3. Τώρα με 8700k και 1080 σε 1080p θα πηγαίνει τρένο πιστεύω να μην έχω drops με όλα στο ultra.

 

Ενταξει μην το παμε και στο αλλο ακρο δηλαδη στο υπερτατο μετρο συγκρισης το Witcher 3 αλλα ειναι αρκετα καλο και εχει γινει και πολυ καλη δουλεια στο optimization με καποιους αστερισκους για τους τετραπυρηνους επεξεργαστες και το ποσο πιεζει γενικα τις cpu, δεν εχω ξαναδει τετοιο πραγμα στον 5820k μου ποτε! Ειδες τι γινεται αν δεν βγαζεις καθε τρεις και λιγο ενα νεο AC και το δουλευεις λιγο το θεμα;

Το scaling παντως ειναι πολυ καλο για τις εκαστοτε αναλυσεις απο προσωπικη χρηση και οτι πηρε το ματι στο net. 

 

Αφηνω και αυτο εδω..

 

22829074_10155800811864699_2045135529160

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά η ubisoft αν το δουλέψει φτιάχνει παιχνιδαρες. Έχει βγάλει 10 assassin creed τα καλύτερα είναι το 2 το brotherhood το black flag. Πιστεύω θα προστεθεί και το origins αν βγει κάποιο καλό patch που διορθώνει τα όποια προβλήματα. Όπως και να το δούμε η σειρά σε ταξιδεύει το καθένα με την εποχή που ασχολείται. Υπερβαλλα λίγο με το Witcher 3. Φαίνεται αρκετά optimize όπως σωστά λες απλά βαράνε κοφτες τα περισσότερα cpu κάτω από 6 πυρήνες/threads.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα μολις το benchmark με ultra high και full AA σε 1440p και η 1080Ti μενει σε ολο το φασμα του benchmark πανω απο τα 60fps (>65fps) και μ.ο 75 περιπου.. Ακομη και για την καρτα αυτη αυτο ειναι εντυπωσιακο για ενα τετοιο παιχνιδι και δειχνει οτι εχει γινει δουλεια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις 1050 και 1060 το σύστημα είναι bottlenecked. Ο επεξεργαστής απλά περιμένει τις κάρτες γραφικών.

 

Με τις 1070 και 1080 ο επεξεργαστής δουλεύει πιό σωστά.

 

Ειδικά με την 1080, τα μίνιμουμ fps από ότι βλέπω καθορίζονται από τον επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πολλά fps τρώει ζόρια ο 7700 στα λίγα μένει χαλαρός γιατί οι gpu δεν τραβάνε. Πολύ σωστά τα γράψατε. Τρώει πυρήνες για πλάκα το παιχνίδι όπως και το watchdogs 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρήστε ότι ένα θρεντ στον 7700K είναι σχεδόν πάντα στο 100%. Επίσης εκεί που φαίνεται η μπουκάλα(3:18 και μετά) και για τις δύο κάρτες(1070,1080) η 1080 βγάζει περισσότερα καρέ(?). Ακόμα και ο 1700 με το τεράστιο αβαντάζ του σε cores, βγάζει περίπου τα ίδια(01:52) σε very high.

 

 

 

Αν η μπουκάλα είναι στα 80 καρέ πάντως καλά πάμε( :lol: ). Στο WD 2 έβλεπες μέχρι και 60άρια σε ορισμένα σημεία. Το έχω όμως απορία από καθαρά τεχνική άποψη γιατί είναι τόσο υψηλό το cpu usage σε όλα τα cores. Ενώ στην προηγούμενη γενιά ας πούμε τα unoptimized στρέσσαραν μόνο το ένα θρεντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνίδια πού σε κάνουν να σχολιάζεις και να ασχολησε μόνο με τα γραφικά και τις αποδόσεις του... τότε δεν αξίζουν μία!

Γιατί?

Γιατί δεν έχουν gameplay, ούτε και στορι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα καρέλια για 1080Ti..Αυτά τα νούμερα έπρεπε να τα έχει σε 4K. Το Full AA είναι 8xMSAA ; Αν ναι, δικαιολογείται.

 

Απο ποτε ρε φιλε παιζεις AC title day 1 και εχεις και ακατεβατα 60fps ακομη και σε 1080p? Εδω αλλες εποχες παλευαμε να το τρεξουμε χωρις να κολλαει το συμπαν day 1.. Ναι υπαρχει εξελιξη στις gpus αλλα δεν παυει να ειναι ακρως εντυπωσιακο για ενα παιχνιδι τετοιο..

 

Παρατηρήστε ότι ένα θρεντ στον 7700K είναι σχεδόν πάντα στο 100%. Επίσης εκεί που φαίνεται η μπουκάλα(3:18 και μετά) και για τις δύο κάρτες(1070,1080) η 1080 βγάζει περισσότερα καρέ(?). Ακόμα και ο 1700 με το τεράστιο αβαντάζ του σε cores, βγάζει περίπου τα ίδια(01:52) σε very high.

 

 

 

Αν η μπουκάλα είναι στα 80 καρέ πάντως καλά πάμε( :lol: ). Στο WD 2 έβλεπες μέχρι και 60άρια σε ορισμένα σημεία. Το έχω όμως απορία από καθαρά τεχνική άποψη γιατί είναι τόσο υψηλό το cpu usage σε όλα τα cores. Ενώ στην προηγούμενη γενιά ας πούμε τα unoptimized στρέσσαραν μόνο το ένα θρεντ.

 

Ε ναι ρε συ.. Δηλαδη να ξερουμε και για ποια παιχνιδια μιλαμε, αν θελουμε 150αρια ας παιξουμε wolfenstein..

Επισης φανταζομαι οτι περα απο το οτι βοηθαει με τοσους NPCs και τοσα interactions/physics στο παιχνιδι, παρολο που μεχρι στιγμης εχουν μειωθει αισθητα σε σχεση με Unity και Syndicate, εκμεταλλευεται καλυτερα τις cpu limited αναλυσεις και τα low fps.. Και ισως απλα σιγα σιγα να ηρθε η ωρα να ανεβουμε σε core count και threads στα παιχνιδια.. Τo ξαναειπα ο 8700k οπως το βλεπω πρεπει να κανει παπαδες ειδικα στα 5GHz σε αυτο το παιχνιδι σε 1080p, αυτη ειναι η αισθηση μου..

 

Εγω παντως ειμαι ηδη lvl 8 με εχει κολλησει..Καλυτερευουν και τα γραφικα τα οποια ειναι καταπληκτικα σε καποια σημεια και το story ξετυλιγεται σιγα σιγα γιατι μπηκε πολυ αποτομα..Πορωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 43,49€ από instant gaming

 

https://www.instant-gaming.com/en/1843-buy-key-uplay-assassins-creed-origins/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=ACOrigins


Παιχνίδια πού σε κάνουν να σχολιάζεις και να ασχολησε μόνο με τα γραφικά και τις αποδόσεις του... τότε δεν αξίζουν μία!
Γιατί?
Γιατί δεν έχουν gameplay, ούτε και στορι

 

Μπα, αυτό το φαινόμενο παρατηρείται κατά κόρον εδώ μέσα και μόνο εδώ μέσα. Μπαίνεις να διαβάσεις απόψεις για το παιχνίδι και βλέπεις τις τελευταίες σελίδες τίγκα στα σχόλια για μπουκάλια, πυρήνες, FPS κλπ.

 

Έχω αρχίσει να πιστεύω πλέον ότι οι περισσότεροι PC gamers βλέπουν τα σύγχρονα games ως benchmark test για τα συστήματά τους, παρά ασχολούνται με το σενάριο, το gameplay και το παιχνίδι αυτό καθεαυτό.

 

Εμένα μου αρκεί να τρέχει σε μία καλή ανάλυση. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει μην το παμε και στο αλλο ακρο δηλαδη στο υπερτατο μετρο συγκρισης το Witcher 3 

 

 

Eπεσε στο αυτί μου πως αντιγράφει πολλά στοιχεία απο Witcher 3.

 

 

Πως και πως περιμένω το pc 10 15 μέρες με είπαν έχω πάθει στέρηση από Gaming. Αυτή η διαθεσιμότητα του 8700k εδώ μου κάθεται. Όσο χάλια και αν είναι το story του origins έχει απίστευτα γραφικά και τοποθεσίες που πιστεύω το immersive θα είναι εξαιρετικο στυλ Witcher 3. Τώρα με 8700k και 1080 σε 1080p θα πηγαίνει τρένο πιστεύω να μην έχω drops με όλα στο ultra.

 

"Απιστευτα" γραφικά (στο pc) ειχε και το AC Unity αλλά ως παιχνίδι ήταν άγευστο και άψυχο. Αν ειναι και το Origins έτσι, μονο για screenshots θα ειναι χρησιμο και κανα beanchmark. Τοσο μεγάλο παιχνιδι πρέπει να εχει και αξιολογο περιεχόμενο για να σε κρατήσει, δεν αρκει μόνο η εικόνα. Το διάστημα που βγάζαν AC κάθε χρόνο την είχαν κάψει την σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...