Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Bottleneck είναι, με 8700Κ δεν τρως. όμως αφού δεν πάνε ποτέ και τα 12 threads 100%..

Στο 50% δούλευε ο 8700k χαλαρός ήταν. Τα unoptimised κομμάτια όμως δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Ευτυχώς ήταν πολύ λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jimys2008 είπε

Το ξεκινησα και εγω προχθες. Ολα βαιναν καλως οσον αφορα το performance, μεχρι που μπηκα Alexandria. 

Τα serttings μου ειναι σχεδον ολα ultra high. Ειχα σταθερα 60fps παντου με cpu και gpu usage απο 70-85% και πιο σπανια 100% στο cpu.

Στην Αλεξανδρια λοιπον το cpu usage καρφωθηκε στο 100% ενω το gpu usage δεν ξεπερναει το 70% ΠΟΤΕ. Οποτε και αρχισανε τα stuttering, fps drops  κτλ.

Το ερωτημα ειναι, τι κανουμε τωρα;;;;

Ο επεξεργαστης τρεχει στα 4.7ghz και το ρολοι της gpu στα  2050.  Οσο και εαν το εψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα καποια λυση. Οι περισσοτεροι απλα προτεινουν αναβαθμιση σε 6πυρηνο επεξεργαστη, πραγμα που ειναι πραγματικα παραλογο!!!

Γιατι στην Αλεξανδρια πιανει τοσο υψηλο cpu usage ενω η καρτα γραφικων κοιμαται ορθια;;;;

Γενικα σε πολεις, Αλεξανδρεια και Μεμφιδα οπου υπαρχουν πολλοι NPC το παιχνιδι κανει εκτεταμενη χρηση πυρηνων και cpu.

Εγω που εχω 8600κ μεσα στην Αλεξανδρεια εχω

cpu usage 65-70%

gpu usage 99%

To παιχνιδι τρεχει ομαλοτατα γυρω στα 50 framew

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αλεξάνδρεια πάντως σας ρίχνει fps λόγω πυρήνων. Είναι το πιο optimized μέρος και αν υπάρχει δύναμη θα την αξιοποιήσει. Όπως και να έχει είναι τόσο μεγάλος ο χάρτης που σίγουρα θα τους ξέφευγαν σημεία στο optimization. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ειδική μνεία για την Αλεξάνδρεια στην ubi :P Αν ήταν optimized θα έπαιζε καλύτερα σε όλα τα συστήματα. Όλο το παιχνίδι. Δεν μπορώ να πιστέψω πως πραγματικά λέτε πως "είναι optimized" επειδή θέλει 6/12 για να παίξει σωστά και απροβλημάτιστα.. Ξανασκεφτείτε το λίγο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Ναι, ειδική μνεία για την Αλεξάνδρεια στην ubi :P Αν ήταν optimized θα έπαιζε καλύτερα σε όλα τα συστήματα. Όλο το παιχνίδι. Δεν μπορώ να πιστέψω πως πραγματικά λέτε πως "είναι optimized" επειδή θέλει 6/12 για να παίξει σωστά και απροβλημάτιστα.. Ξανασκεφτείτε το λίγο...

Βρε συ μιλάμε για παιχνίδι του 2018. Δηλαδή θα ήταν λογικό να έπαιζε σε 2/2 επεξεργαστες? Είναι από τα πιο όμορφα παιχνίδια εκεί έξω χαίρομαι που εκμεταλλευετε τον επεξεργαστή που πήρα. Vram πάντως έτρωγε μόνο 4gb όταν το rise to the tomb raider έτρωγε 7.5gb αρκετές φορές. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Heybro είπε

Βρε συ μιλάμε για παιχνίδι του 2018. Δηλαδή θα ήταν λογικό να έπαιζε σε 2/2 επεξεργαστες? Είναι από τα πιο όμορφα παιχνίδια εκεί έξω χαίρομαι που εκμεταλλευετε τον επεξεργαστή που πήρα. Vram πάντως έτρωγε μόνο 4gb όταν το rise to the tomb raider έτρωγε 7.5gb αρκετές φορές. 

Δεν μιλάμε να παίζει σε 2/2, ελάχιστα το κάνουν. Μιλάμε για optimization. Όταν από τα Ultra στα Medium στο PC μου έχω 5 fps διαφορά, πως το εξηγείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Blame VMprotect για τις παράλογες απαιτήσεις CPU.

Ισως η denuvo πάντως δεν επηρεάζει λένε. Μια χαρά παιχνίδι ήταν πάντως και τεχνικά εκτός περιπτώσεις που έγραψα που ήταν unoptimised μερικά μέρη που θα έπρεπε να είχα 100fps και είχα 40. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tommybertsen said:

Δεν μιλάμε να παίζει σε 2/2, ελάχιστα το κάνουν. Μιλάμε για optimization. Όταν από τα Ultra στα Medium στο PC μου έχω 5 fps διαφορά, πως το εξηγείς; 

Console parity.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tommybertsen είπε

Δεν μιλάμε να παίζει σε 2/2, ελάχιστα το κάνουν. Μιλάμε για optimization. Όταν από τα Ultra στα Medium στο PC μου έχω 5 fps διαφορά, πως το εξηγείς; 

Τρώει ζόρι η cpu δεν αμφιβάλλω. Medium με ultra πάντως δεν αλλάζουν και πολύ τα γραφικά εξου και η διαφορά στα fps. Και στα low είναι ωραίο παιχνίδι εκτός το δρόμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι το εξηγώ κι εγώ... Γιατί αν ήταν πραγματικά optimized θα είχα διαφορά στα επιμέρους settings... Ώστε να είμαι σε πιο "smooth" μονοπάτια... Παρόλα αυτά δεν "γκρινιάζω", το απόλαυσα και με τα 35-40fps στην Αλεξάνδρεια :P 

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Medium με ultra πάντως δεν αλλάζουν και πολύ τα γραφικά εξου και η διαφορά στα fps.

Το console parity που λέγαμε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επιστροφή on-topic παρακαλώ (έφυγαν κάποια μηνύματα). Δεν είναι το θέμα εδώ οι επιδόσεις στο PC vs Consoles ούτε το multiplatform parity -- που είναι συζητήσεις που επαναλαμβάνονται και δεν προσφέρουν τίποτα καινούργιο. 

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...