Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασικά νομίζω λέει αρλούμπες, από εκεί και πέρα υπάρχουν πάμπολλα βιβλία αλλα μην ξεχνάς μιλάμε για νεκρή γλώσσα. ;)

Νεκρή είναι όποια έχει πάψει να γράφεται/ομιλείται.

Η δική μας,μόνο αυτό δεν είναι.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έκανα τα trials γιατί δεν είχα κάνει του Anubis. Όπως πριν τρέχει το παιχνίδι, κανένα πρόβλημα με stuttering κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω το εβαλα ξανα και παρατηρησα οτι δεν εχω τετοιο θεμα τελικα, πιθανοτατα να το εφτιαξαν καπακια ή εφαγα κανα placebo και νομιζα οτι ειχα.. Ουτε καν πλησιαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/02/2018 στις 8:01 ΜΜ, seithan είπε

Να πέσει μια λεπτομερής μετάφραση παρακαλώ.

 

 

Θα κάνω μια απόπειρα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο :)

Ο Άμων στον αγρό με τα δέντρα στήνει (ιδρύει)

Το ιερό στη Σίβα (που, να) έχει (ή με) τη μεγαλύτερη (ισχυρότερη) εξουσία

Το μάτι τυχαίνει πάνω στο κουπί [νομίζω αυτό έχει να κάνει με κάποιο γρίφο]

Η σφραγισμένη σφαίρα έχει τοποθετηθεί πάνω στη ράβδο

Άνθρωπος προς βασιλιά και βασιλιάς προς θεό

στρέφει τη δύναμη των θεών στα χέρια του ανθρώπου

Η τάξη καθοδηγεί (αναγκάζει) τα πάντα

Και αυτός που μπορεί και κυβερνά τα πάντα [κατώρηξ δε βγάζω άκρη τι τύπος είναι] ανέφικτα.

 

Για την έννοια αυτή καθεαυτή, ορισμένες λέξεις έχουν ελαφρώς διαφορετική σημασία στα αρχαία ελληνικά (πχ τάξις μπορεί να σημαίνει εξουσία ή νόμος) και πρέπει να υποθέσουμε και κάποια στίξη ή συνδέσμους, που στα νέα ελληνικά αποδίδονται είτε με υποτακτική είτε περιφραστικά (πχ η μετοχή "τεθείσα" μπορεί να ανταποκρίνεται στο "αφού τοποθετηθεί η σφαίρα στη ράβδο τυγχάνει (?) το μάτι στο κουπί") "Σίβα" είναι προφανώς παραφθορά των αρχαίων Θηβών όπου λατρευόταν ο Άμμων Ρα (δε νομίζω πως αναφέρεται στην όαση της Σίβα που νομίζανε πως είχαν βρει τον τάφο του Μ. Αλεξάνδρου πριν χρόνια).

Λεξικά και συντακτικά της Αρχαίας Ελληνικής υπάρχουν πολλά, απλά είναι τόμοι και δεν έχουν ψηφιοποιηθεί. Με λίγο ψάξιμο βρήκα αρκετούς ρηματικούς τύπους για να επιβεβαιώσω κάποια πρόσωπα. Έχω δύο εξαιρετικά αλλά όχι κοντά μου τώρα. Ελπίζω τα παραπάνω να βγάζουν κάποιο νόημα.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καμια συμβουλη για τα γραφικα?εχω την gtx 960 2gb +100 core +400 memory - ι5 8600k 16gb ram στον ssd

general- ολα off σκιες low

enviroment- ολα medium + terrain και reflection high + clouds

characters ολα φουλ

postprocessing off

1080p 100% fov 100

ΥΓ βγαζω 40-50 fps στο benchmark gameplay μια χαρα

 

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sozz είπε

καμια συμβουλη για τα γραφικα?εχω την gtx 960 2gb +100 core +400 memory - ι5 8600k 16gb ram στον ssd

general- ολα off σκιες low

enviroment- ολα medium + terrain και reflection high + clouds

characters ολα φουλ

postprocessing off

1080p 100% fov 100

ΥΓ βγαζω 40-50 fps στο benchmark gameplay μια χαρα

Χμμμμμμμ
Αστο και παρε Playtation.

Πλακα κανω.

Με 2giga καρτα και παλι πολυ καλα παει στα frames που εγραψες.
Στη θεση σου θ απενεργοποιουσα τα volumetric clouds και θα εβαζα το quality στο 90% καθως και adaptive antilising. Etsi μπορεις ν ανεβασεις αλλα settings Που επηρεαζουν περισσοτερο τα γραφικα. Με δοκιμες μονο θα το βρεις αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβγαλα το clouds και εβαλα το reflection στο medium και τα fps τρελαθηκαν...AA low η χωρις καμια διαφορα σε fps αλλα σε οπτικο αποτελεσμα αλλο παιχνιδι...

enviroment το πρωτο high τα επομενα 4αρα φουλ τα επομενα τρια medium και ambient occlusion φουλ και σκιες high και ειμαι 47-50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sozz είπε

καμια συμβουλη για τα γραφικα?εχω την gtx 960 2gb +100 core +400 memory - ι5 8600k 16gb ram στον ssd

general- ολα off σκιες low

enviroment- ολα medium + terrain και reflection high + clouds

characters ολα φουλ

postprocessing off

1080p 100% fov 100

ΥΓ βγαζω 40-50 fps στο benchmark gameplay μια χαρα

η καρτα σου ειναι αρκετα πισω για το Origins...λογω μικρης vram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν ειπα να το τρεξω τερμα απλα πιο θα μου δωσει καλυτερα αποτελεσματα στα γραφικα με αναλογια στα fps για αυτο εγραψα

βρηκα αυτα που εστειλα δευτερη φορα και ειμαι οκ βγαζοντας τα clouds

παντως δεν νομιζω να ετρεχε πανω απο 30 fps αν ειχα αυτην με τα 4 gb :P

 

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sozz είπε

δεν ειπα να το τρεξω τερμα απλα πιο θα μου δωσει καλυτερα αποτελεσματα στα γραφικα με αναλογια στα fps για αυτο εγραψα

βρηκα αυτα που εστειλα δευτερη φορα και ειμαι οκ βγαζοντας τα clouds

παντως δεν νομιζω να ετρεχε πανω απο 30 fps αν ειχα αυτην με τα 4 gb :P

βασικα με τη cpu που εχεις θα πρεπε να τρεχει καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, panos_0079 είπε

βασικα με τη cpu που εχεις θα πρεπε να τρεχει καλυτερα

 

2 ώρες πριν, sozz είπε

εβγαλα το clouds και εβαλα το reflection στο medium και τα fps τρελαθηκαν...AA low η χωρις καμια διαφορα σε fps αλλα σε οπτικο αποτελεσμα αλλο παιχνιδι...

enviroment το πρωτο high τα επομενα 4αρα φουλ τα επομενα τρια medium και ambient occlusion φουλ και σκιες high και ειμαι 47-50

για μια 960 βγαζοντας ουρανο και κατεβαζοντας αντανακλασεις και τα βασικα τερμα δεν πιστευα οτι θα αντεχε σε 50 fps ο cpu εχει 7ms η καρτα 20ms επειδη εχω bottleneck(και θα εχω μεχρι τις καινουργιες καρτες)

Επεξ/σία από sozz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία πιθανή εξήγηση του γιατί τα βασισμένα στην Anvil(και όχι μόνο) engine open world της ubi είναι τόσο cpu heavy. Πολύ κοντά σε αυτό που είχα υποθέσει. Ό,τι δηλαδή λειτουργίες που διεκπεραιώνονται φυσικά στις κονσόλες, στο pc γίνονται emulated.

https://forums.ubi.com/showthread.php/1774494-This-game-has-a-high-CPU-usage-80-100-Forums/page18

Αναφορά σε κείμενο

 

It might not even be DRM but how the game is made

"The game runs poorly for other reasons, specifically their lack of investment for the PC version during engine development. Anvil Next engine has been rewritten with a bindless model for shaders but their DX12 renderer that goes hand in hand with this tech is only ready on Xbox One. On PC this cannot be handled so they use an extra binding wrapper to communicate between D3D11 and their renderer, this was co developed by Intel and Ubisoft. This goes against what AMD and Nvidia recommends to developers, uses a lot of extra CPU power and render their cards' power useless in certain situations (e.g. city areas in Origins)." http://developer2.download.nvidia.co...2017_FINAL.pdf

So a few possibilities.
It's the DRM
or
They're stupid and went against what both AMD and Nvidia suggest to devs ; resulting in very poor performance.

 

Στις πόλεις απλά τα πράγματα γίνονται χειρότερα, όταν η cpu πέρα από τα γραφικά πρέπει να χειριστεί και την AI για NPCs σε ακτίνα χιλιομέτρου. Σίγουρα υπάρχει γενικότερο πρόβλημα με την engine γιατί στο Watch dogs 2 έβλεπες αφύσικο cpu usage ακόμα και στο ξεκίνημα του game.

Όσοι πάντως παραπονιούνται για τις επιδόσεις του Origins αξίζει να θυμηθούν πόσο cpu usage είχαν στο πάμφτωχο(συγκρινόμενο με το origins) mankind divided. Ήταν σίγουρα πάνω από 50% για 4c/4t non-K cpu. Δεν αποκλείεται να έχουμε και σε άλλα games το ίδιο φαινόμενο, χωρίς ωστόσο να δείχνει τόσο εντονό, για ευνόητους λόγους. Προς γνώση και συμμόρφωση όσων κάνουν άμεση σύγκριση του hw κονσολών-pc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα gold τι τα κανετε? δεν εχω ξοδεψει ακομα επειδη δεν μου χρειαστικαν και δεν εχω καταλαβει που αξιζει να δωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sozz είπε

τα gold τι τα κανετε? δεν εχω ξοδεψει ακομα επειδη δεν μου χρειαστικαν και δεν εχω καταλαβει που αξιζει να δωσω

Tα helix λες η τα κανονικά χρήματα? Τα κανονικά στο τέλος είχα 90 χιλιάρικα και αναβάθμισα όλα τα legendary στο φουλ μέσω Black Smith. Τα helix δεν με χρειάστηκαν πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...